Skocz do zawartości

Zdjęcie

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY?

291 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Grzegorz37

Grzegorz37

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 21 październik 2008 - 18:06

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? Jak w temacie jaki agregat bedzie najlepszy na jakie ziemnie i z jakimi wałem?
W moim przypadku potrzebuję agregat upr-siewny na ziemie I i II klasy do ciąnika mocy 130KM, co radzicie na podstawie własnych doświadczeń?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? Dzisiaj, 11:56
  •  

#2 Share ralfMTX140

ralfMTX140

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2012 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki, kombajny i sprzęt do uprawy.
    Zapraszam na GG :)

Napisany 21 październik 2008 - 18:11

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? No tak ale nowy czy używka?? Ile możesz wydać na niego? Jakie masz ziemie (gliny, górki) ?
New Holland TM175 i McCormick MTX140 = dwa główne konie pociągowe w gospodarstwie...

#3 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 21 październik 2008 - 19:47

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? mam agregat z mandamu 3m APB z wałem kołeczkowym http://www.mandam.co...lang=1&page=302
gleby II-VI, na lżejszych jest problem (nieduży) z małymi (średnica ok 1 cm)kamieniami które czasami blokują jedną sekcję wału. Użytkuje go już 4 lata i dobrze się sprawdza z ciągnikiem 100km. raz samym agregatem po orce a 2 raz agregatem z siewnikiem. dużą zaletą tego wału jest duża średnica. ci co mają dobre ziemi i większe gospodarstwa w mojej okolicy to do ciągników o podobnej mocy podpinają 3m aktywny+siewnik prosto w orkę. ja osobiście polecam birne

#4 Share Grzegorz37

Grzegorz37

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 21 październik 2008 - 20:10

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? Narazie się zastanawiam, chciałbym nowy agregat ale nie orietuje się ile może kosztować. Narazie chciałem zaczerpnąc inforacji wogóle jaki byłby najlepszy. Co do terenu to lekko pagórkowaty.

vvojtas1 a dlaczego nie polecasz aktywnych, a może dlaczego bardziej bierne?

#5 Share ValtraN82

ValtraN82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 211 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, informatyka

Napisany 21 październik 2008 - 21:11

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? Ja może nie mam doświadczenia w tych sprawach, ale wiele słyszałem i czytałem na temat agregatów uprawowo-siewnych. Na pewno nie polecę Ci polskich maszyn chociażby UG, gdyż znajomemu zepsuła się przekładnia w Poznaniaku i, jak się potem okazało, tryby w niej były PLASTIKOWE. Natomiast nic złego nie słyszałem na temat firmy Kongskilde. Maszyny mają fajne, na pewno lepiej wykonane niż polskie.

Będę pisał dalej, ale najpierw napisz, ile masz hektarów.

Pozdrawiam ;)
Deutz-Fahr Agrotron 4.85 ;)

#6 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 21 październik 2008 - 21:33

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? 1 bierne są tańsze i to sporo w zakupie
2 mniejsza maksymalna prędkość pracy - mniejsza wydajność przy tej samej szerokości roboczej agregatu aktywnego
3 wymaga wyższej mocy przy tej samej szerokość roboczej raz przez to że wymaga WOM a dwa że jest cięższy
jak jest ze zużyciem paliwa nie wiem bo nie praktykowałem, ale można się zastanowić czy jednokrotny przejazd zrekompensuje te 3 ww rzeczy

#7 Share Grzegorz37

Grzegorz37

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 22 październik 2008 - 06:14

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? Ok, czyli aktywny drogi w zakupie i użytkowaniu, ale mozna siać bezpośrednio w orkę. A co z biernym, słyszałem opinie na forum że jeżdza biernymi prosto w orkę i to nie tylko na lekkich ziemiach np aresem UG. Co o tym sądzicie?

#8 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 22 październik 2008 - 07:32

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? ja przed agragatem biernym jezdze 2 razy (badz 1 raz w wyjatkowo sprzyjajacych warunkach) talerzowka + podwojna brona ciezka, gdy jest sucho to jeszcze 1x walem :D
pozniej idzie 2x talerzowka + agregat i mozna siac ;) :o

a ci co stosuja aktywne agegaty jezdza 1x podwojna brona ciezka, gdy jest sucho 1x wal i pozniej 2x agregatem aktywnym pod rzepak, a pod pszenicy raz
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#9 Share Wielkopolanin

Wielkopolanin

Zaawansowany

• Redaktor
  • PipPipPip
  • 401 postów
  • Zainteresowania:Szerokie

Napisany 22 październik 2008 - 12:41

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? Na takich ziemiach, to oczywiście aktywny, dużo lepiej spulchni glebę. inną jego zaletą jest to że przeważnie jest krótszy niż bierny.

#10 Share oFsik

oFsik

Moc dostarcza Zetor

• Members
  • PipPipPip
  • 1780 postów

Napisany 22 październik 2008 - 12:55

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? Kup sobie TopAgrar tam jest artykuł o agregatach i opinie użytkowników.
Zetor is power
power is Zetor

Zapraszam do obejrzenia moich filmików http://pl.youtube.com/user/oFsik53

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Grzegorz37

Grzegorz37

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 22 październik 2008 - 17:23

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? Już czyałem ten artykuł ale tam jest wypowiedz tylko 3 użytkowników, a na agrofoto mam nadziję zaczerpnąć szerszej informacji. Narazie jak dla mnie lepszy wydaje sie bierny tani, prosta budowa (praktycznie nie ma co sie zepsuć) tylko martwi mnie jedno, równe dorprawienie ziemi na zmiennej glebie na przekroju pola (np miejscami jest glina:/). A jeszcze jedno jaka szerokość do jakiej mocy. Np 130KM z bierny 4m pociągnie bez problemu?

#12 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 22 październik 2008 - 19:25

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? kiedyś ciągałem 4514 67koni uprawowo siewny 3m co prawda na uwrociach musiałem unosić siewnik ale z uciągiem żadnych problemów czasem na piachu zagrzebał się bo nazbierało się piachu przed przednim wałkiem agregatu. więc większym problemem jest udźwig niż uciąg oczywiście jeśli pominiemy sianie bezpośrednio w orkę.

co do siania prosto w orkę to też bym mógł swoim biernym tyle że wtedy nie do końca było by równo i gdyby zboże wyległo mógłbym czasami nie dać rady wszystkiego pozbierać kombajnem.

#13 Share garek

garek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1086 postów

Napisany 23 październik 2008 - 06:09

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? najpierw jade pługiem z pacomatem, a potem aktywy i to cała uprawa.

Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

#14 Share szczewko

szczewko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1573 postów

Napisany 23 październik 2008 - 14:36

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? Dokładnie "garek" ,jak patrze na tych co przed agregatem bronami lataja po polu i to kilka razy a dopiero sieja to mysle skad oni biora kase na paliwo.
Ja mam aktywny Lely, sieje nim prosto po orce i tu impreza sie konczy.Kiedys tez chcialem bierny ale teraz na moje ziemie to tylko aktywny,raz przejedziesz i wyrównane,spulchnione,ubite i posiane.

#15 Share Grzegorz37

Grzegorz37

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 23 październik 2008 - 19:46

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? no własnie ja teraz mam bierny - wał strunowy, brona cięzka z wyrównaczem ziemi i dwa wałki lekkie strunowe, brona i wałki dociążone 4x38kg ( obciążnki od C-330) i jak jeździłem raz to było ok ale czasmi gdzieniegdzie wypadało by poprawić, dlatego teraz przed jadę raz broną średnią i jest dobrze doprawiona ziemia. Ale jak każdy chce oszczędzac czas i paliwo i dlaego się zastanawiam nad agregatem upr-siewnym. I tak sie zastanawiam czy gdyby zastosowac wał (bądz brone do pługa) podczas orki a poźniej tylko biernym raz hmm..??

#16 Share ursus1634

ursus1634

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 183 postów

Napisany 23 październik 2008 - 21:07

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? Ja na II klasie oram z wałem cambella naprzemiennym i na to jade agregatem uprawowo-siewnym biernym z wałem croskil sam agregat waży 1,2 t. ale efekt jest zadawalający.Zdjęcie agregatu w profilu.
................................
Mój I filmik
http://pl.youtube.co...h?v=pS0RE4CqVSw

#17 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 23 październik 2008 - 23:03

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY?

Dokładnie "garek" ,jak patrze na tych co przed agregatem bronami lataja po polu i to kilka razy a dopiero sieja to mysle skad oni biora kase na paliwo.

ciekawe jak wychadza ci na paliwie, co musza 2x aktywnym uprawiac :P
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#18 Share lukas120

lukas120

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 742 postów

Napisany 24 październik 2008 - 08:34

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? no ale z reguły te ziemie co wymagają nakładu na paliwo oddają z nawiązką w plonie jak się ma ziemie od II do VI klasy to różnice widać jak holera...

#19 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 24 październik 2008 - 21:16

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? ciekawe cwaniaki co byście tymi biernymi zrobili w glinie ?każdy agregat ma swoje przeznaczenie co do typu ziemii,u mnie na niektórych kawałkach bierny by styknął a na nie których to tylko aktywny.powiedzcie mi jak byście uprawili biernym na mokrej glinie? po zaoranie niekiedy trzeba ok. 2 dzni czekac aż podeschnie ,bierny tego nie doprawi i jedynym ratunkiem jest aktywny,w mioch stronach 80% rolników ma aktywny agregat do inaczej bieda.a po za tym wcale nie idzie tyle paliwa co nie którzy mówią

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share szybki00

szybki00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 114 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja no i to co każdego sprowadza na tą strone

Napisany 25 październik 2008 - 21:59

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? Kolego @iron zgadzam się z toba w 100% z tym że ja mam raczej u siebie rownież ciężkie borowiny. Wczoraj mój ojciec pojechał zaorać 3ha na mokrej borowinie i to różnego rodzaju, dzisiaj musiałem pojechać z talerzówką bo chcieliśmy jeszcze zasiać tam pszenicę ozimą, jak jezdziłem po tym polu myślałem że wypluje wszystko z siebie. Dosłownie na połowie pola skiby wogóle sie nie położyły, trzymałem się mocno kierownicy a mnie bujało od lewej do prawej całe szczęście że był to Ursus 1002 to kabina dość obszerna i na poduszkach to wyszłem z tego bez stłuczeń gdyby to była C-360 to bym podziękował. Oczywiście jeszcze po talerzówce agregat uprawowy na ciężkiej bronie i to po 2razy. Ale wracając do tematu to jestem za agregatem aktywnym, jeden gościo u mnie robił bezpośrednio po orce broną wirnikową, pole wyglądało pięknie wszystko pokruszone żadnej grudy, rownież mamy w planach zakup takiej brony wirnikowej.