Pavel

Wentylacja w chlewni

Polecane posty

ZETTI77    1

ja przewietrzanie mam i tak wyłączone. Jak bym teraz robił wentylacje to bym zrobił 3-faz ze sterowaniem falownikami

mógłbyś napisać dlaczego 3 fazowa lepsza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

W przypadku zwykłej wentylacji 1-faz sterowanie obrotami wentylatora odbywa się napięciowo. Ale bez względu na to czy kręci się on na 100% czy na 5% prądu zużywa tyle samo. Takie rozwiązanie jest prostsze i tańsze w instalacji ale droższe w użytkowaniu.

W instalacjach 3-faz sterowanie prędkością wentylatorów odbywa się falownikiem przez zmianę częstotliwości. W takim wypadku im niższa jest prędkość wentylatora tym mniejsze jest zużycie prądu. koszty odwrotne jak wyżej.

Do tego są specjalne sterowniki posiadające konwerter częstotliwości. Ale o szczegóły musisz pytać przedstawicieli firm montujących wyposażenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja ci powiem, że lepiej nie kupuj tych prostych sterowników na zasadzie termostatu. One mogą pracować tylko na stałej prędkości. Lepiej jak pisze lukaczmarek wyłóż więcej na porządny sterownik.

@lukaczmarek a ty masz na każdy wentylator oddzielny sterownik, czy masz pod jeden sterownik podpięte np. 3 wentylatory gdzie pod każdym jest czujnik temp. i każdy może być oddzielnie włączany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Kazdy moj sterownik moze obslugiwac niezaleznie 2 komory. Na kazdej komorze zainstalowany jest jeden lub dwa wentylatory w zaleznosci od jej wielkosci. Czujnik temperatury jest jeden na komore bez wzgledu na liczbe wentylatorow. Wentylatory sa zalanczane oba razem choc mozna to ustawic osobno gdyz sterowniki posiadaja funkcje multi step, czyli w zaleznosci od temperatory moga osobno sterowac roznymi wentylatorami lub nawet grupami wentylatorow. Sterowniki steruja rowniez klapami ktore sa pod wentylatorami ktore uchylaja sie w zaleznosci od temperatury

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalzdw    0
Napisano (edytowany)

sterownik z falownikiem to fajna sprawa ale na duzych obiektach gdzie sa duże oszcędności

Edytowano przez michalzdw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZETTI77    1

muszę wybrać projek tuczarni na głębokiej, i to w decyzji mam że kont nachylenia jest 15 stopni przy wysokości 6,6 m budynku od gruntu czyli wyjdzie około 4 m wewnątrz i tu pytanie czy zrobić sufit prosty czy ukośnie no i jak wpuści powietrze do tego budynku bo wiadomo projektanci jak mi doradzą to będzie strasznie drogo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gringo13    23

Szukam kogoś kto zakłada sterowniki w chlewniach i naprawia paszociągi,może to być producent urządzeń,firma sprzedająca,czy jakaś inna osoba.Najlepiej jeśli będzie to ktoś z Wielkopolski (za wyjątkiem POLnetu i ZooTechu),chociaż jeśli jakiś fachowiec mógłby przyjechać z daleka-to też byłoby dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Szukam kogoś kto zakłada sterowniki w chlewniach i naprawia paszociągi,może to być producent urządzeń,firma sprzedająca,czy jakaś inna osoba.Najlepiej jeśli będzie to ktoś z Wielkopolski (za wyjątkiem POLnetu i ZooTechu),chociaż jeśli jakiś fachowiec mógłby przyjechać z daleka-to też byłoby dobrze.

 

A co cię konkretnie interesuje??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gringo13    23

Dokładnie to obecnie posiadam jeden sterownik na dwa pomieszczenia w których jest po jednym wentylatorze,a czujnik temperatury jest tylko w jednym pomieszczeniu,dlatego myślę o następnym sterowniku z czujnikiem w drugim pomieszczeniu,lub o jakimś innym rozwiązaniu-dodatkowo jeszcze dochodzi zainstalowanie jakiegoś alarmu.Paszociąg wysiadł mi całkowicie,od jakiegoś czasu zaczynał pracować z dużym opóźnieniem,a teraz jeszcze doszło zwarcie w sterowniku paszociągu.Niestety z elektroniki i elektryki jestem kiepski i dlatego szukam solidnej firmy,która może doradzić dobre rozwiązanie problemów oraz naprawić urządzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

@gringo13 jakby było bliżej to bym podjechał i ci to zrobił. masz płynną regulację wentylatorów czy tylko włącz-wyłącz?

Jak nie potrzebujesz żadnych wynalazków to kup zwykły sterownik z allegro za 300-400 zł i będziesz miał osobną regulacje na każdą komorę.

jak chcesz alarm to twoje komputery msuzą być do tego przystosowane, bo jak nie to bedziesz potrzebowal bardziej złożonego alarmu i kolejnych czujników temperatury.

Duże opóźnienie tzn? Masz czujniki pojemnościowe z regulacją opóźnienia czy zwykłe proste?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lepo    0

Jaki koszt takiego alarmu wynosi w takim przypadku jak sterownik nie jest do tego przystosowany. A może jest taki czujnik jak prąd wyłączą to się załączy alarm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gringo13    23

Ja jestem "niespotykanie spokojny człowiek" i tak szybko się do nikogo nie uprzedzam,a do obydwu firm dzwoniłem,lecz trudno kogoś namówić do współpracy.Myślę,że do zamontowania urządzeń w nowym budynku szybciej ktoś by się znalazł.Wentylatory są z płynną regulacją,chociaż nie do końca z tego korzystam bo przy małych obrotach wyłączają się bezpieczniki,być może są za słabe.Sterownik chciałbym jakiś porządny,nawet jeśli będzie potrzeba wyrzucić stary.Alarm najlepiej gdyby był podłączony do telefonu,syrena raczej nie wchodzi w rachubę-za dużo ludzi mieszka w około.Czujniki w paszociągu są chyba zwykłe i załączają się od razu gdy brakuje paszy.Opóźnienie ostatnio występowało w ten sposób,że kilka razy coś stukało-pukało przy silniku,w różnych odstępach czasu,a sam silnik zaczynał pracować po kilkunastu minutach,albo nawet po godzinie-było zawsze inaczej.Dzięki za chęć pomocy:),po niedzieli mam dzwonić do Wesstronu i może coś z tego wyjdzie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lepo    0

Może ktoś coś powiedzieć na temat alarmu od wentylatorów?

Jaki koszt, kto może takie coś zrobić itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    55

Wentylacja to podstawa. W moich stronach jest jeden taki duży farmer co ma 10 tys. tuczników i tysiąc macior.

A wracając to tematu miał w jednej komorze 120 sztuk w wadze od 120-130 kg, gościu który to dogląda  rano wchodzi otwiera drzwi a tam sauna, gorąc mało go nie przewrócił, prawie wszystkie tuczniki sie ugotowały kilka sztuk jeszcze żyło ale za nim sie do nich dostali to wszystko padło. Przyczyna była taka że nie zadziałały wentylatory,nie wiem z jakiej przyczyny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
navaho13    1

witam

Szukam kogoś, kto potrafi naprawić sterownik wentylacji trójfazowy. okolice Łomży. Proszę o namiary, jeśli ktoś posiada takie informacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mietek7520    0

Jeżeli chodzi o  naprawę oraz montaż paszociągów czy wentylatorów,  w okolicach wielkopolski jest jeszcze jedna dobra firma zajmująca się dostarczaniem całego wyposażenia  do chlewni. Moja rodzina spod Chocza się u nich zaopatrywała i jest bardzo zadowolona. Podaje strone do wglądu:

http://www.fermo.pl/315-wentylacja.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bogus56    45

Witam wszystkich. Potrzebuje wskazówek dotyczacych wentylacji w chlewni 12x12 metrow i obsadzie 50 tucznikow i 80 warchlaków. Posiadam wetylator fi 710 i komin fi800 do tego wloty powietrza (wszystko z big dutschman).  Jak sadzicie czy taki zestaw zda egzamin w mojej chlewni i jaki do tego dobrac sterownik. Z góry dziekuje za cenne wskazówki

Edytowano przez bogus56

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bogus56    45

Wentylator ma wydajnosc 15500 m3. Wentylator kominowy Ziehl-Abegg fi 71 cm - FC071-6ET.6K.A7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Gąsiorek777
      Witam,
      Orientuje się ktoś może jaki może być koszt +/- wylania fundamentów "basenu" pod chlewnię na rusztach, może ktoś ostatnio budował chociaż zdaję sobie sprawę że teraz cięzki czas na takie inwestycje. 
      Wymiary 40mx20m głębokość 0,8m/1m
    • Przez Kubos43
      Planuje modernizacje budynku, 4 pomieszczenia o łącznym wymiarze 16x8 metra podzielone po równo co daje 4x8 chce zaadaptować do chodowli świń. 
      Początkowo planowałem zrobić to w systemie głębokiej ściółki jednak teraz bardziej schylam się ku rusztom betonowym, murki i posadzki i tak muszę wykonać a mam możliwość pójścia w górę bo do stropu ponad 3 metry. 

      chciałbym zrobić  wanny pod każdym pomieszczeniem osobno i tak żeby wystarczyło na cały tucz od 20 kilogramów. 
       
      czy wystarczą wanny z posadzką i ściankami murowanymi z bloczka?
      Jak to wszystko uszczelnić żeby gnojowica nie rozprzestrzeniała się poza wannę? 
      czy 1 metr głębokości wystarczy? 
    • Przez Rolnikk19
      Część. Mam pytanie czy ma ktoś okna typowo inwentarskie (zdj)?Chodzi mi głównie opinię o ich jakości i wytrzymałości(pękanie,powinien koloru). Pozdrawiam



    • Przez luki02165
      Witam 
      Orientuje się ktos jaki jest koszt postawienia chlewni na 50 sztuk loch wraz z tuczarnia Wszystko w jednym budynku i pełnym wyposażeniem?
      Pozdrawiam 
    • Przez Macias2901
      Witam mam pytanie czy ktoś wie ile jaki jest koszt budowy chlewni na 100loch w cyklu otwartym 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj