Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ceny ziemniaków

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
1291 odpowiedzi na ten temat

#641 Share grzesiu0905

grzesiu0905

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 07 lipiec 2012 - 14:12

Ceny ziemniaków u mnie cena sie trzyma 0,8-1,0 oby gorzej nie bylo kiedys ojciec nawet dla swin odpady kupowal bo swoich malo bylo a teraz na wiosce za darmo chca oddawac a nie ma komu brac bo wszyscy swinie zlikwidowali to co sie dzieje na polskiej wsi to jest karygodne........... ;[ ;[

Edytowany przez grzesiu0905, 07 lipiec 2012 - 14:24.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ceny ziemniaków Dzisiaj, 00:04
  •  

#642 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 07 lipiec 2012 - 14:37

Ceny ziemniaków Tylko kogo karać?

#643 Share rolmix

rolmix

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 08 lipiec 2012 - 13:38

Ceny ziemniaków Moim zdaniem na zagraniczną pyrke powinni dać takie cło, żeby odechciało się firmom to ściągać.Ja jeżdże do Katowic na rynek i dostaję od handlarza 2,5 za worek. Przy tej cenie musiałem zaczepić przyczepe do auta żeby pokryc koszty transportu i inne. Jestem z okolic Sieradza i wraz z innymi rolnikami bedziemy protestować. Można śmialo się przyłaczac do nas. Wiecej tutaj: http://www.nasze.fm/news,9391

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#644 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2029 postów

Napisany 08 lipiec 2012 - 14:45

Ceny ziemniaków Z chwila akcesji tworzymy z innymi pańs***mi wspolnoty unie celna, w wyniku ktorej wprowadzenie cła jest niemal niemozliwe, mozna wprowadzic pewne ograniczenie po wykryciu nieprawidlowosci zwiazanych z jakoscia lub zdrowotnoscia. Cło moze wprowadzic UE na towary z krajow trzecich.

Edytowany przez przemol87, 08 lipiec 2012 - 14:49.

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#645 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 08 lipiec 2012 - 19:00

Ceny ziemniaków

Moim zdaniem na zagraniczną pyrke powinni dać takie cło, żeby odechciało się firmom to ściągać.Ja jeżdże do Katowic na rynek i dostaję od handlarza 2,5 za worek. Przy tej cenie musiałem zaczepić przyczepe do auta żeby pokryc koszty transportu i inne. Jestem z okolic Sieradza i wraz z innymi rolnikami bedziemy protestować. Można śmialo się przyłaczac do nas. Wiecej tutaj: http://www.nasze.fm/news,9391

protestować przeciw komu? Ja też będę protestował bo spadło za dużo deszczu. Tyle że deszcz to niczyja wina a za ziemniaki tyle wołają. Podnieś cenę z innymi to nie będziecie musieli protestować. Albo sadź frytkowe lub chipsowe. Tam masz cenę gwarantowaną

#646 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 08 lipiec 2012 - 19:31

Ceny ziemniaków u mnie to Sieradz wyznacza cenę (ja mam troszeczkę większe potrzeby) i jak u nich ziemniak kosztuje 1,5zł to mi hurtownik zapłaci najwyżej tyle ile zaoszczędzi na transporcie czyli max 2,5zł, cena rzędu 20gr/kg byłaby ok przy wydajności rzędu 60t, ale do tej jeszcze sporo brakuje, najprostsza metoda na podniesienie ceny przy stałym popycie to ograniczanie podaży, każde zmniejszenie podaży podniesie cenę więcej niż proporcjonalnie także jedyna w tym nadzieja - jednak zmowa rynkowa przy tej skali jest nierealna i nielegalna, ostatnia deska ratunku to pogoda i choroby

#647 Share krzysztoff

krzysztoff

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 09 lipiec 2012 - 07:42

Ceny ziemniaków jedynym rozwiązaniem jest soliarne zniszczenie połowy swoich plantacji, wtedy może za resztę ziemniaków plantatorzy dostaną uczciwe pieniądze... a tak swoją drogą sprzedaż towarów poniżej kosztów ich wytworzenia to dumping.....Szanujmy swoje pieniądze i swoją pracę. Jak słyszę, że sąsiad sprzedaje ziemniaki po 2 zł za worek tylko po to aby sprzątnąć pole, bo musi kalafior posadzić.....to ręce same opadają.

#648 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 09 lipiec 2012 - 09:13

Ceny ziemniaków wystarczyłoby ograniczenie zbiorów o 10% (zauważcie jaki wpływ niewielkie zmiany podaży mają na ceny zbóż), pamiętacie na której giełdzie są notowane ziemniaki?

#649 Share teo

teo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 09 lipiec 2012 - 12:57

Ceny ziemniaków Ceny są na http://ceny.fresh-market.pl/ ale niestety od jakiegoś czasu płatne - 899 zł/ rok, to trzeba trochę ziemniaków sprzedać żeby sobie wykupić taki abonament :wacko:.
Co do cen ziemniaka to niestety wymarznięcie zbóż przyczyniło się do tej trgedii cenowej, bo przecież inaczej tego nie można nazwać (zapewne o tym już było pisane).
Co może dać blokowanie dróg? Może dać rozgłos a to na początek coś, proponuję zrobić kilka dobrych fotek i podesłać na kontakt TVN24.
Ostatnie blokady były całkiem niedawno i związane były z niewypłaceniem pieniędzy przez upadłe firmy budujące drogi swoim podwykonawcą, o ile się nie mylę jakiś odzew "z góry" był.
Tylko proszę Was, z głową panowie żeby nie zrobiła się jakaś rozróba z Policją bo już media to odpowiednio pokażą.

Edytowany przez teo, 09 lipiec 2012 - 12:59.

#650 Share grzesiu0905

grzesiu0905

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 09 lipiec 2012 - 12:58

Ceny ziemniaków wystarczylo by zeby z 2 tygodnie nikt w pole nie wiechal to cena by od razu do gory poszla tylko znajac polskie realia to jedni by nie kopali a drudzy w nocy chaczka zeby nikt nie widzial...
dziwi mnie jeszcze jedna rzecz na rynek w mojej okolicy przyjezdzaja ronicy co maja po 100-200 ha i sprzedaja po 200-300 kg ziemniaków czy to nie jest troche dziwne zeby jak na polskie realia duzy rolnik stal pol dnia i zarobil 100zl

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#651 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 09 lipiec 2012 - 13:16

Ceny ziemniaków @teo miałem na myśli kontrakty terminowe,

strajk jest zawsze najgorszym rozwiązaniem, problem ziemniaczany jest oczywiście przejściowy, gdyż rynek sam, swoją niewidzialną ręką, zniweluje tę chorą sytuację, gdy koszty produkcji są zbliżone do wartości przychodów, a zbyt mocna pozycja pośredników (brak integracji poziomej i pionowej) jest problemem nie od dziś, a jej przyczyną jest wyłącznie postawa rolników

#652 Share teo

teo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 09 lipiec 2012 - 15:04

Ceny ziemniaków @kissmy...
Zgadzam się że pogoda jest najlepszym regulatorem w rolnictwie, zgadzam się że jeśli ktoś ma 50-100 ha ziemniaków to " nie głupio " było by zabezpiezpieczyć się kontraktem, prędzej czy później tak będzie bo jest tak we wszystkich chyba krajach na zachodzie.
Nie zmienia to jednak smutnego faktu że w naszym kraju zainteresowanie jakimś tematem ( nie koniecznie ziemniakami ale choćby śmiercią pacjenta nie przyjętego na izbe przyjęć z zawałem) powstaje dopiero po informacji w mediach. Wtedy szuka się winny, błedów, niedopatrzeń, ludzi za to odpowiedzialnych i rozwiązań dla problemu w przyszłości.
Tylko żeby owe media pokazały problem to niestety trzeba zaistnieć, pokazać go w sposób interesujący. Podsumowując nie popieram strajków, ale niestety w naszym kraju ludzie "u góry" są troche przygłuchawi i trzeba odpowiednio "krzyknąć" właśnie poprzez media między innymi aby usłyszeli o problemie.
Jeśli chodzi o przejściowośc problemu to zgadzam się, tylko że to przejście już trwa drugi rok, po 2010 sporo rolników uprawiających ziemniaki miało pewne oszczędności które się kończą/skończyły, ma też zapewne zobowiązania i pytanie jak długo będą w stanie to wytrzymać. Często są to rolnicy specjalizujący się w uprawie ziemniaków, którzy potrafią kalkulować i słusznie traktują rolnictwo jako biznes ale cierpią przez innych.
Co może zrobić ministerstwo rolnictwa? W tym roku pewnie niewiele ale można by się postarać na przyszłość o poprawe takich statystyk:
http://rankingameric...xportsxlsx1.jpg

Niestety dane trochę stare, może komuś uda się znaleźć nowsze, chociaż nie sądze że proporcje zmieniły się bardzo dużo jeśli chodzi o kraje EU.

