Grzegorz37

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY?

Polecane posty

H3ni0    31

A co polecicie do ZTS 16245? Ziemie kl IV, V. Brona wirnikowa raczej odpada dużo kamieni na polach.


KPZ "Zetor Team"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

to tylko pozory że kamienie szkodą bronie wirnikowej, te większe są zazwyczaj wyrzucane na bok przez noże, a te mniejsze poprostu przelatują. Jeżeli już coś nawet stało by się to każda brona ma wałek ze sprzęgłem także nic nie powinno się stać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
H3ni0    31

Właśnie rozmawialiśmy z facetem który prowadzi uslugi i na nasze ziemie poleca talerzowy ze wzgledu na kamienie.


KPZ "Zetor Team"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Ja osobiście byłem i dzisiaj oglądałem agregaty uprawowe tej firmy:

http://otomoto.pl/pi...-m-A316477.html

Szczerze powiem że średnio mi się to podobało :/ Jakieś takie to delikatne a o lakierze to już nawet nie będę komentował bo jest kładziony dosłownie na gołą blachę...

Dzisiaj jeszcze rozmawiałem z jednym moim klientem rolnikiem i doradził żebym używanego nie kupował bo ceny są mocno zbliżone co do nowych a w używanym tak gdzieś ok. 5 lat już łapy są do wymiany ...

 

Doszliśmy jednak do wniosku + to co moim znajomi doradzali że kupujemy agregat uprawowo-siewny 2,5 metra bo raz że pieniądze będą inaczej spożytkowane no i przyszłościowo bo podczepi się siewnik i w pole od razu siać. Teraz nasuwa się pytanie jaki kupić? z przednim wałem? Z packerem? Nowy czy używany? Z hydropakiem czy bez? Jakiej firmy?

Na 10ha cudów raczej nie wymagam ... Aktywnego nie chce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

to ci nie rozwiąże sprawy doprawienia gliniastej gleby mającej skłonności do zbrylania się... ludzie dobrze ci radzą a ty kombinujesz jak koń pod górkę


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    708

Bierny z hydropakiem z 3 rzędami łap i wałem pakera - myślisz że tak lekko z nim będzie? Masa może i mniejsza od aktywnego ale jaka długość. Kup co chcesz - twoja sprawa i pieniądze ale pamiętaj że żadnym biernym ciężkiej gleby nie uprawisz dobrze. A może nie masz aż takiej gleby ciężkiej - gliniasta gliniastej nie równa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grucha18    15

Ale w agregacie to największa robotę z bryłami robi wał dlatego wg. mnie może być i bierny tylko z porządnym ciężkim wałem z tyłu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

akmaly powiem tak masz racje z tą ziemią... Moja ziemia jest ciężka ale nie aż tak żeby tego niczym nie ruszyć uprawiało się ją kiedyś kultywatorem z bronami bądź samymi bronami i dawało też się radę może nie za pierwszym przejazdem ale za drugim max 3cim ... Po zakupie pługa Rabewerk też tą ziemie się inaczej uprawia w porównaniu do starego grudziąckiego po którym była bryła na bryle. Rabewerk super pecyny kruszy przez co uprawa też jest całkiem inna ... jak na razie szukam jakiegoś agregatu i wszystko zależy co znajdę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    708

Ale w agregacie to największa robotę z bryłami robi wał dlatego wg. mnie może być i bierny tylko z porządnym ciężkim wałem z tyłu ;)

Z całą pewnością nie wiesz o czym piszesz:)

Kolego Luke16 - sam wiesz najlepiej jak z tą ziemią masz. Jeśli się daje radę uprawić biernym i efekt jest zadowalający to szukaj jakiś porządny bierny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grucha18    15

Dlaczego tak twierdzisz? Wg. Ciebie mikser jest lekiem na całe zło ciężkiej gliny? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    708

W mojej okolicy ziemie to w większości rędziny - kwestia warunków ale ogólnie nie sprawiają większych problemów ale trafiają się borowiny i tam już tak wesoło nie ma:) Jak jest niesprzyjający rok to nawet aktywny ma problemy - co prawda dużo ale to dużo lepiej sobie poradzi niż każdy inny. Co Ci z ciężkiego wału jak najechanie kołem ciągnika co waży ok 5T na bryłę powoduje podskok ciągnika:) Na takiej ziemi wał unosi do góry i nie wiele uprawi - czasami lepiej zrobi ciężka brona. Agregat taki jak na powyższym zdjęciu to nawet potrafi wałki zatrzymać jak bryła wpadnie pod ramę:) Brona wirnikowa ma to do siebie że wciąga w siebie bryły - nie przepycha ich na boki ani nie wciska w ziemię. Czasami i tak trzeba 2 x przejść, narobi drobnych brył ale jak przejdzie deszcz to zboże powschodzi a na dużych bryłach nic nie urośnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

witam,nie znam sie kompletnie na sprzecie, strasznie duzo tego jest. u mnie zawsze uprawialo sie tradycjnie brona i kultywatorem

posiadam ursus 12 24, 15 ha ziemi klasa 3b, przewaznie struktura srednia, na kawalku ciezka

duzo bryl zostalo po jesiennej uprawie i tak bylo siane w bryle, chcialbym tego uniknac

co polecacie? prosze o jakies konkretne modele bo jestem kompletnie zielony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

Odświeżę temat i zadam też swoje pytanie. Mam gleby mozaikowe od IIIb do VI, Iły - lepiące się do skiby, gliny zółte że ledwo idzie na orać na 18cm czasami ledwo 15cm. glinki, czarne ziemie, lżejsze gleby no i piaski i jak ja mówię na te ostatnie "piaseczki". w sumie takich mozaiek mam 20ha . No i problem jest taki że nie posiadam żadnego agregatu, Jedynie co kultywator, brony ciężkie na zębach redlicowych 20 i średnie brony na 14tkach. Ciągnik to 47 konny 3P, I jak co roku jest problem z uprawą glin i iłów. W tym roku pod rzepak włókowałem szyna kolejową i 3 razy ciężką broną efekt był taki że zlał mocny deszcz i zatłukł gline że rzepak nie powschodził.  No ale do rzeczy  Jaki byście mi polecili agregat? Dodam że chcę za rok lub 2lata odciążyć 3p i zakupić większy ciągnik. A więc czy przemęczyć się te 2 sezony i kupić dopiero do większego ciągnika coś? Na tą chwilę chciałem wziąść wahadłówkę z pakerem amazonki 2,5m gdyż posiadam 2,5m siewnik amazonkę by pasował w przyszłości z większym traktorem. I pytanie do was co sądzicie o takim rozwiązaniu i czy na moje gleby się nada? Na YT widziałem filmy z udziałem identycznej brony i 3p tylko że pracuje na lekkich glebach więc nie wiem jak się spisuje na cięzkich. Z góry dziękuje za odp:)


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    708

Brona wahadłowa na ciężkie gliniaste gleby to niewypał. Jedyny agregat który widziałem że jakoś sobie radzi z borowiną co jest ekstremalną wersją rędzin to aktywny wirnikowy. Ta amazonka wahadłowa tylko przesuwa brył a wirnikowy wciąga i do tego ciężki wał packera. Ponoć są jakieś nowe bierne co robią lepiej ale to już kosmos cenowy. Niestety z takim agregatem nie masz co szukać z 47KM. Przy 2,5m ma co robić 80 KM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OKEY    154

ja jestem pozytywnie zaskoczony swoim nowym nabytkiem a mianowicie UPS3 z Agro Toma  tylko z trzema rzędami redlic i walem croskilla  http://www.agro-tom.eu/oferta/agregat-uprawowo-siewny-ups/

Ogólnie maja ciekawą ofertę. Mam również agregat aktywny z wałem pakera  i nie widzę różnicy w uprawie . Plus dla biernego to szybsza praca a największy minus i to nie dla każdego to waga bo w tej konfiguracji waży 1370kg ( 3m) . Oczywiscie do odpowiedniego ciagnika nie stanowi to problemu. Ja ciągam go C 385 A Turbo i na 2 biegu a czynnym szybciej jak na 4 polowej nie pojedzie a na glinie reduktor.

Moim zdaniem kto naprawdę nie musi niech aktywnego nie kupuje tylko dobrze wyposażony bierny. Moim zdaniem bardziej uniwersalny zwłaszcza przy wiosennej uprawie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    708

Jeśli rozmawiamy o uprawie ciężkich gleb to tylko aktywny - ten co podałeś to zapewne lepiej uprawi jak na 2 rzędach łap ale cudów bym się nie spodziewał. Jeśli nie masz jakiś rędzin, borowin itp. to racja że wystarczy bierny a nawet będzie lepszy.

Co do wiosennej uprawy to po co używać aktywnego? Przecież ciężkie gleby rozsypują się jak proch po zimie. Do wiosennej uprawy to brony z wałkiem wystarczą.

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

Dokładnie gliny wiosna rozsypują się Ale tylko gdy zostaną zaorane na jesień i mróz przemrozi strukturę ich. Niestety orane wiosną nie rozsypują sie. Wracając do mojego przypadku brona wirowa-rotacyjna na tą chwile nie wchodzi w grę. Jedynie myślałem własnie o wahadłowej. Więc co w moim przypadku byście na tą chwilę poradzili chociaż aby poprawnie uprawiać gliny. Wiadomo że jak są optymalne warunki to nieraz (czyt. raz na 5 lat) idzie doprawić glinę.

Edytowano przez Patryk3802

Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marunioo    2

Witam

Jeśli mogę wcisnąć swoje trzy grosze to też zastanawiałem się długo nad kupnem agregatu i jego wyborem. Posiadam różne gleby i dość dużo gleb gliniastych. Przeważnie po orce szły brony a potem usługa siania siewnikiem Rapid na podwójnych talerzach. Po  testach pomiędzy broną aktywna Kuhn  agregatem talerzowym 3m, Marsem 4m i kompaktomatem Farmetu na polu wybór padł  na agregat Unii Grudziądz Atlas 3m stary Mars na podwójnych tylnych wałach i gęsiostópkach .  Mogę powiedzieć że zakup bardzo  udany. Teraz po orce wjeżdżam agregatem a potem sianie i wszystko. Dodam że ciągam go ciągnikiem Agrofarm 100 a prędkość około 8-9 km. Przy agregacie aktywnym trzeba posiadać co najmniej 130km żeby robota dobrze szła a na ciężkiej gliniastej ziemi mój Deutz słabła i prędkość pracy gwałtownie spadała

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Quercus78    5

Mam zetora 9540 i planuję zakup agregatu uprawowo siewnego. Ziemie IV-VI klasa czyli lekkie. I teraz pytanie czy dwa rzędy łap ,z prrodu wał i styłu wał packera ( to jest chyba ta rura z kolcami) powinien wystarczyć? a jaka szerokość 2,5 czy 3 m obecnie ma m poznaniaka 2,7m ale jego chyba też trzeba będzie zmienić. co radzicie do takiego ciągnika?


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    708

Na lekkie piaszczyste gleby nie nadaje się wał packera - możesz oczywiście spróbować ale dużo osób narzeka choć osobiście nie widziałem:) Bierny agregat na lekkie ziemie wystarczy spokojnie a co do szerokości to czemu nie 2,7m pod siewnik jaki posiadasz? Chyba że bardzo chcesz wymienić to nie wiem jak z udźwigiem ale mocy powinno spokojnie wystarczyć na 3m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Pac ker sie nie nadaje na lekkie ziemie ,każda nierówność ( żle zaorane pole) powoduje że staje i pcha ziemie lepszy jest strunowy rurowy i jak najbardziej bierny.Wykonuje takie agregaty i jak masz jeszcze jakieś pytania to pisz pomogę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Quercus78    5

siewnik chce zmienić bo w poznaniaku jest mała skrzynia zasypowa , zapycha się w redlicach i to wnerwiające przekładanie kółek do nasion drobnych. Ja myślałem,że packer ładnie mi właśnie ubije ziemie przed siewnikiem i zasieje się równiutko. Bo najbardziej mnie drażni jak jesienią sieję po świeżej orce,która jest tylko zabronowana i robią się koleiny i w koleinach ziarno nie zasypane leży na wierzchu a między nimi jest za głęboko. A ja chcę żeby po przejeździe siewnika było równo a nie góry i doły.T omasz78 a mógłbyś przesłać fotę takiego agregatu i kontakt do siebie? to mój email michal.bora@interia.pl


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

wiadomo panowie jak to jest z glinami ja tez nieraz jak orze to tez gliny mam na polu a tak to robię agregatem talerzowym a później agregatem uprawowym i z tym trzeba się pogodzić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Quercus78 na początek zobacz zdjęcie w mojej galeji ,odezwę się za kilka dni na meila bo roboty pełno i nie wiem za co się chwycić :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

siewnik chce zmienić bo w poznaniaku jest mała skrzynia zasypowa , zapycha się w redlicach i to wnerwiające przekładanie kółek do nasion drobnych. Ja myślałem,że packer ładnie mi właśnie ubije ziemie przed siewnikiem i zasieje się równiutko. Bo najbardziej mnie drażni jak jesienią sieję po świeżej orce,która jest tylko zabronowana i robią się koleiny i w koleinach ziarno nie zasypane leży na wierzchu a między nimi jest za głęboko. A ja chcę żeby po przejeździe siewnika było równo a nie góry i doły.T omasz78 a mógłbyś przesłać fotę takiego agregatu i kontakt do siebie? to mój email michal.bora@interia.pl

 

Mam podobny problem jak Ty, po uprawie agregatem uprawowo siewnym BOMETu jak sieję to robią sie głebokie koleiny i poznaniak nie daje rady zasiać. Ziemie lekkie ale zbrylające się, miejscami glina. Zastanawiam się czy nie lepszy będzie talerzowy z packerem lub gumowym? Nie chcę rurowego bo widze jak robią wały (dwa rzędy) w obecnym agregacie i jest lipa, a rurowy jeszcze gorzej będzie kruszył bryły.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość
      Przez Gość
      Witam szukam opini na temat firmy Janpol która produkuje maszyny rolnicze. Chciałbym kupić ich agregat ale nic niemogę o nich znaleść. Jak z jakością ich maszyn.Mile widziane odpowiedzi na maila. goliat1603@wp.pl Z góry dziękuje.
    • Przez dam4
      Witam,
      mam pytanie czy ktoś używał brony wirnikowej aktywnej LXG170 TRX i może wypowiedzieć się na jej temat? Brona ma noże 20cm czy nie będzie to za płytko? Ewentualnie czy ktoś poleci bronę aktywną w przedziale 10-15tyś?
    • Przez Lukas85
      Może ktoś wie ile oleju należy wlać do wanny brony wirowej Amazone ke303? potrzebuje tez informacji z jakim momentem należy dokręcać nakrętki wirników. może ktoś wymieniał w takiej bronie łożyska? nie mam pomysłu jak wydostać bieżnie zewnętrzne z tulei w ramie. po wybiciu wirnika łożyska i uszczelniacz wychodzą ale zostają po obu stronach pierscienie
    • Przez armin089
      Witam poszukuje naklejek takich jak na zdjęciu. 

    • Przez cris10
      Tak jak w tytule. Posiada ktoś brony 6metrowe Batyra z Lublina i może coś o nich powiedziec? Patrząc na wykonanie innych maszyn całkiem schludnie to wygląda. Ewentualnie jakie polecacie 6 metrowe na zębie 20.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj