Skocz do zawartości

Zdjęcie

Gnojówka - nawożenie

84 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 03 grudzień 2008 - 07:19

Gnojówka - nawożenie

nie musisz, ale też nie myj się mydłem, pierz czystą wodą, skoro żaden kontakt... przecież kosmici ci odpadów radioaktywnych do szamba nie zrzucają, jest tam to co sam wyprodukujesz, i z czym masz więcej kontaktu na codzień, niż przez to pole, z którego jesz.

Niby tak, ale w ludzkim kale są czasami bakterie koli a te są już niebezpieczne do tego proszki detergenty itp, są szkodliwe a razem tworzą nowe związki, ale bez przesady to że chłop mający 10-30 ha wyleje 2 beczki w roku szamba na powierzchni 5 arów na pole które zaora lub na łąkę to przecież nic z tego nie przedostanie się do zboża a co za tym idzie do mąki czy do mleka, przecież nikt nie wylewa szamba na pole gdzie następnego dnia rusza kombajn i młuci, czy pod warzywa które następnego dnia idą na targowisko, chociaż muszę przyznać że każdej wiosny ktoś chce żeby wylać szambo domowe na stanowisko pod ziemniaki bo dzikom będzie śmierdzieć, a był przypadek ze 20 lat temu co koleś co z pewnego zakładu dogadał się z szambiarzem i wszystkie wychodki wywiózł mu na pole na które posadził ziemniaki, a było tego kilka dużych beczek na ciężarowce, ale tych ziemniaków nikt nie jadł no i poszły podobno na bazar :) a ziemniaki były piękne :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Gnojówka - nawożenie Dzisiaj, 12:32
  •  

#22 Share rafff24

rafff24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 844 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja

Napisany 03 grudzień 2008 - 12:45

Gnojówka - nawożenie zgoda, szambo jest niebezpieczne głównie pod względem mikrobiologicznym, jakiejś niewiadomo jakiej chemii tam w zasadzie nie ma na tyle byś na tym ucierpiał ale nawożenie jest zakazane prawnie, i nie ma co dyskutować z..... jak cię sąsiad podkabluje i karę dostaniesz
a stosowanie, to jeśli już musicie to przejechać szybko po gruncie ornym, nie po łące czy okopowych, bo ja bałbym się ze względu na pasorzyty
a Escherichie Coli to masz w dwunastnicy i jelitach normalnie, problem jest jak się dostaje do żołądka z pokarmem i jest wtedy trudno z toaletą rozstać:) i u zwierząt podobnie

#23 Share kombajn

kombajn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów
  • Zainteresowania:Maszyny ich przeróbki, przebudowy i udoskonalenia :) z pasją buduje konstrukcje od podstaw mam wiele pomysłów za mało czasu i pieniędzy...<br />

Napisany 18 grudzień 2008 - 15:43

Gnojówka - nawożenie Zadko kto wylewa szambo na wielką skalę pod plony, to sporadyczne przypadki których nie popieram wlasnie przez względy chorób i pasożytów, ale gnojowica jest świetnym nawozem zamiast nawozow przed siew spisuje sie swietnie jako pierwszy zastrzyk substancji organicznych dla roślin, pod zboże nie trzeba jej nawet zbytnio rozcieczac np. z pod Plyty gnojowej na odpowiemi skład i nie przypali zboża
Wszystko to jest moją osobistą opinią. więc prosze jej nie krytykować. chyba że pisze głupoty ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 18 grudzień 2008 - 18:05

Gnojówka - nawożenie Ja też czasami rozlewam sambo z gnojowicą na swoje pole i miałem nalot policji, chcieli mnie ukarać bo jak mówili mają doniesienie i muszą zareagować, zaczęli pisać protkół ja ich zaprosiłem do altanki żona przyniosła kawę i ciastka, zostałem pouczony o szkodliwości mojego czynu a w tajemnicy powiedzieli mi kto na mnie doniósł, zemsta była słodka.

#25 Share Bioma

Bioma

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 21 grudzień 2008 - 20:24

Gnojówka - nawożenie A moze by tak zastosowac preparaty przyspieszajace (mineralizujace ) obornik i gnojowice- nie smierdzi nawoz lepszy i much nie widac... a i do szamba mozna dodac i tez po klopocie

#26 Share kombajn

kombajn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów
  • Zainteresowania:Maszyny ich przeróbki, przebudowy i udoskonalenia :) z pasją buduje konstrukcje od podstaw mam wiele pomysłów za mało czasu i pieniędzy...<br />

Napisany 21 grudzień 2008 - 21:29

Gnojówka - nawożenie JERZY jestem ciekaw jak zemściłes sie na donosicielach jak mozesz to pochwal sie ciekaw jestem :):):) a co do przyspieszenia tej mikrobiologizacji czy jakos tak, obornika i gnojowicy, to co to za preparaty jak działają, co to daje, jakie sa efekty?
Wszystko to jest moją osobistą opinią. więc prosze jej nie krytykować. chyba że pisze głupoty ;)

#27 Share 1rajdzik

1rajdzik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • Zainteresowania:hektary i konie mechaniczne

Napisany 22 grudzień 2008 - 22:33

Gnojówka - nawożenie Wiem, że w gazecie "Wiadomości Rolnicze" są reklamy odnośnie tych preparatów.
all rights reserved

#28 Share lukash0

lukash0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 22 grudzień 2008 - 23:03

Gnojówka - nawożenie ja jak w tym roku polałem ale było już prawie dojrzale tak 3tyg do koszenia to sczerniało i powoli zaczęło się wolać.

#29 Share lulak

lulak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 29 marzec 2009 - 00:07

Gnojówka - nawożenie panowie czym polać bądź spryskać obornik, aby rozłożył się na pryźmie,
tzn. żeby zrobił się mokry, bo u mnie to paktycznie sama słoma ?

#30 Share GABBER85

GABBER85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki rolnicze, muzyka, bud, dziewczyny z fajnymi tyłkami...

Napisany 26 kwiecień 2009 - 22:03

Gnojówka - nawożenie My wywozimy gnojówke na ściernisko i ją przyorujemy.
Mam takie troche dziwne pytanie , czy ktoś próbował zasilać zboże dolistnie gnojówką? Było by to tanie jeśli by tylko coś dawało i nieszkodziło.
W internecie można sporo znaleźć na temat składu chemicznego gnojówki.

>>>>>> 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share dukat2009

dukat2009

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 01 sierpień 2009 - 21:51

Gnojówka - nawożenie Witam mam pytanie czy gnojowica mozna odkwasic ziemie bo mam zakwaszona ??

#32 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 01 październik 2009 - 20:17

Gnojówka - nawożenie Witam,
mam takie pytanie jaka jest maksymalna ilość (w m3) gnojówki na ha w ciągu roku? Pytam bo mam w tym roku nadmiar, normalnie daję 9m3 na rok i nigdy się nad tym nie zastanawiałem, jednak w tym roku jest wysyp nawozu więc jest mi to potrzebne jutro mam zamiar rozlewać a nie mam czasu tego szukać.
Pozdrawiam
Pierwszy post

Edytowany przez Lukasz1987, 01 sierpień 2011 - 09:08.

Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#33 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 01 październik 2009 - 20:25

Gnojówka - nawożenie 40m3

#34 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 październik 2009 - 06:54

Gnojówka - nawożenie Najlepiej dla własnej orientacji dać próbkę gnojówki lub gnojowicy do zbadania i określenia jej wartości, jako nawozu. Wtedy można precyzyjniej ustalić dawkę m3/ha. Odnośnie nawożenia dolistnego, wiem, że ludzie wywożą nawóz płyny wiosną, jako dawkę pobudzającą rośliny po zimie. Tyle, że wtedy potrzebny byłby rozlewacz wężowy, bądź iglicowy.

#35 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 02 październik 2009 - 08:40

Gnojówka - nawożenie

My wywozimy gnojówke na ściernisko i ją przyorujemy.
Mam takie troche dziwne pytanie , czy ktoś próbował zasilać zboże dolistnie gnojówką? Było by to tanie jeśli by tylko coś dawało i nieszkodziło.

Stosowałem gó*no pogłównie i efekty były dobre, stosowałem to tak że mieszałem 1:1 szambo z gnojówką i heja po życie na wiosnę, efekt widoczny gołym okiem, ale późniejesze stosowanie szło tylko w słomę a owies się odmładzał, więc jak najwcześniej, problem w tym że taki system nawożenia jest zabroniony przez UE można nawoizić dolistnie tylko łaki i pastwiska, a wiosną stosowałem też kiedyś nawożenie obornikiem dolistne, po śniegu po zamarzniętej ziemi efekty też były dobre, niestety unia tego też zabrania.

#36 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 02 październik 2009 - 09:03

Gnojówka - nawożenie Witam,
My na hektar pola co cztery lata dajemy 30t obornika oraz gnojówkę, na pastwisko dla 1 krowy mlecznej poza gnojówką idzie jeszcze 10 m3 gnojowicy, pozostałą sprzedajemy ogrodnikom, gnojówkę na pola rozlewamy w przypadku QQ, sorgo i słonecznika gdy osiągną jakieś 10-15 cm wzrotu stosując rozlewacz między rządkowy o szerokości 18 m ( własnej produkcji), a w pomiar dawki NPK w nawozach mineralnych nie chce nam się bawić
Pozdrawiam

Edytowany przez Lukasz1987, 01 sierpień 2011 - 09:09.

Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#37 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2862 postów

Napisany 25 luty 2011 - 14:59

Gnojówka - nawożenie Widzę temat już długo zapomniany i dlaczego? Mam pytanie, czy ktoś z was stosuje tą metodę i jaki są tego skutki oraz czy to jest legalne w uprawach zbóż.

#38 Share SAUTER

SAUTER

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 425 postów

Napisany 17 kwiecień 2011 - 18:04

Gnojówka - nawożenie Kilka lat temu zakupiłem 1,5 hektara na którym przez około 10 lat bylo lane szambo ale te z bloków razem z proszkami itp.W miejscach gdzie szambo było wylewane rośliny są wyraxnie przerzedzone i dają słabszy plon.Czy istnieje jakiś sposób na przywrócenie tej gleby do "normalności"?Wale tam wapno już 3 rok i nic. Rośliny póki male to różnicy nie widać ale w pózniejszych fazach zaczynają żółknąc i są mniejsze od reszty

#39 Share Murphys

Murphys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 20 czerwiec 2011 - 07:33

Gnojówka - nawożenie w mnie też zimą sie lała gnojówka zboże odrazu lepsze niż tamto co nie było podlane różnice widać gołym okiem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share BOGDAN01

BOGDAN01

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 07 lipiec 2011 - 11:54

Gnojówka - nawożenie

Kilka lat temu zakupiłem 1,5 hektara na którym przez około 10 lat bylo lane szambo ale te z bloków razem z proszkami itp.W miejscach gdzie szambo było wylewane rośliny są wyraxnie przerzedzone i dają słabszy plon.Czy istnieje jakiś sposób na przywrócenie tej gleby do "normalności"?Wale tam wapno już 3 rok i nic. Rośliny póki male to różnicy nie widać ale w pózniejszych fazach zaczynają żółknąc i są mniejsze od reszty

Najprawdopodobniej nastąpiło zubożenie mikroflory glebowej i nagromadziły się pozostałości po detergentach. Myślę, że co najmniej w miejscach gdzie słabo rośnie zastosuj dobry obornik lub inną masę organiczną dla zwiększenia jej ilości i opryskaj przed wymieszaniem z glebą całe pole jednym z dobrych biologicznych preparatów dla uruchomienia i przyspieszenia procesów próchnicotwórczych. W trakcie tych procesów w glebie przyspieszamy rozkład szkodliwych pozostałości. W następnych latach stosuj te preparaty na resztki pożniwne zamiast azotu aż do ustąpienia problemu.