Skocz do zawartości

Zdjęcie

Seradela

293 odpowiedzi na ten temat

#21 Share przemo93pl

przemo93pl

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów
  • Zainteresowania:Film/sport/motoryzacja /rolnictwo

Napisany 03 kwiecień 2010 - 21:07

Seradela Ja sieje seradele na kiszonke kiszonka jest bardzo dobra ale strasznie ciężka i mało jest bałd w porównaniu z trawo

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Seradela Dzisiaj, 03:03
  •  

#22 Share damian007

damian007

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 05 kwiecień 2010 - 09:44

Seradela Jóż od kilku ładnych lat sieję saladere co rocznie min 2,3 ha. Jest to bardzo bobra pasza przy suszy można skosić raz a następny odrost zaorać ale w latach wilgotnych ok 2 ładne pokosy i oczywiście odrost pod pług. Wadą jest początkowy słaby wzrost dlatego warto dosypać jakiejś trawy lub zboża dla wysokiego 1 pokosu np. 35kg saladery+ 3 kg faceli
, 40 kg saladery+ ok 100kg owasa. Ale należy pamiętać o wymaganiach obu roślin w mieszance :lol:
trzymajmy się kupy bo kupy nikt nie ruszy

#23 Share sim12

sim12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 11 lipiec 2010 - 13:57

Seradela ja sieje około 30kg/ha.A sieje 1 ha :) . połowe na pokos reszta dla krów odrasta to sie wracają krowy i w tym roku zapowiada sie dzieki temu stodoła zapchana sianem

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 22 styczeń 2011 - 09:25

Seradela My siejemy seradelę w czystym siewie dla krów,byków i wielu innych zwierząt. Na 0,25ha to nie całe 20kg wystarcza. Moim zdaniem na słabych ziemiach nie ma nic lepszego. Jedyne co mnie dziwi że bydło wcale nie pije wody gdy ją dostają (najwyżej jak jest trochę podsuszona). Sąsiad zasiał razem z owsem to była taka wielka że aż oczy wychodziły na wierzch. Ze swojej strony jak najbardziej ją polecam.

#25 Share marekfarmer

marekfarmer

Marekfarmer

• Members
  • PipPipPip
  • 1005 postów
  • Zainteresowania:Bydło mięsne

Napisany 08 styczeń 2012 - 14:26

Seradela Są jakieś opryski na chwasty jak sie z saradelą sieje Owies ???

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

#26 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów

Napisany 08 styczeń 2012 - 16:21

Seradela Jak pole jest w dobrej kulturze to nie trzeba nawet pryskać. U mnie sieje się rozsiewaczem do nawozów, z tego co wiem to masz taki jakim u mnie się sieje. Ja sieje zawsze w czystym siewie ale z owsem jest wyższy.

#27 Share 86maxkk

86maxkk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 12 luty 2012 - 21:40

Seradela ja sieje seradele wysiewam 50kg/ha potem kręce baloty na kiszonke dwa pokosy wyda jak trudny rok to 1 a drugi słaby to można wypaśc albo zaorać

#28 Share shiftmp3

shiftmp3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 04 marzec 2012 - 13:19

Seradela Panowie w tym roku bede zasiewał 2ha saladery :P i mam pytanie chce siac siewnikiem poznaniak jak go ustawic na odpowiedni wysiew około 30kg na 1ha. wziołem w dzierzawe i chce zrobic zmiane bo ciagle było tam zyto i a klasa ziemi to ok 3 do 6 w jednym kawałku :P Wiec jak ustawic ten siewnik ?

#29 Share marekfarmer

marekfarmer

Marekfarmer

• Members
  • PipPipPip
  • 1005 postów

Napisany 13 kwiecień 2012 - 06:55

Seradela Ja ustawiłem na A1 wysiew średni.

Moje pytanie jest takie czy wałować saradele po siewie czy nie

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

#30 Share DARoROL

DARoROL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Zainteresowania:Naturalnie rolnictwo i wszystko co jest z nim związane, głównie postęp w hodowli bydła :)

Napisany 13 kwiecień 2012 - 21:28

Seradela @marekfarmer jeśli masz taką możliwość to wałuj jak najbardziej, w moim gospodarstwie już od kilku lat uprawiamy seradelę ok 3ha i zawsze wałujemy, gleba nie wysycha tak szybko, i dodatkowo w jakimś stopniu jest zabezpieczenie przed porywistym wiatrem. Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów

Napisany 17 kwiecień 2012 - 18:36

Seradela No i jeszcze należy dodać, że jeżeli kosisz na zielonkę to podłoże jest twarde i możesz opuścić śmiało kosiarkę rotacyjną. Raz miałem kosić kuzynowi łubin bez wałowania to jak wpadła w ziemie to jak glebogryzarka. Dlatego lepiej wałować.

#32 Share marekfarmer

marekfarmer

Marekfarmer

• Members
  • PipPipPip
  • 1005 postów

Napisany 27 kwiecień 2012 - 20:03

Seradela wschodzi już u was seradela

#33 Share DARoROL

DARoROL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Zainteresowania:Naturalnie rolnictwo i wszystko co jest z nim związane, głównie postęp w hodowli bydła :)

Napisany 27 kwiecień 2012 - 21:50

Seradela @marekfarmer mi dziś mijają dwa tygodnie od posiania, i akurat tak się złożyło, że wczoraj byłem na polu, widziałem małe zielone punkciki, więc coś zaczyna się już dziać i wschodzi, a jak u Ciebie wygląda sytuacja ? dawno posiałeś ? zdecydowałeś się na wałowanie ?

#34 Share Janowiak

Janowiak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 02 maj 2012 - 17:33

Seradela Witam
Ja chcialem popiac sie pod temat. Chcialbym zasiac seradele na ok.3ha i zebrac jakis plon z tego. Slyszalem ze sie da. Ale czym to kombajnowac? i po ile takie ziarno mozna sprzedac? Na allegro widzialem po 8zl/kg.

Edytowany przez Janowiak, 02 maj 2012 - 17:34.

#35 Share DARoROL

DARoROL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 02 maj 2012 - 22:39

Seradela @Janowiak więc tak, odpowiadając na Twoje pytania: nasiona seradeli zbieramy kombajnem zbożowym, i można wykonać to metodą jednoetapową lub dwuetapową ( w mojej okolicy zazwyczaj widziałem metodę dwuetapową czyli koszenie kosiarką, wysuszanie na polu i dopiero omłot nasion). Co do ceny to ja kupuję w granicach 5,50-6zł za kg i raczej po 8zł w moich stronach byś nie dostał, dużo zależy od czystości tzn czy nie ma w nich nasion chwastów i plew. Hm... ogólnie rzecz biorąc, jeśli zastosujesz wcześniej dobrą agrotechnikę która nie pozwoli na rozwój chwastów to seradela sobie poradzi, i zakładając że okres wegetacji nie będzie tragicznie suchy to plon powinien zrekompensować Ci poniesiona nakłady. Jednak nie nastawiaj się na obfite sypanie nasion bo z tej roślinki kosi się niezbyt dużo ( z tego co rozmawiałem z rolnikami to ok 0,3-0,4t/ha )

#36 Share Janowiak

Janowiak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 03 maj 2012 - 08:12

Seradela Rozumiem. Ja bym to zasial ze wzgledu na wyzsze doplaty na te roslinke :D A jesli to tylko zwyklym kombajnem bez modyfikacji typu stol do rzepaku sie zbiera to moglbym jeszcze cos z tego zebrac :D

#37 Share marekfarmer

marekfarmer

Marekfarmer

• Members
  • PipPipPip
  • 1005 postów

Napisany 03 maj 2012 - 11:14

Seradela u mnie siana 6 kwietnia już jest na wierzchu zobacz w moją galerię zdjęcia z przed tygodnia w niedzielę dam nowe

#38 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1489 postów

Napisany 08 maj 2012 - 19:23

Seradela mam pytanko czy są środki na chwasty w seradeli bo coś dużo ich w tym roku ;)

#39 Share pablo21

pablo21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 23 maj 2012 - 14:48

Seradela Własnie czym mozna powschodowo opryskac saradele od chwastów? Sa wogole takie srodki zeby jej sie nic nie stało?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share pawel101210

pawel101210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Sport,Muzyka

Napisany 23 maj 2012 - 15:36

Seradela Mój wujek uprawia co roku seradelę ponad 1 ha :D 3-4 dni po siewie można pryskać Metronem :P można też Herbicydem ale to już puźniej :) Wujek zawsze po zasianiu od razu wałuję bo lepiej się potem kosi rotacyjną :P Seradelę sieję na ziarno czyli kosi kosiarką i czeka aż się wysuszy a potem zbiera luzem i na podwórku młóci młóckarnią a siano z seradeli bierze dla krów :D Sieję na 6 klasie gleby i przeważnie pod koniec marca początek kwietnia

Edytowany przez pawel101210, 23 maj 2012 - 15:38.

28.07.2009 - 28.07.2012r. Już trzy lata na AF :)