djpala

Gnojówka - nawożenie

Polecane posty

kombajn    1

JERZY jestem ciekaw jak zemściłes sie na donosicielach jak mozesz to pochwal sie ciekaw jestem :):):) a co do przyspieszenia tej mikrobiologizacji czy jakos tak, obornika i gnojowicy, to co to za preparaty jak działają, co to daje, jakie sa efekty?


Wszystko to jest moją osobistą opinią. więc prosze jej nie krytykować. chyba że pisze głupoty ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

Wiem, że w gazecie "Wiadomości Rolnicze" są reklamy odnośnie tych preparatów.


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukash0    2

ja jak w tym roku polałem ale było już prawie dojrzale tak 3tyg do koszenia to sczerniało i powoli zaczęło się wolać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lulak    6

panowie czym polać bądź spryskać obornik, aby rozłożył się na pryźmie,

tzn. żeby zrobił się mokry, bo u mnie to paktycznie sama słoma ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GABBER85    1251

My wywozimy gnojówke na ściernisko i ją przyorujemy.

Mam takie troche dziwne pytanie , czy ktoś próbował zasilać zboże dolistnie gnojówką? Było by to tanie jeśli by tylko coś dawało i nieszkodziło.

W internecie można sporo znaleźć na temat składu chemicznego gnojówki.

  • Like 1

>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Witam,

mam takie pytanie jaka jest maksymalna ilość (w m3) gnojówki na ha w ciągu roku? Pytam bo mam w tym roku nadmiar, normalnie daję 9m3 na rok i nigdy się nad tym nie zastanawiałem, jednak w tym roku jest wysyp nawozu więc jest mi to potrzebne jutro mam zamiar rozlewać a nie mam czasu tego szukać.

Pozdrawiam

Pierwszy post

Edytowano przez Lukasz1987

Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Najlepiej dla własnej orientacji dać próbkę gnojówki lub gnojowicy do zbadania i określenia jej wartości, jako nawozu. Wtedy można precyzyjniej ustalić dawkę m3/ha. Odnośnie nawożenia dolistnego, wiem, że ludzie wywożą nawóz płyny wiosną, jako dawkę pobudzającą rośliny po zimie. Tyle, że wtedy potrzebny byłby rozlewacz wężowy, bądź iglicowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

My wywozimy gnojówke na ściernisko i ją przyorujemy.

Mam takie troche dziwne pytanie , czy ktoś próbował zasilać zboże dolistnie gnojówką? Było by to tanie jeśli by tylko coś dawało i nieszkodziło.

Stosowałem gó*no pogłównie i efekty były dobre, stosowałem to tak że mieszałem 1:1 szambo z gnojówką i heja po życie na wiosnę, efekt widoczny gołym okiem, ale późniejesze stosowanie szło tylko w słomę a owies się odmładzał, więc jak najwcześniej, problem w tym że taki system nawożenia jest zabroniony przez UE można nawoizić dolistnie tylko łaki i pastwiska, a wiosną stosowałem też kiedyś nawożenie obornikiem dolistne, po śniegu po zamarzniętej ziemi efekty też były dobre, niestety unia tego też zabrania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Witam,

My na hektar pola co cztery lata dajemy 30t obornika oraz gnojówkę, na pastwisko dla 1 krowy mlecznej poza gnojówką idzie jeszcze 10 m3 gnojowicy, pozostałą sprzedajemy ogrodnikom, gnojówkę na pola rozlewamy w przypadku QQ, sorgo i słonecznika gdy osiągną jakieś 10-15 cm wzrotu stosując rozlewacz między rządkowy o szerokości 18 m ( własnej produkcji), a w pomiar dawki NPK w nawozach mineralnych nie chce nam się bawić

Pozdrawiam

Edytowano przez Lukasz1987

Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Widzę temat już długo zapomniany i dlaczego? Mam pytanie, czy ktoś z was stosuje tą metodę i jaki są tego skutki oraz czy to jest legalne w uprawach zbóż.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kilka lat temu zakupiłem 1,5 hektara na którym przez około 10 lat bylo lane szambo ale te z bloków razem z proszkami itp.W miejscach gdzie szambo było wylewane rośliny są wyraxnie przerzedzone i dają słabszy plon.Czy istnieje jakiś sposób na przywrócenie tej gleby do "normalności"?Wale tam wapno już 3 rok i nic. Rośliny póki male to różnicy nie widać ale w pózniejszych fazach zaczynają żółknąc i są mniejsze od reszty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Murphys    152

w mnie też zimą sie lała gnojówka zboże odrazu lepsze niż tamto co nie było podlane różnice widać gołym okiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BOGDAN01    0

Kilka lat temu zakupiłem 1,5 hektara na którym przez około 10 lat bylo lane szambo ale te z bloków razem z proszkami itp.W miejscach gdzie szambo było wylewane rośliny są wyraxnie przerzedzone i dają słabszy plon.Czy istnieje jakiś sposób na przywrócenie tej gleby do "normalności"?Wale tam wapno już 3 rok i nic. Rośliny póki male to różnicy nie widać ale w pózniejszych fazach zaczynają żółknąc i są mniejsze od reszty

Najprawdopodobniej nastąpiło zubożenie mikroflory glebowej i nagromadziły się pozostałości po detergentach. Myślę, że co najmniej w miejscach gdzie słabo rośnie zastosuj dobry obornik lub inną masę organiczną dla zwiększenia jej ilości i opryskaj przed wymieszaniem z glebą całe pole jednym z dobrych biologicznych preparatów dla uruchomienia i przyspieszenia procesów próchnicotwórczych. W trakcie tych procesów w glebie przyspieszamy rozkład szkodliwych pozostałości. W następnych latach stosuj te preparaty na resztki pożniwne zamiast azotu aż do ustąpienia problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Sam obornik wystarczy po co dolewać do niego coś co i tak w nim już jest :blink: żeby dać wam zarobić?


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
djpala    0

Ja polałem odraz po siewie na jesień (około 43000 tys. litrów /ha ) a ze była susza to bardzo na tym wygrałem, moment i zboże na wierzchu

polecam lać gnojówkę tego samego dnia lub następnego po siewie na zielone tez nie szkodzi, tylko mniejsze dawki polecam chociaż kiedyś beczka mi się popsuła i wylałem 4 tyś w jednym miejscu na kukurydze był czad zrobiła się ciemnozielona prawie czarna i przebiła cala resztę o ponad metr tak wiec polecam tylko bez mix-ów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Wylałeś 43mln l /ha? :blink: Duża masz produkcje.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1210    5

Mam możliwość na wiosnę dostania sporej ilości gnojówki (nie gnojowicy) część pójdzie na łąki ale wszystkiego nie spożytkuje. Czy mogę zamiast dawki startowej azotu polać zbożą pszenica, pszenżyto) gnojówką? a jeśli tak to w jakiej ilości?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin103122    21

Mam pytanie czy rozlewania gnojowicy na zamarzniętą łąkę która jest trochę pochylona to dobry pomysł, czy to wszystko czasem nie spłynie do rowu.

Gnojowica z chlewni 30 zł za beczkę 8 tyś. litrów ?


Jestem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PALAX    32
1210 Jeżeli masz duży udział motylkowych w runi łąki to nie polecam gnojówki w dużej ilości, zwłąszcza lucerna nie przepada. Ja bym nie dał więcej jak 15-20m3/ha, gnojówka bardziej zakwasza jak gnojowica. Edytowano przez PALAX

Z góry przepraszam za błędy ortograficzne i literowe. Nigdy nie bylem w tym mistrzem. Jeśli pomogłem - Wciśnij zieloną strzałkę widoczną na moim poście po prawej stronie.

POZDRAWIAM PALAX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Witam

 

Mam pytanie do osób które produkują gnojówkę/gnojowicę. Moglibyście się podzielić analizą chemiczną tych substancji?


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

Nie zakładam nowego tematu, mam nadzieje ze ktoś odpowie :)

 

Wożę gnojowicę z fermy świń, ilość bez ograniczeń, i ile można tego lać? Żeby nie przedobrzyć? Jaka jest zawartość w składniki pokarmowe NPK? Obecnie rzuciłem pogłównie na rzepk 22 m3 na ha i zamierzam na wiosnę nawieźć jeszcze raz tyle, to wyjdzie około 45m3, ktoś kiedyś gadał że można lać nawet 80m3, a znów kto inny że nie więcej niż 40m3, wiem że lepiej obserwować rośliny ale jak w kwietniu wyjadę w ścieżki to za dużych strat narobię, 

 

Dzięki za podzielenie się swoją praktyką :D


Odnośnie gęstości gnojowicy tak jak ze zdj mało wody, 

 

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/533342-ursus-c-330/


Tylko ile to ma NPK na m3?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Średnio 3kg N, 2 kg P2O5 i 2,7kg K2O. Czyli teoretycznie nie możesz więcej dać 55-60m3 na ha. A ile nie zaszkodzi? Znam takich co dają nawet 200m3.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

czyli  nawożąc 40 m3 to daje 120kg N  B)  ale i tak to ciężko wyczuć bo nie wiadomo ile wody itd 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj