AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
RolnikMati    46

Jahooo zgadzam się z Tobą ale przyznasz że to trochę frustrujące gdy osoby które sieją soję bo są zmuszani osiągają lepsze wyniki od tych którzy chcą ją iprawiać, czytają forum i metodą prób i bledow poszerzaja wiedze. Mowie tylko o kilku przypadkach sprawdzonych, nie liczonych na przyczepy.


Koszty kazdy liczy kto z tego zyje. Nie slyszalem zeby u nas ktos dawal wiecej niz 300kg kg NPK i 50kg N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9227

Znam wiele osób, które w życiu nie przyznają się do porażki, a znam tez takie, którym "byk się dwa razy do roku ocieli" takie mają szczęście. Miarodajny dla mnie jest wieloletni sukces. Bo niestety, kilka znajomych osób skończyło na licytacji u komornika, bo odnoszone sukcesy w uprawie nie miały odzwierciedlenia w wynikach finansowych ich gospodarstw. Dlatego nie oceniam na pierwszy rzut oka, bo można wydać krzywdzącą lub nieprawdziwą opinię. Mój sąsiad który zebrał 800kg soi z hektara nadal dla mnie będzie dobrym gospodarzem, po prostu eksperyment mu w ubiegłym roku nie wyszedł, a są i tacy, co zebrali 2 tony, bo mieli trochę więcej .szczęścia, niż rozumu i niekoniecznie w tym roku powtórzą ten sukces. Prawda leży gdzieś pośrodku.

100kg azotu w glebie związane przez bakterie to właśnie 300kg saletry. Jaki to zysk - sam policz, zwłaszcza, jeśli osiągnięty przy minimalnych nakładach. W soi podsypanej na maksa N tego azotu nie będzie, czyli nie będzie efektu w roślinie następczej. Podsumowując - dam 100kg saletry w jednym roku aby nie mieć w następnym roku równowartości 300kg saletry "w gratisie", ale kto bogatemu zabroni. Trzeba to jakoś wyśrodkować, ile nawozu dać trzeba, aby osiągnąć maksymalny efekt minimalnym kosztem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

Jak ktoś uprawia soję 2 lata z sukcesem to wielolecia jeszcze nie ma ale jest o 2 lata na plusie w stosunku do tego któremu się nie wiedzie przez dwa sezony. Może ktoś i ma szczéściel ale nie wszyscy. Twojemu sąsiadowi nie wyszło inni mieli szczęście a gdzie Ci którym wyszło bo są dobzi? I gdzie tu szczęście na tych samych wioskach gdzie jedna soja marna a inna ładna? Ta sama ziemia opady, pogoda ogolnie. Szczescie to Ty mozesz miec ze w krasnymstawie padalo a u mnie w zamosciu nie podczas suszy ale nie przez miedze. Nie midze tutaj kwesti szczescia tylko dbalosci, terminowosci samego rolnika. Jeden ma uregulowane pH inny nie, jeden ma zasobność inny nie, jeden dobrze doprawił nawoził zasiał chronił a inny nie.I szczescie tu nic nie pomoze. Pozniej sa efekty.Jak dbasz tak masz. No ale jak jest susza czy grad to možna mówič o pechu lub szczęściu.
100kg N związane z soi to dla mnie fikcja. W obrębie tego samego pola na części z soją i bez robiłeś Nmin i tyle Ci wyszlo z proby reprezentacyjnej?

Wracając do soi mam w tym roku najładniejszą odkąd ją uprawiam. Najładniejszą czyli dobrze odżywioną bez chorób szkodników chwastów. Jak dla mnie prawie idealna. Kosztów nie było więcej niż u innych ale nie o to chodzi. Teraz mam przy idealnej dla mnie soi okazję sprawdzić faktyczny jej potencjał. Jeżeli w tym roku zawiedzie to już nie wiem co jej można zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Proponuje, aby pisać o konkretach a nie ogólnikowo się wymądrzać, bo to nikomu nie pomoże

Co niektórzy faktycznie chcieliby być Alfą i Omegą, ale nie piszą żadnych konkretnych rzeczy tylko się wymądrzają tak jak na przykład RolnikMati, co można za wnioski wyciągnąć z tego co napisał po prostu żadnych nikomu w ten sposób nie pomógł ani niczego nie udowodnił czysta Demagogia - wpływanie na opinię publiczną poprzez działanie obliczone na łatwy efekt, poklask.

Tyle na temat wypowiedzi RolnikMati

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Bardzo dobry przykład soi gęsto zasianej mamy dużą konkurencję pomiędzy roślinami, co powoduje, że rośliny są wybujałe dzięki temu mamy wysoko strąki, ale bardzo mało strąków i w ogóle rozgałęzień pędów bocznych z powodu gęstego łanu i jak widać soja jest cienka i wiotka, co najprawdopodobniej skończy się tak jak pisze, 

jahooo, że rośliny wylegną

Przykład ładnej soi, ale tylko ładnej gdyby tu zastosować azot tak jak niektórzy sugerują to soja już by leżała i plonu by nie było w ogóle nie polecam takiego gęstego siewu no chyba tylko po to żeby spełnić zazielenienie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

tak wygląda soja na dzien dzisiejszy. W miare mocno popadało wiec bedzie rosła. Chyba to jednak jest Merlin?? Coraz bardziej gesty sie robi az za bardzo

 

post-16312-0-57889600-1468505500_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Tym się nie przejmuj, że się robi gęsty rozumiem, że wypuszcza pędy boczne a to nie spowoduje że będzie słaby i wiotki po prostu Merlin tak ma jak jest miejsce to wytwarza pędy boczne i jest ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

Krowa co dużo ryczy mało mleka daje a ta tutaj ryczy pod każdym postem. Taka natura.
Jeden wyciągnie wnioski inny nie, opinia jednej osoba z przeciętnymi wynikami nic nie znaczy. Dużo ludzi czyta to forum i każdy odbiera wszystko inaczej i po swojemu interpretuje wypowiedzi innych forumowiczów. Ale tylko jedna osoba komentuje każdy inny post tak jakby tylko do niej wszyscy pisali i ocenia go czy dla NIEJ jest coś wart. A może ktoś ma inne zdanie. Alfa i Omega jest jedna jak widać wszystko wie i ocenia swoją miarą. Temat ten czytają tysiące ludzi i wszystkich interesuje recenzja jednej osoby? Może poza kilkoma fanami tak.


Ładna soja Andrzej

Edytowano przez RolnikMati

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

To i ja pokaże swoją. Może kogoś zainteresuje:

Odmiana Merlin pochodząca od innego rolnika siew co każdą leję siewnikiem famarol, siana początek maja w ilości ok. 100kg/ha bez nitraginy (próba kręcona nie robiona ale każdy worek miał 50kg i liczba worków znana bo przy młynkowaniu ważyłem) przed kwitnieniem dostała 100kg saletry (nawet sporo przed kwitnieniem) a dzisiaj ful deszczu.

I co chciałbym powiedzieć: 

Wysokość roślin od 60 do 80 cm nie licząc miejsc gdzie jest podmokły teren bo tam jest malutka.

Zdjęcie 2 roślin i w tle kostka. Pierwsza roślina to przypadkowo złamana przez mnie bo nie patrzyłem pod nogi, wygląda słabo. Druga natomiast to przeglądałem rośliny pod kątem "rozkrzewienia" i wybrałem chyba jedną z lepszych. Po całym polu nie chodziłem bo mokro wybrałem tylko z jednego rogu. Ale więcej jest roślin rozkrzewionych niż takich pojedyńczych badyli. 

Wydaje mi się że pod względem rozkrzewienia wygląda lepiej jak rok temu gdzie była siana 150kg/ha. No i kolor jest jednolity bo rok temu to bez saletry było i raz jaśniejsza raz ciemniejsza. 
Edit:
Wysokość strąków mierzyłem to są na ok. 10-15 cm ale to nie miarodajne bo jeszcze wszystkie się nie pokazały a nie liczy się wysokość osadzenia strąka a odległość od ziemi do dołu strąka. 

post-4405-0-34067900-1468516462_thumb.jpg

post-4405-0-23891100-1468516508_thumb.jpg

post-4405-0-75907800-1468516541_thumb.jpg

post-4405-0-42954500-1468516564_thumb.jpg

post-4405-0-10242400-1468516644_thumb.jpg

Edytowano przez melon10641

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Rzeczowa i konkretna wypowiedz na pewno nie jednemu da do myślenia, o czym powinno się pisać

Rzetelny opis tego, co kolega melon10641 zaobserwował w swojej soi w porównaniu do poprzedniego roku i to na pewno nie jeden z nas wykorzysta BRAWO soja idealna oby tych rozkrzewionych było jak najwięcej i trafna decyzja, aby podać azot przed kwitnieniem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

Melon piękna soja.

Ja też siałem 100kg/ha, wysokość roślin i wysokość strąków mamy taką samą. Ja dałem ~40kg N. Dawałeś odżywkę?

Kilka moich zdjęć z dzisiaj.

Ostatnie zdjęcie soi po lewej z azotem 40kg po prawej z nitraginą i bez azotu.Nawożenie przedsiewne sąsiada z po prawej nie znane.

 

Melon też tak lało u Ciebie  nad ranem? u nas 28l

czy Twoja soja leży chociaż trochę?

 

 

 

 

 

20160714_185535.jpg

20160714_190121.jpg

20160714_185650.jpg

20160714_192133.jpg

Edytowano przez RolnikMati
bo tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Dodam ze siew bezorkowy bo sucho na jesieni bylo to przeleciane bylo gruberem i na wiosne talerzowym.
Deszcz rano lal strasznie i po poludniu kolejna ulewa ile wody to nie wiem jeszcze deszczomierzu sie nie dorobilem:P
Co do odzywek to ojciec pryskal siarczanem magnezu i rosasol k po 3 kilo kazdego.
Wszystko stoi bo mam 2.5ha merlina i reszta mieszanka merlina z mavka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Melon,RolnikMati ładna soja.Widać też znaczną różnicę u sąsiada.Ja na swojej dawno nie byłem,wczoraj dwie burze,dziś leje cały dzień.

RolnikMati czym pryskałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

Jednoliścienne 1l Labradora
Dwuliścienne command 480 SL 0,15L + 3l glifosatu + uprawa międzyrzędowa.
Ta soja z ostatniego zdjęcia na którym jest sąsiada to samo plus 2l Promanu 500SC i bez uprawy mechanicznej. Jest tam sporo chabra komosy i rzepaku ale soja mocna i się nie daje.

Dodam jeszcze że ta z pierwszych zdjęć trochę siana strip tillem i mam też doświadczenie z Moddusem jak na nią zadziała.

Edytowano przez RolnikMati

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Ciekawy artykuł na temat:  Soja bez brodawek

Warto przeczytać, czemu po zaszczepieniu soi nie macie brodawek

 

http://www.agrofoto.pl/uprawa/straczkowe/soja-bez-brodawek,35.html

 

Polecam też artykuł: Jak nawozić soję - opłacalny łamacz płodozmianu

 

http://www.agrofoto.pl/wiadomosci/aktualnosci/jak-nawozic-soje-oplacalny-lamacz-plodozmianu-182462

 

W Internecie można znaleźć wiele odpowiedzi na wasze pytania po prostu trzeba poszukać przeczytać i podzielić się tym z innymi po to jest w końcu to forum

Oczywiście brodawki to podstawa na ostatnich wstawionych przez was zdjęciach nie było ich w ogóle widać? Czy to efekt kiepskiej zaprawy bakteryjnej czy nawożenia azotem?

Dobre pytanie, które daje do myślenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

U mnie w soi tez cięzko o brodawki mimo ze było zaprawiane. W łubinie az sie roiło od brodawek a tu jakoś lipnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Nie wiem czy czytałeś ten artykuł, bo tam napisali, że zaprawili bakteriami z renomowanej firmy i bakterii w soi nie było ani jednej wedle ich opinii to wina dostarczonych bakterii i stwierdzili że w następnym roku już od nich nie kupią nie podali nazwy firmy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Ja czytałem.Znam dwie firmy:w Wałczu i Puławach.Nie wiem skąd wy braliście.Ja miałem z Wałcza i kiepsko u mnie to wygląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Ja ostatnio tylko zaprawione kupuje może nie jest to rewelacja, ale zawsze jakieś brodawki były

Kiedyś miałem Czeskie brodawki i mogę powiedzieć, że jak za tą cenę, jaka wtedy była były dobre, ale trzeba było zaprawiać ja żeby za dużo kłopotu sobie nie robić sypałem bezpośrednio do siewnika warstwami soja i bakterie a później wymieszałem w siewniku i też były na korzeniach soi brodawki

Teraz jak już pisałem nawet na niezaprawionej soi tam gdzie była już soja i jest siana drugi raz też są brodawki i nie widać różnicy pomiędzy tą zaprawioną a niezaprawioną oczywiście w poprzednich latach soja na tych polach miała brodawki mało, bo pierwszy raz była tam siana, ale były

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Musze się pochwalić nowym nabytkiem dzisiaj dobiłem targu i kupiłem wąskie koła za przyzwoitą cenę za 2 koła zapłaciłem 1400 zł jedyny problem to taki, że są potrzebne kryzy, które montuje się do tych, kół, aby pasowały do mojego ursusa koła zrobione są tak, że maja większy otwór centralny, który nie pasuje do żadnego traktora, ale dzięki kryzą można je montować do większości ciągników

Czyli jak bym kiedyś zmienił traktor to nie musze zmieniać kół tylko dorobić kryzy do nowego traktora i można koła zamontować

 

 

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Cena za koła jak najbardziej dobra można powiedzieć ze okazja

3 zbiorniki na RSM po 9tyś litrów każdy a przed nimi jeden zbiornik na paliwo na 5tyś litrów dwupłaszczowy w końcu jesteśmy w unii a unia wymaga, aby powyżej 1 tyś litrów paliwo było przechowywane w zbiornikach dwupłaszczowych oby ta unia jak najszybciej się rozpadła to takie moje skromne życzenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj