Skocz do zawartości

Reklama

Wentylacja w chlewni

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
42 odpowiedzi na ten temat

#21 msms

msms

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 15 luty 2009 - 19:33

Ja ci powiem, Wymogi wymyślają eksperci którzy w życiu w chlewni nie pracowali a ich jedyny kontakt ze świniami jest jak we warszawie do hipermarketu pójdą i troche surowego schabu kupią na obiad. Bo jak kupując kiełbasę, to to nawet mięso nie  jest :-)

Ale niestety oni takie wymogi wymyślają a producent musi je spełniać. Jak te wymogi zapewnić to znajdziesz to można poczytać tutaj Wentylacja w chlewni. Przynajmniej trochę na temat tam piszą.

Edytowany przez andrzej2110, 15 luty 2009 - 19:36.
cytowanie posta wyżej

#22 ZETTI77

ZETTI77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Zainteresowania:wszystko po trochu

Napisany 05 październik 2012 - 19:48

chciałbym kupić wentylatory konkretnie dwa albo trzy fi 50 i mam pytanie jakbym kupił sterownik do nich z czujnikiem temperatury to czy te trzy wentylatory podłącza się pezpośrednio pod sterownik i on steruje obrotami czy pomiędzy nimi a sterownikiem jest jeszcze jakiś regulator

#23 lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2575 postów
  • 7980618

Napisany 06 październik 2012 - 12:32

bezpośrednio pod sterownik. on reguluje obroty

#24 ZETTI77

ZETTI77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 257 postów

Napisany 06 październik 2012 - 15:42

dzięki a jeszcze mam pytanie bo są takie proste regulatory które mają na sobie termometr i podobno utrzymują zadaną temperature ale na zasadzie załączania i rozłączania czy ktoś to posiada i czy to się nadaje czy lepiej itak coś droższego kupić co będzie mogło zmieniać obroty i przewietrzać

#25 lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2575 postów
  • 7980618

Napisany 08 październik 2012 - 07:46

ja przewietrzanie mam i tak wyłączone. Jak bym teraz robił wentylacje to bym zrobił 3-faz ze sterowaniem falownikami

#26 ZETTI77

ZETTI77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 257 postów

Napisany 08 październik 2012 - 17:45

Zobacz postlukaczmarek, o 08 październik 2012 - 07:46, powiedział:

ja przewietrzanie mam i tak wyłączone. Jak bym teraz robił wentylacje to bym zrobił 3-faz ze sterowaniem falownikami
mógłbyś napisać dlaczego 3  fazowa lepsza

#27 lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2575 postów
  • 7980618

Napisany 08 październik 2012 - 20:21

bo oszczędza dużo energii

#28 ZETTI77

ZETTI77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 257 postów

Napisany 09 październik 2012 - 19:19

a o co chodzi z tymi falownikami czy to zastępuje zwykły sterownik z czujnikiem temperatury

#29 lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2575 postów
  • 7980618

Napisany 09 październik 2012 - 19:41

W przypadku zwykłej wentylacji 1-faz sterowanie obrotami wentylatora odbywa się napięciowo. Ale bez względu na to czy kręci się on na 100% czy na 5% prądu zużywa tyle samo. Takie rozwiązanie jest prostsze i tańsze w instalacji ale droższe w użytkowaniu.
W instalacjach 3-faz sterowanie prędkością wentylatorów odbywa się falownikiem przez zmianę częstotliwości. W takim wypadku im niższa jest prędkość wentylatora tym mniejsze jest zużycie prądu. koszty odwrotne jak wyżej.
Do tego są specjalne sterowniki posiadające konwerter częstotliwości. Ale o szczegóły musisz pytać przedstawicieli firm montujących wyposażenie

#30 FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 13 październik 2012 - 20:24

Ja ci powiem, że lepiej nie kupuj tych prostych sterowników na zasadzie termostatu. One mogą pracować tylko na stałej prędkości. Lepiej jak pisze lukaczmarek wyłóż więcej na porządny sterownik.
@lukaczmarek a ty masz na każdy wentylator oddzielny sterownik, czy masz pod jeden sterownik podpięte np. 3 wentylatory gdzie pod każdym jest czujnik temp. i każdy może być oddzielnie włączany?

#31 lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2575 postów
  • 7980618

Napisany 14 październik 2012 - 08:48

Kazdy moj sterownik moze obslugiwac niezaleznie 2 komory. Na kazdej komorze zainstalowany jest jeden lub dwa wentylatory w zaleznosci od jej wielkosci. Czujnik temperatury jest jeden na komore bez wzgledu na liczbe wentylatorow. Wentylatory sa zalanczane oba razem choc mozna to ustawic osobno gdyz sterowniki posiadaja funkcje multi step, czyli w zaleznosci od temperatory moga osobno sterowac roznymi wentylatorami lub nawet grupami wentylatorow. Sterowniki steruja rowniez klapami ktore sa pod wentylatorami ktore uchylaja sie w zaleznosci od temperatury

#32 michalzdw

michalzdw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 12 maj 2013 - 20:46

sterownik z falownikiem to fajna sprawa ale na duzych obiektach gdzie sa duże oszcędności

Edytowany przez michalzdw, 18 maj 2013 - 20:29.

#33 ZETTI77

ZETTI77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 257 postów

Napisany 03 lipiec 2013 - 16:51

muszę wybrać projek tuczarni na głębokiej, i to w decyzji mam że kont nachylenia jest 15 stopni przy wysokości 6,6 m budynku od gruntu czyli wyjdzie około 4 m wewnątrz i tu pytanie czy zrobić sufit prosty czy ukośnie no i jak wpuści powietrze do tego budynku bo wiadomo projektanci jak mi doradzą to będzie strasznie drogo.

#34 gringo13

gringo13

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,ogrody ozdobne

Napisany 05 listopad 2013 - 00:23

Szukam kogoś kto zakłada sterowniki w chlewniach i naprawia paszociągi,może to być producent urządzeń,firma sprzedająca,czy jakaś inna osoba.Najlepiej jeśli będzie to ktoś z Wielkopolski (za wyjątkiem POLnetu i ZooTechu),chociaż jeśli jakiś fachowiec mógłby przyjechać z daleka-to też byłoby dobrze.

#35 donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 721 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 05 listopad 2013 - 16:12

Sprawdź w necie czy masz kogoś z wesstronu w swojej okolicy.

#36 lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2575 postów
  • 7980618

Napisany 07 listopad 2013 - 17:16

Zobacz postgringo13, o 05 listopad 2013 - 00:23, powiedział:

Szukam kogoś kto zakłada sterowniki w chlewniach i naprawia paszociągi,może to być producent urządzeń,firma sprzedająca,czy jakaś inna osoba.Najlepiej jeśli będzie to ktoś z Wielkopolski (za wyjątkiem POLnetu i ZooTechu),chociaż jeśli jakiś fachowiec mógłby przyjechać z daleka-to też byłoby dobrze.

A co cię konkretnie interesuje??

#37 gringo13

gringo13

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,ogrody ozdobne

Napisany 07 listopad 2013 - 23:58

Dokładnie to obecnie posiadam jeden sterownik na dwa pomieszczenia w których jest po jednym wentylatorze,a czujnik temperatury jest tylko w jednym pomieszczeniu,dlatego myślę o następnym sterowniku z czujnikiem w drugim pomieszczeniu,lub o jakimś innym rozwiązaniu-dodatkowo jeszcze dochodzi zainstalowanie jakiegoś alarmu.Paszociąg wysiadł mi całkowicie,od jakiegoś czasu zaczynał pracować z dużym opóźnieniem,a teraz jeszcze doszło zwarcie w sterowniku paszociągu.Niestety z elektroniki i elektryki jestem kiepski i dlatego szukam solidnej firmy,która może doradzić dobre rozwiązanie problemów oraz naprawić urządzenia.

#38 PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 769 postów

Napisany 08 listopad 2013 - 09:38

A co tak do polnetu i zotechu jesteś uprzedzony?

#39 lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2575 postów
  • 7980618

Napisany 08 listopad 2013 - 10:07

@gringo13 jakby było bliżej to bym podjechał i ci to zrobił. masz płynną regulację wentylatorów czy tylko włącz-wyłącz?
Jak nie potrzebujesz żadnych wynalazków to kup zwykły sterownik z allegro za 300-400 zł i będziesz miał osobną regulacje na każdą komorę.
jak chcesz alarm to twoje komputery msuzą być do tego przystosowane, bo jak nie to bedziesz potrzebowal bardziej złożonego alarmu i kolejnych czujników temperatury.
Duże opóźnienie tzn? Masz czujniki pojemnościowe z regulacją opóźnienia czy zwykłe proste?

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#40 lepo

lepo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 08 listopad 2013 - 21:53

Jaki koszt takiego alarmu wynosi w takim przypadku jak sterownik nie jest do tego przystosowany. A może jest taki czujnik jak prąd wyłączą to się załączy alarm?

Zobacz także