Skocz do zawartości

Zdjęcie

sznurek czy siatka?

368 odpowiedzi na ten temat

#321 Share Farmer242

Farmer242

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 09:46

sznurek czy siatka? Siatką zarówno lepiej owijac jak i odwijać...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
sznurek czy siatka? Dzisiaj, 01:53
  •  

#322 Share rolnik971204

rolnik971204

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 09:54

sznurek czy siatka? Siatką na pewno wychodzi taniej biorąc pod uwagę dzisiejsze ceny paliwa... <_<

#323 Share jackokun

jackokun

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 10:05

sznurek czy siatka? Ja od kiedy założyłem do sipmy obwiązywacz siatką to nie wyobrażam sobie owijania sznurkiem-czas owinięcia siatką 20 sek. a sznurkiem ok.1 min..Odwijanie balotów też idzie błyskawicznie.A koszt 300 netto za 200 owiniętych balotów za siatkę john deere standard 2000 m a sznurek 1 rolka na 50 balotów-40 zł.

#324 Share mariusz0209

mariusz0209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 10:05

sznurek czy siatka? ja sobie kiedyś to wszystko liczyłem i jeżeli chodzi tylko o sam zakup siatki i sznurka to sznurek wychodzi 0,80 zł na belkę a siatka ok 2 zł. wiadomo może komuś wychodzić to inaczej bo wiadomo że zależy to od ilości owinięć itp... do sznurka wiadomo że musimy doliczyć trochę więcej paliwa i czas ale i tak wychodzi trochę taniej. Nie zaprzeczaną zaletą siatki jest porządek na polu.

#325 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 10:13

sznurek czy siatka? nie wiem jak w sipmach ale w sokółce na najmniejszym kółku to sznurka daje tyle co i nic, 30-40s jak dobrze przygazować i owinięte, ponadto zanim zatrzymamy się to bela też ten obrót czy 2 wykona więc czas owinięcia się skraca, wiem że ludzie nastawiają na najmniejsze owijanie sianokiszonki, bele siana które robie blisko domu również na najniższe kółeczko nastawiam potem delikatnie z ładowaczem i w domu 2-3% bel pęka przy wkładaniu do stodoły ale idą od razu nba skarmianie ale z łąki da się pozbierać, tylko słoma i usługi potrzebują więcej sznurka ale na własne potrzeby jesty oki, moim zdaniem siatka to piękna sprawa ale głównie do słomy

#326 Share RafZielak

RafZielak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów
  • Zainteresowania:Informatyka i Telekomunikacja, Elektrotechnika i Elektronika, Mechanika, Off-Road samochodowy, Muzyka, Fotografia, Sporty ekstremalne

Napisany 13 styczeń 2013 - 10:44

sznurek czy siatka? Przyjmując cenę siatki na poziomie 350 PLN za 2000 m i owijanie jednego balotu na 2,25 obrotu z jednej rolki zrobimy około 230 balotów 120 cm czyli koszt siatki na jednego balota oscyluje wokół kwoty 1,52 PLN.
Przyjmując cenę sznurka na poziomie 40 PLN za 2000 m i owijanie jednego balotu 5 sznurkami z jednej rolki zrobimy około 106 balotów 120 cm czyli koszt siatki na jednego balota oscyluje wokół kwoty 0,38 PLN.
Jak widać koszt samego sznurka jest 4 razy mniejszy niż siatki, ale ...
Na polu liczy się również czas. Gdy prasujesz sam dla siebie nie liczysz tego, że na polu spędzasz duuużo więcej czasu. Zakładając, że na pole wyjechałeś do 10 balotów różnica już jest niewielka. Ale jak wyjechałeś do 100 to owijając siatką zaoszczędzisz godzinę przez którą ciągnik spaliłby pewnie z 7 litrów ON za około 30 PLN czyli 30 groszy na balota.

Od kilku lat już w ogóle nie używamy sznurka, w obecnie zakupionej prasie nawet nie mamy już aparatów do sznurka. O ile jeszcze słomę kiedyś owijaliśmy sznurkiem ze względów jak nam się wtedy wydawało ekonomicznych o tyle sianokiszonkę od zawsze i na zawsze tylko siatką. Siatka więcej wytrzymuje, a przekładając balota wielokrotnie z miejsca w miejsce (przyczepa, owijarka, z owijarki i jeszcze później do obory) jest większa pewność, że nie zgubimy czegoś. Druga sprawa, że nie po to zbijamy sianokiszonkę na prawie maksymalnym zgniocie by później mieć balota, który stojąc będzie nam puchł. Już pomijając nawet kwestię próbowania owijania sznurkiem balotów w prasach z włączonymi nożami.

#327 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3454 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 13 styczeń 2013 - 12:33

sznurek czy siatka? Coś przesadzasz i to grubo @RafZielak z 2000m sznurka 106 belek?????? :blink: :lol: . To z pola nawet tego nie pozbierasz :P . 230SZT z 2000m siatki też jest przesadzone trochę ale mimo wszystko realne

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#328 Share RafZielak

RafZielak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów
  • Zainteresowania:Informatyka i Telekomunikacja, Elektrotechnika i Elektronika, Mechanika, Off-Road samochodowy, Muzyka, Fotografia, Sporty ekstremalne

Napisany 13 styczeń 2013 - 12:41

sznurek czy siatka? Kolego mariuszd93... czysta matematyka.
Obwód balota, który ma 120 cm średnicy to 2*Pi*r czyli 2*3,14*0,6 = 3,768 metra.
Przyjmując dla siatki owijanie 2,25 obrotu z 2000 metrów mamy więc 2000 / (3,768 * 2,25) czyli 235,90 balotów.
Identyczne obliczenie dla sznurka którym powiedzmy owijamy balota w pojedynczo 5 miejscach ... 2000 / (3,768 * 5) = 106,16 balotów. Tu wyjdzie odrobinę mniej bo jeszcze mamy supełki których nie uwzględniłem.

#329 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3454 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 12:47

sznurek czy siatka? Ja potrafię liczyć ale mam też doświadczenie praktyczne :)
Powodzenia życzę przy zbieraniu tych balotów owiniętych 5 razy sznurkiem :D :P :lol:

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#330 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 12:48

sznurek czy siatka? No tak-tyle że balot owijamy 12-16 razy owym sznurkiem (zależy co, zależy jaki sznurek).Co do owijania sznurkiem i puchnięcia-zależy to od sznurka-ten grubszy (1600 m) przy 12-krotnym owinięciu nie ma szansy aby bela puchłą.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#331 Share RafZielak

RafZielak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 12:54

sznurek czy siatka? @mariuszd93 ... Słomie 5 sznurków wystarcza i przez wiele lat nie mieliśmy problemów z jej zbieraniem z pola. Sianokiszonki nigdy sznurkami nie owijaliśmy. Co do obliczeń mimo iż są czysto teoretyczne ... kupując siatkę sprawdzonych producentów i oryginalnie pakowaną ... nigdy nie zrobiliśmy mniej niż 200 balotów z jednej siatki przy owijaniu 2,25 do 2,5 raza

@jaro ... Przy owinięciu sznurkiem 16 razy ile czasu trwa owijanie? Myślę tu o owijaniu przy nominalnych obrotach wałka, a nie przeciążaniu prasy zwiększaniem na ten czas obrotów.
Wracając do obliczeń ...
Przyjmując cenę sznurka na poziomie 40 PLN za 2000 m i owijanie jednego balotu 16 sznurkami z jednej rolki zrobimy około 33 baloty 120 cm czyli koszt siatki na jednego balota oscyluje wokół kwoty 1,21 PLN.
W tym momencie użycie sznurka to już totalny bezsens i wynikać może jedynie z braku na wyposażeniu pracy obwiązywacza siatką. Innych powodów nie widzę i ciężko będzie je znaleźć.

Edytowany przez RafZielak, 13 styczeń 2013 - 12:57.

#332 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3738 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 13 styczeń 2013 - 12:55

sznurek czy siatka? Niestety między teoria a praktyką jest spora róznica :) Nie iwem o jakiej prasie piszesz. sprawdz sobie podczas pracy ile ci wyjdzie belek realnie z 2000m siatki a ile ze sznurka. ja kiedys jak miałem sipme 120-120 na jeden sznurek to robiłem tak ze z kłebka 2000m robiłem 40 belek i to było na granicy utrzymania belki w całosci. Czyli koszt realny około 1zl belka, teraz mam inna prase mam sznurek i siatke sznurkiem zrobiłęm moze z 50belek w sumie służy jako rezerwa jak zabraknie siatki :) i nie wiem jak to wychodzi w aparacie na 2 sznurki ale napewno więcej. Moja prasa katalogowo ma komore 120x125 i owijajac na kompie mam 2,5 ale na belce jesty 2,25 wychodzi mi 180 belek z rolki siatke kupowałem srednio po 320-330zł Tame czyli koszt bliski 2zł. Sipma moze ze 200 sie zrobi z rolki bo belki sa sporo mniejsze. U mnie po wyjsciu z prasy osiaga 140cm srednicy. Dodam ze 2,5 owiniecia czy tam relne 2,25 to jest czesto mało przy suchym materiale który mocno spreżynuje i wtedy siatka lubi pekac. Co do noży to w prasach z nożami jest opcja ze noze sie chowaja od zaprogramowanego stopnia zgniutu czyli powiedzmy 10-20% przd ukonczeniem belki i wtedy nie ma problemu nawet ze sznurkiem. Ale tak czy inaczej do sznurka nie wróce bo wydajnosc u mnie w porówannaiu z sipma jest x2 :) Sipma i sznurkiem musiałem ostro cisnac w słomie zeby zrobic 25 belek na godzine w łądnej słomie a terazprasa case rb344r siatka robie 45-50 na godzine.

#333 Share Sup321

Sup321

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 12:56

sznurek czy siatka? Chcę kupić prasę welger rp 200 z rotorem, siatką. Ta prasa ma owijanie podwójnym sznurkiem więc się zastanawiam czy nie owijać sznurkiem. Jak sądzicie MTZ 82 TS da w nim rade?

#334 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3454 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 12:58

sznurek czy siatka? Tak z ciekawości umiesz chociaż jeździć traktorem z prasą czy tylko liczyć @Raf...? :P

#335 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3738 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 13:00

sznurek czy siatka? Jesli rp200 to sznurek moze byc do kisznki w słomie zapomnij na wstepnie o sznurku :) Dowiesz sie o czym mówie jak spróbujesz. Był u nas w okolicy rp200 i w słomie na 2 sznurki to szło tyle sznurka zeby to sie trzymało ze prasa łąncuchowa owinałbys ze 2 belki smiało :)

#336 Share RafZielak

RafZielak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 13:06

sznurek czy siatka? Nie mam już nigdzie ani jednego balota owiniętego sznurkiem więc nie jestem w stanie zrobić zdjęcia balotów słomy owijanych jedynie 5 sznurkami, ale wytrzymywały, dały się zwozić z pola, nie było z nimi większych problemów.

Oczywistym jest, że moje obliczenia są czysto teoretycznie, ale teoria z praktyką nie może się rozmijać o 50%. Oczywiście, że jak z Waszej prasy przy ustawieniu wielkości balota na 120 cm wychodzi taki mający 140 cm obwodu obliczenia te nie mają sensu. My obserwowaliśmy różnice rzędu max. 10%. Nawet badziewny polski Metalfach walcowy nie powodował aż takich rozbieżności.

@bialy2005 ... "Co do noży to w prasach z nożami jest opcja ze noze sie chowaja od zaprogramowanego stopnia zgniutu czyli powiedzmy 10-20% przd ukonczeniem belki i wtedy nie ma problemu nawet ze sznurkiem." Które prasy to mają bo nie słyszałem o takiej opcji?

@mariuszd93 ... Tym różnie się od niektórych, że potrafię nie tylko coś robić, ale również liczyć. Gdy praktyka rozmija mi się tak bardzo z teorią szukam przyczyn. Może awaria sprzętu, może czas zmienić dostawcę materiałów eksploatacyjnych. Nikt nie rozwija siatki by sprawdzić czy ona ma faktycznie 2000m czy 1900. My tez się natknęliśmy na siatki w teorii 3000m, a w praktyce cienkie, rwące się i mające max. 2000m.

#337 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 13:08

sznurek czy siatka? @RafZielak-ja nie chcę twierdzić że sznurek jest lepszy (bo nie jest)-podałem tylko realne wyliczenia.16-krotne owinięcie stosowałem tylko parę razy gdy zabrakło mocniejszego sznurka (nie interesuje mnie robienie jak największej ilości bel -wręcz odwrotnie-więc prasa ma ciężko).Normalnie owijam 12 razy i trwa to ok.40-45 sek.Beluję zestawem D 5720 +Metalfach i obroty mam ustawione na 540E-przy owijaniu dociskam trochę gaz :D .
PS." Nawet badziewny polski Metalfach walcowy nie powodował aż takich rozbieżności."-o bardzo przepraszam :D -ja mam Metalfacha z początków produkcji i naprawdę dosyć solidny jest (czego niestety nie można powiedzieć o tych nowszych)

Edytowany przez jaro, 13 styczeń 2013 - 13:12.

#338 Share maciek9225

maciek9225

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 13:17

sznurek czy siatka? na pewno po owinięciu siatką balot będzie bardziej przypominać walec niż ten po owinięciu sznurkiem, mniej się bela deformuje, szybciej się owija, więcej to kosztuje w zakupie, ale później się zwraca, więc bezsensu jest ciągłe debatowanie o tym co lepsze, każdy ma swoją praktykę i robi po swojemu

#339 Share RafZielak

RafZielak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 13:17

sznurek czy siatka? @jaro ... Nas też nie interesowało nigdy robienie jak największej ilości bel dlatego w tym sezonie mamy nadzieję poprawić tą statystykę bo walcowy Metal fach ustąpił miejsca pasowemu Viconowi i póki co mamy nadzieję, że to był dobry wybór, a czy tak jest przekonamy się za kilka miesięcy. W kwestii dociskania pedału gazu też to robiliśmy i dopiero szykując prasę do sprzedania zobaczyliśmy efekty tego notorycznego przeciążania łańcuchów, łożysk na wałkach itp. toteż teraz mamy zamiar jednak stosować się do zaleceń producentów i nie przekraczać obrotów nominalnych.
Reasumując ... niezależnie nawet od obliczeń i teorii ... zgadzamy się przecież wszyscy, że może siatka wyjdzie odrobinę drożej, ale naprawdę nie na tyle drożej by opłacało się stosować sznurek. Większość osób mając prasę z możliwością obwiązywania siatką sznurka nie używa w ogóle lub co najwyżej w awaryjnych sytuacjach.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#340 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3738 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 13:39

sznurek czy siatka? np prasy NH, Case, krone itd. i wszystkie inne które maja sterownik. Widze ze masz mało doczynienia z prasami metal -fach czy sipma to nie jest wyznacznik techniki :) U mnie kiedys sipma owijało sie 11 razy uzywałem nawet sznurka cienkiego a standardowo juty 3000m i wytrzymywał. belka owinieta 5 razy to musiało fajnie wygladac - nie wyobrazam sobie tego chyba ze to belka słomy robiona metal-fachem - flak a nie belka bo nie dało sie mocniej zbic z powodu stawania belki w komorze. U nas jest taki gosc co robi prasa DF walcowa i ja to bym go z pola pogonił bo belki chyba na ilośc robi :) Albo nie moze poprostu prasowac suchego towaru. Smieja sie ze jego to trzeba ze 3 sztuki zeby zrobic jedna moja i jakby sie zaprzec to samemu można recznie na przyczepe wrzucić :)