Skocz do zawartości

Reklama

Mocznik dodatek do paszy.

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
231 odpowiedzi na ten temat

#1 POLKOP

POLKOP

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 29 wrzesień 2008 - 16:44

Czy dodawolisćie mocznik (nawóz) w postaci płynej lub w proszku do paszy treśćiwej. Żekomo dodając go do paszy krowy bedą mialy lepsze trawienie przesto więcej mleka. Mocznik był to składnik dawnej paszy B dla bydła. Może rodzice coś o takej paszy wiedzą. Dokładni mnie interesuje ile % tego mocznika sie daje do paszy treśćiwej.

#2 darek16

darek16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 860 postów
  • 12684979

Napisany 29 wrzesień 2008 - 17:01

wiesz co szczerz mówiąc to pierwszy raz słyszę o dawaniu moczniku dla krów, może sie pomyliłeś
AF - to Jest To:)

#3 Wielkopolanin

Wielkopolanin

Zaawansowany

• Redaktor
  • PipPipPip
  • 401 postów
  • 10361701
  • Zainteresowania:Szerokie

Napisany 29 wrzesień 2008 - 18:09

Kolega się nie pomylił, mocznik można dodawać do pasz dla przeżuwaczy, poniewaz zostanie on przetworzony na białko mikroorganizmów znajdujących sie w żwaczu, które póżniej strawi zwierzę. Tyle wiem ja, ale jeśli Chcesz mogę ci zeskanować i wysłać na maila fragment z książki na ten temat.

#4 darek16

darek16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 860 postów
  • 12684979

Napisany 29 wrzesień 2008 - 18:39

to mój email  jak możesz to wyślij
AF - to Jest To:)

#5 Wielkopolanin

Wielkopolanin

Zaawansowany

• Redaktor
  • PipPipPip
  • 401 postów
  • 10361701
  • Zainteresowania:Szerokie

Napisany 29 wrzesień 2008 - 19:06

Ok. wyśle, ale jutro rano, bo wieczorem, to mi internet strasznie wolno chodzi  :angry: ach szkoda gadać

#6 vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 538 postów

Napisany 29 wrzesień 2008 - 19:48

z mocznikiem wypadało by zrobić najpierw próby składu pasz a później zbilansować go w dawce. O ile dobrze pamiętam wychodziło średnio 200g/ na dzień/ krowę, ale ręki nie dam uciąć

#7 AGRObombula

AGRObombula

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze, naprawa maszyn rolniczych, konie, bydło

Napisany 05 październik 2008 - 14:46

panowie z tym mocznikiem to mocna sprawa hehe niema co ukrywać ten kolega co pisze że dla krów mlecznych to ci powiem tak można dać fakt ilość mleka na krowie się zwiększy ale ty nie wiesz całej prawdy spróbuję ci to wytłumaczyć no może tak; normalnie krowa pewne ilości mocznika z krwi przekierowuje do żołądka w ten sposób stwarza pożywkę dla bakterii rozkładających celulozę i pochodne i jest to zbilansowane przez krowę to że pozostałe ilości wydala z organizmu po badaniach w mleku nic ci nie wykaże. Jeśli ty dasz jej mocznika do paszy doprowadzasz do zwiększania ilość mocznika we krwi możesz doprowadzić do zaburzenia filtracji mocznika i ci może on się pojawić w mleku co spowoduje że ci mleka nie będą brać. Dalego mocznik stosuje się w hodowli opasów i tu to skutkuje w bardzo dobrym stopniu podam ci przykład byk 1,5 roku ma wagę 850 kg hehe oczywiście do tego jeszcze pasza specjalna bo na samym moczniku nie urośnie niestety tak ładnie to niema. U mnie w gospodarstwie jest stosowany jako dodatek do karmy no to powodzenia z mocznikiem a no i jeszcze coś lepiej nie przesadzać bo dojdzie do zatrucia organizmu zwierzęcia i możecie przeprowadzić przymusowy ubój z konieczności hehehehe ale wybór należy do was

#8 adamo91

adamo91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 208 postów
  • 9692720

Napisany 05 październik 2008 - 15:58

u mnie na wiosce jednemu krowa dopadła się do worka z mocznikiem i nie wiem ile zjadła czy dużo ale było już po krowie :angry:
jutro to to samo co dzisiaj tyle, że jutro :)

#9 AGRObombula

AGRObombula

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 05 październik 2008 - 17:49

no ja o tym wiem przez to napisałem że można ubój z konieczności przeprowadzić fakt mocznik polepsza apetyt ale skutki uboczne też są to trzeba wiedzieć ile dawać

#10 adamo91

adamo91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 208 postów
  • 9692720

Napisany 05 październik 2008 - 19:29

dlatego trzeba dokładnie o tym się dowiedzieć jak dawkować rozważyć za i przeciw, a nie ze ktoś  komuś powiedział o tym a ten obrazu pół worka do koryta
jutro to to samo co dzisiaj tyle, że jutro :)

#11 Fenol

Fenol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 06 październik 2008 - 20:05

mój fater dawał krowom mocznik ale tak jak napisano liczył i każda krowa dostawała indywidualnie
kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

#12 AGRObombula

AGRObombula

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 07 październik 2008 - 08:52

ale co do obliczania dawki to nie trzeba nic liczyć bo wiadomo ile ma się dawać

#13 Przemo

Przemo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 07 październik 2008 - 15:01

to jaka jest zalecana dawka mocznika dla opasów??

#14 AGRObombula

AGRObombula

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 07 październik 2008 - 19:33

50 do 150 gram i to w zależności od wieku na sztukę ale to niewszystko musisz jeszcze wiedzieć ile paszy domieszać na tą dawkę

#15 arassso

arassso

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów
  • 2923654

Napisany 02 grudzień 2008 - 11:47

W jednej firmie z której  brałem pasze walili takie ilości  moczniku ze szok. Krowy mleka dawały tyle ze ojojoj radość wielka tylko jak przez rok z stada 30  muciek padło 6   bo nie wytrzymywały  i jak po badaniu  paszy itd wyszło co jest grane  to przestało się brać tą pasze. Firma jak zwykle odwróciła kota ogonem i dalej robi to samo

#16 andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 9272 postów

Napisany 02 grudzień 2008 - 11:51

Co to za firma??
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym,
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

#17 MFJD

MFJD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • 12559835
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 31 grudzień 2008 - 22:12

Mocznik może być źródłem białka jednak jego stosowanie może ograniczyć szybki rozkład do amoniaku co może być niebezpieczne dla zdrowia zwierząt. Jednak pojawił się na rynku mocznik chroniony o nazwie Optigen II produkowany przez firmę Alltech który zawiera mocznik w postaci wolno rozkładającej się w żwaczu.

#18 arassso

arassso

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów
  • 2923654

Napisany 01 styczeń 2009 - 23:12

A z jakiej bierzesz paszę ??

#19 Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 26 styczeń 2009 - 17:02

Czy jakieś symboliczne ilości np. łyżka stołowa na sztukę lub mniej miało by jakieś pozytywne skutki? Oraz czy to nie wykryją w mleko, więc czy dawać mocznik w małych ilościach tylko opasom?

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#20 Fenol

Fenol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 26 styczeń 2009 - 23:40

z starej książki o opasie bydła:
"1 g mocznika odpowiada 2,5 g białka strawnego"
"Obecnie za normalną dawkę mocznika przy opasaniu kiszonkami przyjmuje się 25-30 g na 100kg wagi żywej"
stosowany od wieku minimum 4 miesiące
kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Jeśli masz konto na Facebooku możesz zalogować się klikając w przycisk