Polecane posty

kissmy...    67

@teo miałem na myśli kontrakty terminowe,

 

strajk jest zawsze najgorszym rozwiązaniem, problem ziemniaczany jest oczywiście przejściowy, gdyż rynek sam, swoją niewidzialną ręką, zniweluje tę chorą sytuację, gdy koszty produkcji są zbliżone do wartości przychodów, a zbyt mocna pozycja pośredników (brak integracji poziomej i pionowej) jest problemem nie od dziś, a jej przyczyną jest wyłącznie postawa rolników

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
teo    0

@kissmy...

Zgadzam się że pogoda jest najlepszym regulatorem w rolnictwie, zgadzam się że jeśli ktoś ma 50-100 ha ziemniaków to " nie głupio " było by zabezpiezpieczyć się kontraktem, prędzej czy później tak będzie bo jest tak we wszystkich chyba krajach na zachodzie.

Nie zmienia to jednak smutnego faktu że w naszym kraju zainteresowanie jakimś tematem ( nie koniecznie ziemniakami ale choćby śmiercią pacjenta nie przyjętego na izbe przyjęć z zawałem) powstaje dopiero po informacji w mediach. Wtedy szuka się winny, błedów, niedopatrzeń, ludzi za to odpowiedzialnych i rozwiązań dla problemu w przyszłości.

Tylko żeby owe media pokazały problem to niestety trzeba zaistnieć, pokazać go w sposób interesujący. Podsumowując nie popieram strajków, ale niestety w naszym kraju ludzie "u góry" są troche przygłuchawi i trzeba odpowiednio "krzyknąć" właśnie poprzez media między innymi aby usłyszeli o problemie.

Jeśli chodzi o przejściowośc problemu to zgadzam się, tylko że to przejście już trwa drugi rok, po 2010 sporo rolników uprawiających ziemniaki miało pewne oszczędności które się kończą/skończyły, ma też zapewne zobowiązania i pytanie jak długo będą w stanie to wytrzymać. Często są to rolnicy specjalizujący się w uprawie ziemniaków, którzy potrafią kalkulować i słusznie traktują rolnictwo jako biznes ale cierpią przez innych.

Co może zrobić ministerstwo rolnictwa? W tym roku pewnie niewiele ale można by się postarać na przyszłość o poprawe takich statystyk:

http://rankingameric...xportsxlsx1.jpg

 

Niestety dane trochę stare, może komuś uda się znaleźć nowsze, chociaż nie sądze że proporcje zmieniły się bardzo dużo jeśli chodzi o kraje EU.

 

cleardot.gif

Do tego nie zaszkodziła by np. organizacja na wzór tej w UK :

 

http://www.potato.org.uk/

 

"Potato Council is ... committed to supporting the British potato industry."

Chociaż tam znaleźć można że :

"...is funded by farmers, growers and others in the supply chain through statutory levies – not from central Government"

Czyli ukłon w kierunku pośredników, a u nas nie sądze aby Ci byli chętni do dorzucenia się, zresztą jak i rolnicy pewnie, przede wszystkim ktoś musiałby coś takiego zorganizować.

Edytowano przez teo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

handel zagraniczny to bardzo ciekawe tło dla naszej rynkowej sytuacji, w fao najświeższe dane są z 2009 roku, czołówka istotnie się nie zmieniła, ale ciekawe jest to, iż pod względem ilości Francja jest największym eksporterem a Holandia zajmuje drugie miejsce i jest również największym importerem (po Belgii) importują połowę tej ilości, którą wyeksportują (http://faostat.fao.org/site/342/default.aspx rzućcie okiem) ale eksportują drogo a importują tanio, my produkujemy wyłącznie taniego ziemniaka (dlatego sieciowego przywozi się z Francji) i znajdujemy się dzięki temu na 14 pozycji wśród 20 największych importerów, ale już w gronie szacownych eksporterów się nie mieścimy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
123p    1

Ja poniżej 0.2gr na hurtowni sprzedawał nie będę. jak niższa cena w jesieni będzie to talerzówka w ziemniaki i po kłopocie. Jak by 2 tygodnie nikt nie kopał to zasypali by nas importem i tyle by bylo. Moze do rosji troche ziemniaka pójdzie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiu0905    3

tylko za granica nie kupia po 0,20 gr jak w polsce np w hiszpani sa po 40 - 50 euro cenów w innych krajach strefy euro podobnie gdyby nikt nie kopal to handlarze by przyjazdzali na podworko i sie prosili o ziemniaki a tak to sie smieja na gieldach z chlopow.

