AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

pstaszek    238

No tak Merlin ma boczne pędy u mnie już są nieduże, ale już ma, więc u ciebie też już powinny być

Mniejsza z tym, co to jest, ale ważne, że rośnie byle by nie była to jakaś późna odmiana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Jak sam widzisz to ten gościu zbytnio prawdy nie mówi więc czeka cię następne doświadczenie, co do jego prawdomówności podczas zbiorów

Jak to jest Merlin to raczej problemów ze zbiorem nie powinieneś mieć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

zdjęcie porównywałem ze zdjeciami na OLX gdzie ludzie ogłaszaja merlina i jest bardzo duze podobienstwo tych nasion.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Andrzej jeśli to Ci pomoże to tak wyglądał mój Merlin którego jestem pewien na 100%

post-18268-0-17956600-1466715412_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toomi30    10

@pstaszek  czy można rozumieć ,że Merlin jest taki delikatny na te zakładki z Targą?? bo ja stosowałem 1l/ha targi i nic się nie stało z Mavka a jednoliścienne skręciło ładnie.

Muszę jeszcze wam drodzy forumowicze tego tematu bardzo podziękować i pogratulować waszej wiedzy i doświadczenia bo gdyby nie wasze podpowiedzi pewnie część z nas a na pewno ja bym był w czarnej d... z moją małą wiedza a tak drugi rok jakoś to się układa i dzięki wam też moja Soja wygląda ładnie. Teraz mam taki obszar na działce że muszę trochę opielić bo soja jest duża u mnie od początku czerwca do dzisiaj spadło w sumie 50 l wody jest wilgoć i ziele rośnie szybko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

@pstaszek  czy można rozumieć ,że Merlin jest taki delikatny na te zakładki z Targą?? bo ja stosowałem 1l/ha targi i nic się nie stało z Mavka a jednoliścienne skręciło ładnie.

Muszę jeszcze wam drodzy forumowicze tego tematu bardzo podziękować i pogratulować waszej wiedzy i doświadczenia bo gdyby nie wasze podpowiedzi pewnie część z nas a na pewno ja bym był w czarnej d... z moją małą wiedza a tak drugi rok jakoś to się układa i dzięki wam też moja Soja wygląda ładnie. Teraz mam taki obszar na działce że muszę trochę opielić bo soja jest duża u mnie od początku czerwca do dzisiaj spadło w sumie 50 l wody jest wilgoć i ziele rośnie szybko.

Tego nie wiem czy jest delikatny czy to wina upałów

Mam posianych 6 różnych odmian, więc trudno by tu było akurat tylko merlina oceniać po prostu opisałem sytuację, która u mnie zaistniała i w ogóle o merlinie nie wspominałem, więc nie wiem skąd te podejrzenia z twojej strony twój komentarz jest, co najmniej dziwny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

W tamtym roku testowałem Leopard w dawce 1l/ha i 3l/ha na Merlinie i Amadine. Zdjęcia wrzucałem tutaj. Zaszkodziło to jednej jak i drugiej odmianie niezależnie od dawki. Fakt, później wyszła z tego. W tym roku poszła dawka 1l/ha lub trochę więcej plus basagran w jednym oprysku, ale oznak toksyczności brak. Czy pogoda miałaby aż taki wpływ? W sumie to na dzień dzisiejszy u mnie jest chyba większa susza niż rok temu, więc już sam nie wiem.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toomi30    10

jasn,że nie było o merlinie ale tak o tych nasionach pisaliście i pewnie tak mi sie napisało

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Soja na dzień dzisiejszy u mnie wygląda w większości tak jak na tym zdjęciu poniżej

Została ostatni raz spulchniona ziemia wielorakiem (razem były 3 przejazdy wielorakiem) następnego zabiegu wielorakiem nie da się przeprowadzić, ponieważ mam za szerokie, koła więc zbyt dużo było by uszkodzeń roślin soi (następna inwestycja wąskie koła)

Soja jest w 95% czysta bez chwastów tak jak na tym zdjęciu, więc mogę powiedzieć, że z chwastami sobie poradziłem w tym roku jak nigdy wcześniej, co mnie bardzo cieszy

Jak widać na zdjęciu soja jest ciemnego koloru, więc można powiedzieć, że bakterie brodawkowe robią, co do nich należy i na pewno niema potrzeby zasilać soi azotem

Jedyna rzecz, jaka by się przydała to deszcz wciąż brakuje wody a ostatnie upalne dni dają się we znaki, czyli czekamy na deszcz

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Coraz ładniejsza soja @pstaszku.W przyszłym roku chyba wypróbuję siew w szerokich rzędach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Zawsze warto sprawdzić jak się taki sposób uprawy sprawdzi u was moim zdaniem uprawa międzyrzędowa pozytywnie wpływa na soję

Dzisiaj pod wieczór popadało w okolicy była potężna burza, ale u mnie tylko troszkę popadało lepsze to niż nic lub straszna ulewa, które by tylko szkud narobiła

Dla tych, którzy szukają jakiegoś do listnego nawozu azotowego znalazłem Florovit AGRO płynny nawóz do listny AZOTOWO-SIARKOWY około 15% azotu i 40% siarki lub Florovit AGRO Azotowo-Magnezowy około 7% azotu i 9% magnezu

Nie zawierają szkodliwych dla soi mikroelementów, czyli miedzi i manganu

http://www.florovit.pl/pro/produkty/florovit-agro-plynny-nawoz-dolistny-azotowo-siarkowy

http://www.florovit.pl/pro/produkty/azotowo-magnezowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

dzisiaj opryskałem soje siarczanem magnezu. 5 dni temu też ją szurnąłem dolistnie siarczanem. Mocznika nie stosowałem bo sie bałem. Teraz tylko czekac. Soje fajnie sie rozbudowuje tylko w niektórych miejschach jest troszke mała ale widze że rośnie więc jakoś to bedzie. Nigdy przeciez nie ma idealnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Ja chciałem swoją przejechać jeszcze odżywką ale kwitnie i trochę się waham.U mnie właśnie florovit czeka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

andrzej1988

Też tak miałem jak siałem bez uprawy międzyrzędowej to soja była nierówna w tym roku jak wiecie wschody u mnie były nierówne, ale mimo wszystko soja teraz ma jednolity kolor na całej powierzchni

Co wydaje mi się jest właśnie zasługą uprawy międzyrzędowej, czyli napowietrzaniu gleby

Niestety nikt nie uprawia tak jak ja, więc nie można tego potwierdzić musiałbym część soi siać, co drugi lejek, ale za bardzo mi się nie chce przestawiać w czasie siewu soi siewnika

KRISS75

Ja stosowałem mikroelementy plus biostymulator jak soja już kwitła i nic się nie dzieje złego z soja jak zresztą widać na zdjęciu

W tym tygodniu mam zamiar ponownie zastosować stymulator wzrostu susza daje się we znaki, więc trzeba soi pomagać myślę, że biostymulatory też maja wpływ na wygląd mojej soi zastosowałem już dwukrotnie teraz będzie trzeci raz i ostatni (chyba) w końcu do końca wegetacji jeszcze daleko, więc może jeszcze zastosuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camry    55

Mam pytanie ,gdzie sprzedajecie soję? ,mam zamiar zasiać na następny sezon i szukam kontaktu kto kontraktuje-skupuje 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

To raczej indywidualna sprawa każdy w własnym zakresie stara się sprzedać soję oczywiście są na rynku firmy skupujące soję, ale ja osobiście nigdy nie kontraktowałem soi można się ogłosić na OLX itd.

Firmy, które prowadza skup można znaleźć w Internecie na przykład Ełpol, Glencore Polska, Unipasz, Agrolok.pl, PMNAGRO po prostu musisz sobie poszukać i podzwonić duże firmy są zainteresowane ilościami cało samochodowymi, czyli minimum 24t mniejsze odbierają każda ilość, co do ceny to niestety, co roku jest taniej, ponieważ uprawiających przybywa a skupujących nie koniecznie, więc cena spada

Ale osobiście zachęcam do uprawy na pewno warto spróbować, choć uprawa soi wymaga cierpliwości w pierwszych latach jej uprawy to jednak warto ja uprawiać moim zdaniem zrobi taka sama karierę jak kukurydza, więc warto się już teraz uczyć jej uprawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Mam pytanie ,gdzie sprzedajecie soję? ,mam zamiar zasiać na następny sezon i szukam kontaktu kto kontraktuje-skupuje 

 

Ja np miałem kontraktowane w zeszłym roku, ale rozpytałem w okolicy i kilku lokalnych handlarzy odbierze soję w każdych ilościach. Więc popytaj handlarzy w swojej okolicy, jeżeli masz mniej niż 24t, a jak byś zasypał tira lub więcej to już możesz gdzieś dalej to wieźć.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

pstaszek ma rację. Pamiętacie uprawę kukurydzy? Tylko na południu kiedyś się udawała, postęp genetyczny, nowe odmiany sprawiły że w tej chwili w całym kraju się ją uprawia z powodzeniem.

Sam mieszkam na północnym mazowszu, powiat przasnyski i szukam dobrej odmiany do uprawy. W następnym roku pewnie spróbuję.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

Soja Merlin

100kg/ha

NPK 9-25-25 300kg/h

40kgN pogłównie

raz dokarmianie dolistnie:N, P, K, Mg, S, Cu, Mn, Mb, Fe, B

Jednoliścienne 1l Labradora

Dwuliścienne command 480 SL 0,15L + 3l glifosatu + uprawa międzyrzędowa

bez zaprawiania nitraginą

post-127300-0-05635900-1467052310_thumb.jpg

Edytowano przez RolnikMati

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

Słyszeliście, że od przyszłego roku nie bedzie już dopłat wysokobiałkowych do motylowych drobnonasiennych? Odpada m.in koniczyna, lucerna. Obstawiam, ze spowoduje to conajmniej podwojenie stawki płatności do pozostałych WB czyli soi :) Z uwagą śledzę ten temat, jeden z nielicznych na Agrofoto gdzie wypowiedzi są bardzo profesjonalne i merytoryczne. Pozdrawiam i zachęcam do dalszego dzielenia się wiedzą na temat uprawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Pisałem już o tym w poście #2586  na samym końcu postu

Możliwe ze tak będzie ze dopłata do bobowatych grubonasiennych wzrośnie, ale może być tak jak wzeszłym roku ze wszyscy zwiększa areał z tego powodu ze tak sobie właśnie pomyślą i dopłata może być bardzo mała

Dlatego niema, co liczyć na wysokie dopłaty raczej trzeba się starać podnieść plonowanie soi, bo dopłaty kiedyś się skończą a zanim są można nieco poeksperymentować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

kuzyn zasiał pole koniczyną z myślą ze nie bedzie musiał nic robic tylko dopłaty bedzie brał a jedynie taki gosciu bedzie kosił dla krów a tu lipa, niewypali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Nic na tym nie straci - w tym roku dostanie, a koniczyna to dobry zmiennik w płodozmianie. W drugim i następnych latach i tak by powoli wypadała na konto chwastów i trawy, więc o długiej eksploatacji raczej mógł pomarzyć.

Przymiarki są do likwidacji dodatkowych dopłat do roślin, ktore nie mogą być skarmiane jako dodatek do paszy, czyli odpadają wszystkie te, które nie nadają się do śrutowania lub ich wartość nasienna jest niska. Osobiście uważam za błąd , że wyleci z tego lucerna czy koniczyna, ale widać komuś w rządzie do głowy nie dociera, że robi źle. Każdą uprawę da się zmulczować po 15 lipca i przyorać, aby tylko wziąć dopłaty. Raczej powinien być limit uprawy w gospodarstwie roślin WB, na przykład max 20% areału ale nie więcej niż X czy XX, aby wyeliminować "rolników z wiejskiej" co sieją tylko rośliny na dopłaty. Generalnie powinno być kryterium dochodowości brane pod uwagę, czyli rachunki na zbyt plonów z gospodarstwa albo w postaci sprzedaży bezpośredniej, albo po skarmieniu (trzoda, opasy, mleko itp). Bo w tej chwili układ jest chory. Dopłaty do łąk biorą w 90% ci, co tylko je raz do roku mulczują na potrzeby zdjęć dla ARiMR, a reszta powoli zaoruje co tylko się da. Coraz mniej widać "blaski" a bardziej "cienie" systemu dopłat. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj