Skocz do zawartości

Zdjęcie

Złoty słabnie. Co to oznacza dla rolnika?

176 odpowiedzi na ten temat

#21 Share marcin974

marcin974

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3082 postów

Napisany 25 październik 2008 - 16:58

Złoty słabnie. Co to oznacza dla rolnika? Z tego co wiem to ceny mleka wzrosną :P

P.S uważam ze bardzo ciekawy jest ten temat jak na ten dział... przyklejam :)

Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Złoty słabnie. Co to oznacza dla rolnika? Dzisiaj, 19:04
  •  

#22 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 25 październik 2008 - 17:09

ja tam bym wolał żeby była po 200 dolarów za baryłke im droższa ropa tym więcej świat stosuje biopaliw. I cena jedzonka droższa.

tak cena jedzonka droższa tylko czy dla rolnika zapłąca więcej? bo droższa ropa to droższe [rzetwórstwo a oszczędności będą szukać właśnei na produktach rolnych to raz, a dwa droższe jedzonko to wysoka inflacja a co za tym idzie dużo wyższe stopy procentowe a więc strasznie drogei kredyty! :P do tego droga ropa to droga produkcja nawozów środków ochrony drogi tranpsport, jesteś bardzo naiwny jeśli uważasz że ktoś nie będzie szukał oszczędności na nasłabszym ogniwie czyli na rolniku, bo nikt nie zbojkotuje cen ropy przy dystrybutorze ale rolnikom srujnąć 3 razy niższą cenę poniżej kosztów produkcji to nikt się nawet nei cyka :angry: niestety

#23 Share garek

garek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1086 postów

Napisany 26 październik 2008 - 01:00

Złoty słabnie. Co to oznacza dla rolnika? hmm tutaj chodzi tylko i wyłącznie o alternatywne żródła energii. które przy taniej ropie będą zupełnie nie opłacalne.

Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share farmer25

farmer25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 26 październik 2008 - 09:34

Złoty słabnie. Co to oznacza dla rolnika? a w związku z tym nawozy powinny taniec,tak?

#25 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 26 październik 2008 - 09:48

Złoty słabnie. Co to oznacza dla rolnika? Oznacza to tyle, że skoro złoty jest tańszy to eksport polskiego mięsa na zachód powinien być bardziej opłacalny, a co za tym idzie wołowina powinna być droższa co w konsekwencji prowadzi do podwyżki cen bydła mięsnego- teoretycznie. I tylko w zakładach eksportujących mięso na zachód.

#26 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 26 październik 2008 - 10:11

Złoty słabnie. Co to oznacza dla rolnika? teoretycznie bo i tak cały zyska zabiorą pośrednicy, chyba że zakład bez pośrednio exportuje sam, a nie zapominajcie że mamy kryzys gospdoarczy i zapotrzebowanie na pewnie artukuły może być mniejsze

#27 Share jan2130

jan2130

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 569 postów

Napisany 26 październik 2008 - 14:40

Złoty słabnie. Co to oznacza dla rolnika? Witam panowie dlamie kryzys gospodarczy zaczoł sie 2 lata temu kiedy to cena swin zaczeła spadac a teraz mam nadzeje ze dzieki słabej złotówce zatrzyma sie import miesa do Polski i nasze przestanie taniec oszczednosci zadnych na lokatach nie mam co najwyzej kredyty :P ale to w polskiej walucie choc ostatnio kusiło mie wziasc we franku ale wziołem w pln i puki co niema co sie martwic oby tylko cena swin szła do gory albo choc juz nie taniała
Kto nie inwestuje ginie!!!!!!!!!!

#28 Share Wielkopolanin

Wielkopolanin

Zaawansowany

• Redaktor
  • PipPipPip
  • 401 postów
  • Zainteresowania:Szerokie

Napisany 26 październik 2008 - 14:48

Złoty słabnie. Co to oznacza dla rolnika? Ale z kredytem we franku wcale nie jest tak źle, jest on mniej opłacalny niż np. miesiąc temu, ale nadal bardziej opłacalny niż w złotówce. Ogólnie rzecz biorąc niemożna jednoznacznie, że ten kryzys ma tylko plusy, czy tylko minusy, ja się cieszę tym,że świnie powinny pójść trochę do góry, lub przynajmniej nie tanieć, ale np. mojemu koledze przez ten tydzień ciągnik który kupuje podrożał o 35 000 zł. Ja myślę,że jeszcze może w tym roku sytuacja się ustabilizuje i złotówka stanieje, ale ile to nie mam pojęcia.

#29 Share Pawel330

Pawel330

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 229 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,konie zimnokrwiste motoryzacja

Napisany 26 październik 2008 - 15:23

Złoty słabnie. Co to oznacza dla rolnika? Ja jeszcze rade sobie daję.Ale nawet nie rolnictwo upada nawet i złom idzie w dół bo fabryki samochodowe stoją :P
Ursus c-330 na 10 ha wystarcza ale przydało by sie jakieś c-360 3p

#30 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 26 październik 2008 - 16:59

Złoty słabnie. Co to oznacza dla rolnika? jak złoty słabnie to nadzieja dla polskiego mleka.rok temu złoty był słaby to mleko jakie drogie.sporo kasy brałem a dziś 50% mniej.teraz trzeba liczyć na ożywienie eksportu.chyba że będą z chin ściągać to będzie lipa.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share proksima

proksima

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 27 październik 2008 - 19:43

Złoty słabnie. Co to oznacza dla rolnika? zlotowka spada bo ustalono dopłaty

ropa tanieje w ,, hurtowniach ,, bo chłop skonczył prace polowe a na stacjach benzynowych widac tylko nie wielka obnizke

wiec ja sie nie ciesze bo poco robic sobie nadzieje za wczasu a pozniej byc rozczarownym czas pokaze jak bedzie

#32 Share Pawel330

Pawel330

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 229 postów

Napisany 27 październik 2008 - 19:52

Złoty słabnie. Co to oznacza dla rolnika? Tak też będzie ale szybko euro w górę idzie to nadzieja dla całego rolnictwa Polskiego

#33 Share proksima

proksima

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 27 październik 2008 - 20:30

Złoty słabnie. Co to oznacza dla rolnika? najgorsze jest to ze miastowi twierdza ze nam znow sie polepszy rolnikom

w czoraj taki jeden w barze sie wymadrzal na ten temat ze rolnikom sie powodzi kryzys nas nie dotknoł paliwo tanie maja bo dopłacaja im
a ja mowie ze w du...ie sie polepszy i jeszcze kłoci sie ja mu powinienem postawic piwo bo mnie stac doplaty biore jak tu nie maja poscic nerwy czlowiekowi dostal dwa proste i poszedl do domu

#34 Share pablo21

pablo21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 27 październik 2008 - 20:48

Złoty słabnie. Co to oznacza dla rolnika? A ktos mówił ze dopłaty nie wzrosną w tym roku bo kurs na euro już przyjety to prawda. Jak tak to troche do du** bo samej dopłaty było by trochę wiecej a to juz cos.

#35 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 27 październik 2008 - 21:03

Złoty słabnie. Co to oznacza dla rolnika? no i słusznie zrobiłeś.oglądał ktoś dziś agrobiznes?gadali że na tym kryzysie najbardziej dostana rolnicy.jak tak dalej pójdzie to przetrwają tylko gospodarki po 100 i więcej ha.juz minęły czasy że 20 ha to dużo ziemi.
Zapraszam na swój profil

#36 Share siemianow

siemianow

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 28 październik 2008 - 10:21

Złoty słabnie. Co to oznacza dla rolnika? Jestem studentem 5 roku ekonomii. Makroekonomię miałem 4 lata temu ale coś tan jeszcze pamiętam

Spadająca wartość złotego powinna spowodować:
- zwiększenie eksportu produktów rolnych czyli ceny pszenicy powinny podskoczyć
- spadek cen paliw nie będzie tak duży jak na zachodnich rynkach, bo ropą chandluje się w dolarach
- wzrost cen zagranicznych maszyn
- wzrost cen nawozów i środków ochrony roślin do produkcji których używane są substancje z zagranicy
- spadek importu do Polski co zpowoduje wzrost popytu na krajowe produkty i wzrost ich cen
- wzrost rat kredytów zaciągniętych w obcych walutach
To są chyba najważniejsze rzeczy.

Ale w dobie kryzysu finansowego i tego co działo się w gospodarce światowej w ostatnich miesiącach wszyscy znani ekonomiści nie podejmują się dokonywania jednoznacznych ocen i prognoz tego co będzie w pszyszłości. Dzieje się tak ponieważ kryzys ma charakter żywiołowy i bardzo ciężko jest przewidzieć jego skutki w przyszłości oraz tory którymi się potoczy. Może okazać się, że wszystkie założenia makroekonomii wezmą w łeb i to co napisałem wyżej będzie nieprawdą. Bo na przykład jak kryzys na zachodzie Europy się pogłębi, to pomimo spadku złotego, nie będziemy mieli komu eksportować naszych produktów więc ceny nie tylko nie wzrosną ale spadną bo na krajowym rynku bedzie występować przewaga podaży nad popytem.

Jak to się skończy nie wiem. jednego możemy być pewni, Ze wszyscy w mniejszym lub większym stopniu stracą. Rolnicy niestety zawsze tracą najwięcej.

Polska, według mnie, bezpośrednio bardzo nie ucierpi, ale pośrednio tak. Dzieje się tak ponieważ najwięcej tracą kraje do których eksportujemy znaczną większść naszej produkcji rolnej.Na wszelkiego rodzaju kryzysach zawsze najwięcej traca kraje biedne i rozwijające się. Polska należy do tej drugiej grupy.

Trochę się powymądrzałem :P
Pozdrowienia dla wszystkich.
Ps.
Polska nie z takimi problemami sobie radziła.

#37 Share farmer25

farmer25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 28 październik 2008 - 15:12

no i słusznie zrobiłeś.oglądał ktoś dziś agrobiznes?gadali że na tym kryzysie najbardziej dostana rolnicy.jak tak dalej pójdzie to przetrwają tylko gospodarki po 100 i więcej ha.juz minęły czasy że 20 ha to dużo ziemi.

według mnie aż tak zle nie bedzie ,bo gospodarstwo po ponad 100h nie dadzą same rady np.w produkcji mlecznej popatrzmy że w Polsce jest bardzo dużo gospodarstw do tej granicy które też dostarczają mleko

#38 Share Pawel330

Pawel330

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 229 postów

Napisany 28 październik 2008 - 17:55

Złoty słabnie. Co to oznacza dla rolnika? A czy 10 hektarowe nie przetrwają myślę że tak. Moim zdaniem najlepiej dla Polskiego rolnika było za czerwonych.Była taka cena dla rolnika że opłacało sie wszystko hodować

#39 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 28 październik 2008 - 19:16

Złoty słabnie. Co to oznacza dla rolnika? no trzeba to powiedzieć że za komuny rolnicy i górnicy byli najbardziej uprzywilejowaną grupą.wiem to tylko z opowiadań dziadka i ojca bo ja już po obaleniu się urodziłem.a teraz przyszły czasy że rolnika ma się za niewolnika.produkuje żywność dla kraju i zagranicy i słyszy później że za drogo chce.a jak pójdzie do sklepu to ten towar co za grosze sprzedał 3 razy tyle kosztuje.kiedyś rolnik sprzedał do sklepu a dziś są pośrednicy i to największą śmietankę zbierają.nie zrobi prawie nic a kasę ma zaj.... .
Zapraszam na swój profil

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 28 październik 2008 - 19:39

Złoty słabnie. Co to oznacza dla rolnika? No i widać milanreal1 że faktycznie urodziłeś się po obaleniu tej tzw.komuny-inaczej o tym "uprzywilejowaniu" rolników nie pisałbyś-ja akurat pamiętam tamte czasy z autopsji i tak na przykład:
-w mieście dostawałeś asfalt,kanalizację ,wodę gratis-należała się tobie jak psu buda
-na wsi musiałeś za to wszystko zapłacić-i to sporo
-teraz mówi się dużo o tym jaki to rolnicy niski KRUS płacą -no i racja z tym że rolnik ten KRUS zawsze musiał zapłacić z własnej kieszeni aby teraz otrzymywać głodową emeryturkę-w mieście ZUS opłacał zakład pracy-emerytura tam jest cokolwiek wyższa-nieprawdaż ?
-pamiętam jak kiedyś mój Starszy chciał wybudować chlewnię -nawet dostał tzw.przydział tzn.na całkiem sporawą chlewnię mógł zakupić 300 (słownie trzysta ) sztuk bloczka i 2(słownie dwie)tony cementu-to tyle gwoli "przywilejów" rolników
-że o przywilejach dzieci rolników nie wspomnę-np.wakacje,kolonie-znaczy ich brak