garek

Jak przetrzymać te ciężkie czasy?

Polecane posty

Fenol    4

ile masz lat?


kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

masz rację, już nic nie pisz... :lol:


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buchaj    0

@pronar82a-oczywiście, ze obecnie ursus to kapitał zachodni. Ale nawet jak ursus był polski to wileu rolników wolało kupić inny ciągnik. Z bardzo prostej przyczyny-korzystniejszy stosunek jakości do ceny. Co do cukru z trzciny nie chodzi o to, że jest on za darmo tylko, ze jest tańszy (po raz n-ty powtarzam-niższe koszty produkcji). A teraz wyobraź sobie, ze jesteś emerytem, który ma 800zł dochodu miesięcznie z czego połowę przeznaczasz na leki, stajesz prze półką sklepową a naniej dwa rodzaje cukru: z buraków cukrowych (wyprodukowany przez polskigo chłopa i robotnika, w polskiej cukrowni, nasiona buraków też pochodziły z polskiej firmy nasiennej) i z trzciny cukrowej (wyprodukowany gdzieś w Ameryce Pd., zupełnie przez obcy kapitał). Przy czym ten drugi jest o niebo tańszy. I jak myslisz, któy byś wybrał?? Sorry, ale niewielu jest takich "patriotów", którzy z prometejskim wręcz poświęceniem chcą wspierać polskie rolnictwo i przemysł.

Co do nawozów-ja kupowałem kiedyś rosyjskie, bo były tańsze a jako, że nie widziałem różnic w działaniu to po co miałem przepłacać?? aha, ne chcę tu strzelić głupoty, ale podejrzewam, ze polscy producenci nawozów wcale nie są tacy polscy. Ale zaznaczam-musiał bym to najpierw sprawdzić, bo szczerze mówiąc to się nie orientuję.

Kwestia buraków-no to skoro Ci się opłaca siac buraki to siej póki możesz a jak Ci się nie opłąca to dla kró możesz uprawiać kukurydzę, buraki pastewne, lucernę, koniczynę a od bidy to i ziemniaki krowa zje, choć trzeba z nimi uważać.

@Fenol-tak przy okazji mówiąc-ja tez jestem z lubelskiego :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fenol    4

! jeszcze Polska nie zginęła!

pozdrawiam szanownego Pana Buchaja


kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

buchaj masz racje polskie nawozy nie są tekie Polskie ojciec kolegi woził nawozy z terminala od bodajże Białorusi nawozy odrazu w zapakowane w polskie worki.

 

Pronar82a uważam jak ty że należy wspierać się znaczy nasze Polsie produkty ale bez przesady są jakieś granice nikt nie kupi czegos co będzie 2 razy droższe ,nawet ty nieoszukujmy się. Jakby rząd robił takie strefy ochronne to by było to co za komuny po wypuszczeniu na wolny rynek zaczął się upadek .A krowom to możesz zrobić kiszonkę .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pronar82a    178

Np ja bym nie kupił cukru z trzciny bo nie wiem co to dokładnie jest, słyszałem że cukier z trzciny jest rakotwórczy. A co do kiszonki to nie ma porownania jak krowa zje wyslodki a kuku bo po wyslodkach jest wiecej mleka.

Ja tylko mówię jakie są moje poglądy i z jakiej perspektywy patrzę, takie jest moje zdanie i każdy ma swoje.


Chłop ze wsi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2227

Wracając do tematu cięzkich czasow to są one cięzkie-moze gdzie indziej nie ale w Polsce na pewno TAK!

I nikt mi nie powie ze "Jakie tam cięzkie czasy-trzeba sie dostosować" skoro w rolnictwie sie nic nie opłaca, nawozy, opryski do gory, zywiec jest alkoholikiem i cena mleka spadła.

 

W Polsce bedzie dobrze kiedy przestaną ją sprzedawać-w obecnych latach Polska nie ma nic swojego wszystko sprzedali. Popatrzmy na takie czechy-panstwo 10mln ludzi mają skode, zetora i ciągle rozwijają :lol:

Tak jak słysze z rozmow i widze to i w miescie sie nie przelewa, moze ludzie maja wiecej czasu wolnego ale pensje nie sa duze.

A i jeszcze beda walczyc o wyzszy podatek dla rolnikow bo ten co ma 300ha to jest biznesmen i ma kielnie wypchaną baknotami a to co hoduje idzie w ogromnej cenie :D Dostanie dopłate wiec mu na wszystko wystarczy-Ludzie kpiny i posmiewisko w tej polsce na całą europe ! !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

hamy cisnamnie z każdej strony :lol: Kupiłme pole 22 kwietnia jako przejmujący posiałem kuku. ide dzisiaj z fakturami do gminy po zwrot do paliwa a oni że lipa bo pole musiałme mieć od 1 kwietnia. No tak ale to nie moja wina że sieguzdrali z rentami strukturalnymi i 1400 pln przepadło pieprzyć ten kraj :D rzucam rolnictwo


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek1961    2

Wszyscy narzekacie ale tak jest w rolnictwie i w życiu Raz lepiej raz gorzej ! A może trzeba zacząć liczyć koszty produkcji i zobaczyć co sie opłaca a co nie. Na co wydaje się najwięcej pieniedzy i czy można coś gdzieś na czymś zaoszczędzić. Rozpuściło was parę ostatnich tłustych lat a jak coś trzeba robić to każdy tylko narzeka!

Do roboty i nauki ~!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simmass    0
Wszyscy narzekacie ale tak jest w rolnictwie i w życiu Raz lepiej raz gorzej ! A może trzeba zacząć liczyć koszty produkcji i zobaczyć co sie opłaca a co nie. Na co wydaje się najwięcej pieniedzy i czy można coś gdzieś na czymś zaoszczędzić. Rozpuściło was parę ostatnich tłustych lat a jak coś trzeba robić to każdy tylko narzeka!

Do roboty i nauki ~!

 

Mądre i prawdziwe ! ale nauka swoją drogą jest bardzo ważna a inną sprawą jest przyjazne państwo i proste przepisy dotyczące rolnictw ajak u nas ma być dobrze skoro wszystko się zmienia z dnia na dzień na zachodzie rozporządzenia dotyczące rolnictwa nie mogą się zmieniać w ciągu roku tylko w ciągu 10 lat a w Polsce po kilka razy przecież żaden z was jak już posieje to nie zaorze z dnia na dzień i nie posieje czegoś innego tak samo zwierzaki które muszą ileś tam być hodowane. Ludzie, którzy nie mają nic wspólnego z rolnictwem myślą że w rolnictwie to jak w każdym innym biznesie można przestawić produkcję z dnia na dzień wczoraj produkowałem doniczki dziś będę wieszaki. Fakt faktem paliwo tańsze raczej nie będzie maszyny i wszystkie środki też, jedyny plus że jak ktoś ma ziemię to jej cena idzie w górę. Chyba trzeba na działki wszystko pociąć i poprzekształcać, albo nadal zajmować się tym drogim hobby :lol: pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pronar82a    178
Wszyscy narzekacie ale tak jest w rolnictwie i w życiu Raz lepiej raz gorzej ! A może trzeba zacząć liczyć koszty produkcji i zobaczyć co sie opłaca a co nie. Na co wydaje się najwięcej pieniedzy i czy można coś gdzieś na czymś zaoszczędzić. Rozpuściło was parę ostatnich tłustych lat a jak coś trzeba robić to każdy tylko narzeka!

Do roboty i nauki ~!

Jakie parę lat tłustych?? Przez rok tylko zboże było w cenie, a wcześniej to po 450 zł a nawet 3 lata temu zeszło do 280 zł :angry: I jakie to niby tłuste lata!!


Chłop ze wsi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
binek    374

Stare przysłowie mówi "mądry Polak po szkodzie" czy wszystko musi być na hura likwidowane bo się nie opłaca. Przypomnijmy sobie co się działo z kopalniami, zamykano płacono górnikom wysokie odprawy żeby odeszli z zawodu. Dzisiaj gdy gaz zdrożał naszym mędrcą przypomniało się o węglu bo jest tańszy, tylko nie ma gdzie go kopać i na dzień dzisiejszy importujemy węgiel np. z Ukrainy dużo gorszy gatunkowo niż mieliśmy. Oby się nie okazało że za kilka lat cukier z buraka jest tańszy a na miejscu naszej cukrowni stoi supermarket i znowu obudzimy się z ręką w nocniku, bo zrujnować jest łatwo ale zbudować dużo trudniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pronar82a    178

Święte słowa kolego. Ja np uważam że może za kilka lat zabraknąć cukru, ale będzie już za późno żeby to dobudować.


Chłop ze wsi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buchaj    0

W przypadku węgla kamiennego import wcale nie jest taki głupi. W końcu zasoby tego surowca kiedyś ulegną wyczerpaniu i wtedy będzie można wydobywać swój. A narazie trzeba ciągnąć z innych.

Co do "przyjaznego rządu"- pewnie, ze byłoby fajnie gdyby władza pomagała swoim obywatelom, ale "każdy naród ma taka władzę, na jaką sobie zasłużył". Więc może lepiej zacząć od siebie... Na władzę i tak w końcu wielkiego wpływu nie mamy (oczywiście poza wyborami :P ). Zatem-jak napisał @Bartek1961-"Do roboty i nauki". :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek1961    2

Widzę że moje zdanie nie spodobało się kolegom z Agrofoto ale niestety tłuste lata się skończyły i trzeba zabierać się do roboty i liczenia kosztów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

niespodobało się bo nikt tych tłustych lat nie zauważył


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer25    1

ja powiem wam tak,każdy mówi "rolnik to ma dobrze sam spi a mu samo rosnie" :o a to ku*** gówno prawda to niech sie ktos z nami zamieni ,taki biznesmen :o .Po żniwach zboże taniało z dnia na dzień a cena chleba ciągnie rosla.Albo teraz co te mleczarnie se myślą?!Poch***li normalnie 1.30 za litr mleka?! to smiech na sali a w sklepie mleko rozcieńczone z wodą po 2 zł

Powiem wam jedno powiedzenie"Od myszy do cesarza każdy jebie gospodarza"-i to prawada

 

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pronar82a    178

Jak masz 1.30 za litr mleka to masz bardzo dobrze, bo ja mam 0.95 zł. Ku**a złodzieje i oszuści. Zborze takie tanie że nie wiem czy na 0 w tym roku się wyjdzie :o


Chłop ze wsi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja myslałem, że będzie lepiej, załapie się na młodego rolnika, że coś mi się będzie należeć a tu figa z makiem :P troszke dorabiałem na budowach ale wiadomo jak... a za pare dni ide do pracy zawczasu... nie ma co czekać wiem, że musze i chce iść żeby coś z życia mieć i by potem mieć świadectwo że mam doświadczenie a ziemia to tak... z miłości... a chciałem być panem na swoim a do pracy musze iść paranoja Panie i Panowie Koledzy, pozdrawiam


być kimś być sobą... kochanym być...
-U-R-S-U-S- polubisz każdą drogę:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

Panowie, prawda jest taka, że przeżyją tylko najwięksi. Każdy kto ma mniej niż 20 ha już teraz może zrezygnować. Dlaczego? - bo taka jest polityka naszego państwa. Od kiedy dołączyliśmy do UE musimy spełniać jej wymogi. Średnia wielkość zatrudnienia w rolnictwie w UE to około 5,5%, rekordowe kraje (np WB, Holandia) mają zatrudnienie w rolnictwie na poziomie 1%! W Polsce...w Polsce mamy 20-30%!!! Te 20-30% zatrudnionych w rolnictwie produkuje zaledwie 5% PKB! Unia postawiła Polsce cel zmniejszenia zatrudnienia w rolnictwie do średniej europejskiej...i niestety ale prawda jest taka że nasz rząd realizuje ten plan. Robi to na różne sposoby...winduje ceny nawozów, oferuje dopłaty za rezygnację z produkcji mleka itd... Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Jest. Wystarczyłoby zmienić ustawy. W Polsce jak wiadomo rolnikiem jest każdy kto ma 1ha przeliczeniowy ziemi. W UE natomiast każdy kogo dochody w połowie pochodzą z rolnictwa. Jakby liczono tylko prawdziwych rolników to nie wypadaliśmy tak źle z tym zatrudnieniem w rolnictwie...więcej bylibyśmy pewnie nawet poniżej średniej...no ale cóż...łatwiej zniszczyć rolnika :angry: tu jest bardzo ciekawy artykuł o tym ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@JoHnyD dobrze mówisz i Polska wiedziała ze tak będzie się działo wstępując do UE, państwa starej Unii też kiedyś miały taką reformę. Ci powyżej 20 ha też mogą nie przetrwać. A małe gospodarstwa do 10 ha mogą tylko przetrwać przy danej specjalizacji. Bo jeśli ktoś na powierzchni 10 ha zasieje zboża to raczej jest to mało opłacalne, np kombajn na taką powierzchnię, ale już 10 ha maliny to już dużo i przy takim areale można śmiało inwestować w specjalistyczny sprzęt.


FUNKMASTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

przy obecnych relacjach cenowych najprędzej upadną ci najwięksi, do tej pory jak ktoś miał więcej ha to było mu łatwiej, teraz ten co ma 20 ha pójdzie i dorobi było nie było na pewno przetrwa te "ciężkie czasy", a ten co ma 200 nie ma szans dorobić po to by przetrwać. tym bardziej gdy się rozwijało na kredyt. teraz jest najtrudniejszy czas dla największych gospodarstw, co prawda zawsze można parę ha wykroić i sprzedać jednak gdy nie ma dochodów tylko straty to nit na dłuższą metę nie pociągnie prędzej padnie niż sprzeda hektar. w polsce już od dawna mamy ceny w euro teraz gdy złotówka osłabła jest szansa by ceny zbóż trzody czy mleka osiągnęły lepszy poziom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez konteno
      O pogodzie ,opadach i odnotowanych temperaturach w różnych częściach kraju i nie tylko w rozpoczętym 2024 roku. 
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, zainteresował mnie pewien temat. Jakie negatywne skutki ma wywóz,, szamba domowego,, na pole jako gnojowicy? czy poprzez środki chemiczne idzie glebę w jakiś sposób,, zniszczyć,, ? czy działa to po prostu jako zwykła gnojowica? kiedyś stosowano przydomowe ,,oczyszczalnie,, i szło to dalej. Pytam z czystej ciekawości bo wiem że niektórzy tak robią, sam tego nie praktykuje, jest to oczywiście nielegalne 😉
    • Przez superfarmer02
      Zapraszam na kolejny rok wstawiania ursusów za 50tys i zetorow za 100tyś+🙈😂
    • Przez TheRolnik1992
      Witam wszystkim. 
      Mam mały problem z budową chodnika przy drodze powiatowej w mojej miejscowości. Mianowicie wzdłuż mojej działki i drogi idzie rów do którego dołącza się rów z mojego bajorka,( pełni on funkcję przelewową). I teraz gdy w końcu zaczęli robić chodnik to wg planu rów ma zostać zasypany. W tym momencie pojawia się problem z nadmiarem wody z bajorka jaka będzie np. przy roztopach, ponieważ zacznie mi zalewać pomieszczenia gospodarcze . Odprowadzenie na mojej działce zostanie ale tylko do drogi potem nie ma jak dalej płynąć.
       Teraz moje pytanie :
      czy mogę jakoś załatwić żeby w miejscu rowu może być wkopana rura by woda mogła dalej spływać pod chodnikiem? 
      czy drogi mają odgórnie w planach żeby odcinać się od napływu wody z działek sąsiadujących? 
      Z góry dziękuję za odpowiedzi i pomoc. 
      Teraz lecę na oddział wody polskie by załatwić jakieś mapki na których ten właśnie rów może być zaznaczony.
    • Przez kamils1118
      Witam. Czy będąc na ryczałcie i mając konto osobiste w banku spółdzielczym muszę zakładać drugie konto rolnicze żeby dostawać przelewy fakturowe np. za sprzedane bydło lub zboże? Wiem że dopłaty bezpośrednie mogą wpływać normalnie na konto osobiste.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj