Skocz do zawartości

Zdjęcie

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY?

291 odpowiedzi na ten temat

#161 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 00:53

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? @marek sa takie rejony ze nawet gdy jest sucho to bys powiedzial, ze jest bardzo mokro i trzeba dobrac tak sprzet by sobie poradzic.
skrobaki w packerze tez sie zalepia.
na dodatek wcale dobrze nie ugniata, bo ma duza powierzchnie styku, wiec nacisk jednostkowy jest maly.

najbardziej uniwersalny to wal pierscieniowy gumowy, na ciezkich glebach pracuja tylko grzbiety, wiec ma dosyc duzy nacisk bo powierzchnia styku mala, na lekkich pracuje na calej powierzchni, wiec nie powinien sie zapadac, tworzyc walow, itp (nigdy nie mialem przyjemnosci pracowac takim na takiej glebie), nie okleja sie, bo guma jest elastyczna i sama wygniata ziemie, nie jest tak wrazliwy na kamienie, bo guma jest elastyczna :) .

mam crosskille naprzemiennie i jakos rewulucji z brylami nie czynia. zdarzylo mi sie je zalepic, pomimo ze sa naprzemiennie. na lekkie gleby sie nie nadaja, na ciezkie rewolucji nie czynia, wiec raczej slabo.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? Dzisiaj, 03:24
  •  

#162 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 17 styczeń 2012 - 07:19

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? Ja się zastanawiałem nad packerem i innymi rodzajami, ale jednak będzie klin z gumy. Dodany obrazek

http://www.otico.com...p.php?article26

Jakby ktoś nie widział to wały gumowe do wszelakiej maści maszyn w europie robi jeden dostawca. Dodany obrazek

#163 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 08:14

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? heh dobrze wiedziec :) ja musze w swoim agregacie (unia atlas) wymienic przedni strunowy wal, na cos nie lepiacego sie.
jakies pomysly?
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#164 Share andrzej2257

andrzej2257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 716 postów
  • Zainteresowania:Cross ENDURO

Napisany 17 styczeń 2012 - 15:01

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? W mojej wsi ma taki widziałem jego robotę też się zapycha niestety Dodany obrazek jak packer. Pierścieniowe lub gumowe są najlepsze Chociaż mi bardziej odpowiada gumowy.

JD 5720, Fendt 412 vario, MF255

AF już nigdy nie będzie takie jak kiedyś...

#165 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 17 styczeń 2012 - 15:08

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? Vogel do swoich wałów rurowych/prętowych zakłada skrobak od środka.

Ewentualnie włóka z zębami, jak w kongskilde vibro compact.

Opal agri na bardzo wilgotne warunki proponuje wały o dużej średnicy.

Najprościej byłoby napisać, że nie robić w polu, ale to nie mazowsze. Dodany obrazek

#166 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 15:55

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? Mi diler tak kiedyś powiedział-wał nie jest ani na piasek ani na błoto. :D Czyli jak nie mamy takich gleb to kazdy sie nada. :D

#167 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 19:52

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? na dzien dzisiejszy to zamiast strunowego przedniego walu dalbym gumowy pierscieniowy, a zamiast tylnego naprzemiennego crosskilla, podwojny zelazny pierscien tez naprzemiennie.

tylko nie mam pojecie czy nie zrobilbym jakiejs krzywdy glebie takim zestawieniem.
duzo rzeczy istotnych dzieje sie pod powierzchnia gleby i trzeba miec wiedze jak kazdy element oddzialywuje.

#168 Share Schadow

Schadow

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 19:56

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? A co myślicie o takim wale? Będzie dobrze rozkruszał bryły?

Edytowany przez Schadow, 17 styczeń 2012 - 19:56.

#169 Share radex

radex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja

Napisany 17 styczeń 2012 - 20:10

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? a ciekawe jak by taki wał zachowywał się na ściernisku...? jak uważacie? przymierzamy się do kupna agregatu talerzowego z wałem packera, ciekawi mnie który wał jest lepszy, ten gumowy czy packera? Agregat był by wykorzystany do siewu i do uprawy pożniwnej..

#170 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 20:13

na dzien dzisiejszy to zamiast strunowego przedniego walu dalbym gumowy pierscieniowy, a zamiast tylnego naprzemiennego crosskilla, podwojny zelazny pierscien tez naprzemiennie.

tylko nie mam pojecie czy nie zrobilbym jakiejs krzywdy glebie takim zestawieniem.
duzo rzeczy istotnych dzieje sie pod powierzchnia gleby i trzeba miec wiedze jak kazdy element oddzialywuje.

