Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sposób na nierówności na polu

28 odpowiedzi na ten temat

#21 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2080 postów

Napisany 16 listopad 2008 - 22:26

Sposób na nierówności na polu orka zalerzy nie tylko od ustawienia pługa (chodź to też ważne) ale i od prędkości ,warunków polowych typu uwilgotnienie ,rodzaj gleby (ja to mam prawie wszystkie chyba :angry: ;) ) no i stanu a raczej wyposażenia pługa ,przeważnie są zwykłe odkładnie (nieznam nazwy) i one bez ścinaczy listwowych nie radzą sobie z odkładaniem można jeszcze przedpłużki mieć ale to raczej przy dużej ilości poplonu,trawy ,albo też lepsze odkładnie śrubowe czy cus

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Sposób na nierówności na polu Dzisiaj, 21:49
  •  

#22 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 16 listopad 2008 - 22:52

Sposób na nierówności na polu Endju nie chciałem cię rozśmieszać ani obrazić poprostu niewiem w jakich warunkach gospodarujecie i terminach które was piliły, odniosłem się do konkretnego postu, zapytałeś się o powstające nierurówności na polu i podzieliłem sie swoimi spostrzeżeniami, ja mam pewne doświaczenie ponieważ gospdaruję samodzielnie ładnych parę lat, a na przyszłość precyzuj tematykę naświetl problem w jakimś kontekście moje odpowiedzi będą precyzyjne ;)

#23 Share endrju00711

endrju00711

Rolnik - Lotnik :D

• Members
  • PipPipPip
  • 853 postów

Napisany 17 listopad 2008 - 15:55

Sposób na nierówności na polu A węc jak byś zauważył ten temat jest stary , i problem znikł , więc nie ma sensu roztrząsywać tego tematu . Po drugie , mój problem nie polega na tym , że po orce jest nie równo , tylko po szeregu zabiegów agritechnicznych , i podczas zbioru czuć koleiny , które powstały przy uprawie , i siewie . Ziemie mam bardzo grzęskie , i łatwo o koleiny , więc zastanawiamy się nad kołami bliźniaczymi do MF 255 , bo to on wykonuje siew , i po nim zostają koleiny , ale nie tylko , bo C-360 z agragatem terz zostawia nie małe koleiny . Podejrzewam , że koła bliźniacze , i wał do pługa rozwiąże problem .

#24 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2080 postów

Napisany 18 listopad 2008 - 22:06

Sposób na nierówności na polu a wiesz co jeszcze może to rozwiązać opony radialne nie diagnalne zwłaszcza w MF

#25 Share endrju00711

endrju00711

• Members
  • PipPipPip
  • 853 postów

Napisany 19 listopad 2008 - 14:25

Sposób na nierówności na polu Radjalki mam , i na okres orki , i siewu spuszczamy powietrze , aby była lepsza przyczepność , moge śmiało powiedzieć , że różnica jest , ale po orce siałem , to i tak roztały koleiny , ale nie aż takie ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#26 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 19 listopad 2008 - 16:08

Sposób na nierówności na polu Mniejsze nierówności dobrze niweluje brona wahadłowa, wieksze bruzdy całkiem dobrze wyrównuje gruber na szerokich łapach z wałem ale trzeba przejechać dwa razy żeby był zadowalający efekt.

Jeśli musisz siać tuż po orce bez wałowania zastosuj spulchniacze śladów ciagnika, zniwelują nieco koleiny po ciągniku.

#27 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 19 listopad 2008 - 16:35

Sposób na nierówności na polu Endrjiu wreszczie sprecyzyzowałweś swoje pytanie. Według mnie problem będą rozwiązywały koła bliżniacze. Z tego co piszesz wynika że nie w wyniku orki lecz uprawa przedsiewna powoduje koleiny. Jeżeli twoje gleby są zwięzłe tzn zawierają dużo części ilastych i glinastych, które przy dużej wilgotności stają bardziej plastyczne i to powoduje powstawanie kolein. W tym roku na jesieni wystąpiły 2 tyg. opady i dlatego problem kolein pojawił się w takim stopniu.Zetknąłem się z takimi glebami, pomagałem jednego roku koledze w upawie (miał operację) z jego ojcem i bratem sialiśmy prawie dwa dni żeby zrobić wszystko we właściwej wilgotności gleby właśnie chodziło oto aby nie powstały koleiny, ziema bardzo żyzna (kukurydza rośnie jak las) i wydaje wysokie plony tylko trzeba we właściwym momęcie wejść na pole, gleby takie u nas nazywamy "chwilówkami". Pomysł z wałami Cambella uważam za nietrafiony gdyż wał ten zagęszczając zniczy całkowicie strukturę gleby, spowoduje w razie większego deszczu powstanie klepiska w dosłownym znaczeniu tego słowa, jeżeli już to tylko lekki wał strunowy lub dwa rodzaje bron ciężkie i lekkie, klepisko na polu spowoduje uduszenie kiełkujących roślin. Zabiegi uprawowe powinny napowietrzać glebę, oraz dużo nawożenia organicznego, przypomniałem sobie że podobne gleby widziałem w północnych Włoszech.

#28 Share endrju00711

endrju00711

• Members
  • PipPipPip
  • 853 postów

Napisany 19 listopad 2008 - 17:48

Sposób na nierówności na polu Rozumiem , czyli cambella nie polecasz , a może kroskil ( chyba tak się pisze ) , on zagęszcza ziemie na wierzchu w tym momencie mam założoną kolczatke , i nie ma wielkiej różnicy w miejscach , których przejazd został wykonany drugim pługiem , bez kolczatki , jak jest sucho , to na niektórych polach się osypuje piach , a na innych , odkładają się bryły gliniaste , które później mósze uprawiać po cztery razy , a na piachach , to MF jeździ , bo jest lekki , i tylko , że ciągnie ten agregat , a na ciężkich to C-360 i troche te bryły rozwala , myślałem , że cambella będzie dobrym rozwiązaniem , więc może kroskil , a tych brył mam tylko hektar , ale ciągnik dęba staje jak trafi na żyłe :D Więc jaki wał polecacie cambella czy kroskil , jak kupie cyfrówke , to wiosną pstrykne fotke , jak to wygląda ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#29 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 20 listopad 2008 - 08:53

Sposób na nierówności na polu Endrju uważnie czytam twoje posty i uważam że wał cros-kill ale ciągany przy pługu powinien rozwiązać problem, widziałem w sprzedaży takie wały tzw 1-elementowe aby zbytnio nie obciążać ciągnika, podtzymuję propozycję aby na tych polach co masz znimi problemy uprawiać w pierwszej kolejności przy sprzyjającej wilgotności , najprostszy
test :pod butami ziemia musi się rozsypywać, kawałki nna których nie masz takich problemów zrobisz w innym terminie. Warunkiem podstawowym przy uprawie roślin gdy celem jest uzyskanie wysokich plonów jest właściwe przygotowanie roli. Zrób zdjęcia wału i efektu uprawy wiosennej, pozdrawiam