Skocz do zawartości

Zdjęcie

Mocznik dodatek do paszy.

264 odpowiedzi na ten temat

#61 Share subiektywny

subiektywny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 18 maj 2012 - 13:01

Mocznik dodatek do paszy. mam pytnie apropo stosowania tego mocznika gdyż ostatnio miałem taką sytuację, że posypałem 40 gram tego mocznika krówce po kiszonce z kukurydzy (to była godz. 19) przychodzę ok. 22 a krowa zaczyna się prostowac, nie było wyjścia musiałem pomóc jej w cierpieniu a pytanie brzmi : czy to ten mocznik w takiej ilości mógł być przyczyną padnięcia?, zaznaczę, że innym tez tyle samo dałem i nic im nie było

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Mocznik dodatek do paszy. Dzisiaj, 13:27
  •  

#62 Share sacrable

sacrable

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 18 maj 2012 - 13:13

Mocznik dodatek do paszy. Wydaje mi się, że mógłby to być zbieg okoliczności tylko. Dawka była bezpieczna, chociaż krowa mogła mieć jakieś zaburzenia w przemianie mocznika w wątrobie. Wypasasz może krowy? Karmisz kiszonką z traw czy motylkowych? Na takie zaburzenia pomaga podobno ocet.
Poczytaj to: http://www.hodujbydl...php?content=878

#63 Share subiektywny

subiektywny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 23 maj 2012 - 09:17

Mocznik dodatek do paszy. akurat tego nieszczęsnego dnia wygoniłem ją na pastwisko pierwszy dzień, ale jak to w pierwszym dniu po takiej przerwie mało co zjadła tylko bardziej poskakała, dodam, że od początku laktacji było coś z nią nie tak, jadła w bardzo małych ilościach, niby rano jak zagłądałem to miała wyjedzone ale tak jak pisze, inne moment wszystko zjadały a ta jadła jakby nie swoim pyskiem, być może, że ona już miała nadwredzoną wątrobę a te 40 gram mocznika jednorazowo jej wystarczyło, a może jakieś ciało obce, które w niej już dawno siedziało a jak wyprowadziłem na pastwisko to się przemieściło, no nie wiem sam w każdym bądź razie nie daje już mocznika

#64 Share Yoda

Yoda

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 344 postów

Napisany 23 maj 2012 - 20:40

Mocznik dodatek do paszy. I bardzo dobrze że nie dajesz. Młode pastwisko i jeszcze mocznik?? Mocznik się daje jak w dawce jest nadmiar energii...

#65 Share subiektywny

subiektywny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 24 maj 2012 - 07:13

Mocznik dodatek do paszy. no bo był nadmiar energii, kukurydzy mają do woli, oborę mam pod kontrolą i mocznik ogólny jest poniżej 100 takż to moje dodawanie mocznika było uzasadnione

#66 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 24 maj 2012 - 10:57

akurat tego nieszczęsnego dnia wygoniłem ją na pastwisko pierwszy dzień, ale jak to w pierwszym dniu po takiej przerwie mało co zjadła tylko bardziej poskakała, dodam, że od początku laktacji było coś z nią nie tak, jadła w bardzo małych ilościach, niby rano jak zagłądałem to miała wyjedzone ale tak jak pisze, inne moment wszystko zjadały a ta jadła jakby nie swoim pyskiem, być może, że ona już miała nadwredzoną wątrobę a te 40 gram mocznika jednorazowo jej wystarczyło, a może jakieś ciało obce, które w niej już dawno siedziało a jak wyprowadziłem na pastwisko to się przemieściło, no nie wiem sam w każdym bądź razie nie daje już mocznika

40 gram mocznika odrazu bez przyzwyczajania to jest bardzo dużo tym bardziej że poszła na młodą trawę która zawiera dużo łatwo fermentującego białka, następnym razem kolego zapytaj się tutaj lub żywieniowca i wbij sobie do głowy jedno bydło przystosowuje się do nowej paszy minimum 14 dni tyle wynosi proces namnażania nowej flory bakteryjnej w układzie pokarmowym i taki okres przejściowy stosuje się zawsze przy nowej paszy szczególnie gdy jest to zmiana żywienia pasz objętościowych. mocznik zwykły działa odrazu po spożyciu i jest uderzenie amoniaku w organizm można rozwalić tym wątrobę i nerki

@subiektywny ja testowałem mocznik 2 lata w pierwszym roku wydawało mi się że działa jednak w drugim roku nie było poprawy praktycznie, zwiększyłem udział śrut rzepakowej i soi w treściwej i jest duża poprawa, białko w treściwej z 18 do 21% polecam tak zrobić
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#67 Share Yoda

Yoda

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 344 postów

Napisany 24 maj 2012 - 16:57

Mocznik dodatek do paszy. Ja stosowałem mocznik jak miałem bardzo dużo buraka pastewnego i skarmiałem opasami do oporu. Jak karmię sianokiszonką lub zielonkami to o moczniku trzeba zapomnieć.

#68 Share zootechnik

zootechnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 25 maj 2012 - 07:54

akurat tego nieszczęsnego dnia wygoniłem ją na pastwisko pierwszy dzień, ale jak to w pierwszym dniu po takiej przerwie mało co zjadła tylko bardziej poskakała, dodam, że od początku laktacji było coś z nią nie tak, jadła w bardzo małych ilościach, niby rano jak zagłądałem to miała wyjedzone ale tak jak pisze, inne moment wszystko zjadały a ta jadła jakby nie swoim pyskiem, być może, że ona już miała nadwredzoną wątrobę a te 40 gram mocznika jednorazowo jej wystarczyło, a może jakieś ciało obce, które w niej już dawno siedziało a jak wyprowadziłem na pastwisko to się przemieściło, no nie wiem sam w każdym bądź razie nie daje już mocznika

Jak na pierwszy dzień to koledzy już pisali, że przesadziłeś. Zwłaszcza że wiedziałeś że mało jadła a krowa jak wiemy to przeżuwacz. Więc głównie musi najeść się pasz objętościowych jakie posiadasz a potem możesz uzupełniać niedobory. A tu poszło odwrotnie najpierw uzupełniłeś niedobory :unsure: . W związku z tym że krowa "zjada pasze roślinne a trawi zwierzęce" ...... tak, tak nie pomyliłem się. Krowa zjada pasze roślinne które w jej żwaczu rozkłada mikroflora do składników a potem te składniki oraz namnożona mikroflora zostaje strawiona. I dlatego kółko się zamyka - czyli trawi mikroflorę - czyli "zwierzęce białko".
Więc krowa bez mikroflory nie da mleka bo ona sama pasz objętościowych nie strawi. Zje, pobierze, ale nie strawi więc stanie i zacznie się wyginać w pałąk lub będzie zdenerwowana. Gdyż w temp. ciała 38 stopni w żołądkach przy udziale wody zaczyna to co zjadła fermentować - rozkładać się. A ze względu na to że nie ma mikroflory która rozłoży, zwiąże, pobierze, namnoży się na nich, bo np. została zabita przez zakwaszenie i spadek pH (za dużo zbóż, pasz treściwych w dawce) lub zabita przez jego wzrost w wyniku podania mocznika.
Dlatego nawet dawka 40 gram jak piszą profesorowie może doprowadzić do takich efektów. Gdyż nie czytamy dokładnie. A prof. piszą i mówią dawka na krowę na dobę ..... A my dajemy jednego strzała z całą dawką na raz do pyska krowy.

Czyli tak jakby spotkało się dwóch kolegów każdy wypił w upalny dzień po 10 butelek "niepasteryzowanego". Tylko że jeden wypił wszystko o poranku w dwie godziny, a drugi delektował się nimi przez cały dzień. Ten pierwszy resztę dnia przespał a drugi z uśmiechem na twarzy funkcjonował pełen wigoru cały dzień :D

Piszę tu o przypadkach duży wahań pH. Ale jeżeli pH jest na skraju swoich prawidłowych wartości to może dojść do lepszego trawienia pewnej grupy składników np. głównie trawienia włókna lub węglowodanów. Gdyż przy danym pH rozwija się lepiej pewna grupa mikroflory, gdyż w żwaczu nie ma tylko jednej "mikroflory". Jest tu wiele różnych grup trawiąc określone grupy składników i żyjące w określonym pH. No i mając tą wiedzę zaczyna się zabawa ;)
Wtedy bardzo trudno nawet na podstawie parametrów mocznika czy innych jednoznacznie stwierdzić co można w dawce poprawić. Warto zajrzeć za krowę co z konsystencją odchodów, bo tam są newsy z pierwszej ręki. Pogrzebać w gów .... i się zastanowić. To co wynikowo jest już w mleku np. mocznik itp.. Jest już po ... przejściu całej fizjologii krowy. Więc zanim zaczniemy eksperymentować, eksperymentujmy na sztukach które nie spowodują strat a takich po wycieleniu otoczmy szczególną opieką krowę / pierwiastkę i cielę.

P.S.
Niedawno byłem u znajomego na fermie gdzie krowa w 10 laktacjach dała łącznie ponad 100 tyś litrów mleka i doi się dalej.... Żywienie, odchów cieląt, zabiegi zootechniczne - górna półka ! Zazdroszczę i życzę Wam wszystkim takich wyników.

Edytowany przez zootechnik, 25 maj 2012 - 07:59.

#69 Share nespe

nespe

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 25 maj 2012 - 12:30

Mocznik dodatek do paszy. Tylko jedno małe ale...gdzie Ten Subiektywny napisał że 1 raz dał krowie mocznik ...1 dzień była na pastwisku i dostała potem swoją dawkę mocznika .. dał tak samo jak innym krową

#70 Share pawel85

pawel85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 18 grudzień 2012 - 20:45

Mocznik dodatek do paszy. Pytanko mam daje opasom ziemniaki + śrute jęczmieną + siano .
czy do takiej karmy mogę dodawać mącznik ??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3181 postów

Napisany 18 grudzień 2012 - 21:40

Mocznik dodatek do paszy. Czy ty jesteś pewien, że chcesz dać im ten mącznik? http://www.google.pl...iw=1020&bih=603
Jeśli już to mocznik.

Edytowany przez Thomas2135, 18 grudzień 2012 - 21:40.

#72 Share pawel85

pawel85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 18 grudzień 2012 - 21:47

Czy ty jesteś pewien, że chcesz dać im ten mącznik? http://www.google.pl...iw=1020&bih=603
Jeśli już to mocznik.

po kiego diabła robisz of toop ??
pytam poważnie nie czepiaj się słówek .

#73 Share peres100 peres100

peres100
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 18 grudzień 2012 - 21:56

Mocznik dodatek do paszy. mocznik dla opasa to nic dobrego, ale niektóre firmy paszowe dodaja go do koncentratow, bo zacheca cena. co innego krowy one lepiej go przerobia.

#74 Share zootechnik

zootechnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 18 grudzień 2012 - 21:58

Pytanko mam daje opasom ziemniaki + śrute jęczmieną + siano .
czy do takiej karmy mogę dodawać mocznik ??

Witam Pawle.
Jeśli chodzi o podawanie opasom mocznika to raczej nie ma zbyt dużego sensu i uzasadnienia ekonomicznego. W przypadku krów dojnych wnosisz pulę azotu który mikroflora wykorzystuje do namnażania się dzięki czemu zwiększa się ilość strawnego białka co daje poprawę parametrów mleka i jego ilości. Jeżeli podasz opasom to nie spodziewaj się lepszych wyników, przyrostów bo nie są to aż takie duże dawki. Zaś przesadzenie z ilością może kosztować je zdrowie. Stąd też nie polecam, ale zrobisz jak uważasz.
B)

#75 Share reebok

reebok

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Zainteresowania:żywienie bydła, trzody

Napisany 19 grudzień 2012 - 23:27

Mocznik dodatek do paszy. Znam wiele osób co dają mocznik bykom. 1kg mocznika odpowiada 2800-2900g białka ogólnego, a z białka powstają mięśnie i byczek rośnie. 100-150g/szt/dzien

#76 Share peres100 peres100

peres100
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 grudzień 2012 - 23:50

Mocznik dodatek do paszy. no daja. tylko jak z 1kg robi sie 3kg to cos jet nie tak i na czyms to sie pozniej odbije. Tez czasem dodaje koncentratu w ktorym jest mocznik

#77 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 21 grudzień 2012 - 18:48

Mocznik dodatek do paszy. 100-150gram/sztuka to juz jest wyzsza szkola jazdy. nigdy bym tyle nie dal

Peres100 na czym sie może odbic? jak 18 miesiecy i byka nie ma.

Wydaje mi sie ze ktos gdzies od kogos slyszales i glupoty na forum sprzedajesz.

Stosuje mocznik od 3 lat dla krow mlecznych, opasow i jalowek do 12 miesiecy i nie ma zadnych skutkow ubocznych poza wieksza iloscia kasy w portfelu. Stosuje do 80gram/szt

Mocznik zwieksza poziom azotu w zwaczu podobnie jak robi to soja czy rzepak. Tylko ze tam musza zajsc przemiany biochemiczne a tu dostarczasz gotowy produkt, dlatego wazna jest latwo dostepna energia, kukurydza, zboze, wyslodki

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#78 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1264 postów

Napisany 21 grudzień 2012 - 20:52

Mocznik dodatek do paszy. tez mnie dziwia tu slowa ze krową to tak a opasom to nie a ja uwazam odwrotnie byk jest krotko wiec mozna mu podawac nawet i te 150g bo tyle daja niektorzy opasom ale ja jakos dla krow nie mam zamiaru stosowac a i zreszta jak mam mieszac cudowac jak ktos ma paszowoz to ladnie wymiesza i bedzie ok a tak mozna sobie wiecej szkody zrobic niz pozytku bo to jest podstawa aby idealnie wymieszac

#79 Share peres100 peres100

peres100
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 22 grudzień 2012 - 00:00

Mocznik dodatek do paszy. rozne opinie na ten temat ,ale rozmawialem z zywieniowcami z kilku firm i zaden mocznika nie zalecal.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 22 grudzień 2012 - 14:55

Mocznik dodatek do paszy. no ale po co siejesz zamet na forum ze to jest zle i niedobre?

to jest swietne, normalne, zdrowe bialko
na zachodzie wszedzie sie to stosuje a zywieniowcom sie nie dziwie. Bo jesli poleci sie hodowcy mocznik w dawce zalozmy 80gram i powie ze jest to normalne to nie pilnuje sie go przy podaniu tego mocznika.
A ryzyko bledu w przypadku podania w zly sposob (zle wymieszanie, brak energii, zla dawka) jest mozliwe. A potem na kogo idzie wina? na tego co doradzil.

Znam ludzi ktorzy daja na oborach stanowiskowych sypiac na kukurydze i nic sie nie dzieje.

gdybym nie dawal mocznika moim krowom to dziennie tracilbym 50gr/sztuka bilansujac soja lub rzepakiem wiec miesiecznie 900zł oszczednosci. Rocznie 10000zł.

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek