krystian26

maxter

Polecane posty

krystian26    25

panowie może ktos cos powiedzieć na temat rasy Maxter z własnych doświadczeń ? bo w Internecie mało informacji na ten temat a pokrylem właśnie loszke takim Knurem z góry dzięki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elrond    12

Od jakiegoś czasu "kładę" maxtera na Naimę oraz Danbreda. Dobranie knura zależy od tego co chcemy poprawić/osiągnąć i jakie cechy produkcyjne są potrzebne w danym gospodarstwie.

Jak pisałem już w innych postach przetestowałem większość knurów dostępnych na rynku i każdy charakteryzuje się innymi cechami.

Wracając do francuskiego maxtera, prosiak bardzo mocno zbudowany, dużo lepiej nabity i niski na nogach jest u loch Danbreda, U Naimy potrafi zrobić problemy przy porodzie ( naima ma bardziej dłuższego prosiaka, mniej umięśnionego,o większym kośćcu i przeciętnie 200-400 g większego od Duńczyka przy urodzeniu).

 

Najważniejszą cechą jednak jest potencjał wzrostowy ( już 20-paro kilogramowy warchlak potrafi ponad 1 kg rosnąć, ale wymaga wybitnej paszy) Tucznik bardzo dobrze idzie ale mam większe wymagania co do ilości składników ( głównie premiks musi być dobry, najlepiej personalny robiony pod zamówienie).

 

Ogólnie mówić knur Maxter daje najlepsze wyniki na każdym etapie produkcji ze względu że ma ogromny potencjał który ciężko jednak wykorzystać. Żywiony byle jak będzie słabo przyrastał i podatny będzie na urazy kończyn oraz niedobory witamin i mikroelementów. Dodatkowo siądzie w wadze 90 kg z wynikami ( musi mocno iść w tym etapie by nie przystanął).

Przy bardzo dobrym żywieniu polecam ale przy słabszym raczej odradzam bo inne rasy dadzą lepsze efekty ( np. P76 )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystian26    25

dzięki kolego za opinię . ja mam tylko jedną loszke f1 i pokrylem właśnie maxterem więc zobaczymy jakie prosiaczki wyrosną. maxter jest kolorowy tak ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomekZ058
      panowie po którym knurze powinny być lepsze prosięta z przeznaczeniem na tucz i dlaczego ,lochy mam PBZ ?
    • Przez krystian26
      posiada ktos informacje na temat nasienia Maximus? bo pojawilo sie coś takiego u mnie w poblizu
    • Przez Matt40
      Mam pytanie dotyczące lochy i jej zapładniania.
      Otóż mam lochę po skrzyżowaniu PBZ z WBP i była zapłodniona nasieniem od PIETRAIN.
      Czy po tej krzyżówce mogę zostawić sobie teraz dwie świnki na lochy?
    • Przez Michalmeer
      Witam . chciał bym nabyć kilka loszek rasy PBZ od sprawdzonych i dobrych hodowców , najlepiej w okolicach wielkopolski , głownie chodzi o opinie o stadach zarodowych danych hodowców .. prosze o pomoc w tej kwestii...
       
      http://grezlikowski.eu/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1
       
       
      miał ktos doczynienia z tym hodowcą ?
    • Przez witekarol
      Witam. Czy ktoś uzytkuje tą rasę świń? Warto inwestować w tą genetyke? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj