kamil1985

Młody rolnik 2017/2018

Polecane posty

Lucatoni    1

Witam.Czy składając biznesplan mogę podać orientacyjne wielkości gruntów które chcę kupić czy musi być dokładny wymiar i działka? Chodzi mi o to że nie chcę teraz chodzić po ludziach o pole i pytać tylko zlozyc narazie  biznesplan i ewentualnie gdy otrzymam premię konkretnie szukać gruntów do kupna i wprowadzić zmiany w biznesplanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patryk072    1

Czy jeżeli uczę się na UP we Wrocławiu na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji gdzie ilość godzin zajęć związanych z rolnictwem grubo przekracza 200, ponieważ większość przedmiotów nauczana jest w oparciu o rolnictwo, to uprawnia mnie to do składania wniosku na młodego rolnika , oraz czy otrzymuję jakąś większą punktacje za to że są to studia wyższe i czy ta punktacja jest zależna od tego czy mam już ukończone studia ponieważ chciałbym składać wniosek w tym roku a obronę pracy mam w lutym 2018.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

punkty są przyznawane tylko i wyłącznie gdy masz ukończone studia/szkołe, w trakcie nie dostajesz nic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leniu1232    0

witam mam pytanie a jakie dokumenty musze posiadac jesli chciałbym z premi skorzystac i wykorzystac ja na budowe chlewni?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

to jak z tymi jalowkami mozna kupic na mr?

Można ale ciężki temat ponieważ musisz je trzymać kilka lat a problem się pojawia gdy ci np. Złamie nogę cxy coś w tym stylu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawełWie    11

Witajcie...

Moja droga do Premii na Młodego Rolnika jest zawiła ale mam nadzieję, że uzyskam tutaj wsparcie- forum i dziennik ustaw przeczytany.

Generalnie gospodarstwo jakie zostanie przepisane na mnie ma 8,45 UR (średnia woj maz to 8,54) czyli deficyt 9 arów.

W gospodarstwie "jest" PROW z 2015r rozliczony ale jak wiadomo okres 5 lat jeszcze nie minął wiec 1 ha "startowy" muszę uzyskać z zewnątrz"-mam racje?

 

Kolejną zmienną jest próba wzięcia pomocy jeszcze przez mojego ojca teraz w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz.U. poz. 1858).Podpisanie umów powinno nastąpić na jesieni b.r.

 

Wszystko prowadzi do tego (moim zdaniem), że muszę nabyć 1ha aby spełniać warunki to złożenia wniosku na MR czy to z dzierżawy czy zakupu- co cokolwiek nie nastąpi to będzie tylko na papierze...

 

Teraz do rzeczy... pkt za doświadczenie nie posiadam gdyż na wydziale Nauk Ekonomiczno Rolniczych SGGW nie miałem 200h przedmiotów rolniczych a 170h.... więc 5 pkt już mi ucieka.

Pkt jakie mogą mi przysługiwać( przy założeniu, że znajdę 1ha)

-różnica wieku- 2pkt

-odpis gospodarstwa w całości- 3 pkt

-przy współczynniku "o" z tabeli średnio wynoszącym dlalmnie 9 i 10 mogę uzyskać ok 3,6 pkt max ze względu na inwestycje dla MR

-szkolenia max 2 pkt- spośród jakich mogę wybierać?

do tej pory wychodzi 10,6 pkt? co mogę zrobić aby uzyskać min?

 

woj mazowieckie. powierzchnia UR poniżej średniej i dlatego muszę dokupić/wydzierżawić min 1ha ur jak i ze względu na aktualny PROW.

 

Czekam na sugestie gdyż przeczytałem cały wątek i wiem, że takie pytanie jeszcze nie padło ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SlawekSS86    4

http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/wnioski/PROW_2014_2020/Pomoc_dla_mlodych_rolnikow/D2015000098201.pdf

 

A czytał chociaż rozporządzenie? Na SGGW chyba uczyli iść na łatwiznę? ;)

 

Udział zbóż poniżej 66% - 0,5pkt

 

Wstąp do grupy producenckiej - 2pkt

 

Wprowadź Integrowaną Produkcję - 2pkt

 

Dobuduj magazyn na ŚOR na potrzeby IP (inwestycja budowlana) - kolejne 2pkt.

 

W zależności co wybierzesz za inwestycje - jest jeszcze po 1 pkt za postęp w organizacji produkcji (być może ten magazyn udałoby się pod to zaliczyć), nowoczesne technologie produkcji itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawełWie    11

Sławek, przecież napisałem, że czytałem dziennik ustaw- a tak w ogóle to jest nowsze rozporządzenie z 2016r.

 

Skończyłem jeszcze SGH ale to niczego nie wnosi...

 

Nie dopisałem ale nie jestem przekonany do zostania członkiem grupy producenckiej również kolejna istotna kwestia-gospodarstwo sadownicze.

 

 

Inwestycje na jakie chce przeznaczyć to wymiana sadu, taśmy nawadniającej i jedynie zakup świdra.

Czy premię mogę przeznaczyć tylko na zakup drzewek czy mogą być również słupki i druty?

 

 

 

Edytowano przez PawełWie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Weź pod uwagę, że Agencja nie zgodzi się na przejęcie zobowiązań za część gospodarstwa więc 1 ha będziesz musiał wydzierżawić tak jak sam napisałeś z "zewnątrz". W kwestii powierzchni gospodarstwa to w mazowieckim musisz przejąć docelowo średnią wojewódzką 8,54 ha.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawełWie    11

Tak, to wiem.
Jeśli nie uda mi sie wydzierżawić wcześniej wspomnianego ha to pozostaje mi zakup 20a bo taką działkę moge nabyć i zrezygnować z PROW.
Martwi mnie tylko ilość pkt. Macie jeszcze inne propozycje na ich "zlapanie"?
Generalnie to dzięki za zainteresowanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Z punktami to nie ma problemu po nowelizacji. W 2015 roku trzeba się było nagimnastykować.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Nie ma takiego "spisu". Szkolenia, usługi doradcze mają być powiązane z Twoją produkcją.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariaci    6

Czyli jak mam zrobiony kurs na insminatora bydła (utrzymuje krowy mleczne) to za to też dostanę dodatkowe punkty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SlawekSS86    4

Sławek, przecież napisałem, że czytałem dziennik ustaw- a tak w ogóle to jest nowsze rozporządzenie z 2016r.

 

Skończyłem jeszcze SGH ale to niczego nie wnosi...

 

Nie dopisałem ale nie jestem przekonany do zostania członkiem grupy producenckiej również kolejna istotna kwestia-gospodarstwo sadownicze.

 

 

Inwestycje na jakie chce przeznaczyć to wymiana sadu, taśmy nawadniającej i jedynie zakup świdra.

Czy premię mogę przeznaczyć tylko na zakup drzewek czy mogą być również słupki i druty?

 

W 2016 wyszła nowelizacja, która obniża próg do 12pkt, ale sposób ich zdobycia pozostaje taki sam.

 

Możesz wydać środki na konstrukcję drzew - ale w tym wypadku punkty dostaniesz tylko za część wydaną na drzewka.

 

Raczej powinieneś dostać 1pkt za nowoczesne technologie produkcji - świder, konstrukcja (o ile na dzisiejszy dzień nie masz tego w gospodarstwie). 

 

Kolejny 1 pkt to innowacyjny produkt - o ile wybierzesz odmianę, której aktualnie nie uprawiasz.

 

A tak ogólnie, to za wyższe wykształcenie nierolnicze i staż 3-lata (w KRUS jako domownik) dostaniesz 5 pkt...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawełWie    11

Sławek dałeś mi nowe spojrzenie na pkt. Potwierdź czy dobrze rozumiem:

 

3 pkt -gospodarstwo w całości

2 pkt różnica wieku

2 pkt- 4 szkolenia

2 pkt plan nawozowy

3,6 pkt za inwestycje- 90k drzewka 3k tasma nawadniajaca 5k swider

 

tutaj mam 12,6 pkt

 

i  dodatkowo mogę liczyć na :

1 pkt za npwoczesne technologie- faktycznie brak jest jego w gospodarstwie

1pkt za innowacyjny produkt- tylko teraz pytanie jaki udział procentowy musi być tej odmiany bo kupno 100% ilosci jednej odmiany to duże ryzyko.

Dodatkowo sort odmiany to nowa odmiana? Jest wiele sortów Gali...

0,5 pkt zadział zbóż poniżej 66%?

E=15,1?

 

Rozumiem, że przy takiej ilosci pkt mogę sobie "odpuscic" połowę kwoty na drzewka i stracić odpowiednio 1,65 pkt na rzecz np. zakupu 1 ha ziemi czy rusztowań do sadu?

 

14,6- 1,65= 12,95?

 

Trwają rozmowy nad dzierżawą 1ha więc wtedy doszło by mi 0,25 pkt za powierzchnie..

PRzy takim scenariuszu nie musiałbym już pakować się w Integrowana Produkcje czy też Grupe producencką czego nie chce..

 

Edit. Krus opłacam dopiero 1,5 roku.

 

Edit2. Inwestycja budowlana-istnieje jasny zapis co mieści się pod tym hasłem czy po prostu to taka inwestycja, która wymaga pozwolenia na budowe? 

Mam jeden budenek w którym należy wylać posadzkę już pod komorę chłodniczą.-ew. z płyty postawić taką komorę w tym budynku.

 

Edytowano przez PawełWie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SlawekSS86    4

1pkt za innowacyjny produkt- tylko teraz pytanie jaki udział procentowy musi być tej odmiany bo kupno 100% ilosci jednej odmiany to duże ryzyko.

Dodatkowo sort odmiany to nowa odmiana? Jest wiele sortów Gali...

 

 

Rozumiem, że przy takiej ilosci pkt mogę sobie "odpuscic" połowę kwoty na drzewka i stracić odpowiednio 1,65 pkt na rzecz np. zakupu 1 ha ziemi czy rusztowań do sadu?

 

Edit2. Inwestycja budowlana-istnieje jasny zapis co mieści się pod tym hasłem czy po prostu to taka inwestycja, która wymaga pozwolenia na budowe? 

Mam jeden budenek w którym należy wylać posadzkę już pod komorę chłodniczą.-ew. z płyty postawić taką komorę w tym budynku.

 

"inwestycja budowlana związana z działalnością rolniczą" - nie koniecznie pozwolenie, część prac budowlanych prowadzi się na zgłoszenie. Postawienie ścian działowych podlega pod zgłoszenie. Jeżeli zmianie ulega funkcjonalność budynku, to też należy zrobić zgłoszenie.

 

Przy tej ilości środków i małym zainteresowaniu w dotychczasowych naborach, prawdopodobnie wystarczy uzbierać te 12pkt.

 

Nie spotkałem się z kryterium "procentowym" w rozporządzeniu. W poprzednim PROW za sad towarowy uznawano kwaterę liczącą co najmniej 0.1ha. Pewnie sama ARiMR nie będzie wiedziała jak się odnieść do tego, bo rozporządzenie jest bardzo ogólnikowe. zresztą takich kwiatków jest wiele, np. punktowane zwiększenie skali produkcji w MGR - 1% wszak to już przyrost i większy udział w rynku ;)

 

Nowe sporty odmian z reguły cechują się ulepszeniami, co chyba można podciągnąć pod innowacyjność. Pytaj w swoim ARiMR.

Edytowano przez SlawekSS86

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Spróbuj się jeszcze w KRUS porozmawiać o ubezpieczeniu wstecz.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    499

Poczytaj rozporządzenie najpierw bo widać że jesteś zielona w temacie jak szczypiorek. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawełWie    11

Powierzchnia użytków rolnych stanowiących przedmiot własności beneficjenta, użytkowania wieczystego lub dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego powinna stanowić przynajmniej 70% minimalnej powierzchni, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 6 lit. a.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez ludwik1977
      Chciałbym się dowiedzieć ile kosztuje traktor  Lamborghini w przedziale mocy 110 do 130km i jakie są różnice w cenie między wielkościami i ile kosztuje przedni TUZ i WOM do takiego traktora proszę o możliwie szybką odpowiedź. Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj