Skocz do zawartości

Zdjęcie

Cykl otwarty w chowie trzody chlewnej

36 odpowiedzi na ten temat

#21 Share michalk

michalk

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 695 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport internet

Napisany 12 maj 2007 - 08:28

Cykl otwarty w chowie trzody chlewnej abuk to ile masz skoro wszyscy maja 204lochy to ty ile masz 5? :blink: :D
Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Cykl otwarty w chowie trzody chlewnej Dzisiaj, 12:14
  •  

#22 Share abuk14

abuk14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 828 postów

Napisany 12 maj 2007 - 12:18

Cykl otwarty w chowie trzody chlewnej 9 loch :blink: ( wcześniej miałem 12). Może trochę się pospieszyłem z tym tematem, ale u nas w szkole mowili, że aby prowadzic ten cykl potrzeba, miec bardzo dobre maciory i sporo się nachodzic, ale i tak wszędzie przeważa cykl zamknięty.
204 lochy?? O co ci chodziło??

#23 Share luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 664 postów
  • Zainteresowania:Kazda porażka jest nawozem sukcesu!

Napisany 13 maj 2007 - 20:02

Cykl otwarty w chowie trzody chlewnej na kazdym cyklu mozna zarobic czy to otwarty czy zamkniety. tylko trzeba umiec! uwazam i jest to potwierdzone w publikacjach ze gospodarstwa utrzymuajce swinie w cyklu otwartym mam tu na mysli tucz polegajacyna zakupie warchlaka jest najbardziej ryzykownym i maja najdelikatniejsza strukture. proste prosie hybrydowe z dobrej krajowej produkcji to jest ok 160 zł z zachodu nieraz trzeba zapłacic 200zł a okaze sie ze za 3 miesiace trzeba bedzie sprzedac tucznika za 330-350 zł i jak tu na nim zarobic? to sie nazywa mistrzostwo Swiata! :blink: nie biore tutaj pod uwage prosiat kupowanych na targowisakch bo prawdziwy doswiadczny producent tuczników wie zeby zarobic na tuczu to trzeba miec
-dobra podstawe genetyczna a przede wszystkim pewna a nie krzyżówka dzika ze swinka wietnamska
-pewny znany status zdrowotyny a nie tykajaca bombe która nie wiadomo kiedy wybuchnie!
-odpowienio zbilasowane pasze aby zapewnic optymalny przyrost i miesnosc powyżej 56% bo ponizej to wogóle nie dopuszczalne a najlepiej ok 59-60%
-i co jest bardzo wazne jak najnizsze wykozystanie paszy które jest wypadkowa poprzednich warunków jakie wymieniłem
- duza ilosc! moim zdaniem w cyklu otwartym to zeby mozna było na tym zarobic to trzeba tego wyprowadzac rocznie ponad 3000
Osobiscie mam cykl zamkniety i koszt produkcji prosiecia nie przewyzsza u mie 100zł ale nie jest nizszy niz 80 zł. gospodarstwa produkujace w cyklu zakmnietym sa najmniej wrazliwe na wachania rynku. produkcje prosiat postawił bym posrodku choc uwazam ja za bardzo dobry pomysł przy małym areale (mało SD i małe zapotrzebowanie na pasze własnej produkcji poniewaz dla prosiat to przewaznie pełnoporcjowe)
wazna rzecza która nalezy wziasc pod uwage to doswiadczenie hodowcy. Nie wszyscy potrafia DBAC o lochy nie wszystkim udaje sie tucz nie wszyscy maja czas by spedzac noce na porodówce. wybór nalezy do Rolnika zadnia i opinie sa podzielone.
Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)
szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share piotrkram

piotrkram

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 13 maj 2007 - 20:54

Cykl otwarty w chowie trzody chlewnej luk2782 zgodzę sie z tobą że w cyklu zamkniętym trzeba poświęcać dużo czasu lochom i trzeba o nie dbać. Ale wiadomo zawsze koszt jednego prosiaka jest niższy. Ja osobiście też hoduję świnie w cyklu zamkniętym.

#25 Share Kizo

Kizo

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 629 postów

Napisany 13 maj 2007 - 21:43

Cykl otwarty w chowie trzody chlewnej Zgadza się cykl zamknięty jest chyba najlepszy pod wieloma względami. Natomiast jeżeli chodzi o cykl otwarty to według mnie produkcja tucznika jest chyba lepsza od produkcji prosiaka. Czemu? Główny powód to możliwość zaprzestania hodowli przy niskiej cenie i dosyć szybkie powrócenie przy lepszej, czego niestety nie możemy zrobić jak mamy lochy. Druga sprawa to pracochłonność przy lochach i kłopoty ze zbytem prosiaka przy dekoniunkturze, bo nawet i stali odbiorcy potrafią się wycofać z hodowli i wtedy jest duży kłopot gdzie te prosięta odsadzić lub sprzedać, bo tucznika to jak nie ten zakład kupi to inny, nie dziś to za tydzień zawsze jakieś wyjście się znajdzie.

#26 Share witek21

witek21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 19 maj 2007 - 08:31

Cykl otwarty w chowie trzody chlewnej no ale pamietajmy o tym ze postawienie i profesjonalne wyposażenie budynku na lochy-a mam tu na mysli porodówki, warchlakarnie itp to jest ogromny koszt!

#27 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 19 maj 2007 - 16:11

Cykl otwarty w chowie trzody chlewnej dokładnie. dlatego wielu producentów woli produkować prosięta które są tuczone gdzie indziej.
co lepsze na zachodzie czesto samo "tuczenie" jest robione uslugowo dla farmerów produkujących prosięta.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#28 Share luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 664 postów
  • Zainteresowania:Kazda porażka jest nawozem sukcesu!

Napisany 20 maj 2007 - 09:47

Cykl otwarty w chowie trzody chlewnej Każda chlewnia kosztuje oczywiscie w przeliczeniu na stanowisko porodówka wychodzi najdrożej. Moim zdaniem duza czesc rolników zajmuje sie wyłacznie tuczzem z tego wzgledu ze nie potrafia sie zajac sie lochami bo u trzeba miec podejscie i duze doswiadczenie wielu nie che sie nimi zajmowac lub nie maja czasu (ze wzgledów organizacyjnych) albo poprostu nie potrafia. Produkowac tylko i wyłacznie tuczniki i zeby na tym zarobic trzeba prodkowac duzo i tanio! tak wiec na dzien dzisiejszy moim zdaniem to tuczarnia na 2000 sztuk na ruszcie i z płynnym systemem żywienia. taka kombinacja zapewni najnizsze nakłady na sztuke co jest bardzo wazne w okresie niskich cen.
Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)
szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

#29 Share karuś

karuś

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 20 maj 2007 - 10:25

Cykl otwarty w chowie trzody chlewnej Najlepszym systemem utrzymania jest głęboka ściółka (najmniej pracochłonna i najtańsza). Na ruszcie wychodzi dużo wody, a co za tym idzie duży zbiornik na gnojówkę. Jedni wolą produkować prosięta, a inni tuczniki. Tak jak piszesz luk2782 trzeba produkować dużo, bo jedynie na ilości można coś zyskać. Wielu rolników nie produkuje tuczników w oparciu o swoje lochy, bo może bardziej się opłaca kupić już odchowanego warchlaka o bardzo dobrym statusie zdrowotnym i bardzo dobrej genetyce. Budując nową chlewnię zasiedloną nowymi lochami (jeszcze nie pokrytymi) to pierwsza partia tuczników zostanie sprzedana dopiero za rok. Kupując warchlaka i wstawiając go do nowego budynku sprzeda go po 100 dniach.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#30 Share Piotras

Piotras

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 22 maj 2007 - 23:04

Cykl otwarty w chowie trzody chlewnej Polecam cykl zamknięty wiecej pracy chodzenia zaglądania. Ale można powiedzieć że każdy wtedy wie co ma. Chociaż przy obecnych cenach to chyba bardziej opłacalne było by sprzedać zboże.
Pozdro

#31 Share damian23199

damian23199

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 183 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,wszystko o belarusie

Napisany 22 grudzień 2010 - 20:40

Cykl otwarty w chowie trzody chlewnej Ja prowadziłem cykl zamknięty ale teraz maciory się wcale nie chciały zaprosić wiec kupiłem ale planuje znowu powrót do macior bo taniej :lol:

#32 Share maxi777

maxi777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 23 grudzień 2010 - 15:47

Cykl otwarty w chowie trzody chlewnej Też posiadamy cykl zamknięty. Nie uważam, żeby utrzymanie maciory kosztowało w przeliczeniu na jedno młode 100 zł. A co do pracy to wiadomo dla jednego jest to dużo a dla mnie jest to stosunkowo mało. Karmimy 2 razy dziennie. Ja powtarzam, że musi ktoś to robić, gdyż skąd były by małe prosiątka.

#33 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 23 grudzień 2010 - 16:36

Cykl otwarty w chowie trzody chlewnej Ale temat jest o cyklu otwartym a nie zamkniętym. ;)

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#34 Share cieplym3

cieplym3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Zainteresowania:Różne takie...:)

Napisany 23 grudzień 2010 - 20:04

Cykl otwarty w chowie trzody chlewnej Andrzej ale chłopaki po prostu pokazują swoje doświadczenia, co ma uświadomić autorowi co może być dla niego lepsze ;)
Także trzymamy w cyklu zamkniętym, i jestem pewien, że odchowanie prosiaka nie kosztuje 100zł! wg mnie 50-70 zł max, nie wliczam w to inseminacji gdyż posiadam własnego odyna ;)a koszty utrzymania knura na pewno są mniejsze niż koszty inseminacji, a skuteczność zaproszeń 99%. Na cyklu otwartym zarabiając 20-30zł w porywach 50 na sztuce aby dobrze zarobić trzeba chować odpowiednią ilość, aby trzymać sporą ilość, trzeba mieć sporo miejsca, i tu nie wiem, ale chyba niewiele drożej wyjdzie postawienie porodówki, odchowalni, tuczarni na powiedzmy 50 loch i otrzymanie od nic statystycznie 1100 tuczników rocznie, niż tuczarni na 1000 sztuk(3 cykle rocznie). Dochód z cyklu zamkniętego na pewno większy, robocizny w rolnictwie sie nie liczy... choć powinno sie.
Pozdrawiam

#35 Share bugjo22

bugjo22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 23 grudzień 2010 - 23:39

Cykl otwarty w chowie trzody chlewnej

Andrzej ale chłopaki po prostu pokazują swoje doświadczenia, co ma uświadomić autorowi co może być dla niego lepsze ;)
Także trzymamy w cyklu zamkniętym, i jestem pewien, że odchowanie prosiaka nie kosztuje 100zł! wg mnie 50-70 zł max, nie wliczam w to inseminacji gdyż posiadam własnego odyna ;)a koszty utrzymania knura na pewno są mniejsze niż koszty inseminacji, a skuteczność zaproszeń 99%. Na cyklu otwartym zarabiając 20-30zł w porywach 50 na sztuce aby dobrze zarobić trzeba chować odpowiednią ilość, aby trzymać sporą ilość, trzeba mieć sporo miejsca, i tu nie wiem, ale chyba niewiele drożej wyjdzie postawienie porodówki, odchowalni, tuczarni na powiedzmy 50 loch i otrzymanie od nic statystycznie 110 tuczników rocznie, niż tuczarni na 1000 sztuk(3 cykle rocznie). Dochód z cyklu zamkniętego na pewno większy, robocizny w rolnictwie sie nie liczy... choć powinno sie.
Pozdrawiam

kolego chyba jedno zero zgubiles od 50 loch to z 1100 tucznikow :)

#36 Share cieplym3

cieplym3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Zainteresowania:Różne takie...:)

Napisany 24 grudzień 2010 - 15:48

Cykl otwarty w chowie trzody chlewnej Jasne, poprawione ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#37 Share loyer986

loyer986

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 26 grudzień 2010 - 00:29

Cykl otwarty w chowie trzody chlewnej U mnie utrzymanie roczne maciory ok 1000 zł. Tak więc jeśli mam wydajność ok 24 prosiąt na rok od maciory to jedno prosię 5 tyg. kosztuje mnie ok 42 zł. Wyhodowanie prosiaka do wagi 20 kg kosztuje mnie kolejne 36 zł pasza. Czyli w 42+36=78 zł koszty prądu + amortyzacja ok 2 zł czyli wyprodukowanie prosiaka 20 kg ok 80 zł. Pracy więcej ale zysk napewno też wyższy od cyklu otwartego.