AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
andrzej1988    293

Tak wygląda moja soja na dzień dzisiejszy.

 

post-16312-0-34188300-1498746043_thumb.jpg

 

Nawet dość czarna. Przed kwitnienien dostała florovit, molibden i bor a na poczatku kwitnienia 90-100 kg saletry. Mam tylko jeden problem. A tym problemem jest przytulia. No coż. Najwyżej po wykoszeniu pójdzie na wialnie. Najważniejsze że nie widzę komosy, łoboty bo to jest gorsze niż przytulia. Miałem w tamtym roku. Soja odrazu musiała iść na młynek bo się grzała od komosy. Zielenina konkretna, nawet glifosat nie dał rady jej obsuszyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Pola spod Biłgoraja pozna na drugim końcu świata. Szerokie na trzy kroki, długie na trzy kilometry :D

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3115

Na pytanie o objawy niedoboru magnezu na roślinach dwuliściennych (nie tylko soi) to zanik chlorofilu z tworzeniem się brunatnych do brunatno-czerwonych plamek jakby poparzeń na starszych liściach które mogą lecz nie muszą żółknąć a roślina przenosi magnez do liści młodszych, mogą być podobne do niedoboru wapnia bo brak potasu to brązowieją brzegi liści gdy dla Mg między nerwami na całej powierzchni czasem w częściach bardziej naświetlonych coś w rodzaju skorkowacenia na jabłkach. Mam plac fasoli ze skrajnym niedoborem magnezu lub wapnia ale tu o soi a i szukać mi się zdjęcia nie chce. Zwykle te niedobory ujawniają się na przepuszczalniejszych częściach pola, w zastoiskach wodnych po ulewach gdzie najwięcej wody wsiąka wypłukując wszystkie składniki w głąb.

Na zamieszczonych zdjęciach nie widać objawów braku Mg, raczej lekkiego przeazotowania lub dysproporcji w NPK i tyle "na oko" co też niepewne bo fotografia tonuje barwy różnymi filtrami.

Uzupełnianie PK trochę spóźnione, azotu nie trzeba a magnez profilaktycznie i może gdzie piszą w "mądrych" zaleceniach na internecie czy i ile na kwiat można bo chyba nikt nie praktykował w soi - jak widzę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3115

Rozumiem,że w soi i pewnie już kwitnie soja.

Basagran w dawce ponad 1,5l/ha najlepiej ze wspomagaczem parzy w różnym stopniu rośliny ostrożenia. Ja przy 2l/300l wody przyparzyłem liście chwastowi ale minęło dopiero 4 dni i co może jeszcze się pogłębi. To półśrodek bo szybko odrasta a do tego drogi, i pewnie ten ostrożeń już spory. Funkcja parząca jakby zależała od stężenia bardziej niż dawki na ha ale te 1,5l to w/g mnie minimum aby warto było armaty wytaczać. Przyziemne małe rozetki spaliło całkowicie ale pojedynki z pąkami tylko straciły połowę liści przy moim zabiegu (2l/ha/300l, chociaż teraz to robiłbym 1% i 150-200l/ha mikstury). A kwiatki sojowe to nie wiem jak ten zabieg zniosą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Zniosą, w tamtym roku leciałem basagranem w czasie kwitnienia dawką 2 litry na ha i na moje oko raczej nic nie uszkodziło 


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suffeks    206

to samo miejsce, liscie sa duze prawie jak puszki coli :)

 



tak wyglada 60kg/ha

 

ps: panol panie spozniles sie z tym histick czekalem i czekalem

 

bjPdKxl.jpg

 

 

 

vr83V15.jpg

 

i reszte pola...

 

O4bGxNG.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Suffeks pytałem ostatnio, i ponawiam pytanie co to za odmiana???


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suffeks    206

pisalem wczesniej to jest atlanta, ale nie liczylem ile sztuk na m2, nie ma jeszcze kwiatow :)

Edytowano przez suffeks

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3115

Przy tej coli rzuca się w oczy coś jeszcze.

Z taką ilością słomy w wierzchniej warstwie i bez pielnika korzenie mają dość powietrza.

Ile 60kg? Z tego ujęcia robi wrażenie nieco za gęstej jak na to stanowisko.

 

Tam wcześniej o "bodziakach" było, a jeszcze wcześniej przyparzone rdesty Basagranem.

Te rdesty - niestety - przeżyją bo zdecydowanie za późno, one już kwiat mają a powinny max 4 liście czyli ze trzy cztery tygodnie temu.

Na przyszłość wieloletnie dwuliścienne chwasty na polu gdzie ma być soja wytępić wszelkimi sposobami przed jej siewem a gdy to niemożliwe i są masowo (widać podczas orki różne korzonki) raczej soi na danym polu nie siać bo nie znam środków chemicznych na czyściec błotny, różne "miętowe", skrzyp, ostrożeń, powój (Basagran go wcale  całkowicie nie zwalcza), rdest ziemnowodny, mlecz polny.... i gdyby soja znosiła pełne dawki MCPB z Butoxone problemu by nie było, ale chyba ją pokręci i nawet jeśli przeżyje to plon da mizerny lub żaden.

A i przypomniałem sobie - Basagran parzy rośliny z rodziny baldaszkowych bo i dzika marchew na miedzy popalona w fazie sporej rozety i samosiewy kopru całkowicie w ziemniakach skasowane co akurat mnie nie cieszy bo ogórkowy sezon się zaczyna.

Słabsze plantacje można trochę "podganiać" dolistnymi makro i mikroelementami ale na przyszły rok lepiej skompletować zapasy dla soi w glebie bo i taniej i łatwiej a i roboty mniej niż z jeżdżeniem co kilka dni z jakimi nalistnymi fosforami, potasami, mikroelementami czy magnezem. Tym ostatnim pryskałem dzisiaj już soję przy okazji swojej fasoli. Soja mojego nowego znajomego po tym jak rozpoznał podobne objawy do tych w mojej w fasoli z podejrzeniem na niedobór Mg. Nie cała plantacja z niedoborem a tylko działka po skasowanej trawie. Ma jeszcze sam pojechać saletrami wapniową i potasową bo mikro nic nie dało wcześniej i zobaczymy.

Nie skończyłem o dolistnym. Te magnezy, intermagi kompleksowe jakieś tam efekty w fasoli mi dają ale różnice miedzy glebą na działce bardzo dalekie od zniwelowania i ostatni raz byłem tam z opryskiwaczem. Jeśli złe stanowisko żadne "chlapadła" nalistne nie pomogą, jeśli dobre to z rzadkiego siewu za gęsta wyjdzie bez dolistnych "wyciągaczy kasy". Rośliny zbudowane są m. in. i z korzeni.

 

Po namyśle'

No no. Uprawa bezorkowa po intensywnych zbożach z pozostawioną słomą plus znajomość argumentów "Pstaszka" w kwestii relacji symbiotycznych z rhizobium - to mogą być standardy dla soi w Polsce .... a myślałem że wiele się na tym forum nie nauczę

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suffeks    206

tym sposobem nie trzeba na chwasty pryskac, ale jak ktos tak w pl sprobuje to na wsi kazdy bedzie sie smial haha, bo mysla ze jak orki sie nie zrobi to nic nie urosnie :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaka odmiana? Będziesz  niej coś jeszcze robił? Wygląda ładnie ale chyba za gęsto posiana. Ja w tym roku siałem 90kg/ha ale w przyszłym już na pewno nie będę siał więcej jak 70kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
01_Spider    54

Odmiana Violetta. Przed kwitnieniem dałem mikro i teraz tylko czekam na żniwa :). Trochę się faktycznie rozrosła. Teraz siałem 108 kg/ha, w przyszłym roku na pewno mniej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suffeks    206

dobrze, mowilem ze 60kg/ha starczy :) ja wrzuce nowe pics za tydzien moze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

01_Spider może przeoczyłem w temacie:siałeś co drugi lejek i czym pryskałeś na chwasty?Bardzo ładnie wygląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
01_Spider    54

Tak, siałem co drugi lejek (co 25 cm). Oprysk to Nuflon (Linuron) 1,5l/ha i Kalif ( Chlomazon) 0.23 l/ha. Przed kwitnieniem dostała też mikro ale zostawiłem tak z 0,5 ha dla porównania, póki co bez różnicy. Wydaje mi się że soja lubi wysokie ph gleby. Na tej działce jest ok 6,8 a dalej nawet ponad 7 i tam soja jest największa, jest tez intensywnie zielona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Też zauważyłem tą reakcje na kwasowosc gleby, nie nawoziłem azotem, tyle co w NPK a tam gdzie jest ph 7 to o wiele wyższa, intensywniej kwitnie i lepiej znosi suszę.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
01_Spider    54

Ładnie wygląda. Czy to może Merlin?

U mnie już skończyła kwitnąć, strąki ładnie się zawiązują na górze, na dole już zawiązane. Często trafiają się takie z czterema nasionami co w ubiegłych latach było rzadkością. Tam gdzie była największa troszkę się położyła po burzy, na szczęście grad, który wymłócił rzepaki w okolicy, nic jej nie zrobił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
01_Spider    54

Soja na dzień 9.VIII wygląda tak:

post-136328-0-11183800-1502304364_thumb.jpg

post-136328-0-57815200-1502304399_thumb.jpg

post-136328-0-81883600-1502304407_thumb.jpg

Zaczyna już spodem żółknąć, za jakiś miesiąc jeżeli pogoda pozwoli można będzie ja kosić. Strąków jest więcej niż u ubiegłym roku. Mam wrażenie że jest ich 2x więcej, ale to się okaże we wrześniu. Jak do tej pory to moja najlepsza soja. Wyskoczyło trochę rdestu, chwastnicy ale to jest promil w porównaniu do tego  co było w ubiegłym roku. Rośliny bardzo ładnie zacieniają glebę, dookoła na polach sucho a w soi ziemia wilgotna.  Poza tym  pszenica koszona na działce po najlepszej soi dała ok 8.t/ha i to tylko przy 130 N.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dominik2308    49

U mnie soja niestety uschla.Zapowiadala się bardzo ładnie ale niestety pogoda. Teraz jak się zbierze z tonę to będzie dobrze. Jutro podeślę może fotkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj