Pavel

Wentylacja w chlewni

Polecane posty

Pavel    12

Powitać.

 

 

Zaczynam zagłebiać się w temat wentylacji wymuszonej w chlewni. Na razie interesują mnie wentylatory i czujniki (głównie na azot, temperatury mniej), bez panelów kontrolnych(o ile to możliwe).

 

w zwiazku z tym mam szereg pytań:

-ktoś posiada jakiś system?

-jakie firmy polecacie(bezawaryjność, a które ze wzledu na cene)?

-ceny ;) ?

-doświadczenia? jakies sugestie? ;) rady?

 

 

Na tę chwilę to wszystko co mi do głowy przychodzi. Czekam na dyskusje, sugestie i rady.

 

Pozdrawiam.

----------

sorki, ze tak post pod postem, później scale :)

 

 

kupiłem kilka 3410m3/h 230V 550zł :) zobaczymy jak zime przetrzyma(wilgoc), potem lato(temp.).

Edytowano przez andrzej2110
łączenie postów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy nie spotkałem się jeszcze z czujnikami mierzącymi stężenie azotu (amoniaku) w budynku, choć nie twierdzę, że takowych nie ma lecz zapewne cena zniechęcająca.

Sam w tuczarni mam system podciśnieniowy oparty na 4 wentylatorach kominowych (wydajność każdego to coś w okolicach 6000 m^3/h), których praca steruje sterownik (12A). Parametry jakie bierze pod uwagę podczas sterowania wentylatorami to:

- czas (przewietrzanie czyli maksymalny czas jaki może upłynąć między kolejnymi zahaczeniami wentylatorów)

- temperatura

- wilgotność względna powietrza.

Z własnych obserwacji mogę powiedzieć tyle że biorąc się za budowę systemu wentylacji trzeba mieć o tym pojęcie i wiedzieć gdzie co umieścić bo nawet najlepsze wentylatory z najlepszymi sterownikami na nic się zdadzą jeśli będą źle umieszczone, wiem bo po roku użytkowania swojego systemu przerabiałem wloty powietrza i obniżałem murki między sektorami.


Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1115

Tak jak poprzednik napisał czujniki temperatury tak, ale amoniaku ????????????

 

Posiadam wentylację wymuszoną po 2 wentylatory na komorę, sterowane sterownikami poprzez 2 czujniki na komorę temperatury wewnętrznej i 1 czujnik temperatury zewnętrznej (regulacja płynna). Otwory wentylacyjne sterowane sterownikiem poprzez wciągarkę linową.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor    4

@pavel popraw temat i post bo pisze sie wentylacja a nie wętylacja ;)


Nie ma piękniejszego dźwięku od ryku SW-400

A-Mount Alpha user

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mój znajomy posiada taką wentylacje z tego co wiem to nie była tania musiał ją założyć bo składał wniosek o dofinansowania(wymogi)


Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

myźmy z ojcem w tym roku z ojcem wyremontowali chlewnie i chcieliźmy założyć wentylecje ale na razie sie wstrzymamy.

Przyjechał do nas koles i wycenił na 15000zł dla 200 tuczników. A oglądaliźmy u takiego jednego u nas na wiosce to mówie wam w chlewni było ok, ale na podwórku to ustać 5 min nie szło tak waliło. :blink:Nie mówie że u mnie pachnie ale nawet nie ma co porównywać. Tłumaczył sie że akurat wiatr tak zawiewał. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bo podstawą jest wentylacja pionowa wówczas praktycznie nic nie czuć, wszystko się ładnie rozproszy w powietrzu (oczywiście pomijając sytuację gdy oceniamy kilka potężnych budynków stojących w pobliżu, wtedy nie ma bata będzie zapaszek) a z tymi 15000 to przesadził... chyba że był z PolNet"u to możliwe:)


Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kizo    7

Ja powiem ci tyle są znaną polską firmą i za ten sam fakt płacisz 30% więcej. A co było wliczone w tą cenę,ile wentylatorów, jakiej długości kominy, ile wlotów itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan2130    17

Witam, ja wentylacje kupowałem w tej firmie http://www.grallarewald.com.pl/wentylacja.html po roku użytkowania co mogę powiedzieć, naprawdę przydał by się jakiś czujnik od stężenia azotu szczególnie teraz utrzymać temperaturę w chlewni to pikuś, ale utrzymać temperaturę i stężenia azotu to jest sztuka, mam ten problem w szopie na głębokiej ściółce szczególnie teraz w jednej komorze jest tam ze 100 prawie tuczników nagromadzone, dość dużo gnoju i przy niskich temperaturach nie mogę zostawić cały czas włączonego wentylatora, teraz żałuje ze wlotów powietrza nie zrobiłem pod gankiem paszowym w zimę powietrze wpadało by ogrzane lekko do szopy, a w lato lekko schłodzone. Po nowym roku mam zamiar trochę wydłużyć wentylator, słyszałem ze trochę pomaga.

 

Błędy oraz literówki.

Edytowano przez MarcinPykuS

Kto nie inwestuje ginie!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No dokładnie z PolNetu. Co o nich wiesz warto zamawiać.??

 

Tak się składa ze mam punkt dilerski PolNetu w miejscowości w której mieszkam. I zaglądam tam tylko gdy muszę bo ceny mają z kosmosu.

U mnie paszociąg i wentylację montowała firma ZooTech ze Ślesina. I ogólnie przyznam ze wszystko ok. Jedno czego żałuję to że nie dopłaciłem za windę sterująca wlotami powietrza, ale to można dorzucić.

Najlepiej zrób to tak. Jak już będziesz poważnie brał się za robienie to podzwoń po kilku firmach ( Big Dutchman, Wesstron... itp) na pewno ktoś przyjedzie, zrobi kosztorys i schemat, później wybierz najlepszy i zamawiaj. Często jest tak ze w tych większych firmach pracują lepsi specjaliści i zrobią cacy projekt, który jakaś mniejsza firma zrealizuje za odpowiednie niższą cenę ;)


Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

A dlaczego nie wentylacja grawitacyjna ? To też wentylacja wymuszona ;).


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1115
Jedno czego żałuję to że nie dopłaciłem za windę sterująca wlotami powietrza, ale to można dorzucić.

 

To zależy czy twoje sterowniki są przystosowane do wind, My mamy wentylację Fancom 5 lat i bez żadnej usterki klapy sterowane poprzez windy, na każdy sterownik 3 czujniki 2 wewnątrz i 1 na zewnątrz.

 

@ jan2130

 

A o jaki koledze chodzi czujnik do azotu?

 

A wentylatora nie steruje sterownik, wentylator sterujesz ręcznie????

 

Zimą to nagrzewnica i wentylacja i wszystko powinno być ok bo jak będzie ciepło z tuczników i obornika to musi być czuć.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A dlaczego nie wentylacja grawitacyjna ? To też wentylacja wymuszona ;) .

 

O jakim rodzaju wentylacji grawitacyjnej piszesz? Jeżeli chodzi Ci o wentylacje grawitacyjna samoczynną (pionowy komin wentylacyjny odpowiedniej długości) to nie jest to wentylacja wymuszona. A jeśli o wentylacji deflekcyjnej to jest to jedynie wentylacja wspomagana. Jednak w obu przypadkach wydajność jest zbyt mała i zmienna co uniemożliwia zachowanie choćby minimalnych wymagań w zakresie wilgotności i temperatury oraz stężenia zanieczyszczeń powietrza w chlewni.

 

@ Sadek: tak, sterownik jest przystosowany do kontroli uchylenia klap wentylacyjnych, pracy nagrzewnic, zmgławiaczy.


Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1115

A to spokojnie możesz zamontować windę, sąsiad założył proste sterowniki i potem chciał założyć sterowanie klap ale było już za późno (za drogo).


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan2130    17
To zależy czy twoje sterowniki są przystosowane do wind, My mamy wentylację Fancom 5 lat i bez żadnej usterki klapy sterowane poprzez windy, na każdy sterownik 3 czujniki 2 wewnątrz i 1 na zewnątrz.

 

@ jan2130

 

A o jaki koledze chodzi czujnik do azotu?

 

A wentylatora nie steruje sterownik, wentylator sterujesz ręcznie????

 

Zimą to nagrzewnica i wentylacja i wszystko powinno być ok bo jak będzie ciepło z tuczników i obornika to musi być czuć.

Witam sterownik steruje wentylacja jest nawet opcja podłączenia nagrzewnicy ale wiesz ile ja płace za prąd jeszcze jak bym założył nagrzewnice to bym robił na sam prad


Kto nie inwestuje ginie!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1115

Nagrzewnica może być na olej opałowy ale to na jedno wychodzi.

 

Z tego co piszesz to poszukujesz czegoś aby wyciągnęło z chlewni smród a pozostawiło ciepło.

 

Nie wiem czy coś takiego jest możliwe.

 

Odnośnie rachunków za energię to płacisz wprost proporcjonalnie do obsady w chlewni.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekw    2

Polecam zainteresować się urządzeniem, które nazywa się rekuperator.

Według mojej wiedzy, doskonale sprawdza się w instalacjach wentylacyjnych w budynkach mieszkalnych. Jeśli chodzi o chlewnie, to nie wiem, czy ktokolwiek to stosował (przynajmniej ja do tej pory o tym nie słyszałem).

Tak na szybko zastanawiam się nad tym i myślę, że w chlewni nie zdałoby to egzaminu (za mały efekt = za duże koszty)

Poza tym, czy ktoś chce, aby świnie w chlewni miały lepszy komfort termiczny niż ich właściciel w domu ;)


Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan2130    17

Witam panowie Jarekw wiesz co czasami sam się zastanawiam kto te wszystkie wymogi wymyśla


Kto nie inwestuje ginie!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
msms    0

Ja ci powiem, Wymogi wymyślają eksperci którzy w życiu w chlewni nie pracowali a ich jedyny kontakt ze świniami jest jak we warszawie do hipermarketu pójdą i troche surowego schabu kupią na obiad. Bo jak kupując kiełbasę, to to nawet mięso nie jest :-)

 

Ale niestety oni takie wymogi wymyślają a producent musi je spełniać. Jak te wymogi zapewnić to znajdziesz to można poczytać tutaj Wentylacja w chlewni. Przynajmniej trochę na temat tam piszą.

Edytowano przez andrzej2110
cytowanie posta wyżej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZETTI77    1

chciałbym kupić wentylatory konkretnie dwa albo trzy fi 50 i mam pytanie jakbym kupił sterownik do nich z czujnikiem temperatury to czy te trzy wentylatory podłącza się pezpośrednio pod sterownik i on steruje obrotami czy pomiędzy nimi a sterownikiem jest jeszcze jakiś regulator

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZETTI77    1

dzięki a jeszcze mam pytanie bo są takie proste regulatory które mają na sobie termometr i podobno utrzymują zadaną temperature ale na zasadzie załączania i rozłączania czy ktoś to posiada i czy to się nadaje czy lepiej itak coś droższego kupić co będzie mogło zmieniać obroty i przewietrzać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Gąsiorek777
      Witam,
      Orientuje się ktoś może jaki może być koszt +/- wylania fundamentów "basenu" pod chlewnię na rusztach, może ktoś ostatnio budował chociaż zdaję sobie sprawę że teraz cięzki czas na takie inwestycje. 
      Wymiary 40mx20m głębokość 0,8m/1m
    • Przez Kubos43
      Planuje modernizacje budynku, 4 pomieszczenia o łącznym wymiarze 16x8 metra podzielone po równo co daje 4x8 chce zaadaptować do chodowli świń. 
      Początkowo planowałem zrobić to w systemie głębokiej ściółki jednak teraz bardziej schylam się ku rusztom betonowym, murki i posadzki i tak muszę wykonać a mam możliwość pójścia w górę bo do stropu ponad 3 metry. 

      chciałbym zrobić  wanny pod każdym pomieszczeniem osobno i tak żeby wystarczyło na cały tucz od 20 kilogramów. 
       
      czy wystarczą wanny z posadzką i ściankami murowanymi z bloczka?
      Jak to wszystko uszczelnić żeby gnojowica nie rozprzestrzeniała się poza wannę? 
      czy 1 metr głębokości wystarczy? 
    • Przez Rolnikk19
      Część. Mam pytanie czy ma ktoś okna typowo inwentarskie (zdj)?Chodzi mi głównie opinię o ich jakości i wytrzymałości(pękanie,powinien koloru). Pozdrawiam



    • Przez luki02165
      Witam 
      Orientuje się ktos jaki jest koszt postawienia chlewni na 50 sztuk loch wraz z tuczarnia Wszystko w jednym budynku i pełnym wyposażeniem?
      Pozdrawiam 
    • Przez Macias2901
      Witam mam pytanie czy ktoś wie ile jaki jest koszt budowy chlewni na 100loch w cyklu otwartym 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj