Michal456

Dobór nawozu i oprysku

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Michal456    9

Witam!

Mam problem z doborem nawozu.Ziemia nie jest najlepsza więc przydał by się nawóz z dużą ilością wapnia.Zastanawiałem się nad saletrosanem i na drugą dawkę saletrzak.Jakie opryski polecacie.Przydało by się jakbyście jeszcze podpowiedzieli z nawozem pod żyto i opryskiem na nie?Pomożecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault145    4

ja żyto pryskam w tym roku lentipurem i glinem koszt około 80zł hektar. później azotu dam 150kg na wiosnę i później 100kg na liść flagowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Kolego Renault145, pryskasz preparatem Glean, a nie glinem, który jest toksyczny dla korzeni. Pisz precyzyjnie, to później mniej rozgarnięci nie będą się zastanawiali co autor miał na myśli?

Założyciel tematu niech wspomni i wynikach badań gleby - nie byłoby to potrzebne, ale szklane kule ostatnio słabo działają z powodu burzy magnetycznej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal456    9

Co do oprysku to chodzi mi na grzyby i szkodniki


A co myślicie o tym że na I dawkę saletrę a na II dawkę saletrosan i na koniec oprysk Tilt Turbo?Zdało by to egzamin w życie i pszenżycie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

tilt za drogi na 1 dawkę saletrosan albo saletrzak ewentualnie siarczan drugą dawka saletra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Są tematy o nawożeniu zbóż to po pierwsze.

Po drugie co to znaczy że nie jest najlepsza słaba klasa czy w słabej kulturze utrzymana?

Najprościej najpierw zbadać glebę i wszystko będzie jasne, bo jasnowidzów na forum to nie znajdziesz.

Edytowano przez Huberto89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 Aż się niedobrze robi jak się czyta posta z takimi bykami :wacko: :blink: , a jeszcze poucza i mądrego udaje B) .         No proszę - i dało się bez błędów ? :D:P

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Koledzy pomóżcie mam ten sam problem co kolega , który zakładał ten temat. Dopiero zaczynam swoją przygodę z Gospodarką ponieważ odziedziczyłem po dziadku. Zakupiłem pszenżyto od gospodarza który ma dobre ziarno, zabejcowałem je i przed siewem wysiałem 800 kg Polifoski 8(powierzchnia pola 5 ha). chciałbym uzyskać plon 5t/ha. Nie wiem czy mam kupić saletre czy coś innego, i jaki oprysk zastosować i czy użyć odżywki. W zeszłym roku siałem owies i załamałem się bo plon wyniósł 1.25t/ha. Forumowicze dajcie mi jakieś rady bo nie wiem co mam robić a nie chcę powtórzyć wyniku zbiorów z zeszłego roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Zrób badania gleby określające pH i ilość składników pokarmowych. Do swoich gleb dobierz rośliny uprawne, a poziom nawożenia dostosuj do ich potrzeb i zasobności gleby.

Tę tonę owsa z hektara przy jakim nawożeniu i jakiej agrotechnice uzyskałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gleba na pewno jest zakwaszona bo widać było gdzie nie gdzie skrzyp i perz ale dziadek i ja przez 3 lata stosowaliśmy saletre magnezowo wapienną i już trochę się uspokoiło. Co do agrotechniki posiadam w swoim parku maszynowym poczciwego URSUSA C-360, a jak wiadomo nim wiele nie zdziałasz. Ziarno było czyszczone i młynkowane. Pod ziarnko poszło 120 kg/ha saletry została dobrze wymieszana z glebą. Po wschodzie dostał kolejne 200 kg/ha saletry po około 10-14 dniach został spryskany Gold 450 w górnej dawce stosowania i druga dawka wyniosła 150 kg/ha na koniec przy liściu flagowym potraktowałem go Ekolist MikroZ też w górnej dawce stosowania. Wszysto pięknie wyglądało do puki na krótki czas przed żniwami zaczął ginąć. Zboże sieję rozsiewaczem kos w zeszłym jak i w tym roku ponieważ nie stać mnie jeszcze na siewnik a na wsi ludzie nie chętnie przyjeżdżają świadczyć usługi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Około tony z hektara uzyskałbyś nie wysypując nawozów azotowych.

Po pierwsze zrób badania gleby. Z wyników dowiesz się ile wapna będziesz potrzebował do odkwaszenia gleby oraz jaka jest zasobność gleby w składniki pokarmowe. Zasobność warunkuje ilość nawozów PK (fosforowo potasowych), które musisz wprowadzić do gleby przed siewem. Jeśli nie czujesz się na siłach samodzielnie wyznaczyć dawki nawozów skorzystaj z pomocy OSChR lub doradcy rolnego. Masz akurat dobry moment żeby zebrać próbki gleby i dać je do badania. Może wyniki otrzymasz przed rozpoczęciem sezonu?

Zanim zaczniesz cokolwiek siać zapoznaj się z zasadami uprawy danej rośliny.

Nawożenie azotowe owsa powinno się robić tak:

  • do 60 kg N/ha przed siewem
  • reszta dawki w fazie krzewienia (trzy/cztery liście owsa, co wypada w początku maja).

W różnych publikacjach dawki nawozów a nawet terminy nawożenia owsa są różne niestety. :(

Do swojej gleby i jej stanu dobieraj gatunki i odmiany roślin uprawnych (wrażliwość na zakwaszenie gleby).

Siewnik zbożowy, nawet konny, będzie lepszy niż rozsiewacz nawozu - rozejrzyj się za jakimś używanym chyba, że jesteś w stanie skorzystać szybko z pomocy unijnej.

Dobieraj rośliny do możliwości pola (kategoria agronomiczna gleby

Dobór nawozu zależy od rodzaju gleby i jej zasobności w składniki pokarmowe oraz wymagań rośliny uprawianej na niej.

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam jeszcze raz. Przychodzi czas na rozsypanie I dawki nawozu. Zakupiłem Saletrosan 26. Koledzy ile dać na I dawkę i na drugą pomóżcie bo czasu mało !!! Dodam, że pszenżyto bardzo gęste

 

 

Edytowano przez RadekNawrocki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj