Skocz do zawartości

Zdjęcie

Uprawa ziemniaka kurczy się, dlaczego?

57 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Dominator80

Dominator80

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów
  • Zainteresowania:interesuję się rolnictwem historią średniowiecze mam c-330m<br />pług 2 skibowy kultywator brony itd. ursusy czyli trzydziestki prosto mówiąc są najlepsze

Napisany 06 wrzesień 2008 - 16:45

Uprawa ziemniaka kurczy się, dlaczego? Mało kto sadzi ziemniaki, nie wiem dlaczego, spadła cena, ale to chyba nie jest powód, żeby ziemniaka się pozbywać, jak ktoś hoduje to tylko do obiadku w niedziele, trudny problem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Uprawa ziemniaka kurczy się, dlaczego? Dzisiaj, 11:36
  •  

#2 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 06 wrzesień 2008 - 17:58

Uprawa ziemniaka kurczy się, dlaczego? Tak patrze i nie wiem co ten temat tutaj robi... przeciez to nie jest temat o ciągnikach!!!

#3 Share caseon

caseon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO
    SAMOCHODY

Napisany 06 wrzesień 2008 - 18:33

Uprawa ziemniaka kurczy się, dlaczego? Oj kolega @Dominator80 jest tu nowy i mogl sie pomylic napewno mod to przeniesie ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share lysyrolnik

lysyrolnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1353 postów

Napisany 06 wrzesień 2008 - 18:36

Uprawa ziemniaka kurczy się, dlaczego? Przeniesione ;)

Honda - The Power of Dreams :)

#5 Share Kamyk514

Kamyk514

Rolnik Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1575 postów

Napisany 06 wrzesień 2008 - 18:41

Uprawa ziemniaka kurczy się, dlaczego? Nasza wieś w latach 90-tych słynęła w okolicy z upraw ziemniaka ludzie sadzili nawet do 10ha w każdym gospodarstwie był kombajn a teraz wszystko rdzewieje w krzakach a ziemniak sadzą max 2ha tylko na własne potrzeby

#6 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 06 wrzesień 2008 - 18:43

Uprawa ziemniaka kurczy się, dlaczego? powód jest prosty i analogiczny do tego co sie kilka lat temu działo z krowami

ilość krów spadała bo zapotrzebowanie na mleko jest takie same cały czas (no w ilosciach globalnych oczywisci) a wydajność od krówki stale rosnie nam z roku na rok więc mniej krów produkuje tę samą ilośc mleka

podobnie jest z ziemniakami - stałę sporzycie a wydajność z ha rosnie - inną stroną jest to ze małe plantacje ziemniaka to gra niewarta świeczki i łatwiej jest kupic ziemniaki niz babrać sie z nimi
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

#7 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 06 wrzesień 2008 - 19:08

Oj kolega @Dominator80 jest tu nowy i mogl sie pomylic napewno mod to przeniesie ;)

Rozumiem, ja się nie denerwuje, tylko zwracam uwagę na przyszłość ;)

#8 Share caseon

caseon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO
    SAMOCHODY

Napisany 06 wrzesień 2008 - 19:15

Uprawa ziemniaka kurczy się, dlaczego? wporzadku nawet nieprzyszlo mi namysl ze jestes zly ;)

#9 Share kubi

kubi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 06 wrzesień 2008 - 19:47

powód jest prosty i analogiczny do tego co sie kilka lat temu działo z krowami

ilość krów spadała bo zapotrzebowanie na mleko jest takie same cały czas (no w ilosciach globalnych oczywisci) a wydajność od krówki stale rosnie nam z roku na rok więc mniej krów produkuje tę samą ilośc mleka

podobnie jest z ziemniakami - stałę sporzycie a wydajność z ha rosnie - inną stroną jest to ze małe plantacje ziemniaka to gra niewarta świeczki i łatwiej jest kupic ziemniaki niz babrać sie z nimi

chwila, jak zapotrzebowanie na mleko/ziemniaki cokolwiek może być na takim samym poziomie, skoro ludzi na świecie z każdym rokiem przybywa??
można biec.
można stać.
samo przyjdzie.

#10 Share tommy66692

tommy66692

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4466 postów

Napisany 06 wrzesień 2008 - 19:50

Uprawa ziemniaka kurczy się, dlaczego? nie powiedzial bym ze ziemniaki sie "choduje" raczej uprawia ;)
poprawione

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Dominator80

Dominator80

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów
  • Zainteresowania:interesuję się rolnictwem historią średniowiecze mam c-330m<br />pług 2 skibowy kultywator brony itd. ursusy czyli trzydziestki prosto mówiąc są najlepsze

Napisany 06 wrzesień 2008 - 19:52

Uprawa ziemniaka kurczy się, dlaczego? agro to znaczy chyba wszystko co jest związane z rolnictwem ale nie można pisać tylko o ciągnikach i maszynach ja nie mówie że dobrze napisałem ale to nie jest zły temat.

#12 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 06 wrzesień 2008 - 20:49

chwila, jak zapotrzebowanie na mleko/ziemniaki cokolwiek może być na takim samym poziomie, skoro ludzi na świecie z każdym rokiem przybywa??

w temacie chodzi o nasze polskie podwórko a poza tym napisałem "w ilosciachglobalnych" czyli w odniesieniu do całego kraju - poprostu pomimo nawet przyrostu spozycie jest stałe - przyrost naturalny nie jest az tak szybk zeby mieć jakis znaczacy wpływ na spozycie czego kolwiek - co prawda w dłuzszym okresie spozycie rosnie ale nie jest to az tak zauważalne
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

#13 Share kubi

kubi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 06 wrzesień 2008 - 21:58

Uprawa ziemniaka kurczy się, dlaczego? mechanizator

mogłeś zwrot 'w ilosciach globalnych' zastąpić jakims innym, bo jednak kojarzy się bardziej z całym światem ;)
można biec.
można stać.
samo przyjdzie.

#14 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 06 wrzesień 2008 - 22:06

Uprawa ziemniaka kurczy się, dlaczego? no fakt mogłem ale jakos nic ciekawego mi teraz do głowy nie przychodzi - ale i tak juz chyba sie sprawa wyjasniła

#15 Share rafff24

rafff24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja

Napisany 06 wrzesień 2008 - 22:33

Uprawa ziemniaka kurczy się, dlaczego? 1 duża pracochłonność uprawy, zwłaszcza na małych plantacjach, koszty zabiegów, itp
2 zmiana upodobań żywnościowych, jemy coraz mniej ziemniaków
3 podupadł przemysł, który te ziemniaki odbierał,
4 ziemniak jest trudny do przechowywania, jeśli chcemy spełnić wymagania jakościowe, choćby na chipsy, frytki, itd, bo od fachowej strony te tradycyjne sposoby przechowywania, to cóż, nie na te czasy i nie na każdy cel się ziemniaki nadają póżniej, a kogo stać na przechowalnie z regulowaną atmosferą??

spożycie to rośnie tylko globalnie, bo na nieprzetwożone ziemniaki do spożycia raczej już nie

"Obniżyła się bardzo wyraźnie konsumpcja węglowodanów, głównie z powodu zmniejszającego się popytu na ziemniaki, mąkę i pieczywo, natomiast wzrasta systematycznie spożycie wyrobów cukierniczych i galanterii piekarniczej. Najbardziej obniżyła się konsumpcja ziemniaków z około 144 kg na osobę w 1990 roku do około 130 kg na osobę w 1999 roku. Coraz częściej obserwuje się ich substytucję przetworami zbożowymi i mącznymi. Zużycie cukru obniżyło się w tym okresie o około 5 kg na osobę, natomiast wyraźnie wzrasta konsumpcja wyrobów cukierniczych i czekoladowych. Samych wyrobów czekoladowych statystyczny polski konsument w 1999 roku zjadał o połowę więcej niż w roku poprzednim."

http://www.ppr.pl/artykul.php?id=2920

#16 Share Dominator80

Dominator80

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 07 wrzesień 2008 - 07:10

Uprawa ziemniaka kurczy się, dlaczego? to jest słuszna uwaga rafff24

#17 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 07 wrzesień 2008 - 08:54

Uprawa ziemniaka kurczy się, dlaczego? No u mnie od wielu lat ,żeby nie powiedzieć że od zawsze sadzi się tle samo ziemniaków. Co prawda raz więcej raz mniej ale tylko na własne potrzeby. Jeszce jak było bydło to ziemniaków było trochę więcej ,ale teraz to już większość albo ma same świnie albo w ogóle brak inwentarza.
,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

#18 Share Dominator80

Dominator80

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 07 wrzesień 2008 - 10:48

Uprawa ziemniaka kurczy się, dlaczego? ja sadze po pół hektara ziemniaków i karmie tylko świnie i siebie samego no czyli na obiad

#19 Share Rafal180

Rafal180

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1126 postów
  • Zainteresowania:Wolność słowa na AF!!!!

Napisany 07 wrzesień 2008 - 12:33

Uprawa ziemniaka kurczy się, dlaczego? u nas co roku 6-7ha ;)
Więc dziewczyno powróć tu... ja tak proszę z całych sił Ooooooooooooooo
-------------------------------------------------------
Pozdrawiam wszystkich zakochanych i znawców tematu!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Kamyk514

Kamyk514

Rolnik Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1575 postów

Napisany 07 wrzesień 2008 - 15:27

Uprawa ziemniaka kurczy się, dlaczego? Jeszcze kilka lat temu miałem zbyt nawet po miastach jeździliśmy i sprzedawaliśmy a teraz jeśli cena za 1kg wynosi 1,50zł to jest tragedia a teraz sadzimy tylko dla siebie bo jeśli byśmy nie karmili trzody chlewnej to ziemniaków wystarczyło by nam 30ar