Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wentylacja w chlewni

53 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Pavel

Pavel

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1498 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, muzyka, turystyka

Napisany 06 wrzesień 2008 - 12:11

Wentylacja w chlewni Powitać.

Zaczynam zagłebiać się w temat wentylacji wymuszonej w chlewni. Na razie interesują mnie wentylatory i czujniki (głównie na azot, temperatury mniej), bez panelów kontrolnych(o ile to możliwe).

w zwiazku z tym mam szereg pytań:
-ktoś posiada jakiś system?
-jakie firmy polecacie(bezawaryjność, a które ze wzledu na cene)?
-ceny ;) ?
-doświadczenia? jakies sugestie? ;) rady?

Na tę chwilę to wszystko co mi do głowy przychodzi. Czekam na dyskusje, sugestie i rady.

Pozdrawiam.
----------
sorki, ze tak post pod postem, później scale :)

kupiłem kilka 3410m3/h 230V 550zł :) zobaczymy jak zime przetrzyma(wilgoc), potem lato(temp.).

Edytowany przez andrzej2110, 09 wrzesień 2008 - 22:17.
łączenie postów

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wentylacja w chlewni Dzisiaj, 19:20
  •  

#2 Share chłop z mazur

chłop z mazur

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów

Napisany 08 wrzesień 2008 - 20:19

Wentylacja w chlewni Szczerze powiedziawszy nie spotkałem się jeszcze z czujnikami mierzącymi stężenie azotu (amoniaku) w budynku, choć nie twierdzę, że takowych nie ma lecz zapewne cena zniechęcająca.
Sam w tuczarni mam system podciśnieniowy oparty na 4 wentylatorach kominowych (wydajność każdego to coś w okolicach 6000 m^3/h), których praca steruje sterownik (12A). Parametry jakie bierze pod uwagę podczas sterowania wentylatorami to:
- czas (przewietrzanie czyli maksymalny czas jaki może upłynąć między kolejnymi zahaczeniami wentylatorów)
- temperatura
- wilgotność względna powietrza.
Z własnych obserwacji mogę powiedzieć tyle że biorąc się za budowę systemu wentylacji trzeba mieć o tym pojęcie i wiedzieć gdzie co umieścić bo nawet najlepsze wentylatory z najlepszymi sterownikami na nic się zdadzą jeśli będą źle umieszczone, wiem bo po roku użytkowania swojego systemu przerabiałem wloty powietrza i obniżałem murki między sektorami.
Agatka (dla przyjaciół Bajbusek) Taka maleńka istota, a nadaje życiu zupełnie nowy wymiar :D

Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

#3 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3919 postów

Napisany 09 wrzesień 2008 - 18:17

Wentylacja w chlewni Tak jak poprzednik napisał czujniki temperatury tak, ale amoniaku ????????????

Posiadam wentylację wymuszoną po 2 wentylatory na komorę, sterowane sterownikami poprzez 2 czujniki na komorę temperatury wewnętrznej i 1 czujnik temperatury zewnętrznej (regulacja płynna). Otwory wentylacyjne sterowane sterownikiem poprzez wciągarkę linową.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#4 Share zetor

zetor

Moderator bez Pola... ;)

• V.I.P.
  • rank
  • 1830 postów

Napisany 09 wrzesień 2008 - 19:22

Wentylacja w chlewni @pavel popraw temat i post bo pisze sie wentylacja a nie wętylacja ;)

Nie ma piękniejszego dźwięku od ryku SW-400

A-Mount Alpha user

#5 Share masseyferguson6140

masseyferguson6140

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1432 postów

Napisany 16 grudzień 2008 - 21:15

Wentylacja w chlewni Mój znajomy posiada taką wentylacje z tego co wiem to nie była tania musiał ją założyć bo składał wniosek o dofinansowania(wymogi)
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa

#6 Share pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 28 grudzień 2008 - 21:39

Wentylacja w chlewni myźmy z ojcem w tym roku z ojcem wyremontowali chlewnie i chcieliźmy założyć wentylecje ale na razie sie wstrzymamy.
Przyjechał do nas koles i wycenił na 15000zł dla 200 tuczników. A oglądaliźmy u takiego jednego u nas na wiosce to mówie wam w chlewni było ok, ale na podwórku to ustać 5 min nie szło tak waliło. :blink:Nie mówie że u mnie pachnie ale nawet nie ma co porównywać. Tłumaczył sie że akurat wiatr tak zawiewał. ;)

#7 Share chłop z mazur

chłop z mazur

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów

Napisany 28 grudzień 2008 - 22:37

Wentylacja w chlewni Bo podstawą jest wentylacja pionowa wówczas praktycznie nic nie czuć, wszystko się ładnie rozproszy w powietrzu (oczywiście pomijając sytuację gdy oceniamy kilka potężnych budynków stojących w pobliżu, wtedy nie ma bata będzie zapaszek) a z tymi 15000 to przesadził... chyba że był z PolNet"u to możliwe:)
Agatka (dla przyjaciół Bajbusek) Taka maleńka istota, a nadaje życiu zupełnie nowy wymiar :D

Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

#8 Share pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 29 grudzień 2008 - 19:32

Wentylacja w chlewni No dokładnie z PolNetu. Co o nich wiesz warto zamawiać.??

#9 Share Kizo

Kizo

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 629 postów

Napisany 29 grudzień 2008 - 20:44

Wentylacja w chlewni Ja powiem ci tyle są znaną polską firmą i za ten sam fakt płacisz 30% więcej. A co było wliczone w tą cenę,ile wentylatorów, jakiej długości kominy, ile wlotów itp.

#10 Share jan2130

jan2130

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 569 postów

Napisany 29 grudzień 2008 - 22:34

Wentylacja w chlewni Witam, ja wentylacje kupowałem w tej firmie http://www.grallarew...wentylacja.html po roku użytkowania co mogę powiedzieć, naprawdę przydał by się jakiś czujnik od stężenia azotu szczególnie teraz utrzymać temperaturę w chlewni to pikuś, ale utrzymać temperaturę i stężenia azotu to jest sztuka, mam ten problem w szopie na głębokiej ściółce szczególnie teraz w jednej komorze jest tam ze 100 prawie tuczników nagromadzone, dość dużo gnoju i przy niskich temperaturach nie mogę zostawić cały czas włączonego wentylatora, teraz żałuje ze wlotów powietrza nie zrobiłem pod gankiem paszowym w zimę powietrze wpadało by ogrzane lekko do szopy, a w lato lekko schłodzone. Po nowym roku mam zamiar trochę wydłużyć wentylator, słyszałem ze trochę pomaga.

Błędy oraz literówki.

Edytowany przez MarcinPykuS, 29 grudzień 2008 - 22:50.

Kto nie inwestuje ginie!!!!!!!!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share chłop z mazur

chłop z mazur

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów

Napisany 29 grudzień 2008 - 23:11

Wentylacja w chlewni

No dokładnie z PolNetu. Co o nich wiesz warto zamawiać.??

Tak się składa ze mam punkt dilerski PolNetu w miejscowości w której mieszkam. I zaglądam tam tylko gdy muszę bo ceny mają z kosmosu.
U mnie paszociąg i wentylację montowała firma ZooTech ze Ślesina. I ogólnie przyznam ze wszystko ok. Jedno czego żałuję to że nie dopłaciłem za windę sterująca wlotami powietrza, ale to można dorzucić.
Najlepiej zrób to tak. Jak już będziesz poważnie brał się za robienie to podzwoń po kilku firmach ( Big Dutchman, Wesstron... itp) na pewno ktoś przyjedzie, zrobi kosztorys i schemat, później wybierz najlepszy i zamawiaj. Często jest tak ze w tych większych firmach pracują lepsi specjaliści i zrobią cacy projekt, który jakaś mniejsza firma zrealizuje za odpowiednie niższą cenę ;)

#12 Share pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 30 grudzień 2008 - 11:50

Wentylacja w chlewni Ta firma już mi zrobiła kosztorys jak go znajde to napisze wam co wliczyli.

#13 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 30 grudzień 2008 - 17:09

Wentylacja w chlewni A dlaczego nie wentylacja grawitacyjna ? To też wentylacja wymuszona ;).
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#14 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3919 postów

Napisany 30 grudzień 2008 - 17:13

Wentylacja w chlewni

Jedno czego żałuję to że nie dopłaciłem za windę sterująca wlotami powietrza, ale to można dorzucić.