 

no i powrot do przeszlosci dzisiaj 5 macior dopuscilem przynajmniej glod mi nie bedzie grozil ziemniaki i schabowe beda :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolmix    0

Za granice nasz ziemnmiak raczej nie pojdzie bo w 2003 roku Polska podpisała ustawe o zakazie wywozenia naszego ziemniaka poza granice kraju. Umowa ta wygasa w 2013 roku wiec zobaczymy co to bedzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Możesz to trochę rozwinąć?ewentualnie podaj jakiś link z takimi inf.

 

Zjazdówa: Bryndza, nawet łapy przerzuciły się na warzywka


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

pierwsza i najważniejsza sprawa - cena młodego - to efekt polskiej produkcji -wszędzie za granicą jest dużo droższy - spójrzcie na notowania w i na potatocouncil - ok ubiegłoroczny jest tani w całej europie, ale młodego w hurcie nikt w europie nie sprzedaje poniżej 100 euro za tone - tylko polacy - a w polsce podobne stowarzyszenie organizuje sie z różnym skutkiem zobaczcie - polskiziemniak.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soulshakin    82

Za granice nasz ziemnmiak raczej nie pojdzie bo w 2003 roku Polska podpisała ustawe o zakazie wywozenia naszego ziemniaka poza granice kraju. Umowa ta wygasa w 2013 roku wiec zobaczymy co to bedzie.

Bzdury piszesz, nie wiem skąd takie informacje masz ale chyba coś ci się poprzestawiało.

Ziemniaki mogą być eksportowane po spełnieniu warunków fitosanitarnych czyli po przebadaniu na obecność chorób kwarantannowych.

 

Dokładne informacje można poczytać np tutaj http://piorin.gov.pl/cms/upload/komprzemziemUE.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szarlej    72

Dzisiaj słyszałem, że w na kaliskiej giełdzie jakiś młody chłopak się powiesił. Mam nadzieję, że to tylko głupie plotki, ale wcale by mnie to nie zdziwiło, bo sytuacja staje się dramatyczna na wsi.

Po wsiach, zaczynają krążyć złodzieje i to pewnie nie miastowi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasx21    165

ee to chyba ktoś takie głupoty opowiada, życie sobie odbierać z powodu tanich pyrek... :mellow:


Kupie trzeci korpus do pługa rabewerk specht

Kupie pług 3 skibowy rabewerk lub krone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolmix    0

Też to słyszałem. A co do poprzedniej wypowiedzi może źle to napisalem ale polski ziemniak moze byc sprzedawany z fitem do krajów unii, natomiast kraje unii biorą tylko 1/4 tego co bierze od nas rosja.Wiec nalezy nam czekac do 2013.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

@Szarlej gdzie to słyszałes?

Wczoraj znajomy też mi o tym mówił na Zjazdowej


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szarlej    72

@Szarlej gdzie to słyszałes?

 

U mnie na wiosce tak mówią, a że mieszkam w okolicach Sieradza, skąd wielu jeździ do Kalisza, to obawiam się, że może to być prawda. Zresztą potwierdzacie, więc pewnie to nie jest plota wymyślona przez dziada z pod sklepu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Z różnych powodów się ludzie wieszają ale wątpię że to przez tanie pyrki w tym przypadku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian95    22

Hmm ale jeśli ktoś ma np. kredytu za setki tysięcy, raty trzeba płącić a ziemniaki na polu gniją to co zrobić?? Ja słyszałem że rok temu w żniwa się koleś powiesił bo nowiutki kombajn z bagna wyciągali pod skosem i całego poprzestawiali że się na złom nadawał. więc teraz mogło być podobnie. :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

To akurat nie jeden przypadek był że nowy kombajn skasowali a gospodarz się powiesił. Słyszałem że jednego tak ciągnęli że silnik wyskoczył - ile w tym prawdy - nie wiem... Co do kredytu... chcemy dobrze, planujemy, różnie wychodzi. Grunt to ostrożność i umiejętne kalkulowanie tym bardziej że nie ma gwarantowanych cen minimalnych. Niejednego już zlicytowali bo sprzętu nabrał a kredytu nie dał rady spłacić. Samobójstwo nie jest rozwiązaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prometeusz    3

aby cena trochę drgnęła potrzebny jest dobry PR, t.j. musimy mówić, że plony będą słabe, ponieważ, tam gdzie pada to wygniją, i to będzie niestety prawda, a tam gdzie nie pada to wyschną,

dziś u mnie nawet sklepowa mówiła do klientki aby nie brała za dużo ziemniaków bo gniją więc cena może drgnie ale plony mogą zostać w polu lub zgnic w magazynie, przypomnijcie sobie co było dwa lata temu, w zimę były po 1 zł bo wygniły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Jechałem dziś trasą Łosice-Biała Podlaska (52km). Naliczyłem 3 działki ziemniaków. W sumie jakieś 6 ha z czego 5 to przemysłowe. Susza w Rosji, susza w USA, ciekawie się zapowiada a do wykopków jeszcze daleko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szarlej    72

Właśnie na odwrót, trzeba mówić, że jest źle, a będzie jeszcze gorzej, to wszyscy nerwowi (a tacy zazwyczaj na giełdach psują cenę) będą kopali i pozbędą się ziemniaka do jesieni. I wtedy Ci, którym zależy, żeby na pyrze zarobić, zarobią. Ale w swoim czasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Rosja to Rosja i w jednej czesci susza a w drugiej powodzie...nie wiadomo w ktorej jest najwiecej ziemniaka ale jak masz czas to poszukaj w necie...

tez mam nadzieje ze jesienia bedzie lepiej bo teraz kazdy kopie poki da sie sprzedac choc zaczely sie wakacje i jak co roku popyt spada


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Transporter    164

Takie niskie ceny to tylko i wyłącznie wina rolników,nie ma co się oszukiwać,jeden przed drugim schodzi z ceny bo chce szybko sprzedać,Niech sadzą jak głupki po 50 ha i sprzedają po 1 zł za 15 kg,ciekawe ile na tym wyjdą? U nas na pomorzu środkowym cena jest w miarę w porównaniu do Kalisza i Łodzi,bo za 15 kg w rynku hurtowym sprzedajemy po 6 zł,a detalicznym po 12zł. Ale wystarczy jak przyjedzie kilku gośći z południa kraju,to cenę w hurcie opuszczają do 4.Dlatego to wydaję mi się śmieszne bo sami sobie szkodzimy,mam nadzieję że na jesień trochę się poprawi,ale zobaczymy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k61wp    0

masakra, Tczew market intermarche 0,49/kg ale ziemniak chyba prosto z maszyny - duzy, sredni, mały, zielony, uszkodzony

 

ja do sklepu oddaję po 10PLN/15kg a detal 15/15

Edytowano przez k61wp

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz b    22

Jak część rolników będzie dalej tak kombinować z sortowaniem ziemniaków to nie liczcie że handlarze dadzą wam więcej zarobić. Biorę trochę ziemniaka z Bronisz i widzę że nagminne stało się pakowanie w środek worków odpadu który się tylko dla bydła nadaje . Co z tego że płacę 5-6 zł za worek jak połowa to odpad i wcale na tym rewelacji nie mam. Dobrze że jest parę ogonów w gospodarstwie to chociaż to przerobią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez mrbarti44
      jaka jest grupa producencka dżeli
    • Przez jolanta1959
      Ceny ziemniaków w 2013 roku do sprawdzenia w wątku: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72466-ceny-ziemniakow-2013/
      Dyskusja o cenach ziemniaków w poprzednich latach http://www.agrofoto.pl/forum/topic/1313-ceny-ziemniakow/
       
       
       
      Ceny sadzeniaków jak na razie około 1400 zl za tone
      .
    • Przez damii1
      Dyskusja o aktualnych cenach ziemniaków przeniesiona do wątku o 2014 roku http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72464-ceny-ziemniakow-2014/page__view__getlastpost
      Wątek o cenach ziemniaków we wcześniejszych latach: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/1313-ceny-ziemniakow/
       
       
       
      ciezko powiedziec... ale moze 80gr bedzie
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj