bartek2606

Zaprawianie ziemniaków

Polecane posty

bartek2606    0

Witam wszystkich. Otóż co roku sadze około 5 arów ziemniaków. W związku, że występuje u mnie dosyć dużo drutowców i bulwy są porażone chciałbym na przyszły rok zaprawić sadzeniaki. Czy mógłby mi ktoś powiedzieć jaki jest w miarę tani i skuteczny środek do zaprawiania w miarę małym opakowaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kolo99    1

Nie wiem jak to zaprawiać, chyba trzeba mieć jakąś specjalną sadzarkę z zaprawiarką. Bo inaczej to można się zatruć;P

A przeciwko czemu chcesz zaprawiać? Jak coś się dowiecie to dajcie znać, może i ja w tym roku spróbuję.

@Rafal, a Ty kiedy sadzisz ziemniaki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kolo99    1

tak? To ile już zasadziłeś? Jakie odmiany?

I ile ziemniaka planujesz na ten rok zasadzić?

Bo ja 6ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal180    4

zasadziłem nie duzo bo raptem 70arów :) sadze do południa bo potem zazwyczaj pada deszcz i nie da rady wjechac :) dzisiaj naszykowałem pole i jutro zamierzam sadzić 1,5ha jak dobrze pójdzie. W tym Roku bede miał ok 7hektarówz tego 3,5 pod folią :) Ciekawi mnie jak z tym zaprawianiem :) jakie środki itp


.

 

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roolnik    0

Jestem ciekaw co za ziemie macie albo co to za region ze da się juz sadzić ja nie mogę nawet z nawozem wjechać pada śnieg albo deszcz i na piszo tone :).

Co do zaprawiania ziemniaków to miałem doswiadczenie tylko z Prestige 290FS w celu zabezpieczenia przed mszycami, stonką ziemniaczaną, drutowcami oraz rizoktoniozą w ziemniakach, wiem ze na stonkę dziala i cały sezon spokój a sąsiad pole obok 3x pryskał, co prawda pojawiło sie pare sztukale jedynie spróbowały bez szkód dla roślin, koszt to chyba był w 2008 320zł na hektar jest w opakowaniach 1L i to chyba na tone idzie. A jesli chodzi o reszte jak dziala to nie wiem u mnie akurat nie było.

Co do zaprawiania to muszą byc wszystkie sadzeniaki całe znaczy sie okrągłe nie krojone no i wiadomo najlepiej w specjalnych sadzarkach ale my sadzilismy najzwylkejsza a na zaprawianie jest patent ze rozrabia sie to w opryskiwaczu ręcznym i pryska w podczas sypania do sadzarki tak żeby kazda bulwe zaprawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Ja zaprawiam ziemniaki zaprawą Prestige. Zaprawa powoduje, że stonka nie zjada liści ziemniaków, drutowce nie powodują dziur w bulwach i dodatkowo jest ochrona przed niektórymi chorobami wirusowymi.

A zaprawiam sadzeniaki takim samym patentem jak @roolnik:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kolo99    1

Ale czy jest sens zaprawiać bardzo wczesne ziemniaki? Czy to nie za mocne zaprawy na 'młodego ziemniaka'? Żeby ludzie się nie potruli:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

W tym roku pierwszy raz będę zaprawiał wczesne ziemniaki, ponieważ czasem ciężko upilnować pierwszy atak stonki, a tak problem będzie z głowy. Jakby ludzie mieliby się potruć, to by zaprawy nie wypuścili na rynek:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

A podałby ktoś nazwę zaprawy na sucho, bo to by ułatwiło bardzo sprawę. Wiem że jest taka na pewno, bo tydzień temu byłem na kursie na stosowanie ŚOR i tam o niej mówili, tylko zapomniałem nazwy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

najpopularniejsze to: Prestige i Monceren.

u nas stosuje sie od kilku lat Prestige. Tylko na polach gdzie nie kielkowalismy ziemniaka. Efekt: zero stonki, rowne wschody, ochorna przed infekcja zarazy łodygi podczas wschodow, nie ma drutowca itd.

 

A na pędraki lub rolnice polecam oprysk na ziemie przed wysadzeniem, trzeba jedynie wymieszac pozniej glebe agregatem badz kultywatorem. Srodek to: kiedys byl Pyrinex, a teraz Dursban.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emillo1212    16

Ja również zaprawiam ziemniaki Prestige'em i jestem bardzo zadowolony i jego efektów. Nie trzeba pryskać ziemniaków od stonki, i żadne drutowce nie robią dziur. Naprawdę polecam ten środek ;)


Deutz is Power!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

Ja już w sumie ziemniaki posadziłem 2 tygodnie temu, ale chciałbym sie dowiedzieć czy te środki do zaprawiania są też w mniejszych opakowaniach, tak na 10/15arów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1410    10

Ja w tym roku prysnęlem Moncerenem po raz pierwszy,zobaczymy co z tego będzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

ja właśnie sadzę.wczoraj poszło 3 ha.też zaprawiam prestigem w czasie sadzenia.pompa na womie i po dwie dysze na sadzeniaka.wydatek 20 l ma tone sadzeniaka.a dysze z albuza po 14 zł/szt a nie z teejet po 14 euro/szt jak montują w zaprawiarkach oryginalnych.a niby z teejeta są specjalne do ziemniaka.a tu mam taki sam wydatek i efekt.a drutowce i tak atakują pyry później.sadzeniaka nie ruszają i dopóki stolony się trzymają bulwy matecznej.a stonki nie ma faktycznie.dursban też dawałem w tym roku.5 l/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gesy    5

Ja też zaprawiam Prestige,tylko inny patent sypie kartofle do sadzarki ,potem w czasie ruszenia

leje zaprawą z konewki po sadzeniakach i jest git,tylko trzeba oczywiście sadzić w dwie osoby,

już prawie zasadzone,jeszcze 0,5ha czekam na produkcje gnoju, :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

ja w zeszłym roku kupowałem sam kwalifikat więc było w raszli.worki małe moczyłem w prestige więc wychodziło akurat20 litrów na tonę.a teraz wygoda bo wszystko co ścieka leci w redlinę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

Rafal180, jak u Ciebie rosną?? jak masz wielkosc krzaczków obecnie? :D


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damjan15    0

A ile taki prestige kosztuje i powiedźcie za ile litrów i na ile się takie cudo stosuje. Z góry dzięki :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

Ja płacłem 985zl za 5 litrów, dajesz tego 60ml na 100kg ziemniaka, powinno sie dawać 2 litry wody na 100kg ziemniaka ale ja daje tylko 1 litr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj