Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ustawienie pluga

65 odpowiedzi na ten temat

#41 Share zetores

zetores

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 458 postów

Napisany 30 sierpień 2015 - 22:40

Ustawienie pluga Zawołaj dobrego sąsiada. Pierw to wypoziomuj belki. Rowna wysokosc ramion na posacce ma byc. Dopiero wtedy podjezdzasz pod plug. Belek juz nie reguluj. I musisz zrobic zeby ci bruzde zakrywalo. Tutaj chyba regulujesz lancuchami. Potem pozostaje regulacja centalką. Przy oraniu rowna wysokosc ramy z przodu i z tylu. Ale wtedy gdy w ziemi plug. Najlepiej zaprosic kogos..
Zetor 7540
Zetor 5320
Ursus C330-M

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ustawienie pluga Dzisiaj, 17:35
  •  

#42 Share michalkowalski115

michalkowalski115

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 30 sierpień 2015 - 22:55

Ustawienie pluga

Zawołaj dobrego sąsiada. Pierw to wypoziomuj belki. Rowna wysokosc ramion na posacce ma byc. Dopiero wtedy podjezdzasz pod plug. Belek juz nie reguluj. I musisz zrobic zeby ci bruzde zakrywalo. Tutaj chyba regulujesz lancuchami. Potem pozostaje regulacja centalką. Przy oraniu rowna wysokosc ramy z przodu i z tylu. Ale wtedy gdy w ziemi plug. Najlepiej zaprosic kogos..

Czyli belek nie muszę ustawiać? Gdzieś słyszałem że prawą trzeba dać wyżej czy coś..

#43 Share zetores

zetores

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 458 postów

Napisany 30 sierpień 2015 - 23:15

Ustawienie pluga Wypoziomuj aby byly rowne wysokosci. Miarą albo patykiem jakims. Prawą dają zazwyczaj wyżej do podczepiania albo gdy slabo wchodzi
http://www.ppr.pl/artykul-warto-byc-dobrze-ustawionym-140224.php
Poczytaj sobie jeszcze o glebokosci orki.
Innaczej bedzie sie orać bez bruzdy(nieorane) i zbruzda.
Lemiesze też są ważne. Na rupcia z wiele nie zdzialasz
Zetor 7540
Zetor 5320
Ursus C330-M

#44 Share volvo1150

volvo1150

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów

Napisany 31 sierpień 2015 - 06:38

Ustawienie pluga

jedno ramię do góry 2 na w duł jak jest bardzo sucho to prawie na maxa prawą stronę podnosisz cięgło na równym rozkręcasz by luźne było jak by ci tył pług nie wchodził to rozkręcasz cięgło jak przód to skręcasz łańcuchy te z boku ramion na polu o obrót popuść by miały troszkę luzu ale nie za dużo

Edytowany przez volvo1150, 31 sierpień 2015 - 06:39.

#45 Share tomrolnik

tomrolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 810 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja,

Napisany 31 sierpień 2015 - 06:55

Ustawienie pluga wypoziomuj ale prawą wyżej o_O sam sobie zaprzeczasz chlopak sam nie o co chodzi

#46 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1756 postów

Napisany 31 sierpień 2015 - 09:03

Ustawienie pluga

Może napiszę prościej:

Poziomowanie poprzeczne - patrząc od tyłu pługa, rama powinna byc równolegle do gruntu. Prawe koło ciągnika idzie niżej, wobec czego trzeba prawy wieszak skrócić, dlatego zazwyczaj jest z korbką.

Poziomowanie podłużne - patrzac na pług z boku rama pługa powinna byc równolegle do gruntu. Regulację wykonuje się górnym cięgłem/łącznikiem centralnym.

Jeśli pierwsza skiba zagłębia się bardziej w glebę niż ostatnia (patrząc od ciągnika) to łącznik należy wydłużyć

Jeśli pierwsza skiba idzie płycej niż ostatnia, to łącznik należy skrócić.

W twoim pługu nie ma regulacji szerokości pierwszej skiby, jest ona połączona z regulacją szerokości orki. To ta korba bliżej ciągnika.

Jeśli ciągnik  (przód ciągnika) jest w czasie orki ściągany w stronę zaoranego pola, to należy wykorbienie z czopem ustawić bardziej w stronę ciągnika. Jeśli ciągnik  (przód ciągnika) w czasie orki spycha w lewo w stronę calizny (nie oranego), to należy czop przekręcić bardziej w stronę pługa.

Nie wiem , jakim ciągnikiem będziesz orać, ale w tym pługu dość ważny jest rozstaw tylnych kół. Rozumiem, że ten zestaw juz orał , tylko ty jeszcze nie :D

#47 Share mlody111

mlody111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo

Napisany 15 wrzesień 2015 - 21:44

Ustawienie pluga Witam. Mam problem z moim pługiem obrotowym Vogel&noot. Ustawiam wszystko książkowo, ramiona równo, cięgła luźno, łącznik luźno, poziom i pion zachowany głębokość równa na każdym korpusie, ale szerokość pracy pierwszej skiby zmienna. Szerokość ustawiona jest na 44 cm w pierwszy korpus bierze ponad 50, a nawet dochodzi do 60. zawsze bardzo mocno ściąga mi ten pług na boki tak że brakuje cięgien bocznych. Zacząłem kręcić śrubą żeby ustawić kąt ramy do wieżyczki żeby całość trochę przestawić, coś to dało bo zaczął pracować luźno na cięgłach, ciągnik szedł prosto, czyli pług prowadziły płozy ale zaś widzę że koło podporowe nie idzie prosto, a idzie lekko pod kątem do kierunku jazdy. O żadnych skrzywieniach nie ma mowy, to jest jakaś kwestia ustawienia ale nie mogę tego ustawić. Mam nadzieję że wszystko opisałem tak że ktoś to zrozumie i może mi pomoże, z góry dziękuję :-)

Ps. Płozy są w stanie dobrym nie muszą być jeszcze wymieniane.

Edytowany przez mlody111, 15 wrzesień 2015 - 21:48.

#48 Share STANK

STANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 441 postów

Napisany 15 wrzesień 2015 - 22:21

Ustawienie pluga

młody111 , śruba rzymska łącznik musi być w linii prostej pomiędzy pługiem a ciągnikiem tj, gdy orzesz , luzu na cięgłach to może być tylko  niewiele na boki lub prawie wcale  , jeśli masz naciągi luźno  to normalne że pierwsza skiba będzie brała więcej bo naciąga wtedy pług , u mnie jest też  regulacja poprzeczna przy wieżyczce ,kółkiem się nie sugeruj jak cię nie ściąga i skiby układa równo to jest dobrze ustawiony , jeśli masz przy wieżyczce otwór na łącznik typu fasolka ,to na to zapinaj , nie musisz ustawiać poziomu czy pionu , bo nie wiem o co chodzi  z tymi poziomami , tak tylko pi razy oko , pług sam się wtedy wypoziomuje , ustawiasz wtedy tylko pozycję na podnośniku ,tak żeby pierwsza skiba nie brała za głęboko , kółko podpiera z tyłu pług , , to sworzeń śruby najlepiej jak jest po środku tej fasolki , ramiona podnośnika muszą mieć taką samą długość , szerokość  skib i wychylenie ramy tez musi być  zgrane , ,ja u siebie tym nie kręcę  śruby zardzewiały i tak by ich nie ruszył a jest ustawione pod traktor którym orzę ,

Edytowany przez STANK, 15 wrzesień 2015 - 23:13.

#49 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 16 wrzesień 2015 - 05:48

Ustawienie pluga

Nie powinno być prawie wcale luzu na cięgłach? Co za bzdura. Nie ma to jak kupić pług i nie umieć go ustawić. Ach współcześni młodzi rolnicy. Po szkołach rolniczych z wykształceniem. Ja bym popracował nad szerokością pierwszej skiby i punktem uciągu. Prawidłowo wyregulowany pług ma iść na ludnych cięgłach/stabilizatorach prosto.

#50 Share STANK

STANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 441 postów

Napisany 16 wrzesień 2015 - 07:45

Ustawienie pluga

w książce tak pisze że ramiona dolne podnośnika muszą mieć swobodę ruchu , a jeśli ucieka na boki to jest nieprawidłowo ustawiony , dlatego pierwsza skiba raz bierze 50a raz 60 cm bo pług lata , ja nie zostawiam ramion luźno pług centralnie na środku a łańcuchy skręcam , i tak jest dobrze , nic nie lata ani ściąga ,  a jeśli ktoś chce według książki to niech kombinuje , każdy orze jak może

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 16 wrzesień 2015 - 07:55

Ustawienie pluga

Oczywiście, jeśli autor pytanie nie poradzi sobie z ustawieniem może usztywnić ramiona. Nikt za to głowy nie urwie.

#52 Share mlody111

mlody111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo

Napisany 16 wrzesień 2015 - 10:54

Ustawienie pluga Ramion nie chcę usztywniać bo pług nie będzie prowadził się równo i ciągnik będzie ściągać. Tyle że na luźnych ściąga tak że łącznik jest pod kątem jakieś 20° do ciągnika, płozy są dobre więc niby równo idzie ale pierwsza skiba bierze dużo więcej i koło toczy się pod kątem. Jak pług był dostarczony to fachura wszystko pomierzył i ustawił pług pod ciągnik, ale może było źle zabezpieczone i się rozregulowało, a teraz nie mogę dojść z tym do ładu. Może wiecie jak ustawia się pług pod dany ciągnik, bo niestety nie pamiętam jak facet to robił.

#53 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2188 postów

Napisany 16 wrzesień 2015 - 19:54

Ustawienie pluga

Tak jak piszesz odciągi boczne muszą byc luźne,bo nie uprowadzisz go w bruździe ,Twój problem to żłe ustawienie osiowości pługa pisałem o tym w innym temacie ,ale nieważne ,musisz rozkręcać rzymską śrubę z boku pługa tak długo aż przestanie ściągać  ,zaczyni od kilku obrotów  przejedz raz i zobacz efekt

#54 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 16 wrzesień 2015 - 20:03

Ustawienie pluga

Jeśli jest ustawiony prawidłowo punkt uciągu. Nie ma znaczenia z punktu widzenia łatwości prowadzenia w bruździe czy stabilizatory są luźne czy nie. Pług z prawidłowo ustawionym punktem uciągu nie oddziałuje na traktor pod względem prowadzenia czy stabilizatory luźne czy nie kiere można poszczać i leci jak po sznurku.

#55 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2188 postów

Napisany 16 wrzesień 2015 - 20:12

Ustawienie pluga

Punkt uciągu to jedno a zwiezłość gleby to drugie ,ja mam gleby mieszane i na jednym przejeździe zaczynam od piasku poprzez ciężka glinę do czarnoziemu i jak bym skrecił go na sztywno to faktycznie nie uprowadzę ciągnika prosto w bruździe a pług ustawic umiem .

#56 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1756 postów

Napisany 16 wrzesień 2015 - 20:27

Ustawienie pluga

Nie wiem, co ma zwięzłość gleby do ustawienia pługa - ja reguluję raz po zaczepieniu, ewentualnie korekta po zmianie głębokości. Ramiona mają luz na boki i pług sobie idzie równo za ciągnikiem. Luz bez przesady - na łańcuchu po prostu da się delikatnie pług przesunąć na końcu po około 10 cm w obie strony na końcu pługa. Nie wiem, jak można pług ustawić raz i mieć pretensje, że za rok nie orze - przecież zmienia się długość ramion, wycierają lemiesze, cięgło górne się przestawia do różnych prac.

Co do problemów - ja zaczynam (naprawdę) od wyrównania ciśnienia w tylnych oponach. Długość wieszaków do pługa obrotowego ustawiam miarką, a nie na oko, chociaż mam osobną regulację pochylenia lewo/prawo (nie wszystkie pługi tak mają). Z miarką w ręku reguluję szerokość pierwszej skiby no i oczywiście sprawdzenie w 2 przejeździe poziomowania pługa w płaszczyźnie poprzecznej. Ciągnika nie ściąga na prawo czy lewo,nawet na pochyłościach. A filmiki na YT , że ludzie puszczają kierownicę i ciągnik jedzie jak po sznurku, to nie trik, wystarczy dobry pług porządnie ustawiony.

PS: Z oraniem UG 3 skibowym też nie mam problemu. Sąsiad, który zmienił właśnie UG na lepszy pług nie mógł się nadziwić, że polskim pługiem można poorać tak porządnie, bo jemu to nigdy nie wychodziło tak jak trzeba.  Ściernisko celowo zostawione na 30cm przyorało się podorywką na 10cm tak, że tylko miejscami widac gdzies słomę spod skiby.

Edytowany przez jahooo, 16 wrzesień 2015 - 20:30.

#57 Share Sunf

Sunf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 16 wrzesień 2015 - 20:34

Ustawienie pluga

Nie wiem, co ma zwięzłość gleby do ustawienia pługa - ja reguluję raz po zaczepieniu, ewentualnie korekta po zmianie głębokości. Ramiona mają luz na boki i pług sobie idzie równo za ciągnikiem. Luz bez przesady - na łańcuchu po prostu da się delikatnie pług przesunąć na końcu po około 10 cm w obie strony na końcu pługa. Nie wiem, jak można pług ustawić raz i mieć pretensje, że za rok nie orze - przecież zmienia się długość ramion, wycierają lemiesze, cięgło górne się przestawia do różnych prac.

Co do problemów - ja zaczynam (naprawdę) od wyrównania ciśnienia w tylnych oponach. Długość wieszaków do pługa obrotowego ustawiam miarką, a nie na oko, chociaż mam osobną regulację pochylenia lewo/prawo (nie wszystkie pługi tak mają). Z miarką w ręku reguluję szerokość pierwszej skiby no i oczywiście sprawdzenie w 2 przejeździe poziomowania pługa w płaszczyźnie poprzecznej. Ciągnika nie ściąga na prawo czy lewo,nawet na pochyłościach. A filmiki na YT , że ludzie puszczają kierownicę i ciągnik jedzie jak po sznurku, to nie trik, wystarczy dobry pług porządnie ustawiony.

PS: Z oraniem UG 3 skibowym też nie mam problemu. Sąsiad, który zmienił właśnie UG na lepszy pług nie mógł się nadziwić, że polskim pługiem można poorać tak porządnie, bo jemu to nigdy nie wychodziło tak jak trzeba.  Ściernisko celowo zostawione na 30cm przyorało się podorywką na 10cm tak, że tylko miejscami widac gdzies słomę spod skiby.

ile tego luzu na boki zostawiasz?

#58 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 16 wrzesień 2015 - 20:40

Ustawienie pluga

Dla mnie jest to nie zrozumiałe, że na sztywnych wieszakach może traktor ściągać. Kiedyś tak orałem mf em 390 i pługiem 4x30 unii. Zaczynałem na 5 klasie potem 4b z glina a na końcu znowu 5. Kiere mogłem puścić od początku do końca. Na tej glinie musiałem tylko głębokości pilnować. Opór lemiesza i odkładni kompensuje płoza, która opiera się o bruzdę. Więc nie rozumiem jak może traktor ściągać. Jak jest ciężka ziemia to opór na płozę jak i na lemiesz pierś czy odkładnię rośnie. Jak jest lżejsza ziemia to opór tu i tu maleje. Poza tym zastanówcie się pług luźny idzie dobrze nie ściąga ho. A gdy usztywnicie wieszaki to nagle pług, który dobrze Idze zaczyna prowadzać traktorem, który jest o wiele cięższy i go ciągnie. Przecież to się logicznie kupy nie trzyma.

#59 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2188 postów

Napisany 16 wrzesień 2015 - 20:41

Ustawienie pluga

Jahooo masz rację raz na sezon regulacja i tyle a co ma zwięzłość to już tłumacze, na glinie mam tak duży opór że pomimo dobrych i długich płozów pług odchyla sie w strone calizny a luz jaki poszesz sam do 10cm pozwala na korektę kierownica dzięki temu bruzda pozostaje prosta ,fakt że może mam za lekki ciągnik do swojego pługa ale na glebach równych ciągnik idzie jak po sznurku

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1756 postów

Napisany 17 wrzesień 2015 - 19:12

Ustawienie pluga

Jak to mówią - każdy orze jak może. Zostawiam tyle luzu na łańcuchach, aby na końcu pługa miał on 10-15 cm możliwość ruchu. Pilnuję, aby BYŁY płozy i stopka na końcu pługa. Bo widziałem już pługi bez jednego i drugiego elementu, chociaż fabrycznie miały.

Jesli pług współpracuje z tym samym ciągnikiem, to w samym pługu praktycznie nie powinno się za wiele rozregulować, ale już wymiana lemieszy, płóz, stopki może wymagać korekty pługa, ale zazwyczaj dotyczy to górnego łącznika. Ale w ciągniku też można zmienić gumy na inne, zmienić rozstaw kół itp i pług wymaga od nowa regulacji.

Tym co mędrkują, mam dobrą radę - weźcie pług konny doczepcie do ciągnika i spróbujcie orać. To naprawdę może być cenna lekcja, jakie siły działają na pług i co trzeba skorygować w trakcie orki :D

Edytowany przez jahooo, 17 wrzesień 2015 - 19:13.