mtz_820

"piaski" A sianie nawozów

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mtz_820    0

Rozmawialem dzisiaj w szkole z @MartineZ i mowil ze na piaskach sie nie oplaca siac duzo nawozu bo to poprostu "przeleci" przez glebe. Jak wy myslicie/wiecie na ten temat?


www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

takie mam zdanie na ten temat tak samo jest z woda jezeli poleje dosc duzo to nic mi nie da bo w ciagu paru dni ziemia jest sucha jak piach bo ma tak malo prochnicy i jest taka rzadka ze ziemia jest po prostu nie zatrzyma podobnie jest z nawozami zreszta nawet jak sypne wiecej nawozu to nic mi nie da bo nie bedzie takiej wilgotnosci zeby plony zwrocily koszty poniesione prze wysiewanie nawozow ale to jest moje zdanie kazdy moze na ten temat miec swoje wlasne

 

pozdro mtz 820

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamyk514    2

Ja mam ok 2 ha takich pól przy lesie prawdopodobnie to pójdzie na zalesienie ale jak narazie sieje się tam co roku zyto to nawozu tam wcale nie sypiemy bo i tak za dużo tam nie obrodzi daje się co kilka lat obornik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

akurat mam inne zdanie na ten temat, to że ziemia jest lekka nei znaczy że nawozy zaraz przelecą ale należy staranniej stosować nawozy, dobrym patentem było sianie zboża wraz z nawozem nawóz padał w tej samej ścieżce co ziarna i szybko był wykożystywany, a następne dawki nawozów po wschodach lub dolistnie, to ze ziemia jest lekka ma taką zaletę że zboże tak łątwo sie nie wyłoży.

co do pobierania wody przez rośliny to roślina musi mieć siłę pobierać tą wodę i dobrze dożywione rośliny potrafią pobrać wiecej wody.

 

to nie tylko moje doświadczenia, ale doświadczenia pgr-u po którym kupiłem kilka ha 6tej kl :lol: kierownik pgr-u na żarty że na tych piachach nic nie urośnei zawsze uśmiechał się i odpowiadał że często na 6tej kl żyto lepiej sypało jak na 4tej 5tej bo tam sie pokładło a wiadomo jak pgr sypał nawozy

 

stracić można tylko gdy trafi się susza bo 6te kl są bardzo wrażliwe na susze i właściwie 3 tyś upałów bez deszczu pod koniec maja może przekreślic plony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtracz    76

Zgadzam sie z toba @Ferdek07.

Można nawóz siac 2 razy w mniejszych ilościach bo w tedy rosliny zdąrzą wziąść swoje i nie zdarzy przejsc naóz do głebeszych partji ziemi. A na raz siejąc to częśc wezma a reszta ucieknie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buchaj    0
stracić można tylko gdy trafi się susza bo 6te kl są bardzo wrażliwe na susze i właściwie 3 tyś upałów bez deszczu pod koniec maja może przekreślic plony

Ale w tym wypadku skutki suszy może załagodzić odpowiednie nawożenie. Np. potas reguluje gospodarkę wodną roślin. Fosfor z tego co wiem odpowiada za rozwój systemu korzeniowego, więc pośrednio również wpływa na pobranie wody przez rośliny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz_820    0

Moze lepiej odzywiac rosliny nawozami dolistnie w tedy roslina nie musi "trudzic" sie z pobierania go z gleby. co wy na to?


www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radek000111    2

mój wujek ma pare hektarów piachów i mówił że po sąsiedzku jakiś gościu co roku wozi gnój na piachy i podobno zboże jest dużo ładniejsze niż wujasa,nie wiem jak tamten nawozy dawkuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz_820    0

Ja nie mam mozliwosci rosworzenie atm obornika bo musze tm jezdzic jakies 13km a poza tym nie mam tyle obornika


www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

kiedys sie rozwalalo tego obornika dosyc duzo ale teraz juz nie ma jednak co obronik to obornik zakwasza troche ziemie ale lepszego nawozu nie widzialem jezeli chodzi o piachy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

a ja słyszałem że dużo obornika na piach przesusza ziemię, lepsze efekty na piachu daje obornik po oziminach puźną jesienią po wierzchu pod śnieg, lub gnojówka tzn gównem pogłównie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja mam inna rade...posiej tam kukurydze!! Po pierwyszm roku nie powinno urosnac zbyt obficie,ale kukurydza ma to do siebie ze lubi lzejsze gleby,Jezeli bedziesz tam uprawial kukurydze co roku,przez nastepnych kilka lat to jej resztki pozniwne wzbogaca glebe i nieco ja urzyznia...Ja sam tak robie na 5-6 klasie ziemi piachow...Pierwszy rok jak pamietam to kukurydza byla taka sobie... teraz sieje juz ja chyba 7 lub 8 rok i musze powiedziec ze rosnie tak jak na glebach bardzo dobrych...plon wynosi mi 10-11 t mokrej. Oczywiscie pod kukurydze trzeba nawiezc nawozy. Ja nawoze pod korzen i pozniej.Pozdrawaim...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

Miałem kuku i co rok to gorzej z nią było

Edytowano przez andrzej2110
cytowanie posta wyzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

siej do upadlego..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Tak ,kukurydza o niczym innym nie marzy by rosnąć na glebie klasy 5-6z ,odpłaca tam wysokimi plonami ziarna,totalny brak wody to dla niej pestka,problemem jest tylko dobranie kombajnu o dużej wydajności gdyż zwykly bizon ma klopoty z potężną masą ziarna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

a ja powiem że nawozy zawsze cos daja na piachu.daj gnój co 3 rok potasu pod korzeń to musi sie urodzic nie ma bata.chyba że susza będzie.ale w tym roku w mojej okolicy ludzie mieli kuku po 3m.dali gnój potas pod korzeń, mocznik i troche saletry.z saletrą na lekkiej ziemii nie można przesadzić bo wypali.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

słyszalem i wyprobowalem mocznik do dokarmiania dolistnego

jak pryskasz to dorzuc tam ze 50 kg micznika na 300 litrow wody

to plony bedą wyzsze o min 10%

ja robilem tak na 4 klasie ziemi i to dawalo dobre rezltaty :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dadam    4

gleby lekkie mają mniejsze zdolności buforowe niż gleby ciężkie, a bardzo dobrym nawozem jest obornik zastosowany jesienią, bo wiosenne orki na glebach lekkich są nie wskazane bardzo je przesuszają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniek    1

To prawda, że obornik podnosi urodzajność lekkich gleb (wiem o swoich polach :lol:). A zamiast obornika dobre są poplony z roślin strączkowych lub motylkowych, zaorane jak są jeszcze zielone. Więcej próchnicy- więcej wody się w ziemi zatrzyma B)


Forza JUVE!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bombay    0
słyszalem i wyprobowalem mocznik do dokarmiania dolistnego

jak pryskasz to dorzuc tam ze 50 kg micznika na 300 litrow wody

to plony bedą wyzsze o min 10%

ja robilem tak na 4 klasie ziemi i to dawalo dobre rezltaty :lol:

A te 300 l to na ha dajesz?? Bo jesli na ha to może ci popalic zboże. ja kiedys dałem po 40 kg mocznika na ha i mi zyto przypaliło ale pózniej plon był niezły. Na lekkie ziemie najlepiej sie zyto nadaje. Ja mam takie ziemie i cały czas sieje zyto co kilka lat sieje owies i potem znów zyto. Nawóz nalezy siac w małych dawkach i kilka razy wtedy sa dobre efekty, dokarmianie dolistne tez bardzo dobrze skutkuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

A ja właśnie z żyta zrezygnowałem na piaskach i sieje kukurydze na kiszonkę. Gdybym w ostatnim sezonie miał żyto zamiast kukurydzy to bym go nawet nie młócił bo pewną do siewu by mi nie uleciało (przy mniejszej suszy uleciało tyle co posiałem). Z kukurydzy zawsze coś na kiszonkę utnę.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Te 50 kg. na 300 l. wody a tym srednio 2 ha. opryskam wiec na 1ha. 25 kg. mocznika

 

 

pozdro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj