Skocz do zawartości

Zdjęcie

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY?

291 odpowiedzi na ten temat

#241 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2124 postów

Napisany 12 październik 2014 - 18:20

Jeśli rozmawiamy o uprawie ciężkich gleb to tylko aktywny - ten co podałeś to zapewne lepiej uprawi jak na 2 rzędach łap ale cudów bym się nie spodziewał. Jeśli nie masz jakiś rędzin, borowin itp. to racja że wystarczy bierny a nawet będzie lepszy.

Co do wiosennej uprawy to po co używać aktywnego? Przecież ciężkie gleby rozsypują się jak proch po zimie. Do wiosennej uprawy to brony z wałkiem wystarczą.

Edytowany przez akmaly, 12 październik 2014 - 18:21.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? Dzisiaj, 12:59
  •  

#242 Share Patryk3802

Patryk3802

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów

Napisany 12 październik 2014 - 18:44

Dokładnie gliny wiosna rozsypują się Ale tylko gdy zostaną zaorane na jesień i mróz przemrozi strukturę ich. Niestety orane wiosną nie rozsypują sie. Wracając do mojego przypadku brona wirowa-rotacyjna na tą chwile nie wchodzi w grę. Jedynie myślałem własnie o wahadłowej. Więc co w moim przypadku byście na tą chwilę poradzili chociaż aby poprawnie uprawiać gliny. Wiadomo że jak są optymalne warunki to nieraz (czyt. raz na 5 lat) idzie doprawić glinę.

Edytowany przez Patryk3802, 12 październik 2014 - 18:46.

Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

#243 Share marunioo

marunioo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 12 październik 2014 - 19:27

Witam

Jeśli mogę wcisnąć swoje trzy grosze to też zastanawiałem się długo nad kupnem agregatu i jego wyborem. Posiadam różne gleby i dość dużo gleb gliniastych. Przeważnie po orce szły brony a potem usługa siania siewnikiem Rapid na podwójnych talerzach. Po  testach pomiędzy broną aktywna Kuhn  agregatem talerzowym 3m, Marsem 4m i kompaktomatem Farmetu na polu wybór padł  na agregat Unii Grudziądz Atlas 3m stary Mars na podwójnych tylnych wałach i gęsiostópkach .  Mogę powiedzieć że zakup bardzo  udany. Teraz po orce wjeżdżam agregatem a potem sianie i wszystko. Dodam że ciągam go ciągnikiem Agrofarm 100 a prędkość około 8-9 km. Przy agregacie aktywnym trzeba posiadać co najmniej 130km żeby robota dobrze szła a na ciężkiej gliniastej ziemi mój Deutz słabła i prędkość pracy gwałtownie spadała

#244 Share Quercus78

Quercus78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 210 postów

Napisany 12 październik 2014 - 20:07

Mam zetora 9540 i planuję zakup agregatu uprawowo siewnego. Ziemie IV-VI klasa czyli lekkie. I teraz pytanie czy dwa rzędy łap ,z prrodu wał i styłu wał packera ( to jest chyba ta rura z kolcami) powinien wystarczyć? a jaka szerokość 2,5 czy 3 m obecnie ma m poznaniaka 2,7m ale jego chyba też trzeba będzie zmienić. co radzicie do takiego ciągnika?

Zetor Team

#245 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2124 postów

Napisany 13 październik 2014 - 15:59

Na lekkie piaszczyste gleby nie nadaje się wał packera - możesz oczywiście spróbować ale dużo osób narzeka choć osobiście nie widziałem:) Bierny agregat na lekkie ziemie wystarczy spokojnie a co do szerokości to czemu nie 2,7m pod siewnik jaki posiadasz? Chyba że bardzo chcesz wymienić to nie wiem jak z udźwigiem ale mocy powinno spokojnie wystarczyć na 3m

#246 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2189 postów

Napisany 13 październik 2014 - 21:37

Pac ker sie nie nadaje na lekkie ziemie ,każda nierówność ( żle zaorane pole) powoduje że staje i pcha ziemie lepszy jest strunowy rurowy i jak najbardziej bierny.Wykonuje takie agregaty i jak masz jeszcze jakieś pytania to pisz pomogę.

#247 Share Quercus78

Quercus78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 210 postów

Napisany 13 październik 2014 - 22:08

siewnik chce zmienić bo w poznaniaku jest mała skrzynia zasypowa , zapycha się w redlicach i to wnerwiające przekładanie kółek do nasion drobnych. Ja myślałem,że packer ładnie mi właśnie ubije ziemie przed siewnikiem i zasieje się równiutko. Bo najbardziej mnie drażni jak jesienią sieję po świeżej orce,która jest tylko zabronowana i robią się koleiny i w koleinach ziarno nie zasypane leży na wierzchu a między nimi jest za głęboko. A ja chcę żeby po przejeździe siewnika było równo a nie góry i doły.T omasz78 a mógłbyś przesłać fotę takiego agregatu i kontakt do siebie? to mój email michal.bora@interia.pl

Zetor Team

#248 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 październik 2014 - 17:40

wiadomo panowie jak to jest z glinami ja tez nieraz jak orze to tez gliny mam na polu a tak to robię agregatem talerzowym a później agregatem uprawowym i z tym trzeba się pogodzić

#249 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2189 postów

Napisany 15 październik 2014 - 22:23

Quercus78 na początek zobacz zdjęcie w mojej galeji ,odezwę się za kilka dni na meila bo roboty pełno i nie wiem za co się chwycić :)

#250 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 19 październik 2014 - 16:38

siewnik chce zmienić bo w poznaniaku jest mała skrzynia zasypowa , zapycha się w redlicach i to wnerwiające przekładanie kółek do nasion drobnych. Ja myślałem,że packer ładnie mi właśnie ubije ziemie przed siewnikiem i zasieje się równiutko. Bo najbardziej mnie drażni jak jesienią sieję po świeżej orce,która jest tylko zabronowana i robią się koleiny i w koleinach ziarno nie zasypane leży na wierzchu a między nimi jest za głęboko. A ja chcę żeby po przejeździe siewnika było równo a nie góry i doły.T omasz78 a mógłbyś przesłać fotę takiego agregatu i kontakt do siebie? to mój email michal.bora@interia.pl

Mam podobny problem jak Ty, po uprawie agregatem uprawowo siewnym BOMETu jak sieję to robią sie głebokie koleiny i poznaniak nie daje rady zasiać. Ziemie lekkie ale zbrylające się, miejscami glina. Zastanawiam się czy nie lepszy będzie talerzowy z packerem lub gumowym? Nie chcę rurowego bo widze jak robią wały (dwa rzędy) w obecnym agregacie i jest lipa, a rurowy jeszcze gorzej będzie kruszył bryły.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#251 Share OKEY

OKEY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 786 postów

Napisany 19 październik 2014 - 19:14

Wybór wałów jest teraz duży i mozna sobie dobrać do gleby.  Np. http://www.agro-tom....y-doprawiajace/

Nie koniecznie trzeba wybierac tylko między packerem a rurowym

#252 Share Quercus78

Quercus78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 210 postów

Napisany 19 październik 2014 - 21:30

A może ktoś z doświadczenia ze swoimi agregatami uprawowo siewnymi coś podpowie? Jesli ktoś ciąga agregat zetorem 9540 to jaki z jakim siewnikiem i jakiej szerokości. Za wszelkie podpowiedzi będę wdzięczny

Zetor Team

#253 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2124 postów

Napisany 20 październik 2014 - 08:10

Przede wszystkim problem wasz leży gdzie indziej. Po pierwsze wykonujcie orkę ok 2 tyg. przed planowanym siewem to ziemia sama dużo opadnie. Po drugie aby ziemia szybciej opadała to wał tak ale do pługa np. Cambella.  Co do wału w agregacie to żaden Ci kolein nie zasypie. Wg. mnie najlepiej mieć z przodu wał kruszący a za redlicami jakiś dogniatający np. spiralny - nie mam ale widziałem jak uprawia i byłem pod wrażeniem ale nie wiem jak na lekkich glebach.

#254 Share ksys

ksys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 473 postów

Napisany 20 październik 2014 - 08:45

Proxima Plus 95 agegat Unia Ares 2,5m z wałem Packera oraz Poznaniak daje rade bez problemu ,można podnieść nawet bez składania siewnika,na lżejszych glebach dość przyzwoicie uprawione,jeżeli mamy jednak jakieś resztki np.samosiewy po rzepaku to potrafi wyciągnąć do góry l nie wygląda to najlepiej.Drugi agegat to brona wirowa Niemeyer KR 250 również z Packerem o wiele cięższa bo waży ponad tonę, w robocie Zetor daje radę , gorzej jest  trochę z nawrotami bo trzeba skłdać siewnik, aestaw niezastąpiony na cięższe ziemie, bardzo dobrze kruszy bryły, a i wał zrobi też swoje.

W aktywnym oczywiście więcej paliwa pójdzie ale gdyby trzeba zrobić dwa razy zwykłym agregatem to na to samo wyjdzie.

#255 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1759 postów

Napisany 20 październik 2014 - 09:09

Ja w tym roku robiłem na polu glina + piaski agregarem Batyra wał przedni + wysokie wąskie łapki +2 wały strunowe z tyłu, 2,5m. Po orce odczekałem tydzień. Wyrównało się bardzo ładnie i nie ma śladu kolein po MTZ-cie. Orka dopiero po agregacie. Ważne jest równomierne zagęszczenie gleby do siewu, wówczas koleiny sa mniej widoczne. Gleba nie może być "puszysta" na 20cm świezo po orce, bo inaczej ciągnik sie zapada i nijak kolein nie da się zniwelowac. Do szybkiego siania wskazany byłby wał campbela z przodu albo w czasie orki. Ja najlepszy efekt osiągnąłem właśnie w tym roku. Agregat na bronie z wałkami też jest niezły, ale nie spulchnia tak wierzchniej warstwy gleby, tzn robi to nierównomiernie, bo brona ma tendencje do zapychania, kantowania się itp i jedna strona idzie OK, a druga tylko skrobie, bo jest zapchana. Wysokie łapki się nie zapychają i każda pracuje autonomicznie.

Mam zamiar kupić taki agregat, cena za 2,5m około 4200-4500, pasował by mi 3m. Tzn. niekoniecznie Batyra, ale cenowo wychodzi na razie bardzo atrakcyjnie.

Edytowany przez jahooo, 20 październik 2014 - 09:16.

#256 Share Patryk3802

Patryk3802

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów

Napisany 20 październik 2014 - 19:38

@akmaly dobrze prawisz, według książki ale taka koncepcja ma tylko miejsce w gospodarstwach do 5ha. Czemu tak twierdzę? A temu że nie wyobrażam sobie np u siebie. Kończę żniwa np 5 sierpnia, I co mam stawiać kombajn pod wiatę i brać pług bo przecież do 20 sierpnia mam posiać rzepak? a gdzie zebrać słomę i II pokos siana? oczywiście w kostkach. Tak wiem powiesz pewnie że jak się ma sprzęt to nie ma o czym mówić, ale mówię o swojej sytuacji. Ale biorąc przykład Twój że tak zrobię. Na oram glin i tak zostawię sobię na 2tyg robię wtedy siano czy zbieram resztę słomy. Oczywiście chcę pogodę bo żeby słoma i siano było idealne i przez te 2 tyg ani kropli deszczu nie spadnie, Wyobrażasz sobie rozwalić skibę gliny zwykłymi bronami? Bo pod rzepak musi być stół pole idealnie wyprawione i zagęszczone i co byś zrobił w tym przypadku? RAZ z życiu tak zrobiłem. nie zliczę ile łańcuchów przy bronach pourywałem bo jeżdziłem b.szybko po polu by rozbić grudę efekt był taki że ze swoją kobietą i innymi członkami rodziny siedzieliśmy na polu z młotkami i rozbijaliśmy największą grudę. Takie rozwiązanie jedynie na piasku i na ziemiach lżejszych.

No własnie jak to jest z kultywatorem na wąskich łapach i wałkami na glinie ja mam niestety tylko na szerokich łapach ale nie widzi mi się to przy uprawie.

Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

#257 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2189 postów

Napisany 20 październik 2014 - 20:18

Panowie czytam wasze posty i recepty brak ,nie ma uniwersalnego agregatu ,każdy powinien stosować zabiegi agrotechniczne według swoich potrzeb ,wiadomo gleby gliniaste powinny byc doprawiane zaraz po orce wałami lub szlepą i włuką ,jesli to jest zaniedbane to nawet aktywny tego nie ruszy ,z rzepakiem fakt jest problem jak nie pada ,ale orka na początku września pod zboża to nie problem dla agregatu nawet biernego .

#258 Share Quercus78

Quercus78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 210 postów

Napisany 20 październik 2014 - 21:05

A ja myśle tak. Z przodu agregatu wał strunowy , dalej dwa rzędy zębów i wał spiralny  bo też słyszałem,że ładnie ugniata albo kolega ma jakiś gumowy i mówi że jest super ale ja go nie widziałem i nie wiem co to takiego. A szerokość to chyba 2,5 m żeby był pod jakiś siewnik bo z tym poznaniakiem to już mnie to zapychanie denerwuje.

Zetor Team

#259 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2189 postów

Napisany 20 październik 2014 - 22:06

Kolego prosiłem zobacz w mojej galerji dokładnie takie robie z przodu wal kruszący dwa rzedy chaczek i wał dogniatający strunowy rurowy i za tym poznaniak ,ale trzeba wydłużyć drugi rząd lejków siewnych o kilka cm i nic sie nie zapycha :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#260 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2124 postów

Napisany 20 październik 2014 - 22:27

Kolego @Patryk3802 - mam w większości rędziny a trafi się i borowina więc o bryłach coś tam słyszałem. Problem z bryłami na polu zaczyna się w momencie orki wiec jeśli już się pojawiły to trzeba je od razu rozkruszyć bo nie wiem ile musiało by padać aby coś z tym zrobić. Co do sposobów to jest kilka i uwierz że nie na 5 ha. Najlepiej wał cambella lub jakiś inny ciężki. Agregat nie zasypie Ci kolein a tak szczerze to w tych bryłach to ciężko o jakieś koleiny jak na piachu. Co do agregatu to tylko aktywny - nie wiedziałem innego lepiej uprawiającego. Do tego wał packera ale -  tu pisaliśmy o uprawie ziem lekkich chyba że ja się zamotałem. Można jeszcze jakiś wał dać na przedni tuz. Co do tych brył to bardzo dobre efekty daje jeszcze ciężka brona. Ale i tak bym z tydzień wcześniej orał. Agregat na szerokiej łapie nie jest dobrym rozwiązaniem - tak szczerze to najlepiej jak agregat wciska ziemie niż wyciąga z niej resztki. Dlatego brona wirnikowa  - to moje zdanie a każdy ma prawo mieć swoje i wcale nie musi się ze mną zgadzać.