Skocz do zawartości

Zdjęcie

Badania ziemniaków

46 odpowiedzi na ten temat

#1 Share piotr301976

piotr301976

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 02 listopad 2008 - 17:56

Badania ziemniaków Witam wszystkich, mam taki problem , mam za kontraktowane ziemniaki z firmą nasienną i zwlekają mnie z jesiennym odbiorem tłumacząc się że nie mają jeszcze świadectw ponieważ nie zostały zakończone badania , wszystko było by do zrozumienia ale kilku innych rolników już oddało tą samą odmianę a próbki są pobierane w tym samym czasie więc chciałbym poznać system tych badań. przede wszystkim chodzi o badania wirusowe bo podobno chodzi o to ze roślina musi wyrosnąć i dopiero jest badana więc ziemniak późniejszej odmiany powinien mieć badania wykonane później logicznie myśląc to jakim cudem późniejsze odmiany takie jak Satina już mają badania ukończone bo mają świadectwa kwalifikacji a np Denar nie ma dlatego chciałbym poznać system tych badań , z góry dziękuje za pomoc.
Dziękuje wszystkim za życzenia :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Badania ziemniaków Dzisiaj, 13:47
  •  

#2 Share piotr301976

piotr301976

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 04 listopad 2008 - 19:06

Badania ziemniaków Witam , widzę że chyba nikt mi nie pomoże szkoda . Jak zdobędę materiały na ten temat to wrzucę na forum może komuś się to przyda , pozdrawiam
Dziękuje wszystkim za życzenia :)

#3 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 01 styczeń 2009 - 16:20

Badania ziemniaków witam , w gospodarstwie mam nałożoną decyzją wojewody kwarantanne na ziemniaki z powodu bakteriozy pierścieniowej ziemniaka.w 2006 pior stwierdziła po badaniach obecność bakteri , wydano decyzje okreslającą ( pod karą grzywny )zasady postępowania w gospodarstwie rolnym .Ostatnie dwa lata PIOR nie stwierdziła bakteri ,kontrole odbywają się dwa razy w roku przez 5 kolejnych lat od momętu gdy poraz ostatni w gospodarstwie stwierdzono horobe.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 01 styczeń 2009 - 16:55

Badania ziemniaków witam , w gospodarstwie mam nałożoną decyzją wojewody kwarantanne na ziemniaki z powodu bakteriozy pierścieniowej ziemniaka.w 2006 pior stwierdziła po badaniach obecność bakteri , wydano decyzje okreslającą ( pod karą grzywny )zasady postępowania w gospodarstwie rolnym .Ostatnie dwa lata PIOR nie stwierdziła bakteri ,kontrole odbywają się dwa razy w roku przez 5 kolejnych lat od momętu gdy poraz ostatni w gospodarstwie stwierdzono chorobę.
ściśle przestrzegam zaleceń;kupuje sadzeniaki kwalifikowane , zawsze przed wjazdem w uprawe ziemniaków myje i dezynfekuje ciągnik i maszyny (pług i brony też ) dwa razy w roku dezynfekuje piwnice.W 2007 roku boleśnie odczułem cenę sadzeniaków 2000 zł/t, A z badaniami jest tak że jeśli u jakiegoś producenta stwierdzono chorobę w ziemniakach, pochodzących z tej samej parti sadzeniaków co twoje to prowadzi się dalsze badania mające na celu ustalenie czy zarażone były sadzeniaki ,czy do zarażenia doszło w gospodarstwie po zakupie.
Przepraszam za ewentualne błędy ,mam swój wiek a ucze sie pisać.

#5 Share rafff24

rafff24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 843 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja

Napisany 26 grudzień 2009 - 16:39

Badania ziemniaków u Wujka wyszło jeszcze ciekawiej,
stwierdzono bakteriozę u kogoś innego, w partii sadzeniaków które zakupił m.in wujek w centrali nasiennej,
więc przyjechali do wujka, musiał zparować dla świń ziemniaki, również sadzeniaki, które miał przygotowane na tą wiosnę do wysadzenia, miał też trochę jadalnych do sprzedaży

wcześniej pobrali próbki, po wyczyszczeniu magazynu dezynfekcja, itd

tydzień temu przyszła decycja, że żadnej bakteriozy ani śluzaka nie stwierdzono w ziemniakach które miał,

pytanie, jak to jest?? dlaczego najpierw nie sprawdzono jego ziemniaków tylko na ślepo dezyzją kazano mu je zparować i "przepuścić przez świnki"
jakaś rekompensata?? sam jestem ciekawy co mu w PIORIN powiedzą, może miał ktoś taki przypadek

#6 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 28 grudzień 2009 - 18:03

Badania ziemniaków to była raczej nieoficjalna wskazówka, stwierdzenie bakteriozy i wydanie jakichkolwiek zaleceń wiąże się z przeprowadzeniem co najmniej jednego badania z każdej partii bulw

#7 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 16 styczeń 2010 - 21:28

Badania ziemniaków Pytanie do "GoRAL1"
Również u mnie stwierdzono bakteriozę i wszystko tak jak piszesz trzeba robić. Najgorzej,że niczemu nie byłem winien, bo kupiłem sadzeniaki kwalifikowane. Jaki kupiłeś środek do dezynfekcji?

#8 Share omen

omen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 16 styczeń 2010 - 21:48

Badania ziemniaków niektórzy soda a niekturzy bielą piewniceee

a tak w prawdzie po co dawałess do badania no chyba ze masz jakas kontraktacje

#9 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 16 styczeń 2010 - 21:51

Badania ziemniaków no właśnie mam kontraktacje. A co do tego środka to na pewno to nie przejdzie co piszesz, bo muszę pokazać im teraz dowód zakupu środka i musi każdy zabieg dezynfekcji odnotowany być na papierze.

#10 Share omen

omen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 16 styczeń 2010 - 22:00

Badania ziemniaków to poszukaj tanszego srodka do dezynfekcji bakteryjnej i napewno przejdzie jak nie to było sie pytac tych co ci pruby brali z ocrony roslinnn to chybaaa

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 16 styczeń 2010 - 22:03

Badania ziemniaków tak tak, ostatecznie to ich się zapytam. A Ty "omen" miałeś do czynienia z tą chorobą?

#12 Share omen

omen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 16 styczeń 2010 - 22:09

Badania ziemniaków no ja tez kiedys ale takich przepis ów ostrych nie było bo tez mam kontraktowane na sadzeniak tylko w tamtym roku z wioski miał bakterioze to w tym roku mu przeszły to juz w przyszłym znowu bedzie miał kwalfikatt ale jak masz prawdziwo bakterioze to pewnie ostro gnija bo nieraz to wwala bakterioze tak bo zaduzy urodzajjjjj

#13 Share walkol

walkol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja rolnictwa, dobra muzyka,internet 24h

Napisany 16 styczeń 2010 - 22:11

Badania ziemniaków ja mam ten sam problem kupiłem niby kwalifikowane w elicie bardzo drogie wziołem fakturę i ................. :)
zaczęły się problemy przyjeżdżają z kwarantanny próby brali ,na szczescie wyszły negatywne mimo to nalozyli mi kwar.na 2 lata ze swoimi nie moge sadzic maszyny zdezynfekować,piwnice też środkiem DOMESTOS i musialem wziac paragon na to ,ogólnie dupe trują miałem jeszcze swoje 2 odmiany i na tamte tez mi wsadzili kwar. ale mam to w du... i w tym roku nie zgłaszam że sadzę a ........... :)

P.S.moje urosły 2 razy lepsze jak z tej centrali zakichanej ,więcej tam nie kupię :)
Zanim coś napiszesz przemyśl to kilka razy .....

#14 Share omen

omen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 16 styczeń 2010 - 22:19

Badania ziemniaków serio to mozesz sadzic ziemiaki tylko powiedzo wes znowu kwalfikat tylko znowu drogo płac a w prawdzie i starym siej tam nic zbytno nie zrobiaaa a jak coi zapisali te z bakteriozo co z nimi masz zrobicc

#15 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 16 styczeń 2010 - 22:23

Badania ziemniaków a kolego w Wielkopolski "walkol" skąd jesteś? Dokładnie jak piszesz-wszystko mam to samo. Nie moja wina bo kupiłem kwalifikowane i były juz zarażone i oczywiscie teraz będę to odczuwał 3 lata! Najgorzej, ze zostawilem ok 7,5t sadzeniaków swoich. Były wcześniej badane przed zbiorem i nie były porażone, po jakimś czasie przyjechała inspekcja i mówi mi, że przez min 3 lata będę musiał kupować!

#16 Share walkol

walkol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 16 styczeń 2010 - 22:27

Badania ziemniaków @omen ja kupilem z partii z ktorej gdzies u kogos wyszla bakterioza a u mnie nie ale wsadze swoimi a te niby prawdopodobnie porazone jak to oni nazwali kazali spas bydlem

@wyrebski1 na wizji sie namiarów nie podaję jedynie mogę powiedzieć że kupiłem w GRANUM

#17 Share omen

omen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 16 styczeń 2010 - 22:31

Badania ziemniaków a te kwalfikaty z kad mieliscie bo jak w elicie to z któregos osrodka chodowli ziemiaka a jak w c/a lub w c/b to od rolnika i jake odmiany

i jak sa porazone to silnie gnija lub jak obierasz do jedzenia [ pregi obwudki ] maja

#18 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 16 styczeń 2010 - 22:33

Badania ziemniaków odmiana Rumpel (czerwona) c/a z chodowli. Oczywiście ja tu cały czas mówię o odmianie przemysłowej (skrobiowej)

#19 Share walkol

walkol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 16 styczeń 2010 - 22:36

Badania ziemniaków Powtarzam ci że nie gniją bo wyszly negatywnie odm.BRYZA w elicie :)
jedynie pochodziły z partii z której u kogoś wyszło a tamten wysyłał do NIEMIEC i mu cofneli

P.S.bryzy więcej nie sadze chociaż z żółtych chyba jest najlepsza ale ma kiepski plon

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share omen

omen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 16 styczeń 2010 - 22:47

Badania ziemniaków ja to mam sadzeniaki odmian jadalnych ale w wiosce maja przemysłowe i oddaja do pps w łomzy ale na sadzeniak nikt sie nie łapie juz bo za czesto wykrywaja bakterioze i muwio ze sie nie oplacaa to jeszcze u ciebie dobrze bo tak drogo za sadzeniak nie płacisz bo ja na ten rok juz kupilem na jesien to po 150zł za meter ...a u mnie w wiosce nikt nie startuje juz z kwalfikacja na sadzeniak bo zaduzo stratni by byli jakby nie przeszłu co z tyloma tonami by zrobiliii

a bryze tez mam ona jest skłona do bakteriozy i niezbyt taka w moim regionie chodliwa sadzeniaki iida przewaznie oddemnie na slask ,jawory ... a jadalny moragowo