Skocz do zawartości

AgroFoto.pl
Logo
Forum rolnicze
Zdjęcie

Skrzynia biegów w MF 3070

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
45 odpowiedzi na ten temat

#21 artur01

artur01

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów
  • 9869245
  • Zainteresowania:MF 3090 ;)

Napisany 09 kwiecień 2009 - 12:02

Skrzynia biegów w MF 3070 Witam,
i ja chciałbym sie dołączyć również do tematu ponieważ ostatnio stałem się szczęśliwym posiadaczem mf 3090 z 89r. Lecz moje szczęście nie trwało zbyt długo. Problem polega na dzwigni rewersa A/B, tzn., "B"(czyli szybsze) działa bez zarzutu-przód i tył a "A" wogóle nie idzie włączyć. Kiedy traktor postał 2 dni po uruchomieniu udało mi sie włączyć "A" ale po dojechaniu w pole już nie udała mi się ta sztuka. Proszę o pomoc... W czym tkwi problem???
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
Skrzynia biegów w MF 3070 Dzisiaj, 09:24
  •  

#22 host05

host05

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 11 czerwiec 2009 - 10:30

Skrzynia biegów w MF 3070 Witam
mam problem z MF 3065 mianowicie na przyspieszaczy skrzynia (16x16) pracuje prowidłowo a po wyłączeniu przyspieszacz jest problem z płynnym ruszeniem i zatrzymaniem po wciśnięciu sprzęgła (szarpie) i dodatkowo ciężko jest przełączać biegi 1 2 3 4 nie ma zgrzytu ale poprostu nie wchodzą a nie chcę pchać na siłę. A do tego po wyłączeniu przyspieszacza czasami zapala się kontrolka od ciśnienia oleju w skrzyni
z góry dzięki za rady.
  • 0

#23 minus78

minus78

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 19 grudzień 2010 - 20:26

Dzięki za informację ;) Znalazłem przyczynę: pęknięte widełki od reduktora (ten "A / B") :)
Problem w tym, że nie wiem jak ję wyjąć i gdzie jest wodzik od nich...
Jeśli ktoś wie, to prosił bym o pomoc ;)

Dzięki za informację B) Znalazłem przyczynę: pęknięte widełki od reduktora (ten "A / B") ;)
Problem w tym, że nie wiem jak ję wyjąć i gdzie jest wodzik od nich...
Jeśli ktoś wie, to prosił bym o pomoc :D

Dołączę się do tematu: mam mf 3060 dzwignia od reduktora "A/B" pozostała w pozycji R i nie można jej wyluzowac. Proszę o pomoc!!!
  • 0

#24 rafik256

rafik256

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 20 grudzień 2010 - 19:38

Skrzynia biegów w MF 3070 Sprawdz czy dzwignia zmiany biegów nie wyskoczyła ze swojego przegubu (pęknięta kula). może tam się zablokowała i nie może wrócić. Rozbierz to i sprawdź. jeżeli nie to nie ma się tu nad czym zastanawiać tylko trzeba spuszczać olej i zaglądać do skrzyni. Najpierw sam dekiel i układ dźwigienek od rewersu a jeżeli i tam nic nie znajdziesz co wzbudzi twoje wątpliwości to trzeba rozjeżdżać ciągnik i wyciągać cały rewers. Innej opcji nie ma.

PS. nie ciągaj dźwigni na siłę bo coś moze pęknąć i będą dodatkowe koszty
  • 0

#25 waldek315

waldek315

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 448 postów

Napisany 25 czerwiec 2011 - 22:47

Skrzynia biegów w MF 3070 witam jest taka sytuacja że są tylko biegi terenowe mechanik stwierdził pęknięte widełki i naprawa na nowych częściach 4 tys zł ma wyjść tyle to kosztuje ? czy mechanik chce zarobić jeszcze na częściach ?
  • 0

#26 mikon71

mikon71

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 26 czerwiec 2011 - 11:09

Skrzynia biegów w MF 3070 witam mi przy 3060 wyskakuje wsteczny na zakresie polowym ale jak przytrzymam dzwignie do chwili jak juz ciagnik ruszy to niewyskakuje
to samo na żółwiu
  • 0

#27 sapacz

sapacz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów
  • 1535885
  • Zainteresowania:Motocykle, technika rolnicza, kobiety

Napisany 02 lipiec 2011 - 22:26

KamilW to raczej nie będzie wina synchronizatora takie objawy najcześciej daje padniete uszczelnienie na siłowniku zmiany grup biegów A/B. Jezeli zgrzytanie nie wystepuje zawsze po zmianie na A np kiedy jadąc do przodu na B zredukujesz na przód A i nie bedzie slychac zgrzytów natomiast przy kombinacji B przód na A tył je słychać to zapene wystarczy wymienić to usczelnienie i wyregulowac siłownik. JEzeli wiesz jak sie dostac do siłownika przez srube regulacyjną to mozesz wymienic główny oring bez zdejmowania dekla. Jednk jeżeli masz chwile czasu i ciagnik nie jest ci juz potrzebny to zdejmij dekiel i wymień oba uszczelnienia i bedziesz miał spokój na dłuzszy czas.

A nie jest całkiem odwrotnie jeżeli zgrzyta przy przełączaniu z A na B w tym samym kierunku jazdy to winą może być owy siłownik a jeżeli zgrzyta przy przełączaniu przód/tył w tej samej grupie (A lub B ) to wina leży prawdopodobnie po stronie synchronizatora???

Może się mylę ale jak tak zawsze myślałem

Pozdro

Edytowany przez sapacz, 02 lipiec 2011 - 22:27.

• 0

#28 kravter

kravter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów

Napisany 02 lipiec 2011 - 22:46

witam mi przy 3060 wyskakuje wsteczny na zakresie polowym ale jak przytrzymam dzwignie do chwili jak juz ciagnik ruszy to niewyskakuje
to samo na żółwiu

pewnie zatrzask
  • 0

#29 rafik256

rafik256

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 02 lipiec 2011 - 22:58

A nie jest całkiem odwrotnie jeżeli zgrzyta przy przełączaniu z A na B w tym samym kierunku jazdy to winą może być owy siłownik a jeżeli zgrzyta przy przełączaniu przód/tył w tej samej grupie (A lub B ) to wina leży prawdopodobnie po stronie synchronizatora???

Może się mylę ale jak tak zawsze myślałem

Pozdro

Przeczytaj to jeszcze raz dokładnie. Tu nawet nie było nic o zmianie przód/tył w tej samej grupie. W obu przypadkach jest to związane ze zmiana grupy. Raz w tym samym kierunku a drugi raz z jego zmianą. Wiem ze nie jest to napisane w prosty sposób ale czytamy ze zrozumieniem.
  • 0

#30 mirro

mirro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów

Napisany 03 lipiec 2011 - 11:27

Skrzynia biegów w MF 3070 Poprawcie jeśli się mylę. Człowiekowi generalnie chodzi o to że wyskakuje wsteczny czyli rewers? Pomijając wszystkie grupy i zmiany wsteczny wyskakuje zawsze chyba że dźwignię przytrzyma ręką na siłę?
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#31 kravter

kravter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów

Napisany 03 lipiec 2011 - 12:07

Skrzynia biegów w MF 3070 w mf nie ma zatrzaskow na biegach?? bo jak zatrzask pujdzie to bedzie wyskakiwal a jak przytrzyma i ruszy tedy skrzynia zaczyna ciagnac zazebiac sie i dzieki sile tarcie juz nie wyskakuje
  • 0

#32 sapacz

sapacz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów
  • 1535885

Napisany 03 lipiec 2011 - 12:48

Skrzynia biegów w MF 3070 tak są zatrzaski ale na synchronizatorze zresztą jak w każdym, to najczęściej w skrzyniach niezsynchronizowanych występują zatrzaski na wodzikach!
Jeżeli zgrzyta przy przełączaniu przód tył to albo synchronizator do d*py(elementy cierne) co prowadzi do wyrobienia zębów(wypustów) na synchronizatorze, albo zdarza się że prowadnica na widełkach wypadnie albo pęknie gdyż jest do nich przykręcana i biegi nie dadzą się w ogóle wbić!!

Jezeli zgrzytanie nie wystepuje zawsze po zmianie na A np kiedy jadąc do przodu na B zredukujesz na przód A i nie bedzie slychac zgrzytów natomiast przy kombinacji B przód na A tył je słychać to zapene wystarczy wymienić to usczelnienie i wyregulowac siłownik.

Okej ale czy może zaistnieć taka sytuacja że zgrzyta mi "przy kombinacji B przód na A tył" i będę regulował śruba siłownika i może się skończy na tym że rozregulowałem sobie grupę biegów A/B a zgrzytanie pozostało gdyż walnięty był synchronizator przód tył a przy zmianie na przód/przód czy tył/przód tył/tył zawsze pracuje synchronizator rewersu nie zależnie od wybranej grupy!!

Ja przypadek diagnozował bym tak że:
- zgrzyta przód tył w tej samej grupie biegów lub nie to wina leży po stronie synchronizatora
- dźwignia nie wchodzi w grupę A lub B lub zacina się na A lub B to winą jest siłownik

Mogę się mylić czekam na opinię

Pozdr
  • 0

#33 mirro

mirro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów

Napisany 03 lipiec 2011 - 13:50

Skrzynia biegów w MF 3070 Panowie tu współpracują ze sobą trzy elementy 1- tuleja przesówna 2-pierścień synchronizujący 3- koło napędzane. Tajenmica współpracy to wyrównanie prędkości obrotowej tulei i koła napędzanego. Pierścień synchronizujący ma na wewnętrznej stronie część hamującą która w początkowej fazie ,pod wpływem nacisku tulei, zaczyna trzeć o powierzchnię koła napędzanego i wyrównywać ich prędkości. Pierścień synchronizatora ma tylko kilka zembów zewnętrznych przez co łatwiej wchodzi na niego tuleja. Po wyrównaniu prędkości może nastąpić (bez zgrzytów) zazębienie tulei i koła.
No i teraz najważniejsze. Najszybciej zużywa się pierścień synchronizatora a przez to zmniejsza się odległość między zembami pierścienia i koła napędzanego. W tym przypadku tuleja zanim wywrze odpowiedni nacisk na pierścień i wyrówna prędkości zaczyna zazębiać się z kołem napędzanym i wtedy są zgrzyty. Niestety MF nie sprzedaje samych pierścieni synchronizujących tylko komplety.
To co nie zezwala na wyskakiwanie to przedewszyskim zarys zembów tulei i koła. Sam zatrzask tulei pełni tu rolę drugorzędną. Wraz ze zużyciem synchronizatorów zwiększa się też luz wewnętrzny układu powoduje to niepełne zazębianie i powstawanie zadziorów na zembach. Najważniejsze więc aby mechanik ( za pomocą szczelinomierza) przed złożeniem skrzyni posprawdzał czy te odległości mieszczą się w tolerancji podawanej w instrukcjach warsztatowych. Grupa A/B ma to do siebie że często przyczyną przedwczesnego zużycia są luzy powstałe przez zużuccie łożysk na wałku skrzyni bądź poluzowaniu nakrętki na nim.
Jeżeli dźwigni nie można przesunąć z A na B to zacięty jest zawór grzybkowy w deklu skrzyni biegów.
  • 0

#34 rafik256

rafik256

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 03 lipiec 2011 - 19:17

Skrzynia biegów w MF 3070 sapacz czytaj uważnie. Jest wyraźnie napisane że zgrzyta tylko na grupie A. Na B tego nie było. Diagnozowaliśmy tylko i wyłącznie zgrzyty na jednej grupie poczytaj dokładnie. No niby coś wiesz ale te cytaty pasują do Twojej wypowiedzi jak świnia do siodła. Czytamy jeszcze raz:

"Jeżeli zgrzytanie nie występuje zawsze po zmianie na A np kiedy jadąc do przodu na B zredukujesz na przód A i nie będzie słychać zgrzytów natomiast przy kombinacji B przód na A tył je słychać to zapewne wystarczy wymienić to uszczelnienie i wyregulować siłownik."

Zwracam uwage że jest na pisane: po zmianie na A Nie ma nawet słowa o tym ze na B też zgrzyta.
W związku z powyższym stanowczo twierdze że przy omawianym wcześniej przypadku (skąd wyrwałeś ta wypowiedz) moje teorie sa jak najbardziej słuszne.

Dla ułatwienia masz jeszcze raz przypadek @KAMILW do którego się odnosimy:

"Ja mam w mf 3095 taką sytuację że nie chce mi wrzucić biegów A. Po wrzuceniu jakiegoś biega na A i puszczeniu sprzęgła słychać dźwięk jak by tryby nie były do siebie dopchnięte ;) Na B wyczystko działa prawidłowo. Co może być tego przyczyną ?? "

PS. Moja wypowiedz dotyczyła konkretnego przypadku. Nie możesz jej brać jako uogólnianie.

Edytowany przez rafik256, 03 lipiec 2011 - 19:24.

• 0

#35 sapacz

sapacz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów
  • 1535885

Napisany 03 lipiec 2011 - 20:27

Skrzynia biegów w MF 3070 dobra masz racje w tym przypadku ja podeszłe do sprawy ogólnie w temacie zgrzytów z rewersu
  • 0

#36 kania

kania

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 07 lipiec 2011 - 13:56

Skrzynia biegów w MF 3070 Witam , jestem nowy na forum poszukuję schematu skrzyni MF3095 autotronic . chodzi o wyskakujące B przy gwałtownym ruszeniu , nie znalazłem nic takiego . Jeśli ktoś by miał schematy proszę o wrzucenie na forum
  • 0

#37 mirro

mirro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów

Napisany 07 lipiec 2011 - 21:48

Skrzynia biegów w MF 3070 Na http://mf.gustlik.2ap.pl/ cała instrukcja do serii 30xx.
  • 0

#38 marcin5641

marcin5641

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 22 wrzesień 2011 - 19:43

Skrzynia biegów w MF 3070 Witam panowie podepne sie do tematu. Mianowicie mam taki problem z mf 3065 skrzynia 16x16 że na przyśpieszaczu podczas zmiany zgrzytają mi biegi na półbiegu natomiast jest ok. Co jest tego przyczyną czy można to jakoś wyregulować czy synchronizator już sie kończy? Dodam że luzy na drążkach skasowałem.
  • 0

#39 pablo21

pablo21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1516 postów

Napisany 23 maj 2012 - 21:15

Skrzynia biegów w MF 3070 Zeby nie zakładac nowego tematu to pytam tutaj i mam nadzieje ze jakas rade dostane. W moim MF 3080 skrzynia 32x32 mam taki problem z rewersem ze do tyłu wchodzi ładnie i precyzyjne a do przodu juz jest problem bo czasem wejdzie bez problemu a czasem wejdzie i wyskoczy badz wcale nie wejdzie i ciagnik nie jedzie chciałbym wiedziec co jest tego przyczyna i za co trzeba sie brac zeby to zrobic i jakie koszty beda tego mniej wiecej bo narazie to nie wystepuje tak czesto ale wiadomo denerwuje i jest to obiaw na pewno zuzycia czegos a zrobic kiedys trzeba bo ciagnik musi pracowac.
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#40 micro16

micro16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 288 postów

Napisany 23 maj 2012 - 22:37

Skrzynia biegów w MF 3070 Ja mysle ze to moga byc widelki wytarte lub synchronizator juz siada. Kolega Rafik i Mirro maja duzo wiedze na temat skrzyn MF to na pewno cos Ci wiecej powiedza:)
  • 0