Raczej przed spulchnieniem przydałoby się jednolicie zagęscić glebe. Nie wiadomo jakby to było jakbyś takim agregatem po rozsypaniu nawozów przejechał, czy nie byłoby pasków? Mówią, że na przód dobrze jest dać dużej srednicy rurowy,bo on jedynie do kopiowania terenu służy, jego działanie kruszące jest niewielkie, co nie znaczy, że żadne.

Co do Packera. Dużo zależy od średnicy, mowią im większy, tym mniejsze ryzyko zapchania na lżejszych glebach. Oczwyiście ogromne znaczenie ma to, czy ktoś ma siewnik nabudowany, czy na hydropaku.
U nas są 2 wały - na wiosnę rurowy, a jesienią packer. Niestety obydwa o za małej średnicy.
DEZERTER

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#171 Share pawel6485

pawel6485

gospodar18

• V.I.P.
  • rank
  • 614 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 20:16

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? Z tego co zauważyłem u siebie wał packer zdecydowanie lepiej kruszy bryły niż Klinowy (gumowy) za to Klinowy lepiej ubije :) jeśli chodzi o wschody w tym roku lepsze po klinowym :)

#172 Share radex

radex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja

Napisany 17 styczeń 2012 - 20:18

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? wolałbym wybrać uniwersalny wał :) a packera to powinien się sam oczyścić czy nie koniecznie? a używasz agregatu talerzowego na ściernisku i z jakim wałem?

Edytowany przez radex, 17 styczeń 2012 - 21:42.

#173 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 18 styczeń 2012 - 00:58

Raczej przed spulchnieniem przydałoby się jednolicie zagęscić glebe. Nie wiadomo jakby to było jakbyś takim agregatem po rozsypaniu nawozów przejechał, czy nie byłoby pasków? Mówią, że na przód dobrze jest dać dużej srednicy rurowy,bo on jedynie do kopiowania terenu służy, jego działanie kruszące jest niewielkie, co nie znaczy, że żadne.

heh strunowy w sumie tez pasowo zageszcze glebe, tylko paski sa w kierunku prostopadlym do kierunku ruchu agregatu :P
mi kopiowanie terenu do niczego nie jest potrzebne.
na pewno ten strunowy wyleci, bo juz nie mam sily z nim walczyc, tymbardziej ze w kolejnych latach warunki sie zmienia tylko na gorsze w moim przypadku (wiekszy udzial okopowych).
moze taki gumowy crosskill zastosowac, brylom za wiele nie zrobi, ale przynajmniej zagesci w miare jednolicie.

#174 Share MarekUA

MarekUA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 19 styczeń 2012 - 21:53

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? Skoro ma sie wybitnie cięzkie gleby w uprawie warto kupić na przedni tuz jakiś wał typu cambell czy croskill. A z tyłu jakiś zestaw uprawowo siewny. Wowczas myślę że będzie lepszy efekt w uprawie. Ale jak jest mokra jeśień to i tak sie sieje w błoto i każdy wał będzie sie oblepiał.(chyba że ktoś ma piachy) A kupno wału do agregatu uprawowo-siewnego musi być przemyślane, ja dalej jestem zdania że na cięzkie ziemie to wały; croskill,packer a na lekkie ziemie -spiralny,rurowy,oponowy, gumowy . Wszyscy dążymy do zmnejszenia kosztów uprawy i uzyskania najlepszych efektów. Każdy zna swoje pola... Ja mam takie działki że po 3 przejazdach agregatem biernym nie widać efektów... Tylko jaki wybrać jeśli mamy piachy i glinę i borowinę.. nikt nie będzie zmieniał wałów na każde pole przecież :blink: :blink:
A jeśli chodzi o ugniatanie ziemi przez wał packer hmm zależy od wilgotności jeśli ktoś przesuszył ziemię to nie ugniecie jej niczym..

Edytowany przez MarekUA, 19 styczeń 2012 - 21:55.

"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj
""Możesz robić to co chcesz, możesz byc kim chcesz ..." Mesajeh
Rolnictwo to nie wszystko..., ale wszystko bez rolnictwa to h<>J :)

#175 Share PanJoker

PanJoker

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 29 styczeń 2012 - 11:48

A co myślicie o takim wale? Będzie dobrze rozkruszał bryły?
http://www.youtube.com/watch?v=G7eCeI2ZekE

Ja się ostatnio właśnie zastanawiam nad tym wałem. Bo nie oblepia się niby kruszyć też coś powinien i ugniatać też coś powinien. Gleby mam różne. Troszkę mam i ciężkich glin więc jeśli mają w swojej ofercie agregat z trzema rzędami prostych łap + ten wał gumowy to myślę że był by to całkiem przyzwoity zakup, tylko nie wiem czy sprosta on mojemu siewnikowi, bo w skrzynie wchodzi ponad 400kg pszenicy więc nie wiem czy by wytrzymał :/

#176 Share Schadow

Schadow

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 18 lipiec 2012 - 22:01

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? Mam zamiar kupić agregat talerzowy z wałem croskill i zastanawiam się której firmy agregat wybrać Grano System czy może Agro-Masz. Powiedzcie który z nich jest wytrzymalszy (słyszałem że agro-masz ma słabą ramę czy to prawda? i jak z wytrzymałością w grano system??)

#177 Share curcia

curcia

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 27 lipiec 2012 - 19:54

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? Witam serdecznie,
widział, że wcześniej pojawiło się podobne pytanie, ale mam nadzieję że nie będziecie mieli mi za złe jeśli je ponowię.

Otóż tato zastanawia się nad kupnem agregatu Ares Drive. Niestety nie miał okazji widzieć, jak się sprawuje w polu, więc dręczy go pytanie o wał oponowo-transportowy. Czy dobrze się sprawdza? Czy też może pozostawia po sobie bardzo ubitą ziemię? Czy warto go wogóle kupować, czy lepiej kupić inny agregat / agregat z innym wałem?

Będę wdzięczna za każdą sugestię :)
Pozdrawiam,

#178 Share pavlo1706

pavlo1706

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo

Napisany 18 grudzień 2012 - 20:07

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? Jakiej firmy polecacie agregat uprawowy ok 5m do ciągnika 130km? Ziemie od 3 do 5 klasy. Na 30 ha

#179 Share tompil

tompil

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 960 postów

Napisany 15 luty 2013 - 18:03

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? http://otomoto.pl/ko...de-A272614.html
Panowie, mam kilka pytań odnośnie tego agregatu.
Co o nim sądzicie, czy szerokość 3,4 m nie będzie powodowała słabego kopiowania terenu i zapychania się tej przedniej listwy?
Mam agregat aktywny z wałem packera i siewnikiem nabudowanym firmy Accord, jestem z niego bardzo zadowolony, ale wiosną trzeba zazwyczaj ruszyć pola, żeby trochę ziemia przeschła, wjeżdżam wtedy ciężkimi bronami i to wystarczy.
Mam jednak z 5 ha ziemi z którą co roku mam problem z uprawą, bo strasznie się bryli po orce nawet jeśli zaraz przejadę ciężkimi bronami i to niezależnie od wilgotności gleby podczas orki. Potem wjeżdżam siewnikiem aktywnym z packerem, ale tych brył już i tak nie rozbije i często są słabe wschody. Otrzymuje z tej ziemii co roku najlepsze plony pomimo problemów ze wschodami.
Ściernisko uprawiam agregatem KOS 2,6m. Sieję około 10 ha rzepaku, który bardzo szybko wschodzi po uprawie ścierniska i nie jest wskazane żeby rusł do orki zimowej, a niszczenie go jeszcze raz agregatem KOS o tak małej szerokości jest bardzo nieekonomiczne, zaś przejechanie ciężkimi bronami daje marny efekt, bo w tym roku tak zrobiłem. Kultywatora żadnego nie mam żeby go użyć do tego.
Postanowiłem rozwiązać te dwa problemy i myślę żeby kupić jakiś agregat który pozwoliłby mi trochę poprawić uprawę przedsiewną na tych 5 ha, a przy okazji używać go też do niszczenia wschodów na ściernisku.
Ciągniki mam 80 km i 110 km. Ale z racji tego że nie będe używał go do wszystkich pól nie chcę kupować dużego agregatu.
Wiem, że nie ma rzeczy uniwersalnych, ale agregat z siewnikiem będzie i tak uprawiał jeszcze raz w czasie siewu, a na ściernisku ziemia już jest zruszona po KOSie, chodzi tylko o zniszczenie wschodów i żeby się wszystko nie zapychało jakoś strasznie.
Myślalem nad tym agregatem z aukcji którą podałem, ale nie wiem czy nada on się do tych zastosowań które podałem.
Zastanawiam się też nad kopiowaniem terenu przez ten agregat i czy te tylne wałki rozkruszą trochę brył, czy łapy są w miarę wytrzymałe oraz czy nie będzie się mocno zapychał przy niszczeniu wschodów na ściernisku?
Oglądałem nowe agregaty, ale jakoś nie jestem przekonany żeby wydawać 15 tys zł na polski agregat przy moich potrzebach. Mam 35 ha i staram się nie przeinwestowywać w ilość sprzętu w gospodarstwie, bo tych maszyn i tak jest sporo. Bede wdzięczny za wszystkie opinie o tym agregacie i ewentualnei o innych propozycjach sprzętowych.
Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#180 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2180 postów

Napisany 15 luty 2013 - 18:19

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? Mam jedno zastrzeżenie trochę słabe wałki jak na grupy .