Skocz do zawartości

Zdjęcie

Seradela

293 odpowiedzi na ten temat

#221 Share Armag

Armag

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 09 marzec 2016 - 21:26

Seradela

ja trochę inaczej zrobiłem. po zimowej orce NPK czerwony granulat i kultywator z dwuteownikiem na łańcuchu za nim tak żeby jeden łańcuch był dłuższy a drugi krótszy. przy kultywowaniu zruszałem na 7-10 cm a dwuteownik wyrównywał jak wał strunowy. później siałem ręką tak jak się sieje trawę na łące. można siewnikiem ale nie mam takiego co mogę przestawić na rzepak albo trawę. i bronowanie na koniec. jak leżała na przyczepie to sprawdzałem co 3 dni co się z nią dzieje stąd dobra siła kiełkowania. podstawa to równe pole i brak kamieni a na chęć zebrania na nasiona to to proponuję wzgórki. przy suszy ładnie podpali przed kombajnowaniem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Seradela Dzisiaj, 11:36
  •  

#222 Share Marecki2922

Marecki2922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 11 marzec 2016 - 15:18

Seradela

Panowie co powiecie na mój pomysł aby seradelę posiać z łubinem tak około 50 kg łubinu i 25 kg seradeli , łubin po to aby seradela trzymała się na nim i łatwiej było zebrać kombajnem 

Co do ceny to dziś sprzedałem po 7 zł /kg cena niezbyt wysoka ale było sporo zanieczyszczeń .

Sprzedam siewnik do kukurydzy Kuhn Maxima czterorzędowy z 2013 r jestem pierwszym właścicielem , stan idealny zasiał około 400 ha 

#223 Share Armag

Armag

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 11 marzec 2016 - 17:39

Seradela

będą ze sobą konkurować o miejsce i wodę. seradelę się dobrze kosi kombajnem tylko musisz pole wyrównać. chyba że chcesz tylko jako płodozmian i zaorać. jak chcesz pole doprawić to łubin żółty na piachach albo jak mocno zakwaszone i mało próchnicy to seradele

Edytowany przez Armag, 11 marzec 2016 - 17:40.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#224 Share oloolosz

oloolosz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 25 marzec 2016 - 13:21

Seradela

Panowie co powiecie na mój pomysł aby seradelę posiać z łubinem tak około 50 kg łubinu i 25 kg seradeli , łubin po to aby seradela trzymała się na nim i łatwiej było zebrać kombajnem 

Co do ceny to dziś sprzedałem po 7 zł /kg cena niezbyt wysoka ale było sporo zanieczyszczeń .

mnie sie pomysł widzi,chce taka mieszanke posiac jako roslina osłonowa dla trawy

#225 Share Digifant

Digifant

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 601 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja, turystyka rowerowa

Napisany 26 marzec 2016 - 12:56

Seradela

W tym roku zamierzam po raz pierwszy zasiać seradelę. Zastanawiam się czy bardziej opłaca się uprawa na nasiona czy lepiej to przeorać i wykorzystać jako nawóz. Gdybym zdecydował się jednak przeorać seradelę na  nawóz, to w jakim terminie powinno się ją zasiać, aby potem załapać się bez problemu na dopłaty ?

Edytowany przez Digifant, 26 marzec 2016 - 13:16.

#226 Share Marecki2922

Marecki2922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 26 marzec 2016 - 20:26

Seradela

mnie sie pomysł widzi,chce taka mieszanke posiac jako roslina osłonowa dla trawy

A nie myślisz że gdy seradela się rozrośnie to zagłuszy trawę , ja bym się tego obawiał.

Sprzedam siewnik do kukurydzy Kuhn Maxima czterorzędowy z 2013 r jestem pierwszym właścicielem , stan idealny zasiał około 400 ha 

#227 Share Digifant

Digifant

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 601 postów

Napisany 26 marzec 2016 - 21:12

Seradela

a jak seradela radzi sobie z perzem na polu ?

#228 Share Armag

Armag

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 26 marzec 2016 - 22:59

Seradela

Seradela zagłuszy młodą trawę.

Niestety perzu nie zagłuszy. W prawdzie go na polu nie widziałem w seradeli ale jak na wiosnę teraz zaorałem, bo po żniwach zruszyłem tylko by się zasiała raz jeszcze, to teraz mam problem z perzem na polu. Trzeba będzie po żniwach odperzyć, bo już jęczmień zasiałem. Co będzie, może trochę jęczmienia się zbierze

#229 Share Digifant

Digifant

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 601 postów

Napisany 26 marzec 2016 - 23:29

Seradela

Ja właśnie planuję posiać seradelę na polu, na którym na jesieni był perz. Pomysł mam taki (proszę o komentarze i porady): siew seradeli w późniejszym terminie, tak żeby potem w odpowiednim momencie zrobić oprysk roundupem i jednocześnie zasuszyć ją, pozbyć się perzu, a następnie zaorać i wyschniętą seradelę wykorzystać jako nawóz. Czy takie rozwiązanie ma sens i jak to pogodzić z dopłatami (chodzi mi o terminy w jakich seradela musi być na polu) ?

#230 Share Armag

Armag

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 27 marzec 2016 - 11:13

Seradela

roślina musi być na polu od 15 maja do 15 lipca. lepiej teraz pryśnij randapem i za 28 dni zaorz. później zasiej seradele. może nie będzie za dużo jej, ale jak dasz PK i jak będzie wschodziła ze 2-3 razy przelecisz najwyżej opryskiwaczem 300l/ha wody i podlejesz to w zupełności wystarczy. jak powschodzi to już sobie wodę z powietrza weźmie w takiej ilości jakiej będzie potrzebowała. Jej nie trzeba zasuszać a jedynie dobrać odpowiednio wysokie pole.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#231 Share Marecki2922

Marecki2922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 27 marzec 2016 - 11:59

Seradela

Ja właśnie planuję posiać seradelę na polu, na którym na jesieni był perz. Pomysł mam taki (proszę o komentarze i porady): siew seradeli w późniejszym terminie, tak żeby potem w odpowiednim momencie zrobić oprysk roundupem i jednocześnie zasuszyć ją, pozbyć się perzu, a następnie zaorać i wyschniętą seradelę wykorzystać jako nawóz. Czy takie rozwiązanie ma sens i jak to pogodzić z dopłatami (chodzi mi o terminy w jakich seradela musi być na polu) ?

A w jakim celu chcesz ją zasuszać ? jeśli do zbioru nasion to roundup za wolno działa i może uszkodzić nasiona ,korzystniej będzie  poczekać z siewem i zrobić tak jak pisał @Armag .

#232 Share Digifant

Digifant

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 601 postów

Napisany 27 marzec 2016 - 12:26

Seradela

roślina musi być na polu od 15 maja do 15 lipca. lepiej teraz pryśnij randapem i za 28 dni zaorz. później zasiej seradele. może nie będzie za dużo jej, ale jak dasz PK i jak będzie wschodziła ze 2-3 razy przelecisz najwyżej opryskiwaczem 300l/ha wody i podlejesz to w zupełności wystarczy. jak powschodzi to już sobie wodę z powietrza weźmie w takiej ilości jakiej będzie potrzebowała. Jej nie trzeba zasuszać a jedynie dobrać odpowiednio wysokie pole.

A co masz na myśli pisząc "jedynie dobrać odpowiednio wysokie pole" ? Rozumiem, że po 15 lipca mogę zaorać seradelę na zielony nawóz. Tylko czy nie będzie wtedy zbyt duża i gęsta, aby dało radę przejechać pługiem bez zapychania ?

#233 Share Armag

Armag

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 28 marzec 2016 - 09:03

Seradela

pole piaszczyste, wzgórek tak by się sama zasuszyła i zebrać normalnie na nasienie. jeśli na zielony nawóz to bez problemu każde pole. jedyne co musisz to przed zaoraniem przetalerzować, albo skosić wykaszarką bijakową do nieużytków, bo będzie się zapychać. Ta wykaszarka często w sadach jest używana do rozdrobniania gałęzi albo koszenia trawy normalnie i zdaje na 100% swoją robotę

#234 Share Duszek1

Duszek1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 30 marzec 2016 - 08:17

Seradela

Ktoś siał już w tym roku seradele? Jeśli nie to kiedy palujecie siew? U mnie przymrozki w nocy i trochę strach. 

#235 Share Marecki2922

Marecki2922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 30 marzec 2016 - 13:10

Seradela

2 ha już zasiałem a jeszcze 5 w późniejszym terminie

#236 Share Duszek1

Duszek1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 30 marzec 2016 - 15:34

Seradela

A na jaką głębokość siejesz seradele? W tamtym roku posiałem płyciutko tyle co by przykryć i była nędza ale i rok był nędza. A dwa lata temu posadziłem ją w ziemie tak na 3 cm i długo wschodziła ale powschodziła ładnie, tylko poczekać trzeba było trochę.

#237 Share Marecki2922

Marecki2922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 13:52

Seradela

Właściwie to nigdy nie sprawdzam na jaką głębokość sieję ale około 3 cm , a ubiegły rok dla mnie był niezły około 800 kg z hektara .

#238 Share roman099

roman099

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 23 kwiecień 2016 - 12:48

Seradela

i jak tam u kogo już wschodzi może dodam że wiatr daje się we znaki i temperatura niska

#239 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 23 kwiecień 2016 - 15:01

Seradela

Pomalutku się pokazuje  -ale  susza straszna,   Marecki  jakoś  trudno mi uwierzyć  w te  twoje  800 kg.  w  okolicy  nie znam nikogo komu uleciało by  więcej niż  200 kg.   a  większość  nawet  nie  miała co ciąć.  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#240 Share roman099

roman099

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 23 kwiecień 2016 - 19:29

Seradela

u mnie pada prawie codziennie tylko niedawno posiane bo obawiam się dość sporych przymrozków