Skocz do zawartości

Zdjęcie

Seradela

293 odpowiedzi na ten temat

#121 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 16 lipiec 2014 - 08:07

Seradela Moja już w ,,kopkach'' - zawsze tak jest że górki suche a dołki zielone. :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Seradela Dzisiaj, 01:53
  •  

#122 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1015 postów

Napisany 16 lipiec 2014 - 17:37

Seradela Tak, ten rok wyjątkowo suchy w naszych stronach, ale dwa lata temu i w tamtym roku to wszędzie miałem zieloną, nie było różnicy na górce czy na niższym kosiłem to wszędzie była zielona, z tym że w tym roku ma sporo nasion , przynajmniej u mnie tak jest :huh: Pozdrawiam.

#123 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 17 lipiec 2014 - 00:04

Seradela

Witam,jak wygląda u Was koszenie seradeli ,ja miałem robić oprysk(desykację)lecz musiałem zrezygnować albowiem ziarno po desykacji nie będzie miało siły kiełkowania więc zostało czekać aż sama na pniu zaschnie, tylko problem bo na wyższym już sucha ,a gdzie niżej zielona i będę musiał kosić na raty, najpierw górki co jest suche potem resztę jak zaschnie ;) Pozdrawiam.

Jeżeli dasz reglone lub basta to kiełkowanie pozostanie na dobrym poziomie. Minus jest taki że 2-3 razy drożej.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#124 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1015 postów

Napisany 17 lipiec 2014 - 21:24

Seradela Witam,dzwoniłem właśnie do ODR-u w Rypinie,z pytaniem,a tam pracuje dobry znajomy , jaka siła kiełkowania będzie po desykacji reglone lub missjon200sl, i otrzymałem odpowiedż że te środki są produkowane na bazie glifosatu po którym siła kiełkowania bedzie bardzo słaba lub też żadna i odradzili mi dosuszanie opryskami i teraz mam właśnie problem co dalej robić aby zebrać na ziarno :rolleyes: Pozdrawiam.

#125 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 17 lipiec 2014 - 22:07

Seradela Dikwat na bazie glifosatu, dobre sobie. ODR is the best

#126 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 18 lipiec 2014 - 00:22

Seradela

Witam,dzwoniłem właśnie do ODR-u w Rypinie,z pytaniem,a tam pracuje dobry znajomy , jaka siła kiełkowania będzie po desykacji reglone lub missjon200sl, i otrzymałem odpowiedż że te środki są produkowane na bazie glifosatu po którym siła kiełkowania bedzie bardzo słaba lub też żadna i odradzili mi dosuszanie opryskami i teraz mam właśnie problem co dalej robić aby zebrać na ziarno :rolleyes: Pozdrawiam.

Nie znam ludzi z ODR Rypin ale w tym wypadku zrobili straszny babol. Reglone ma zupełni inny mechanizm działania niż glifosat. Glifosat rozprzestrzenia się po całej roślinie, trafia do korzenia przez co powoduje zamieranie całej rośliny. Reglone powoduje "spalenie" części nadziemnej, głównie górnej części, do nasion nie trafia. Oczywiście jeżeli byś dał regolne za szybko to nasiona nie będą miały dobrej zdolności kiełkowania.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#127 Share karbex

karbex

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 18 lipiec 2014 - 16:43

Seradela Koledzy, mam pytanko - kosił z Was ktoś seradelę kosiarką listwową - osą i pózniej omłot z pokosów bez podbieracza?
1. Czy osa da rade? Czy się zapycha czy sie coś ciągnie itp?
2. Czy zbiór z pokosów bez podbieracza pokosów jest możliwy? (mam tylko te bagnety do podnoszenia powalonego zboza - może da rade..
3. Po jakim czasie od pokoszenia zwykle młócicie z pokosów (zakladając dobrą pogodę)??
U mnie seradela jak ta lala, ale nie bardzo chce kończyc rosnąć a siana wcześnie (w marcu)
Pozdrawiam serdecznie

#128 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 18 lipiec 2014 - 21:06

Seradela Saradela jak ta-lala powiadasz ! czyli [ moim zdaniem ] ,,osa'' odpada - będzie się zapychać ,ciągnąć wal rotacyjną -tylko po deszczu lub o rosie, ale wątpię by miała nasienie [ jak taka wybujała [ wstaw fotkę ]

#129 Share karbex

karbex

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 19 lipiec 2014 - 12:47

Seradela Mam kawałek do pola, takze może wstawie fotki w przyszłym tygodniu - a nasienie - troche jest bo oglądałem łodygi to na pojedyńczej jest po pare gwiadek strąków

#130 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 21 lipiec 2014 - 22:23

Seradela Jaką wartość prezentuje słoma ze seradeli? Bydło chętnie zjada? Warto to sprzątać?? po kombajnie zostaną pewnie same łodygi.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share karbex

karbex

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 01 sierpień 2014 - 19:10

Seradela Koledzy, ile seradela średnio musi leżeć na pokosach, zeby mozna było młócić kombajnem z pokosów??
Pozdrawiam

#132 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1015 postów

Napisany 02 sierpień 2014 - 22:08

Seradela Witam,jeśli kosiłeś zieloną i rotacyjną, to przy słonecznej pogodzie na pokosach jeśli pokosy są średniej wielkości to ok.4-5 dni, ja w ubiegłym roku tak młóciłem z pokosów kombajnem i wówczas ziarno było suche, pomimo że gdzie był pokos dość gruby czy przygnieciony kołem trafiało się od spodu troszkę zielonego, ale to w niczym nie przeszkadzało omłot szedł bardzo dobrze :) Pozdrawiam.

#133 Share bubki

bubki

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 17 sierpień 2014 - 22:22

Seradela

Jaką wartość prezentuje słoma ze seradeli? Bydło chętnie zjada? Warto to sprzątać?? po kombajnie zostaną pewnie same łodygi.

Jaką wartość prezentuje słoma ze seradeli? Bydło chętnie zjada? Warto to sprzątać?? po kombajnie zostaną pewnie same łodygi.

Może trochę późno bo seladera sprzątanięta, ale po nasionach to najlepsze są plewy tj. liście. A słomy po kombajnie to pewnie niewiele. W starych książkach rolniczych opisywano że 1 kg plew seladery miał większą wartość odżywczą od 1kg ziemniaków parowanych.

#134 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 18 sierpień 2014 - 06:49

Seradela U mnie wszystkie plewy seradelowe zjadają byki [ z wielką chęcią :) ] słomę przebiorą -co drobniejsza a resztę pod siebie...

#135 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 20:46

Seradela

Panowie  jak tam  seradela  u was  się  udała ?  Dużo  macie na sprzedaż  -cenę jaką  przewidujecie?

#136 Share valadin1

valadin1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 21:02

Seradela

w tym roku nie najlepiej chyba dokładnie nie wiem bo zbieramy starodawnie :P tzn koszenie -> kupki-> do stodoły-> omłot a jeszcze właśnie nie była młócona...

w tamtym roku 1t/ha czystej :) a cena pewnie jak zwykle 100-150 za ćwiartkę ;)

Edytowany przez valadin1, 12 grudzień 2014 - 21:03.

#137 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1015 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 21:44

Seradela

Witam,podejrzewam że wiosną może osiągnąć nawet cenę 100% wyższą do roku ubiegłego,ze względu nowych wymogów i dyrektyw upraw, oraz wysokość dopłat do motylkowych,motylkowatych i to wszystko będzie miało decydujący  wpływ na wysokość ceny nasion, chociaż jeszcze będzie uzależnione ilością podaży na rynku i w centralach nasiennych ,w tamtym roku sprzedałem trochę nasion po 5-6zł za kilogram ,ale kilka lat temu sam płaciłem po 10-12zł/kg i jeszcze trudności były z zakupem ale wiosna pokaże jakie ceny będą się wahać :rolleyes: Pozdrawiam.

#138 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 13 grudzień 2014 - 21:42

Seradela

Bez przesady. Na strączki rzucają się obecnie tzw. dopłatowcy, a większość z nich nie jest nazbyt rozgarnięta i tylko łubin znają.

#139 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1015 postów

Napisany 14 grudzień 2014 - 00:56

Seradela

Ja tak bym nie oceniał i nie nazywał braci rolniczej i nie sądze aby tak było,  wystarczy że minister Sawicki nas upokorzył i nazwał ''frajerami'' :huh: Pozdrawiam.

Edytowany przez wieslaw16, 15 grudzień 2014 - 20:01.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share bondvip007

bondvip007

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 16 styczeń 2015 - 18:15

Seradela

Panowie, kolega pytał trochę wyżej czy stosował ktoś z was w seradeli herbicydy typu Command, Linurex czy Afalon zalecane do innych strączków? Ciekawi mnie to, bo sam chciałem w tym roku spróbować tym potraktować chwasty w seradeli. Goltix słabiutko się spisał.

Podbijam.

Edytowany przez bondvip007, 23 styczeń 2015 - 17:23.