Skocz do zawartości

Zdjęcie

Badania ziemniaków

46 odpowiedzi na ten temat

#21 Share walkol

walkol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja rolnictwa, dobra muzyka,internet 24h

Napisany 17 styczeń 2010 - 09:03

Badania ziemniaków Centrale nasienne czy tam jak ich zwą lecą sobie w kulki .My rolnicy płacimy ciężkie pieniądze za sadzeniaki czy tam zboże i myślimy jaki to będzie plon no bo przecież z odnowy i jeszcze za takie pieniądze to naprawdę wszystkiego urośnie jak u nikogo na wsi a tu jak się okazuje nieraz można się wpakować w kłopoty rozprzestrzeniając choroby i wirusy jakich nasza ziemia jeszcze niewidziała a oni na siebie nie biorą żadnej winy i mają rolnika gdzieś, grunt że zarobili niezłą kasę a np. rolnik który zakupił BAKTERIOZĘ PIERŚCIENIOWĄ naciągnięty został na duże straty i problemy
nie kupię więcej kartofli z centrali :)
Zanim coś napiszesz przemyśl to kilka razy .....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Badania ziemniaków Dzisiaj, 05:01
  •  

#22 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów

Napisany 17 styczeń 2010 - 09:34

Badania ziemniaków święte słowa, nic z tego sobie nie robią i do nikogo nie można się odwołać z tym problemem. Bo nie wiem jak u Was, nie dosyć, że ta kwarantanna to trzeba kupić środek (choć nie wiem ile kosztuje), sadzeniaki muszę bo mam kontraktacje z nimi i za każda próbka będzie płatna! Nie moja wina a dlaczego muszę ponosić te wszystkie straty! Najlepiej byłoby zrezygnować z uprawy i po problemie. Ale to nie jest tak łatwo kiedy człowiek sadzi ziemniaki ok 20 lat.

#23 Share walkol

walkol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja rolnictwa, dobra muzyka,internet 24h

Napisany 05 luty 2010 - 17:23

Badania ziemniaków powiedzcie gdzie kupić dobre ziemniaki bez wirusów,bakteriozy itp.gdyż ostatnio kupiłem w GRANUM i miały podobno bakterioze a rok wcześniej też od nich i wirusa że się krzaki skręciły i miały bardzo słabe wschody i nierówne i teraz nie wiem skąd wziąć dobry towar ,najlepiej z centralnej polski
Ma ktoś godną polecenia centralę?
Zanim coś napiszesz przemyśl to kilka razy .....

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share Ukasz52

Ukasz52

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 06 luty 2010 - 14:51

Badania ziemniaków Najlepsze plantacje są na północy kraju oraz z firm zagranicznych (bardziej restrykcyjne normy) i zwykle sadzeniaki te są drogie warto także brać renomowanych firm tj. Zamarte, chojnice itp. ziemniaki z centralnej polski są podobno gorszej jakości mam w tym roku takie i takie więc zobaczymy.
Zwykle brałem z Buska i były w miarę ok ale w zeszłym roku kupiłem kilka ton Vinety masakrycznie zawirusowanej wiec nie polecam składałem reklamacje ale pytali dlaczego nie zwróciłem jak kupowałem odmówili uznania reklamacji wiec na taką argumentację zrezygnowałem z dalszej rozmowy i współpracy...

#25 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów

Napisany 17 marzec 2011 - 16:36

Badania ziemniaków jest jeszcze ktoś na forum co walczy z bakteriozą?

#26 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 17 marzec 2011 - 20:17

Badania ziemniaków ja nie walczę ;)
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#27 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 906 postów

Napisany 17 marzec 2011 - 21:43

Badania ziemniaków

ja nie walczę ;)

To powalczysz. Zapewniam Cię.
Pokaż mi hodowlę nasienną która nie miała do czynienia z bakteriozą.
Opinie o restrykcyjnych normach w zagranicznych firmach bądź renomie Zamartego można między bajki włożyć.
Więcej nie powiem bo ogniska bakteriozy to tajemnica.

#28 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 18 marzec 2011 - 07:48

Badania ziemniaków kolego, nie musisz mnie oświecać w sprawie chorób ziemniaka ;)
wiem już troszke na ten temat, i jakoś sobie radzę z tym i owym. kilka kontroli - zero problemów.
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#29 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów

Napisany 18 marzec 2011 - 08:25

Badania ziemniaków Czyli kolego "pawelec" już jesteś w przeszłości bo bakteriozie czy masz "znajomą" kontrolę? ;)

#30 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 906 postów

Napisany 18 marzec 2011 - 19:21

Badania ziemniaków

kolego, nie musisz mnie oświecać w sprawie chorób ziemniaka ;)
wiem już troszke na ten temat, i jakoś sobie radzę z tym i owym. kilka kontroli - zero problemów.

Nie zamierzam oświecać Cię w sprawie chorób ziemniaka bo na pewno jesteś fachowcem w tych sprawach. Ale to że kupujesz sadzeniaki co roku absolutnie nie gwarantuje Ci wolności od bakteriozy. Test immunofluorescencji jest bardzo niedokładnym testem i nie wykrywa obecności bakterii poniżej jakiegoś progu. Jak wprowadzą testy molekularne które wykrywają pojedyncze bakterie to dopiero będzie jazda. Jednak nie nastąpi to szybko. Najwcześniej wtedy kiedy Niemcy uporają się z bakteriozą w swoim kraju. Aha i jeszcze jedno. Zobaczycie ile będzie na jesieni ognisk bakteriozy. Zeszłoroczny sezon sprzyjał namnażaniu bakterii.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 23 marzec 2011 - 21:58

Badania ziemniaków Dziś byłem w centrali w nadziei że coś kupię jedyne odmiany na stanie to wineta lord owacja i jakieś holenderskie z czerwoną skórką których nazwy dobrze nie pamiętam, ale wszystkie były tak parszywe brzydkie i z wyglądu nieciekawe że wróciłem z niczym, za te ponad 2150 zł chciałbym dostać coś pewnego ale jak na nie popatrzyłem to krowom z odrzutu daje lepsze ziemniaki do jedzenia. Poza tym w workach z winetami normalne że już kiełkowały bo wczesne ,ale to że widziałem różne kolory kiełków tzn. fioletowe,białe i zielonkowate to chyba nie jest normalne, a mówi się że jak się kupi w centrali to ma się pewność.... :lol:

Tak na marginesie tych testów , na jesieni żadna z moich nowych odmian ziemniaka nie przeszła pomyślnie badań, natomiast w lutym przeszły w ok 50% jak to jest :blink:
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#32 Share lampo 60

lampo 60

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów
  • Zainteresowania:wszystko i nic.

Napisany 24 marzec 2011 - 21:13

Badania ziemniaków jest popyt to sprzedaje sie wszystko, nawet odpady :P Przeciez nikt tego nie sprawdzi. Kasa jest wazniejsza.

#33 Share fito1973

fito1973

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 26 marzec 2011 - 17:20

Badania ziemniaków tak na pocieszenie bakteriozy z roku na rok mamy coraz mniej, a to stąd:
- rolnicy częściej kupują kwalifikat, (oczywiście może sie zdarzyć , że i on będzie trefny, ale to raczej pojedyncze przypadki, ale się również zdarzają
- gospodarstwa posiadają własny sprzęt, (pamiętam jak przejmowałem oddział w spadku dostałem wioskę z prawie 30 gospodarstwami na decyzji...a to przez 1 wspólną sadzarkę:(...
- coraz mniej małych obszarów uprawy,
- rolnicy sami już robią dezynfekcję sprzętu, a nie tylko przy chorobie

#34 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 27 marzec 2011 - 11:48

Badania ziemniaków A czy są ograniczenia obszarowe(od ilu można się ubiegać), aby uzyskać numer producenta?

#35 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 27 marzec 2011 - 15:11

Badania ziemniaków Bakteriozy jest przede wszystkim mniej dlatego że coraz mniej ludzi sadzi ziemniaki na własny użytek wolą kupić pół tony do jedzenia niż ich sadzić pryskać kopać, a przede wszystkim na takich małych niezadbanych pryskanych tylko od stonki plantacjach rozwijają się podobne syfy. Ja czy Wy czyli osoby które widzą jakąś przyszłość w tej uprawie nie możemy sobie pozwolić na jakieś uchybienia , i przynajmniej u mnie nie ma tego typu przypadków
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#36 Share fito1973

fito1973

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 17 kwiecień 2011 - 21:20

Badania ziemniaków co do wielkości obszaru i rejestracji w PIORiN zasada jest taka: masz ziemniaki (pare arów) do własnego użytku - nie rejestrujesz, ziemniaki wyprowadzasz poza gospodarstwo sprzedając - rejestrujesz

#37 Share zonk28

zonk28

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 926 postów
  • Zainteresowania:Strzelectwo ( HW 80k , HW 90k kal.--5.5mm ) , wędkarstwo , silniki TDI

Napisany 18 kwiecień 2011 - 17:34

Badania ziemniaków Ja też brałem z różnych regionów Polski sadzeniaki ale odkąd biore z Zamarte , nie mogę złego słowa powiedzieć o sadzeniaku stamtąd n nie zdarzyło mi się by ziemniak stamtad miał bakterioze.Kolega z pracy w tamtym roku brał sadzeniaka z CHEMI-ROL-u , niewiem skad oni mają , ale ziemniaki dramatyczne były po wykopaniu :(

Edytowany przez zonk28, 18 kwiecień 2011 - 17:36.

#38 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 19 kwiecień 2011 - 12:52

Badania ziemniaków

Centrale nasienne czy tam jak ich zwą lecą sobie w kulki .My rolnicy płacimy ciężkie pieniądze za sadzeniaki czy tam zboże i myślimy jaki to będzie plon no bo przecież z odnowy i jeszcze za takie pieniądze to naprawdę wszystkiego urośnie jak u nikogo na wsi a tu jak się okazuje nieraz można się wpakować w kłopoty rozprzestrzeniając choroby i wirusy jakich nasza ziemia jeszcze niewidziała a oni na siebie nie biorą żadnej winy i mają rolnika gdzieś, grunt że zarobili niezłą kasę a np. rolnik który zakupił BAKTERIOZĘ PIERŚCIENIOWĄ naciągnięty został na duże straty i problemy
nie kupię więcej kartofli z centrali :)

Święte słowa, nam nieli problem ze sprowadzeniem ziemniaków, bo cały czas mieli "swoich", zakończyło się tym, że mamy sadzeniaki ze Słowacji :D taniej i ile sprawniej

To powalczysz. Zapewniam Cię.
Pokaż mi hodowlę nasienną która nie miała do czynienia z bakteriozą.
Opinie o restrykcyjnych normach w zagranicznych firmach bądź renomie Zamartego można między bajki włożyć.
Więcej nie powiem bo ogniska bakteriozy to tajemnica.

Jak masz odpowiedni płodozmian i zdrowe sadzeniaki o które coraz trudniej ale są na rynku tylko trzeba poszukać ;) to walczyć nie trzeba
Zauważ, że nie tylko hodowle nasienne produkują sadzeniaki prywatni rolnicy także
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#39 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 906 postów

Napisany 19 kwiecień 2011 - 20:26

Badania ziemniaków Co to znaczy zdrowe sadzeniaki? Masz na myśli kwalifikowany materiał siewny a tym samym przebadany przez PIORIN. Przeczytaj ustawę o nasiennictwie, wszystkie rozporządzenia oraz zapoznaj się z procesem rozwoju choroby to dowiesz się dlaczego nawet kwalifikowany materiał nie gwarantuje Ci całkowicie czystych sadzeniaków. Wiem że nie tylko hodowle produkują materiał siewny. Sadzeniaki w naszym gospodarstwie (również rozmnożenia minibulwek z invitro) uprawia się mniej więcej od roku w którym się urodziłeś (sądząc po nicku) najpierw dla dawnej Centrali Nasiennej a od lat dziewięćdziesiątych na własnej dystrybucji. Zonk bierze ziemniaki z Zamarte a tak naprawdę to tylko kupuje w Zamarte bo oni też jadą na "podwykonawcach". Na każdej fakturze oraz etykiecie jest numer partii który mówi gdzie ziemniaki zostały wyprodukowane.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 19 kwiecień 2011 - 20:36

Badania ziemniaków tak wolne od chorób o to mi chodziło ;), ustawy nie czytałem bo nie ja zajmuje się sadzeniakami tylko Ojciec i to on jest w tym zorientowany
biorąc pod uwagę jakie cyrki są z polskimi centralami wolimy kupować za granicą co w sumie u nas staje się normą :blink:
Co do Zamarte to dużej partii nie są w stanie załatwić ;[ bo też były z nimi przejścia
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem