Skocz do zawartości

Zdjęcie

Seradela

299 odpowiedzi na ten temat

#201 Share Dziugiello

Dziugiello

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów
  • Zainteresowania:Jest ich dużo

Napisany 10 luty 2016 - 18:25

Seradela

a jak z wydajnością na V/VI klasie, ile się na ukręcić balotów?? może to i lepszy pomysł niż łubin za którym bydło nie przepada,

Uprawiając na kiszonkę czy siano też można dostać dopłaty do roślin strączkowych??

Edytowany przez Dziugiello, 10 luty 2016 - 18:29.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Seradela Dzisiaj, 01:41
  •  

#202 Share roman099

roman099

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 15 luty 2016 - 17:09

Seradela

Cena seradeli u mnie w regionie to w tym roku ok 7 zł/kg. Ja to sieje ja poznaniakiem tylko na drobniejszym wysiewie. Jeśli chodzi o baloty z seradeli to przy dobrych warunkach to można ukręcić tyle bel co z dobrego plonu trawy a jeśli chodzi o dopłatę to po zasianiu możesz robić z nią co chcesz.

#203 Share 86maxkk

86maxkk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 20 luty 2016 - 22:55

Seradela

u nas siejemy to od 7 lat

na ziarno ok 30kg ale na zielonke siejemy 50kg

raz nam przymrozki ja uszkodziły nie ma się co spieszyć siejemy ja razem z łubinem ale nie razem tylko terminy takie same

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#204 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 23 luty 2016 - 00:09

Seradela Ja sialem kiedyś na VI klasie w ilości chyba 50 kg/ha ale już nie pamiętam.Wiem że nawet ładnie urosła ale po pokosie zupełnie wyschła i dopiero obrodzila się w styczniu pod śniegiem.Był to pierwszy i ostatni rok uprawy tej rośliny.Jakoś nie ma potrzeby a przy najmniej dla mnie.Cena w okolicach 12 zł/kg w centrali

#205 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1349 postów

Napisany 23 luty 2016 - 08:24

Seradela

50  kg.  na  ha.  ?  sieje się  max  30  kg.  roślinka  bardzo  interesująca  nie wymaga  oprysków,nawożenia  jest  b. dobrym przedplonem -  wadą duża  zawodność  plonowania [ od  0   do tony  nasion ]  dodatkowe dopłaty  i  dobra pasza.  Cena w  okolicy 8 zł kg.  w centrali  13.

#206 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 23 luty 2016 - 12:19

Seradela Nie miałem pojęcia ile się sieje pierwszy raz to posialem 50 kg i tak na początku myślałem że mało i miałem dosiewac

#207 Share roman099

roman099

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 24 luty 2016 - 07:11

Seradela

ja sieje około 25 kg lepiej mniej posiać to wtedy zachodzi proces jej rozrastania co jest korzystne bo ma więcej stronków nasion

#208 Share 310189adam

310189adam

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 06 marzec 2016 - 20:53

Seradela

witam w tym roku kiedy przewidujecie siew ?

#209 Share Armag

Armag

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 16:37

Seradela

pytanie z innej beczki. kto sieje seradele na nasienie? mam problem z odczyszczeniem szczawiku z seradeli. Szukam maszyny, czytałem, że bukownik się nadaje tylko nie mogę znaleźć go w sprzedaży. Województwo mazowieckie powiat siedlecki. Mam 2t nasion do odczyszczenia, a bukownik i tak by się przydał do koniczyny jakby ktoś sprzedawał.

W tamtym roku siałem 35kg/ha wymaga mocno lekkiej ziemi. nawozy pod korzeń, no i najważniejsze mocno zakwaszona ziemia. Poponuje sól czerwoną, npk czerwonego albo w poprzednim roku dać fosforan amonu albo mocznik pod zboże. 

najważniejsza jest temperatura i zasobność w wodę. 3-5 stopni C to temp kiełkowania seradeli

#210 Share Sebusk

Sebusk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 18:01

Seradela

Ja planuję pod koniec marca u mnie na razie zimno, przymrozki spore jeszcze na dodatek niedługo pełnia będzie to pewnie dowali mrozu. Seradele teraz do siewu szykowałem gigantem petkusem 531. Sito górne 2 mm podłużne (mogło by być lekko mniejsze) i dół 2 mm okrągłe (też mniejsze mogłoby być) w tryjerach rynienkami odbierałem pojedyncze nasiona a górą szły niepołamane i jakieś dłuższe śmieci. Jestem z północy. Co do "mocno zakwaszonej gleby" to bym nie przesadzał na lekkiej ziemi w granicach 5 ph myślę że najlepiej rosła u mnie. Mocno zakwaszona to koło ph 4. ale to już jest lipa nie gleba.

Edytowany przez Sebusk, 07 marzec 2016 - 18:03.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#211 Share Armag

Armag

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 21:53

Seradela

chodziło mi o to że w porównaniu do zbóż mocno zakwaszone. optymalne ph 5,3-5.5 z sitami to problemu nie ma. górne podłużne 2mm dolne fi 1,8mm tylko nie będę ręcznie czyścił, maszyny szukam w rozsądnej cenie do zakupu

#212 Share Sebusk

Sebusk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 22:12

Seradela

Tak masz rację, ciężko kupić sprawną czyszczalnie w dobrej cenie. Szukasz wstępnej czy dokładnej ? Z petkusa?

#213 Share Armag

Armag

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 22:20

Seradela

wstępnie nie mam zanieczyszczeń chodzi mi o dokładną. petkusa nie mogę znaleźć w dobrym stanie. jedyne co narazie widzę to wialnie odśrodkowe, jeden z producentów obiecuje dorobienie sit o nachyleniu 5-10 stopni i jednocześnie podobnie jak w petkusie sita mają się ruszać

#214 Share Sebusk

Sebusk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 22:45

Seradela

Ja swoją wstępną kupiłem u człowieka w Głubczycach przywiózł na podwórko, giganta sam przywiozłem gdzieś niedaleko znalazłem trupa i podremontowałem przynajmniej wiadomo co jest. Zbiór robisz jednoetapowo?

aaaa odśrodkowej nie bierz to jest szajs

Edytowany przez Sebusk, 07 marzec 2016 - 22:47.

#215 Share Armag

Armag

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 08 marzec 2016 - 13:01

Seradela

tak jednoetapowo. czekałem aż uschła cała na pagórku i tylko pagórek skosiłem. tak wiem zalecenia są że powinno się kosić przy połowie zielonych strąków ale nie miałem jak tego dosuszyć, tak wiem trochę spadło na ziemię. po zbiorach brona talerzowa i powschodziło ponownie. zaorałem teraz dopiero na wiosnę z kredą. w nowym JD nie pamiętam numeru było ustawienie jak na len. kosiłem z rosą późnym wieczorem. później leżało na przyczepie 2 tyg z raz przerzuciłem łopatą żeby na dole doschło i zsypałem w big baga. 2,5t jakoś na oko wyszło z 1,5ha skoszonego. na dołku pod olszynami był jeszcze 1ha ale był długo zielony. na nasienie trzeba siać tylko na polach gdzie brakuje wody. jak powschodzi to i tak pobiera sobie wilgoć i azot z atmosfery. miałem mocno zakwaszoną glebę po npku czerwonym, może dla tego tak się urodziła

#216 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1349 postów

Napisany 08 marzec 2016 - 17:49

Seradela

Mam  takie  pytanie do Ciebie  Armag  sprawdzałeś  siłę kiełkowania tej  twojej seradeli ?

#217 Share Sebusk

Sebusk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 08 marzec 2016 - 18:19

Seradela

tak jednoetapowo. czekałem aż uschła cała na pagórku i tylko pagórek skosiłem. tak wiem zalecenia są że powinno się kosić przy połowie zielonych strąków ale nie miałem jak tego dosuszyć, tak wiem trochę spadło na ziemię. po zbiorach brona talerzowa i powschodziło ponownie. zaorałem teraz dopiero na wiosnę z kredą. w nowym JD nie pamiętam numeru było ustawienie jak na len. kosiłem z rosą późnym wieczorem. później leżało na przyczepie 2 tyg z raz przerzuciłem łopatą żeby na dole doschło i zsypałem w big baga. 2,5t jakoś na oko wyszło z 1,5ha skoszonego. na dołku pod olszynami był jeszcze 1ha ale był długo zielony. na nasienie trzeba siać tylko na polach gdzie brakuje wody. jak powschodzi to i tak pobiera sobie wilgoć i azot z atmosfery. miałem mocno zakwaszoną glebę po npku czerwonym, może dla tego tak się urodziła

No to faktycznie wysoki plon. U mnie był problem ze zbiorem co się na ślimak w hederze zawijało ... poczekałem 2 tyg żeby uschła jeszcze bardziej to 70 % spadło na ziemie i z 5 ha zebrałem 700 kg;/ a w dołkach zielona... bo to piach na górkach glina w dołkach( ostatni raz takie coś posiałem na tym kawałku) W tym roku pójdzie na kawałku kosiarka i spróbuję podebrać wtedy może będzie lepiej szło. Teraz będzie siane na równiejszym piaszczystym. Jakieś 25/ha jak nie uschnie to coś z tego powinno być. Kombajn fortschritt e 514 myślałem nad montażem hedera do fasoli z bizona. Tylko nie wiem jak ze stratami.

#218 Share Armag

Armag

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 09 marzec 2016 - 13:22

Seradela

powiem tak kosiłem bez motowideł żeby nie obtłukiwało dodatkowo. pole przed zasianiem wyrównałem dosłownie jak na stole. ziew na orce zimowej był. Seradela to jedyna roślina która po wschodach potrafi sobie "wziąść" wodę z powietrza i jej to w zupełności wystarczy. Robiłem próbę kiełkowania. 3 próbki po 100 nasion średnio po 93% wyszło. i tak się sieje te 30 kg/ haa jak za rzadko to ona się bardziej rozkłada i robi dosłownie pierzynę na polu. przy upale 35stopni tależowałem na dołku. ziemia była mokra w lato. byłem w szoku

#219 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1349 postów

Napisany 09 marzec 2016 - 17:58

Seradela

To co  piszesz to  prawda -  o  siłę kiełkowania  pytałem bo  sąsiad  parę  lat w  tył  zostawił  po kombajnie  na przyczepie na  ok. dwa  tygodnie  i tak się zagrzała  że nic nie powschodziło ....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#220 Share Sebusk

Sebusk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 09 marzec 2016 - 18:41

Seradela

Tak nie dość że przed siewem zimową orkę dobrze rozbronować kamienie ewentualne zabrać płytko zasiać i zwałować lekkim wałem. zobaczymy co ten rok przyniesie bardziej się do niej przyłożę to będzie z tego i jakiś tam pieniądz.