Dodany obrazek
Do tego nie zaszkodziła by np. organizacja na wzór tej w UK :

http://www.potato.org.uk/

"Potato Council is ... committed to supporting the British potato industry."
Chociaż tam znaleźć można że :
"...is funded by farmers, growers and others in the supply chain through statutory levies – not from central Government"
Czyli ukłon w kierunku pośredników, a u nas nie sądze aby Ci byli chętni do dorzucenia się, zresztą jak i rolnicy pewnie, przede wszystkim ktoś musiałby coś takiego zorganizować.

Edytowany przez teo, 09 lipiec 2012 - 15:07.

#653 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 09 lipiec 2012 - 16:32

Ceny ziemniaków handel zagraniczny to bardzo ciekawe tło dla naszej rynkowej sytuacji, w fao najświeższe dane są z 2009 roku, czołówka istotnie się nie zmieniła, ale ciekawe jest to, iż pod względem ilości Francja jest największym eksporterem a Holandia zajmuje drugie miejsce i jest również największym importerem (po Belgii) importują połowę tej ilości, którą wyeksportują (http://faostat.fao.o...42/default.aspx rzućcie okiem) ale eksportują drogo a importują tanio, my produkujemy wyłącznie taniego ziemniaka (dlatego sieciowego przywozi się z Francji) i znajdujemy się dzięki temu na 14 pozycji wśród 20 największych importerów, ale już w gronie szacownych eksporterów się nie mieścimy

#654 Share 123p

123p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 09 lipiec 2012 - 17:35

Ceny ziemniaków Ja poniżej 0.2gr na hurtowni sprzedawał nie będę. jak niższa cena w jesieni będzie to talerzówka w ziemniaki i po kłopocie. Jak by 2 tygodnie nikt nie kopał to zasypali by nas importem i tyle by bylo. Moze do rosji troche ziemniaka pójdzie :D

#655 Share wlkpmder

wlkpmder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 737 postów

Napisany 09 lipiec 2012 - 19:55

Ceny ziemniaków U mnie dziś na targu 0.50zł/kg szkoda kopać

#656 Share grzesiu0905

grzesiu0905

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 09 lipiec 2012 - 20:14

Ceny ziemniaków tylko za granica nie kupia po 0,20 gr jak w polsce np w hiszpani sa po 40 - 50 euro cenów w innych krajach strefy euro podobnie gdyby nikt nie kopal to handlarze by przyjazdzali na podworko i sie prosili o ziemniaki a tak to sie smieja na gieldach z chlopow.

no i powrot do przeszlosci dzisiaj 5 macior dopuscilem przynajmniej glod mi nie bedzie grozil ziemniaki i schabowe beda :lol:

#657 Share rolmix

rolmix

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 10 lipiec 2012 - 10:59

Ceny ziemniaków Za granice nasz ziemnmiak raczej nie pojdzie bo w 2003 roku Polska podpisała ustawe o zakazie wywozenia naszego ziemniaka poza granice kraju. Umowa ta wygasa w 2013 roku wiec zobaczymy co to bedzie.

#658 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2029 postów

Napisany 10 lipiec 2012 - 16:25

Ceny ziemniaków Możesz to trochę rozwinąć?ewentualnie podaj jakiś link z takimi inf.

Zjazdówa: Bryndza, nawet łapy przerzuciły się na warzywka
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#659 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Mocne i szybkie maszyny, duze i ciezkie tez :)

Napisany 10 lipiec 2012 - 19:26

Ceny ziemniaków pierwsza i najważniejsza sprawa - cena młodego - to efekt polskiej produkcji -wszędzie za granicą jest dużo droższy - spójrzcie na notowania w i na potatocouncil - ok ubiegłoroczny jest tani w całej europie, ale młodego w hurcie nikt w europie nie sprzedaje poniżej 100 euro za tone - tylko polacy - a w polsce podobne stowarzyszenie organizuje sie z różnym skutkiem zobaczcie - polskiziemniak.pl

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#660 Share Soulshakin

Soulshakin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 10 lipiec 2012 - 19:31

Ceny ziemniaków

Za granice nasz ziemnmiak raczej nie pojdzie bo w 2003 roku Polska podpisała ustawe o zakazie wywozenia naszego ziemniaka poza granice kraju. Umowa ta wygasa w 2013 roku wiec zobaczymy co to bedzie.

Bzdury piszesz, nie wiem skąd takie informacje masz ale chyba coś ci się poprzestawiało.
Ziemniaki mogą być eksportowane po spełnieniu warunków fitosanitarnych czyli po przebadaniu na obecność chorób kwarantannowych.

Dokładne informacje można poczytać np tutaj http://piorin.gov.pl/cms/upload/komprzemziemUE.pdf