Skocz do zawartości

Zdjęcie

Co myslicie o zalozeniu turba do pronara 82a

71 odpowiedzi na ten temat

#21 Share hemi

hemi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów
  • Zainteresowania:Mechanika, Elektromechanika

Napisany 28 wrzesień 2008 - 22:16

Co myslicie o zalozeniu turba do pronara 82a No niestety u mnie takie górki że ciągnik ze zwykłą 3ką ma co robić!

Ogłoszenia agrogrosik

• agrogrosik.pl
  • agrogrosik.pl
Pronar 82sa bez tura

Zobacz ogłoszenia w kategorii Ciągniki rolnicze: Ciągniki Pronar
  • 60000.00 PLN
  • 18 mar 2017

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Co myslicie o zalozeniu turba do pronara 82a Dzisiaj, 14:34
  •  

#22 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 29 wrzesień 2008 - 16:57

poszukałem troche i wyciągłem takie wnioski:
zasadniczo pompy wtryskowe są takie same
1) różnica jest w regulatorze
2) różnica to korektor nadciśnieniowy
Może można dostać sam korektor.

A jak z układem korbowo-tłokowym? Jest taki sam? Domyślam sie że tak, ew. inne tłoki (odprężające) :P

Zakładałem turbinę z kumplem do jego Hondy Civic.Po założeniu turbiny trzeba było dołożyć sterownik do komputera aby podawał więcej paliwa i powietrza przez przepływomierz.

Eee?

Co to za silnik? D-seria? Powietrze dawkuje przepustnica na linke a nie żaden przepływomierz, a dawka paliwa ustalana jest na podstawie wartości podawanych do ECU m.in. przez TPS i MAP sensor. Na dzień dobry potrzebne są większe wtryski, a na koniec strojenie ECU odpowiednim programem (np. Hondata, Crome) a nie żaden sterownik.

Ale ja do Civica turbiny nie zakładałem także pewnie wiesz lepiej :P

#23 Share POLKOP

POLKOP

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 29 wrzesień 2008 - 20:14

Co myslicie o zalozeniu turba do pronara 82a Ciekawe ile by zasuwał z turbiną od 105 km napewno ponad 45km/godz

#24 Share Mrowojad

Mrowojad

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 29 wrzesień 2008 - 23:27

Ciekawe ile by zasuwał z turbiną od 105 km napewno ponad 45km/godz

taa, jasne. dwie sety by mial :P

powiem wam tyle - ta turbinka wcale nie jest taka super wspaniala.
fakt, ze silnik ma wieksza moc, ale trzeba dac troche w pedal zeby ta moc sie "obudzila". a na niskich obrotach jest moze nawet slabszy od tego bez turbo. dodatkowo jest pewne opoznienie w reakcji turbiny tzw. "dziura".
chodzi mi o to, ze gdy dodasz gazu, to najpierw silnik sam musi przybrac obrotow zeby swoimi spalinami podkrecic turbo, ktore wtloczy wiecej powietrza do cylindrow, co w efekcie da ta wieksza moc. z kolei przy zdejmowaniu nogi z gazu - silnik chcialby juz "ochlonoc", ale jak - nie moze bo rozpedzona turbina jeszcze chwile na....

jednym slowem - mam znajomego, ktory troche jednak narzeka na turbo w swoim belarusie 958 (?). wczesniej mial mtz 82 (bez turbo) i twierdzi ze bylo troche lepiej.

... a propos tej dawki paliwa.
mi sie zawsze wydawalo, ze w turbo to chodzi o to zeby zwiekszyc ilosc powietrza w cylindrze, co zaowocuje szybszym spalaniem mieszanki i wieksza energia wybuchu (czyt. ma lepszego kopa), i to przy tej samej dawce paliwa co w silniku bez turbiny.
a skoro juz jestesmy przy "dopalaniu" - przeciez w nitro chodzi o to, ze zamiast powietrza idzie podtlenek azotu, ktory zawiera wiecej czasteczek tlenu (np. w 1 ml3) niz sam czysty tlen w tej samej objetosci. wiec spalanie jest duzo duzo lepsze, no i wiecie co dalej :P
wracajac do turbo: skoro takie doladowanie ma isc w parze ze zwiekszeniem dawki, to w efekcie bedzie wieksza moc za wyzsza cene (paliwozernosc), a wiec ...
"do ciorta z taka jazda".

#25 Share fredf9

fredf9

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 30 wrzesień 2008 - 00:19

Co myslicie o zalozeniu turba do pronara 82a Do mirasek

Aby silnik mógł dobrać odpowiednia mieszankę paliwowo-powietrzna to musi wiedzieć ile powietrza dostało się do kolektora ssącego do tego celu służy przepływomierz a przepustnica ma za zadanie zwiększanie bądź zmieszanie przepływu powietrza.Większe wtryski potrzebne są w przypadku większego doładowania ,my ustawialiśmy doładowanie na 0,4bar i nie było potrzeby zmiany wtryskiwaczy.Ten sterownik jest to urządzenie do którego za pomocą odpowiedniego programu możesz wgrać poszczególne mapy zapłonu jednym z takich sterowników jest DYNO JET POWERCOMANDER

#26 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 30 wrzesień 2008 - 07:34

Co myslicie o zalozeniu turba do pronara 82a Wcześniej brzmiało to jakby przepływomierz dawkował powietrze, teraz sie zgadzam, ale nie do końca :P W benzynowych Civicach do 2001r a może i nowszych nie ma przepływomierza (przynajmniej nie spotkałem), ilość zasysanego powietrza komp odczytuje poprzez czujnik położenia przepustnicy (TPS) i czujnik podciśnienia w kolektorze ssącym (MAP). O dieslach nie pisze bo mają już doładowanie. Sterownik skojażył mi sie z jakimś czipem z allegro, stąd też mój sprzeciw ale już wszystko jasne :)

Wolałem nieco zgłębić temat i wiedzieć z kim pisze :) Teraz EOT - wracamy dyskusji w temacie.

przy zdejmowaniu nogi z gazu - silnik chcialby juz "ochlonoc", ale jak - nie moze bo rozpedzona turbina jeszcze chwile na....

Dlatego stosują wastegate które w razie potrzeby upuszcza część spalin do wydechu z pominięciem turbiny, żeby nie przeładować silnika. Nie wiem czy MTZ to mają (taka mała puszka przy turbosprężarce z wężykiem i cięgiełkiem)?

... a propos tej dawki paliwa.
mi sie zawsze wydawalo, ze w turbo to chodzi o to zeby zwiekszyc ilosc powietrza w cylindrze, co zaowocuje szybszym spalaniem mieszanki i wieksza energia wybuchu (czyt. ma lepszego kopa), i to przy tej samej dawce paliwa co w silniku bez turbiny.
(...)
wracajac do turbo: skoro takie doladowanie ma isc w parze ze zwiekszeniem dawki, to w efekcie bedzie wieksza moc za wyzsza cene (paliwozernosc), a wiec ...
"do ciorta z taka jazda".

Diesel poza maksymalnym obciążeniem i tak pracuje z dużym nadmiarem powietrza - tzn. i tak dobrze spala paliwo :P Dołożenie doładowania bez zwiększenia dawki spowoduje że silnik będzie pracował na zbyt ubogiej mieszance (stosunek powietrze/paliwo) i w praktyce spadnie moc - testowane :)

Z reguły turbo diesel ma wyższą sprawność cieplną od wolnossącego, obrazowo mówiąc daje więcej mocy z litra spalonego paliwa (porównaj jednostkowe zuż. paliwa g/kWh)

#27 Share Pronarek82a

Pronarek82a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 360 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja i maszyny rolnicze

Napisany 30 wrzesień 2008 - 14:50

Co myslicie o zalozeniu turba do pronara 82a To chyba rezygnuje z tej turbiny!!!

#28 Share marcin974

marcin974

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3082 postów

Napisany 30 wrzesień 2008 - 14:57

A jak z układem korbowo-tłokowym? Jest taki sam? Domyślam sie że tak, ew. inne tłoki (odprężające) :P

Oczywiscie -tylko tłoki trzeba zmienić :P

Eee?

Co to za silnik? D-seria? Powietrze dawkuje przepustnica na linke a nie żaden przepływomierz, a dawka paliwa ustalana jest na podstawie wartości podawanych do ECU m.in. przez TPS i MAP sensor. Na dzień dobry potrzebne są większe wtryski, a na koniec strojenie ECU odpowiednim programem (np. Hondata, Crome) a nie żaden sterownik.

Ale ja do Civica turbiny nie zakładałem także pewnie wiesz lepiej :)

A u mnie jes silnik D-seria i gaszenie ma w pompie paliwowej... jak to? :)

Ta mniejsza trubina do 82SA kosztuje 1800zł (tłoki korektor i turbina)

mimo tej niskiej ceny nie załozyłbym turbiny do swojego 82SA -lepiej mu troche wycisnąć wiecej gazu jak zakładac turbo :)

Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

#29 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 wrzesień 2008 - 19:58

Ta mniejsza trubina do 82SA kosztuje 1800zł (tłoki korektor i turbina)

Chyba tsa, bo sa jest bez turbiny. Oczywiscie w pierwszej generacji.

#30 Share Trafik

Trafik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i motoryzacja.

Napisany 06 październik 2008 - 19:55

Co myslicie o zalozeniu turba do pronara 82a Jakiej marki ten pług ?? :o

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share Pronarek82a

Pronarek82a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 360 postów

Napisany 08 październik 2008 - 14:16

Jakiej marki ten pług ?? :o

Mój? To wirax :o Trzeba coś lepszego kupić!

#32 Share szczygel18

szczygel18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów
  • Zainteresowania:Przede wszystkim wieś a zwłaszcza aspekty ekonomiczne, prognozowe itp

Napisany 09 październik 2008 - 20:24

Co myslicie o zalozeniu turba do pronara 82a Ja tez sie przymierzam do założenia turbiny do 82sa bo ciągnik ma we wszystkim ciężko a sąsiad ma podobne maszyny i tsa i śmiga a ja sie wlekę a no i strasznie przepala my sile że to właśnie od obciążenia a jak to u was wygląda te spalanie???
Rolnictwo to nie tylko zawód jak wiele innych to tradycja, ideologia!!!

#33 Share Pronar82a

Pronar82a

Człowiek spełniający swoje marzenia

• Members
  • PipPipPip
  • 631 postów

Napisany 09 październik 2008 - 20:28

Co myslicie o zalozeniu turba do pronara 82a Wczoraj orałem 5 ha i zrobiłem agregatem te 5 ha i spalił niewiarygodnie mało roby bo 60l. A mocy mojemu Pronarkowi 82a to nie brakuje
Chłop ze wsi

#34 Share szczygel18

szczygel18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów
  • Zainteresowania:Przede wszystkim wieś a zwłaszcza aspekty ekonomiczne, prognozowe itp

Napisany 09 październik 2008 - 20:37

Co myslicie o zalozeniu turba do pronara 82a Jaka masz klasę ziemi bo u mnie jest 3A ja podobnie jak ty orałem potem agregat spaliłem dużo więcej teraz kwestia jaką ziemie orałeś na jakom głębokości i potem jaki agregat i jaka głębokości a no i po czym bo ja po kukurydzy ale ziemia była wcześniej ruszona agregatem ścierniskowym. Szczerze mówiąc ja na głębokości nie oszczędzam szczególnie agregatem

#35 Share Pronar82a

Pronar82a

Człowiek spełniający swoje marzenia

• Members
  • PipPipPip
  • 631 postów

Napisany 09 październik 2008 - 20:51

Co myslicie o zalozeniu turba do pronara 82a Ziemia 1 klasa, czarnoziem, po równym terenie na głębokość 25 cm a pług 5X40, agregat mały bo 2.20 na bronce. A dodam że dzisiaj orałem po górach ten sam areał i robiłem agregatem też 5 ha i spalił 15l więcej :o
Wszystko było orane po przenicy
Chłop ze wsi

#36 Share szczygel18

szczygel18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 09 październik 2008 - 21:09

Co myslicie o zalozeniu turba do pronara 82a Mi ciężko powiedzieć ile spali na 1ha orki ale na robocza godzinę (nie na mt/h) spali około od 10 do12 litrów przy stosunku ceny paliwa do zboża przeraza mnie to !!! Ja mam agregat 3,7 Uni na zebach SV (szerokie) kombi dosyć ciężki podrywa ciągnik. Ja oram 3 obrotówką 3X45 na odkładniach XXL. Wiesz u mnie jest bardzo gliniasta ziemia ukształtowanie terenu dosyć średnie ale płaskich pul to mniemam

#37 Share lukas111

lukas111

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 14 październik 2008 - 12:47

Co myslicie o zalozeniu turba do pronara 82a Założyc mozna,ale zalezy jaka,lepiej nie przesadzac jak masz np.maszyny z ktorymi pronar radzi sobie w miare dobrze np.plug na min regulacjach idzie dobrze ale np.dasz maks i jest lipa to radzilbym ci zalozyc turbo od "dziewiędziesiątki"
Ursus C-360 / Mtz 82 / Zetor 7340 / Ursus 1224

Moja Stajnia :)

#38 Share Pronarek82a

Pronarek82a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 360 postów

Napisany 17 październik 2008 - 10:34

Co myslicie o zalozeniu turba do pronara 82a Mój pronar niema mocy od 2006roku. Zepsuła sie popma paliwowa. Mechanik ustawił małą dawke paliwa i źle zrobił . Ale zimą będziemy robić pompe i sie zwiększy dawke paliwa! ;)

#39 Share szpeniek26

szpeniek26

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 17 październik 2008 - 11:02

Co myslicie o zalozeniu turba do pronara 82a Zwiększyć dawke paliwa to można samemu w minute to zrobić, kluczyk 10 zrywamy plombe odkręcamy nakrętke i wkręcamy śrube około pół obrotu, nie można wkręcić więcej jak jeden obrót bo bedzie ciągnik już sporo dymił i nawet nie przepali tego paliwa.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share Pronarek82a

Pronarek82a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 360 postów

Napisany 17 październik 2008 - 13:26

Co myslicie o zalozeniu turba do pronara 82a No wiem! Ale i tak trzeba jechać do mechanika. Zrobić albo wymienić chłodnice, zrobić hamulce, uszczelki powymieniać.

Dodaj odpowiedź