AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

pstaszek    238

Jeśli masz zamiar siać dopiero soje to raczej dzików się nie musisz obawiać

Osobiście z dzikami nie mam problemów przechodzą przez pola gdzie mam soje sporadycznie widać jak szukały robactwa ryjąc ziemie, ale nigdy nie zdarzyło się żeby szły wzdłuż rządka i zjadały soje tak jak to ma miejsce w przypadku kukurydzy nie miałem też przypadku, aby jak soja dojrzeje to dziki chciały ja jeść tak jak jest to w zbożach czy kukurydzy

Problemy sprawiają gołębie dzikie (grzywacze), kruki, sarny, zające możliwe, że i jelenie, ale u mnie ich akurat niema

Pisaliśmy tu już o tym, że problemy w soi z dzikich zwierząt są, ale nie pamiętam, aby ktoś miał problemy z dzikami wiec raczej nie powinno to mieć znaczenia ze ktoś obok ciebie będzie miał kukurydzę raczej to nawet lepiej, bo dziczyzna będzie tam zerować, czyli w kukurydzy

Może być tak że na polu, którym masz zamiar siać soje będą pędraki czy też myszy itp. Wiec dzik będzie tam ryć szukając właśnie tych smakołyków 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Z ojcem przez 2 lata sielismy qq na ziarnk to byl prkblwm z dzikami. Potem zaczelismy siac soje to problem znikl. Postaw sie na miejscu dzika chcialo by ci sie isc na kawalek soi jak tu masz wielki kawal pysznej qq? Mi nie za bardzo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toomi30    10

ja posiałem soje po kukurydzy i też nie ma dzików może dlatego , że blisko domu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
01_Spider    54

Foto z dziś:

post-136328-0-54303500-1469808825_thumb.jpg

odmiana Violetta, wcześniej na tym polu już była soja, ta która rośnie teraz jest ciemnozielona , czyli bakterie robią to co do nich należy. Strąków na roślinie 40-50 to jest 2x więcej niż w ubiegłym roku. Prawdopodobnie bakterie były na korzeniach od początku i dlatego dostała tyle azotu ile potrzebuje a także ma duży zapas wigoci w ziemi.

 

 

post-136328-0-71327600-1469809093_thumb.jpg

odmiana Anuszka, tutaj siana po raz pierwszy, to jest ta działka gdzie jest bardzo rzadka, ale stara się nadrobić liczbą strąków. Rośliny są jaśniejsze od tych które rosną tam gdzie już była soja.

 

Czy po soi pod zboże ozime dajecie NPK czy tylko PK ?, Teoretycznie po soi powinno być dużo azotu w ziemi ale czy on będzie dostępny przed zimą ?. Ja zawsze sypałem tyle azotu co w polifosce, w tym roku chciałbym zrezygnować z tego i dać samo PK na jesieni.

 

 

Edytowano przez 01_Spider

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Piękna soja szczególnie podobają misie te krzaczki Anuszki

Coraz bardziej skłaniam się do siewu punktowego chciałbym żeby u mnie każda roślina tak wyglądała a to jest możliwe tylko przy punktowym siewie

U mnie ciągle pada, więc żniwa się odwlekają postaram się zrobić zdjęcia mojej soi

Ja odkąd sieje strączkowe, czyli najpierw łubin a teraz soja nigdy jesienią nie dawałem azotu tylko PK 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Jak widać na zdjęciach soja bez azotu ciemno zielona niema potrzeby stosowania azotu, bo bakterie brodawkowe pracują na pełnej mocy

Tak wyglądają rośliny w gęstym łanie jak widać są bardzo wiotkie i powiem tak, że jak nic się nie zmieni, czyli nagła susza nie nastąpi to te rośliny gdzie soja powschodziła dobrze, czyli 4 jednostki na 1ha, co daje około 60 roślin na 1m kwadratowy będą prawdopodobnie leżeć nawet nie chcę myśleć, co by było gdybym zastosował azot na start

 

 

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matttic    4

W końcu dotarłem na obiecane pole o PH ponad 7

Rośliny wysokie bo maja około 1m, dużo rozkrzewionych pięknie roślin ale są też pojedyncze widać że w końcu wilgoć do nich dotarła miejmy nadzieje że strąki będą i na samej górze bo "zalążki" widać. U nas co drugi dzień pompa jęczmienie dopiero zeszły ozime i rzepaki w większych gospodarstwach a pszenice czekają. Na soje dobre warunki bo ciepło dużo wilgoci ale pszenica raczej pójdzie na pasze bo parametrów chyba nie będzie. Brodawek na 10 roślin brak. Przyczyną Azot (70l RSM nie i z 300kg polifoski szóstki) czy oszukana nitragina???

post-119452-0-85072300-1469955438_thumb.jpg

post-119452-0-23480300-1469955448_thumb.jpg

post-119452-0-22258000-1469955456_thumb.jpg

post-119452-0-00883800-1469955461_thumb.jpg

post-119452-0-87995100-1469955465_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mpopis    2

kupowałem nitraginę z puław i efekty mizerne, natomiast na soi aligator z euralisa ( agrii) piękne brodawki. chyba już więcej nie kupię w puławach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Czy ktoś się orientował odnośnie skupu soi i jak z cenami będzie  w tym roku ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Czy ktoś mógłbym podać mi daty faz rozwojowych soi?

 

Co masz na myśli daty faz rozwojowych soi?

Wstawiałem już tu kilka razy fazy rozwojowe soi, ale niema czegoś takiego jak daty faz rozwojowych, ponieważ w różnych rejonach Polski nawet jak soja będzie posiana w tym samym czasie będzie miała inną fazę rozwojową, ponieważ będzie to zależało od przebiegu pogody więc powiedz, o co ci dokładnie chodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Czy poplon z gorczycy białej mątwikobójczej 5kg + faceli błękitnej 5kg + rzepak 5kg + zboże 50kg będzie ok jako przedplon pod soję?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Każdy poplon, w którym niema strączkowych czy też motylkowych drobno nasiennych nadaje się pod soje

Poplony z udziałem strączkowych czy też motylkowych nie nadają zwiększa się presja chorób i szkodników

A więc twoja mieszanka jak najbardziej może być, jako poplon pod soje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak teraz wygląda wasza soja? bo widzialem plantacje gdzie soja zaczyna juz żolknac. U mnie Merlin po tych deszczach delikatnie sie miejscami położył nadal swietnie wyglada intensywnie zielony kolor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Pstaszek kiedy desykujesz soję przed planowanym zbiorem? 2 tyg. wystarczy ile glifosatu 3l?


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Wszystko zależy od zachwaszczenia i czym masz zamiar desykować, jeśli glifosatem to 3-4l na 1ha i co najmniej 3-4 tygodnie przed planowanym zbiorem inaczej niema sensu glifosatem pryskać, bo chwasty się nie dosuszą będą wciąż zielone i będą trzymać wilgoć

Jak soja jest czysta to można się pokusić oprysk reglone 3l na 1ha 1-2 tygodni przed planowanym zbiorem wszystko zależy od pogody jak będzie słonecznie to reglone szybciej zadziała a jak będą opady to reglone może nie zadziałać no i reglone jest o wiele droższy od glifosatu, dlatego ja zawsze stosuje glifosat nasiona nie powinny być podczas oprysku glifosatem zielone, bo takie zostaną i nie dojrzeją będzie problem z sprzedaniem takich zielonkawych nasion

Soja w tym roku jest strasznie wyrośnięta i wciąż intensywnie zielona, więc na pewno trzeba będzie ją desykować ten rok pokazuje, że stosowanie azotu w soi jest niepotrzebne na polach gdzie soja już była i miała brodawki tam na pewno nie brakuje azotu a dodatkowa dawka może tylko sprawić ze soja wylegnie

Ale ja na razie o soi nie myślę muszę zebrać jeszcze jęczmień jary 18ha pszenica ozima zebrana 30ha z powodu deszczowej pogody tegoroczne żniwa się przeciągają normalnie powinno być już po żniwach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Jak ustawiacie kombajn na soje. Prosze o parametry. Bedzie koszona Bizonem albo Claasem Dominatorem 88s

Edytowano przez andrzej1988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Andrzej podobnie jak w łubinie.Zmniejsz obroty,zwiększ szczelinę na młocarni i wiatr.Powinno być dobrze,resztę po przejechaniu kawałka można skorygować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

W tamtym roku Amadine kosiłem w październiku dopiero jak mróz ją zważył. W tym roku będzie podobnie, bo soja dość ładna.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj