Skocz do zawartości

AgroFoto.pl
Logo
Forum rolnicze
Zdjęcie

uprawa maku

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
8 odpowiedzi na ten temat

#1 DominikKuchniak

DominikKuchniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 12 wrzesień 2008 - 22:04

uprawa maku Witam, jestem ciekaw jak to jest z uprawą maku. znajomy mi dziś mówił że sieje tą roślinkę i z 1h można uzyskać ok 1 tony maku, który sprzedaje po 8zł za kilo czyli 8tys. za tonę, powiedział jeszcze że nie należy za dużo walić nawozu pod siew bo to nie wychodzi na dobre. jak to z tym makiem jest?
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
uprawa maku Dzisiaj, 21:11
  •  

#2 vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 540 postów

Napisany 12 wrzesień 2008 - 23:04

uprawa maku no to znajomy Ci bajek naopowiadał u niego to może i owszem ale w Polsce to średnio zbiera się 500-700kg. po 8 zł to był miesiąc temu teraz jest po 6 (pomijając ostatnie 1,5 roku cena nie przekroczyła 5zł). Poza tym twoja gmina musi mieć możliwość uzyskania pozwolenia dla plantatorów. Siew a musisz kupić 1kg maku to 150 zł. Do tego zapomnij o opryskach jeśli chcesz tonę maku uzyskać obróbka tylko i wyłącznie ręczna, bo w naszej kochanej Polsce nie ma zarejestrowanych środków ochrony dla maku (największe utrapienie to komosa). Cały czas dobijają nas Czesi ze swoim makiem, bo oni mogą siać odmiany morfinowe i sprzedać makowiny na farmaceutyki nie mówiąc już o tym że lepiej plonują, a poza tym, mają zarejestrowane środki na mak i do tego ułożone programy zwalczania chwastów. W moim regionie jeśli chodzi o ostatnie 3 lata plony maku można uznać za beznadziejne. do tego tradycyjny ręczny zbiór - można kombajnem ale mak traci na jakości a w dodatku można złapać sporo piasku. sieję 0-8ha maku średnio pewnie koło 3 rocznie zależy jak pola pasują i jakie są ceny
  • 0

#3 szpeniek26

szpeniek26

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 508 postów
  • 6451531
  • Zainteresowania:Kulturystyka i oczywiście rolnictwo;)

Napisany 13 wrzesień 2008 - 06:52

uprawa maku U mnie sasiad też sieje około 0,5 ha to rośnie mu z tego kawałka około 300kg kiedys miał prawie 0,5tony z tego areału ale to tylko raz a cena obecnie to 6zl za kg, ja to nie widze sensu to siac na dodatek zbierać to ręcznie to mi sie nie usmiecha to :lol:
  • 0

#4 DominikKuchniak

DominikKuchniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 13 wrzesień 2008 - 12:20

uprawa maku mój znajmy mieszka w okolicach sandomierza jadąc od strony kielc, mówił że u niego z 1ha to do tony maku wychodzi, a pryska od dwuliściennych chyba fusiladem ze dwa razy i ktoś kosi mu to zwykłym kombajnem do zboża a później czyści to zwykłą wialnią, wczoraj miał sprzedać to dziś go zapytam po ile jest
  • 0

#5 DominikKuchniak

DominikKuchniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 13 wrzesień 2008 - 21:04

uprawa maku pytałem znajomego i sprzedał po 7.30zł za kg, sieje to siwniczkiem ręcznym, zasiał 0.7 ha a nasiona kosztowały go 200zł, zebrał ok 0.8 tony
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#6 vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 540 postów

Napisany 13 wrzesień 2008 - 21:54

uprawa maku z tego co pamiętam to fusilade jest na jednoliścienne. Ręcznym siewniczkiem to pewnie sił cały dzień siał, no i w końcu coś napisałeś że "do tony" a nie tonę. Można jeszcze jakimś glifosatem przed wschodami maku, na tym legalnie w Polsce opryski się kończą no chyba że na jednoliścienne. Żeby zebrać kombajnem to
mak musi stać Trzeba kosić wyżej żeby nie łapać piasku bo taki mak z piaskiem to naprwdę trudnooooooooooooooo sprzedać
nie może być żadnych chwastów chodzi szczególnie o komosę - mak łapie zapach i już w dobrej cenie go nie sprzeda
mak ociera się w przenośnikach - szczególnie w ziarnowym i wydzielają się z niego tłuszcze - już nie jest jasno niebieski tylko ciemniejszy i znów traci się na jakości i na cenie
nie pisz posta pod postem, użyj opcji edytuj
  • 0

#7 DominikKuchniak

DominikKuchniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 13 wrzesień 2008 - 22:05

uprawa maku ja się nie znam na uprawie maku. pisze tak jak on mi mówił, a co do sprzedaży to on go handlował wczoraj w nocy wiec wszystkiego w tym jego maku kupcy na pewno nie zauważyli, powiedział też że cena spadła bo jest dużo maku z czech
  • 0

#8 vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 540 postów

Napisany 13 wrzesień 2008 - 22:39

uprawa maku ponoć czesi sieli około 10 000ha maku, a w zeszłym roku posieli 4x więcej ile w tym prawdy nie wiem ale tak słyszałem, co do zauważenia to piasek czuć w zębach , zapach zaś nosem i światło nie jest potrzebne. W tej cenie wydaje mi się że sprzedał znajomemu piekarzowi. W zeszłym roku sąsiad sprzedał mak a na drugi dzień kupiec mu go odwiózł bo był w nim piasek.
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#9 RobertKowalewo

RobertKowalewo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:motocykle,rolnictwo,sport,fotografia, historia

Napisany 07 listopad 2009 - 22:58

uprawa maku Co rok sialiśmy około hektara maku, ale od 6 lat już nie trudnimy się tym. Pamiętam tylko że bardzo sie kułem badylami (miałem 8 lat xD) A potem tata śrutował go i sprzedawał na giełdzie w Poznaniu.
  • 0
ArturKowalewo