To zależy czy twoje sterowniki są przystosowane do wind, My mamy wentylację Fancom 5 lat i bez żadnej usterki klapy sterowane poprzez windy, na każdy sterownik 3 czujniki 2 wewnątrz i 1 na zewnątrz.

@ jan2130

A o jaki koledze chodzi czujnik do azotu?

A wentylatora nie steruje sterownik, wentylator sterujesz ręcznie????

Zimą to nagrzewnica i wentylacja i wszystko powinno być ok bo jak będzie ciepło z tuczników i obornika to musi być czuć.

"Cogito ergo sum"

GG 8872878

#15 Share chłop z mazur

chłop z mazur

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów

Napisany 30 grudzień 2008 - 17:58

Wentylacja w chlewni

A dlaczego nie wentylacja grawitacyjna ? To też wentylacja wymuszona ;) .

O jakim rodzaju wentylacji grawitacyjnej piszesz? Jeżeli chodzi Ci o wentylacje grawitacyjna samoczynną (pionowy komin wentylacyjny odpowiedniej długości) to nie jest to wentylacja wymuszona. A jeśli o wentylacji deflekcyjnej to jest to jedynie wentylacja wspomagana. Jednak w obu przypadkach wydajność jest zbyt mała i zmienna co uniemożliwia zachowanie choćby minimalnych wymagań w zakresie wilgotności i temperatury oraz stężenia zanieczyszczeń powietrza w chlewni.

@ Sadek: tak, sterownik jest przystosowany do kontroli uchylenia klap wentylacyjnych, pracy nagrzewnic, zmgławiaczy.

#16 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3919 postów

Napisany 30 grudzień 2008 - 18:08

Wentylacja w chlewni A to spokojnie możesz zamontować windę, sąsiad założył proste sterowniki i potem chciał założyć sterowanie klap ale było już za późno (za drogo).

"Cogito ergo sum"

GG 8872878

#17 Share jan2130

jan2130

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 569 postów

Napisany 31 grudzień 2008 - 12:26

Wentylacja w chlewni

To zależy czy twoje sterowniki są przystosowane do wind, My mamy wentylację Fancom 5 lat i bez żadnej usterki klapy sterowane poprzez windy, na każdy sterownik 3 czujniki 2 wewnątrz i 1 na zewnątrz.

@ jan2130

A o jaki koledze chodzi czujnik do azotu?

A wentylatora nie steruje sterownik, wentylator sterujesz ręcznie????

Zimą to nagrzewnica i wentylacja i wszystko powinno być ok bo jak będzie ciepło z tuczników i obornika to musi być czuć.

Witam sterownik steruje wentylacja jest nawet opcja podłączenia nagrzewnicy ale wiesz ile ja płace za prąd jeszcze jak bym założył nagrzewnice to bym robił na sam prad

#18 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3919 postów

Napisany 31 grudzień 2008 - 17:01

Wentylacja w chlewni Nagrzewnica może być na olej opałowy ale to na jedno wychodzi.

Z tego co piszesz to poszukujesz czegoś aby wyciągnęło z chlewni smród a pozostawiło ciepło.

Nie wiem czy coś takiego jest możliwe.

Odnośnie rachunków za energię to płacisz wprost proporcjonalnie do obsady w chlewni.

"Cogito ergo sum"

GG 8872878

#19 Share jarekw

jarekw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów
  • Zainteresowania:budownictwo, rolnictwo, ornitologia

Napisany 31 grudzień 2008 - 17:24

Wentylacja w chlewni Polecam zainteresować się urządzeniem, które nazywa się rekuperator.
Według mojej wiedzy, doskonale sprawdza się w instalacjach wentylacyjnych w budynkach mieszkalnych. Jeśli chodzi o chlewnie, to nie wiem, czy ktokolwiek to stosował (przynajmniej ja do tej pory o tym nie słyszałem).
Tak na szybko zastanawiam się nad tym i myślę, że w chlewni nie zdałoby to egzaminu (za mały efekt = za duże koszty)
Poza tym, czy ktoś chce, aby świnie w chlewni miały lepszy komfort termiczny niż ich właściciel w domu ;)
Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share jan2130

jan2130

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 569 postów

Napisany 02 styczeń 2009 - 20:49

Wentylacja w chlewni Witam panowie Jarekw wiesz co czasami sam się zastanawiam kto te wszystkie wymogi wymyśla