czarny1211

Bydło mięsne - zakup stada podstawowego

Polecane posty

czarny1211    9

Witam,

Planuję rozpocząć hodowlę bydła mięsnego teraz hoduję krowy mleczne. Na początek zamierzam kupić 15szt. Limousine i mam do Was kilka pytań:

 

- w jakiej wadze najlepiej kupić? Co jest najbardziej opłacalne: cieliczki do 100kg, około 200kg, jałówki czy może jałówki cielne?

 

- czy opłaca się kupić stadko z importu z LItwy/ Łotwy? Z tego co się zorientowałem można z tamtąd kupić w niższej cenie, ale sporo osób narzeka na choroby: zapalnia płuc itp. i upadki.

 

- Jak sprawdzić czystość rasy tych cieląt. Dotyczy to zarówno cieliczek krajowych jak i z importu. Spodziewam się, że każdy cielak powinien mieć jakąś kartę, rodowód. Ale na ile te dokumenty są wiarygodne - wiadomo dzisiaj napisać i wydrukować można wszystko. Można to gdzieś zweryfikować?

 

Może macie jakiś dostawców godnych polecenia?

Będę wdzięczny za wszystkie porady - zwłaszcza praktyków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2504

Kolego widze ze nie wiele wiesz o hodowli bydla mięsnego jesli chcesz kupic cieliczki do 100kg. Powodzenia w hodowli:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody43    202

to Jarek mu pomoz po to jest to forum!
a wiec Czarny najlepiej znajdz sobie na hodowle bydla LM w polsce jedz i kup odsadki.(duzo ogloszen znajdziesz na OLX). z Litwa/Lotwy nie kupuj bo to wszystko mieszance.
reszta zalezy od pieniedzy jakimi dysponujesz. najlepszy pomysl to kupic jalowki cielne (ale wiadomo sporo to kosztuje).
Na pewno nie kupuj malych jaloweczek do 100kg bo po pierwsze nikt nie sprzedaje czystorasowych w takiej a po drugie przy wadze 200-300 kg juz wodac co z tego urosnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

jeżeli to ma być podstawowe stado czyli jak ja to rozumiem do chowu i rozmnażania to mogą być i cieliczki 100kg ważne aby przyjmowały już pasze samodzielnie (nieważne jaka budowa jak tu sugeruje młody43 to nie na opas- ważna jest czystośc rasowa.najlepszy zakup t jałówki cielne ale i najdroższy kupno odsadków na mamki wg mnie totalne nieporozumienie najgorzej ekonomicznie wyjdzie ani to jałowka nie zacielisz a płacisz jak za dorosła sztuke prawie.kupic najlepiej z jakiejś farmy w Polsce limousine jest ich kilka z zagranicy odradzam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody43    202

jarek naprawde skoncz bo nic nie wnosisz do rozmowy. wszyscy wiemy ze pozjadales wszystkie rozumy i wiesz wszystko najlepiej ale nie o to tu chodzi.
no chyba ze z francji LMy z hodowli (lepszych nie ma)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2504

To powiedz mi jaki hodowca sprzeda Ci jalowke miesna czystorasowa w wadze 100kg??? Bo nie spotkałem sie z czymś takim:) Hahaha tak mlody hahaha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody43    202

Jarek wroc do podstawowki i naucz sie czytac. wyzej napisalem ze nikt nie sprzeda czystorasowki do 100kg!
gdyby bylo to normalne forum z normalnymi adminami dawno dostalbys bana za niewnoszenie nic do dyskusji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2504

Kolego najpierw piszesz do mnie na priv i wypytujesz o duzo rzeczy na wszystko Ci odpowiadam a teraz mowisz ze nic nie wnosze do forum. Trochę powagi. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody43    202

lekcja internetu dla Ciebie. Jezeli ktos pyta o coś na forum to mu odpowiadasz jezeli jestes w stanie pomoc-jezeli nie zostawiasz bez komentarza a nie sie nasmiewasz ze ktos nie ma pojecia o hodowli.
a wieckoncze spam (mam tez Ci wytlumaczyc co to jest?) i mam nadzieje ze wrocimy do tematu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

zobaczcie u Jarka w galerii jego hodowlę a wy macie się czym pochwalić? to co się chłopaka czepiacie


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej612b    227

Nie wiem od kiedy rudzielce jedzą suszone pieczywo ale wpis rozśmieszył mnie do tego stopnia że postanowiłem dodać coś na temat . 

Każda sztuka powinna mieć żółtą kartę która jest czymś w rodzaju świadectwa pochodzenia potwierdzona przez PZCHiPBM 

Było już wyżej ale powtórzę , nikt nie sprzedaje sztuk po 100 kg bo to jest nie opłacalne , cena za kilogram to około 12 zł , więc trzeba by na prawdę walnąć się w głowę by sprzedać cielaka za 1200 zł  ale jak ktoś już koniecznie życzy sobie sztukę o takie wadzę to umie kosztuje tyle co 300 kg . 

A  kupić można np. u mnie . 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrDawido    72

najlepiej kup kolego jalowke zacielona już i najlepiej krajowa od hodowcy który ma bydło pod kontrolą i wystawi Ci papiery. Ja sprzedawała teraz 20szt jałowek cielnych po 6tyś. Sprowadzanie z Francji Ci się nie opłaci jak dopiero ruszasz z hodowla

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarny1211    9

Dzięki za odpowiedzi.

W sumie wszyscy macie rację - @JarekBazydło, że jeszcze mało wiem o hodowli bydła mięsnego jak również pozostali z Was którzy mówią, że właśnie dlatego pytam o pewne rzeczy na forum. Gdybym wiedział wszystko napewno nie pytałbym o to. Jak wspomniałem w pierwszym poście hoduje krowy mleczne, a to jednak trochę inny temat.

 

Ale do rzeczy: po Waszych odpowiedziach zdecydowałem, że kupię jałówki cielne z Polski.

Jeżeli dobrze rozumiem to każda zakupiona jałówka powinna mieć świadectwo z PZHIPBM  (tzw. żółta karta) jednak ono o niczym nie przesądza. Dopiero w świadectwie hodowlanym (wystawionym przez?) jest napisane jaką czystość rasową (np. 95%) ma dane zwierzę.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pantera    198

tak panie swiadectwa hodowlanego żądaj

Edytowano przez Pantera

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aqutaine    1

Jeśli w kierunku hodowlanym , to tylko z dobrego stada ocenianego przez PZHiPBM lu ze żródła pochodzenia rasy LM , czyli z Francji.Jeśli chodzi o wielkość , to nie cieliczki 100kg , lecz jałówki badz jałówki cielne .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek1996    0

Witam,  mam sporo lak tylko nie w jednym kawalku jak myslicie stado 20 krów lm plus mlodziez idzie przegonic Z laki na lake? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    450
Dnia ‎02‎.‎12‎.‎2016 o 08:50, MrDawido napisał:

najlepiej kup kolego jalowke zacielona już i najlepiej krajowa od hodowcy który ma bydło pod kontrolą i wystawi Ci papiery. Ja sprzedawała teraz 20szt jałowek cielnych po 6tyś. Sprowadzanie z Francji Ci się nie opłaci jak dopiero ruszasz z hodowla

sprzedawałes jalowki? te hh?????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      W związku z prośbą użytkowników założyłem ten temat. Tu możemy rozmawiać o wszystkim i o niczym, aby nie zaśmiecać tematu "ceny mleka"
       
    • Przez lukasz2623
      Szukam czegoś dobrego, nie drogiego do wypalania rogów. Polecicie coś?
      Plus dodatkowe pytanie.. w jakim wieku wypalacie?
    • Przez ukaszKruszyna
      Cześć! Ostatnio trafiłem na młóto browarniane w paszy dla bydła. Wiecie może jak wpływa na wartość odżywczą? Chciałbym spróbować wprowadzić to u moich krów, które niedługo będą się cielić i w szukam informacji oraz sprawdzonego dostawcy.
    • Przez raven18
      Hej, da się zmienić ilość obornika w programie internaw bo w rzeczywistości mam go dużo mniej. Program liczy około 17 ton na głębokiej ściółce na 1DJP, to jakiś kosmos bo mam max 10 ton (licząc ilość wywiezionych rozrzutników 3,5 tonowych). Teoretycznie nie przekraczam max dawki azotu na działkach ale bardzo mało brakuje.   
    • Przez Młodyoporowiec
      dzień dobry czy warto zaczynać hodowle mam 20 ha ornego i 2 łąk ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj