starszy_bosman

Nabycie gruntów ROLNYCH, przez.... no własnie, kim ja jestem?

Polecane posty

Witam!
Chciałem dokonać zakupu nieruchomości w postaci:
1) łąki ( Ł IV - łąki trwałe ), o powierzchni niecałe 0,5 ha z przeznaczeniem na szeroko rozumianą „produkcję” (hodowlę) zwierzęcą – interesuje mnie niewielka (ilościowo), wręcz.... hobbystyczna hodowla osłów czy też strusiowatych (decyzja jeszcze nie zapadła).
Łąka poza gminą zamieszkania (czasowego zameldowania), ale w tym samym powiecie.
lub
2) gruntów ornych (0,8 - 1,3 ha) w powiecie, gminie, mieście mojego zamieszkania z przeznaczeniem j/w

Kwestia „zostania” rolnikiem indywidualnym... i tak pozwolę sobie przypomnieć:
- za „rolnika indywidualnego”...., uznaje się „osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo”.

Dalej patrząc...
- idąc za przepisami, (Dz.U.2015.0.542 t.j) użytkami rolnymi są: grunty orne, sady, łąki trwałe....
- art. 2 pkt 2 u.k.u.r. - 1ha jako minimum.....
- za odpowiednie kwalifikacje rolnicze uznaje się:

- wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie albo wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem,

- od r.i. wymaga się również, aby co najmniej 5 lat zamieszkiwały w gminie, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa, które prowadzi.

- za osobę osobiście prowadzącą gospodarstwo będzie uznana osoba, która:...podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie (gospodarstwo, czyli ponad 1ha);

Pozwolę sobie opisać status mojej osoby (w zakresie w/w omawianej działki/ek) w odniesieniu do wymagań zawartych przeze mnie wyżej:
- na przestrzeni kilku miesięcy ukończę studia podyplomowe nadające kwalifikacje rolnicze,
- posiadam jako wlaściciel „grunty orne” (bardzo znikomej powierzchni – niecałe 5a - jak kupowałem wciśnięto mi to jako budowlankę...), którymi gospodaruję od nastu lat tj. sporządzałem wnioski o budowę ogrodzenia, zjazdu, czy też dokonywałem podłączenia złącza elektrycznego w granicy tych gruntów (mimo braku jakiejkolwiek produkcji czy to roślinnej czy zwierzęcej)
- od 1987r mieszkam w mieście w którym znajduje się moje 5a..., jednakże w fizycznym zameldowaniu jest luka, tj. 1987r - 2010r oraz od 2016r (na pobyt czasowy – 2 lata).
Lata 2010r - 2016r wynajem mieszkań bez możliwości zameldowania.
Miejsce zamieszkania jako miejsce przebywania z zamiarem stałego pobytu, założenia rodziny, pracy... zgodnie z przepisami KC – niezmiennie od 1987r. m.in. zgłoszenia tego faktu organom policji ( w związku z wykonywaną pracą ).


Czy w myśl przepisów prawa wolno mi będzie dokonać zakupu tej łąki, czy też gruntów ornych?
Nadmieniam, iż sprawa hodowlana jest dla mnie tematem przyszłościowym i na pewno będę chciał się rozwijać w tym kierunku... uciec w gospodarowanie...
...nie mam możliwości podjęcia dodatkowego zajęcia zarobkowego, za wyjątkiem działalności rolniczej w oparciu o własne gospodarstwo, z czego chciałbym skorzystać w przyszłości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidzetor    0

Rolnikiem nie jesteś na chwilę obecną. Musisz udać się do agencji i zadeklarować że nim zostaniesz. Tam wszystko wytłumaczą. A tak prywatnie to z jednego hektara w życiu nie wyżyjesz zwłaszcza jeśli chcesz hodować strusie czy tam osły no chyba że rodzice mają gospodarstwo.


A w innej gminie nie kupisz no chyba że skomplikowaną procedurę przejdziesz i żaden sąsiad nie zechce tego kawałka zakupić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek6340    221

Dlaczego, jakby miał kupować w innej gminie, miałby mieć bardziej skomplikowaną procedurę niż teraz? I tak jest skomplikowana i mało realna aby dostać zgodę na kupno.

Edytowano przez romek6340

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek198402    3

Czyli nie jesteś zadnym rolnikiem ani zadnym z których sie kwalifikuje , musisz mieć 1ha i 5 lat mieszkać w danej gminie , ja mam ponad 80ha i jak kupywałęm nastepne grunty orne to musiałem biurokracje całą pokazać , a prowadze g.r od 14 lat,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że nie jestem, wiem, że nie wyżyje... chodzi tutaj bardziej o to, że chcę kupić, a w przyszłości działać - działać, rozwijać, inwestować, hodować....
Żyć tym przez pozostałe 16h na dobę, nie licząc tych 8 które spędziam w robocie.
Czyli mówicie tylko w gminie w której mieszkam, hm... mam na oku... 1,0023 ha jako cos na dobry  początek.

W zakresie ląki (która bardziej by mi leżała), która jest po za moją gminą - to mała wioska, kilka domów z uprawianymi polami, po kilkadziesiąt Ha, więc takie 0,5... nikogo nie interesi.

Edytowano przez starszy_bosman

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek11    28

Powiem tak temat jest mi dobrze znany informacje pewne z ANR.Sporo się dowiedziałem bo sam składałem wniosek o wydanie zgody na zakup GR a też nie mam 5 lat na siebie.Bez problemu dostaniesz zgodę na zakup ziemi poza swoją gminą tylko musisz złożyć deklaracje że w ciągu 3 lat zamieszkasz na terenie danej gminy, z wykształceniem to samo w ciągu 3lat musisz uzupełnić. Czytacie ustawę a nie doczytaliście że Prezes ANR może wydać zgodę innym podmiotom niż wymienione. Najlepiej zadzwoń do biura wojewódzkiego ANR i tam ci dokładnie powiedzą jakie dokumenty w twojej sytuacji trzeba przedstawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj