Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak przetrzymać te ciężkie czasy?

160 odpowiedzi na ten temat

#21 Share gosc1

gosc1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 20 wrzesień 2008 - 16:13

Jak przetrzymać te ciężkie czasy? A ja bym był właśnie za tym by te od 1 do 15-20 ha gospodarstwa doszły do takiego wniosku ze sie nic nie opłaca i wydzierżawiły/sprzedały swoją ziemie dla tych co w rolnictwie widza zysk i umieją dobrze gospodarować, znajdować w tym przyjemności pieniądze.
Mozę za ostro, no ale cóż,: Nie opłaca sie , rzucajcie, idzie do roboty na 8h, a w polu niech ktos inny sie,,męczy,, a właściwie dobrze zarabia. Ja nie narzekam. Żadne to ciężkie czasy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak przetrzymać te ciężkie czasy? Dzisiaj, 07:36
  •  

#22 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 20 wrzesień 2008 - 18:26

Jak przetrzymać te ciężkie czasy? babcia mówiła że kiedyś były ciężkie czasy, ojciec też mówił że kiedyś było ciężko. Lecz wszyscy mówią że dla rolników tak jak za gierka nigdy już dobrze nie będzie. Jak ktoś chce tylko zasiać zboże czy rzepak i zbierać kasę to nigdy mu lepiej nie będzie bo cały rok prawie nic nie robi tylko zaorać zasiać zebrać i trochę popryskać, a później się dziwi czemu pieniędzy brakuje i jak mu jest ciężko nie rozumiem takiego podejścia. Bez pracy nic samo nie przyjdzie.
Odnośnie opłacalności produkcji warzyw to właśnie zaczyna się finansowa strona pogarszać opłacalność jest coraz gorsza, a ci co twierdzą że się opłaca że hoho to chyba nie umieją liczyć a szczególnie własnej pracy. Owszem obraca się czasami olbrzymimi pieniędzmi (w porównaniu do zbóż czy rzepaku) lecz często się zdarza że niewiele tak naprawdę z tego zostaje.
Jak już wszyscy zauważyli to szczególnie ostatnio dochody strasznie się zmieniają z roku na rok więc rada jest prosta tak jak już wcześniej pisali aby średnio wyszło na plus - jak to zrobić - nie szaleć nie skakać z kwiatka na kwiatek - robić swoje coraz lepiej. Każdy nowy kierunek pociąga nowe koszty - czy się zwrócą nie wiadomo. Jak si ę ma troszkę na koncie to można wtedy pomyśleć o czymś nowym.

#23 Share Fenol

Fenol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 20 wrzesień 2008 - 19:34

Jak przetrzymać te ciężkie czasy? kolejny raz złapałeś Kolego rzecz za "jaja" baaardzo trafna opinia, też tak myślę... a co do Gierka to wciąż słyszę że za Gierka to...jak był Gierek... brakuje Gierka...no po prostu rynce opadają... taka nostalgia nic konstruktywnego nie wnosi, co mnie jakiś stary komuch którego długi spłacam obchodzi...ch*j mu na grób!
kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 20 wrzesień 2008 - 20:39

Jak przetrzymać te ciężkie czasy? Długi to ewentualnie spłacasz po solidarności a nie po gierku.

Bo jak solidarność strajkowałą to przecież fabryki stały, a odsetki rosły a spłacać nie było z czego.

Generalnie przyłanczam się do wypowiedzi @vvojtas1, ale ogólnie nie jest jeszcze tak źle żeby nie mogłobyć gorzej.
Nie narzekajmy tylko działajmy :lol: .
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#25 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2077 postów

Napisany 20 wrzesień 2008 - 21:08

Jak przetrzymać te ciężkie czasy? mylisz się wiem że jakiś towarzysz (ale niewiem jak siąę nazywa) wpadł na genialny pomysł zaciągnął kredyt i nagle wszystko się polepszyło ale pieniądze szybko się skończyły a na dodatek trzeba spłacać kredyt (i do do dzisiaj) no i pojawił się kryzys-braki w sklepach,zresztą wszystkiego no i rosnące niezadowolenie i strajki .

#26 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 20 wrzesień 2008 - 21:21

Jak przetrzymać te ciężkie czasy? Pomieszałeś trochę faktów, weź poczytaj roczniki statystyczne z tamtych lat nt. produkcji zaciąganych kredytów itd., a potem dyskutuj :lol:. Ludzie w dzisiejszym świecie nie potrafią sami formułować opinii, tylko karmieni papką medialną sami ją dalej wydalają.

Do czasu kiedy gierek odszedł od władzy Polska nie miała nawet 20 mld długu. W roku 90 było niecałe 40 mld dolarów długu, a wiesz jakie w tej chwili jest zadłużenie Polski? Ddzisiejszy dług Polski wynosi ponad 200 mld dolarów.

No i wtedy budowano h....e fabryki, szpitale, bloki. A dzisiaj je sprzedają, nic nowego nie budują (najważniejsze drogi w kraju nadal mamy po gierku) i dług jest coraz większy.
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#27 Share Adik_ziel

Adik_ziel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2163 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i Motocross ;)

Napisany 20 wrzesień 2008 - 21:36

Jak przetrzymać te ciężkie czasy?

babcia mówiła że kiedyś były ciężkie czasy, ojciec też mówił że kiedyś było ciężko.

A mi właśnie na odwrót mówi babcia, wujek, mama. Kiedyś się wybudowało oborę stodołę dom i nie było strasznie, a tera, żeby wybudować coś to trzeba na głowie stanąć. Tak samo z ciągnikami dziadek miał brać Ursusa C-360 trafił się zetor 7211 dużo droższy i jakoś dziadek nie patrzał tylko brał coś w tym jest, a to było 20lat temu. Powiem tak jak ktoś ma głowę to przetrwa te czasy.
«Adik_ziel will do anything for you.»

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

#28 Share zen88

zen88

Użytkownik

• Validating
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 20 wrzesień 2008 - 21:39

Jak przetrzymać te ciężkie czasy? @deer,Adik_ziel, święta prawda, a co do innych to zapytajcie się ilu rolników pokupowało nowe ciągniki i inny sprzęt w latach 70-80 czyli za czasów Gierka? Zapytajcie sie jakie były przeliczniki tj. ceny żywności do cen innych artykułów. Ile osób wybudowało nowe domy, obory kurniki , ale nie na kredyt tylko za gotówkę? A najlepszym przykładem dotowania rolnictwa przez rządy Gierka było to że cena przenicy byłoa wyższa od ceny chleba (przez krótki okres). więc nie gadajcie jak nie wiecie.

pozdrawiam

#29 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 20 wrzesień 2008 - 22:03

Jak przetrzymać te ciężkie czasy? Adik_ziel
ja jeszcze pamiętam jak mój ojciec uprawiał końmi pole choć mieliśmy ciągnik (mam 25lat), mój dziadek u niemca orał wołami pole. Pracowało się od świtu do nocy, po ciemku nie dało rady bo nie było prądu i ciągników. teraz człowiek przyzwyczaił się do prądu, neta, telewizji, samochodu i powrotu do ciepłego domu - nie pracuje się już tak ciężko jak kiedyś i warunki życia są lepsze - są maszyny i jest lżej później się dziwimy że nas na różne rzeczy nie stać, z resztą to że kogoś stać nie oznacza że jest ciężej albo lżej. Zostaje nam jedno robić to co się lubi (ja do tego lubię wiedzieć co jem i dobrze zjeść :lol:). Tylko czasem dołuje że trud swej pracy oddaje się za bezcen. Jednak jak się robi coś dobrze to żyć z tego idzie nawet w trudnych czasach.

#30 Share Fenol

Fenol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 21 wrzesień 2008 - 21:32

Jak przetrzymać te ciężkie czasy? $*&^%$#@!!!!Balcerowicz misi odejść!!!!! :lol:
BUAHAHAHAHHAAA
kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 21 wrzesień 2008 - 21:47

Jak przetrzymać te ciężkie czasy? Nie ma jak konstruktywny głos w dyskusji :lol: :D .

#32 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 21 wrzesień 2008 - 22:41

Jak przetrzymać te ciężkie czasy? co do budynków to wtedy były jednak troche inne czasy...u mnie owczarnie budowali w 80-81r, 49x12m ogólnie budynek na okolicę.bali się zaciągnąć kredyt, bo pieniądze nie były małe i był problem żeby go załatwić.jednak udało się i jak była po kilku latach inflacja to go spłacili za połowę dochodu rocznego wypracowanego w gosp.sprzedali kilkadziesiąt jarek reprodukcyjnych.to raczej normalne nie było...

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#33 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2077 postów

Napisany 22 wrzesień 2008 - 09:17

Jak przetrzymać te ciężkie czasy? deer no i tu się mylisz bo to właśnie Gierek pozaciągał te kredyty

"Edward Gierek zakładał utrzymanie szybkiego wzrostu gospodarczego i jednoczesną poprawę materialnych i kulturowych warunków życia społeczeństwa. Rozwój kraju w latach 1971-75, finansowany wysokimi kredytami zagranicznymi, przejawił się we wzroście dochodu narodowego o ok. 60%, a płac realnych o ok. 40%. Przyczyną załamywanie się tej polityki po 1975 r. było niepodjęcie reform politycznych i gospodarczych, wysoka akumulacja dochodu narodowego, zadłużenie zagraniczne i in. Załamanie to spowodowało strajki ,narastający kryzys (w 1979 r. spadek dochodu narodowego - pierwszy raz po wojnie) towarzyszyła tzw. propaganda sukcesu"

Po prostu wziął kredyt i nie zaiwestował tylko przejadł a odsetki musimy my płacić

źródło

#34 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 22 wrzesień 2008 - 09:35

Jak przetrzymać te ciężkie czasy? wszyscy wsominacie dawne czasy a to nic tutaj nie wnosi, fakt kiedyś uprawiając 1 ha buraków można było cary rok życ nic nie robiąc ale to już nie wruci, a receptą na obecne ciężkie czasy, są chyba tylko usługi, ale najgorzej mają ci co majachodowle i muszą kupować gotowe pasze :lol:

#35 Share jarekw

jarekw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów
  • Zainteresowania:budownictwo, rolnictwo, ornitologia

Napisany 22 wrzesień 2008 - 10:57

Jak przetrzymać te ciężkie czasy? Tak czytam sobie i myślę.........że z wieloma wypowiedziami po części się zgadzam. A z innymi zupełnie. Więc po kolei :lol:
Historia Polski, zwłaszcza ta najnowsza jest bardzo ciekawa, a ocena poszczególnych wydarzeń zależy przede wszystkim od tego, kto ją ocenia. Nie ma sensu powtarzac tego co ktoś już powiedział/napisał. Natomiast z własnej obserwacji moge powiedziec, że kapitalizm w Polskim wydaniu jest chyba mimo wszystko gorszy od komunizmu, również w Polskim wydaniu. I nie chodzi tu tylko o pieniądze. Moim zdaniem w Polsce dla uczciwej pracy nikt teraz nie ma szacunku. Dla mojej pracy i Waszej pracy w szczególności, ponieważ jest związana z rolnictwem. I jeśli ktoś mówi, że komunizm polegał tylko na oszukiwaniu społeczeństwa, to ja pytam jak jest teraz ??? Czy obraz ogólnego pseudo dobrobytu, który kreuje PO z Donkiem na czele to nie obraz iluzoryczny ??? Jesteśmy "bombardowani" informacjami o wzroście gospodarczym, o wzroście PKB, itp., itd. A czy ktoś mówi o tym ile wynosi Polski dług, ile kosztuje obsługa tego długu, czy ktoś mówi o tym co zrobimy jak skończą się nam surowce energetyczne, co zrobimy gdy świat stanie w obliczu globalnej klęski, jaką będzie brak wody pitnej. Kapitalistyczni politycy potrafią tylko pluc sobie w twarz i myślec najdalej w perspektywie najbliższych wyborów ( i tak jest teraz dokładnie u Nas). Zamiast rozwiązywac konkretne problemy wyciąga się jakieś tematy zastępcze, dyskutuje się czy można kastorwac pedofilów czy nie, czy na spotknaie to ma jechac premier czy prezydent. A co z prawdziwymi problemami ???
W Polsce co roku zamyka się cukrownie w imię reformy unijnego rynku cukru. A od tego roku jest taka sytuacja, że to co mogą teraz wyprodukowac działajace cukrownie, to jest mniej niż wynoszą krajowe potrzeby. Czy w tym jest Polski interes? Przykładów jest więcej, nie tylko związanych z rolnictwem. Więc czy dobrze jest siebie oszukiwac, że wszystko jest niby OK?

Reasumując, zgadzam się z tym, że polacy nauczyli się za bardzo narzekac, a niektórym nie chce się pracowac i dlatego mają gorzej niż kiedyś.
A z drugiej strony nie zgadzam się z tymi którzy mówią, że ogólnie jest za***iście i problem polega tylko na tym, że trzeba się umiec przystosowac. Bo ja do niesprawiedliwości i oszukaństwa przystosowac się nie umiem!
Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

#36 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 22 wrzesień 2008 - 11:48

Jak przetrzymać te ciężkie czasy? @sebe1033
Właśnie o takiej papce medialnej poprzednio pisałem. Czy Ty umiesz samodzielnie mysleć ? Popatrz skąd to ściągnołeś. Żeby w szkole mieć piątki to trzeba tak się uczyć jak nauczyciel chce czyli zgodznie z obowiązującym systemem, czyli właźić mu w d..ę.
Jak gierek tego nie zainwestował (fabryki min. URSUS, huty, stocznie sic!) to powiedz mi co dzisiaj robią nasze elity polityczne ?

@jarekw
Całkowicie się z tobą zgadzam.

#37 Share JoHnyD

JoHnyD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 22 wrzesień 2008 - 14:26

Jak przetrzymać te ciężkie czasy? Panowie ale skończcie o gadać o tym jak to było za gierka bo to nic nie wnosi :lol: Trzeba myśleć co tu robić teraz i gdzie szukać pewnych pieniążków. Ceny mleka, żywca, zbóż itd ogólnie produktów rolnych skaczą jak pijane zające! Ceny nawozów cały czas idą do góry :angry: Co robić? Ja myślę w ten sposób: Ciągnąć ile się da od Unii! Doić z niej jak z krowy. Jak? A kto dostaje największe dopłaty?...oczywiście każdy odpowie, że ekolodzy! I to jest aktualnie IMO najlepszy wybór. Nie produkować na siłę, bo na siłę się nie da. Zapraszam do lektury http://www.arimr.gov...alacznik_10.pdf . Najwięcej można wyciągnąć z upraw sadowniczych. Oczywiście wiąże się to z dużymi nakładami kosztów - ogrodzenie całej działki, obsadzenie drzewkami, zabezpieczenie drzewek przed mrozami, koszenie, przycinanie. Ale w sumie to koszty te nie są aż tak wielkie. Metr siatki leśnej kosztuje na allegro ok 3,50. Obliczmy koszt ogrodzenia działki o powierzchni 10 ha np 200m x 500m . 200+500+200+500=1400m*3,5zł/m=4900zł na siatkę do tego jakieś słupki powiedzmy coś w granicach 6 - 7 tys złotych. Teraz zajmijmy się obsadzeniem działki. Nie wiem dokładnie w jakich odległościach trzeba sadzić drzewka ale pewnie 10m jedno. Powiedzmy że na 200 m możemy posadzić 20 i na 500 m 50 = ok 1000 drzewek szukałem w necie cen takich drzewek to ok 5 zeta za sztukę ale myślę że przy większej ilości można by było wyciągnąć nawet niższą. Czyli mamy już 7 tys + 5 tys zł = 12 tys. Dopłata w pierwszych trzech latach wynosi 1800 zł więc 10 ha*1800zł=18000 tys zł rocznie. zostaje nam 6 tys z których część trzeba wydać na koszenie. Powiedzmy że zostaje nam 3 tys na czysto w pierwszym roku po odjęciu zabezpieczenia 1000 drzewek przed mrozem. Ale już przyszły rok to tylko liczenie gotówki :D
Co o tym myślicie?
Pozdrawiam

#38 Share jarekw

jarekw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów
  • Zainteresowania:budownictwo, rolnictwo, ornitologia

Napisany 22 wrzesień 2008 - 15:16

Jak przetrzymać te ciężkie czasy? Wszystko jest niby pięknie, ekologia to przyszłośc, więc na tą chwilę pomysł jest dobry. Problem w tym, że wspólna polityka rolna w takim kształcie to ma byc na razie do 2013, a potem to niewiadomo co "mądre głowy" w Brukseli wymyślą. A jeśli po 2013 dopłaty zmaleją o połowę albo znikną wogóle bo okaże się, że sadów ekologicznych jest dwa razy za dużo? Wtedy trzeba policzyc ile kosztuje likwidacja sadu o powierzchni 10 ha.
Jedno jest pewne, to co będzie po 2013 będzie ukierunkowane na maksymalną redukcję subwencji oraz przerzucenie kosztów na rolników. Bo dla tych kapitalistycznych świn, tak będzie najprościej. Teraz politykom nie chce się myślec, bo to jest bardzo męczące :angry:
Moim zdaniem, nie da się podac dobrej recepty na pewne zyski z rolnictwa w najbliższych latach.

P.S. Ja wiem, że gadanie o tym jak było za Gierka nic nie wnosi do obecnej sytuacji, ale chyba trzeba zdawac sobie sprawę jaką mamy naprawdę sytuację oraz kto za co odpowiada? A taka wiedza potrzebna jest po to, aby dycyzje związane z Naszą przyszłościa były jak najlepsze.
Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

#39 Share JoHnyD

JoHnyD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 22 wrzesień 2008 - 15:37

Jak przetrzymać te ciężkie czasy? To prawda, że liczenie na dopłaty to duże ryzyko. IMO myślę, że nie tak prędko zostaną wycofane, bo jeśli tak by się stało u nas to musiały by być wycofane w całej UE...jeśli tak by się stało to nie tylko polscy rolnicy dostali by po d**** :lol: Mając 5 letni sad, i wtedy rezygnując z eko można bawić sie w pryskanie, nawożenie<?> itd i też czerpać z niego jakieś zyski;) Ewentualnie wchodzi w grę jeszcze jedna opcja - uprawianie eko ziemi. Tu jedyne koszty to koszty paliwa na uprawy i materiału siewnego. Dopłata też całkiem niezła i sporo kasy zostaje z nawozów, środków ochrony roślin itd...

PS. W poprzednim moim poście do dopłaty którą podałem należy dodać dopłatę bezpośrednią - tą z której korzystają normalnie rolnicy czyli 1800+ ok700 = 2500zł!!! Mając ok 40 ha takiego sadu można zarobić naprawdę konkretną kasę:D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share gosc1

gosc1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 22 wrzesień 2008 - 15:43

Jak przetrzymać te ciężkie czasy? A kto w tym sadzie będzie pracował/ krasnoludki. Musisz dać też dobra kasę żeby ludzie w takim 40 ha sadzie pracowali.