pawelu

Nawozy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
coffey23    21

A to jest zdanie zacytowane z książki od geografi " polski rolnik sypie średnio 90kg nawozu na hektar i jest to o połowę mniej niż w europie zachodniej"

Moim zdaniem to są wielkie bzdury ciekawe skąd mają takie dane ;D

Co do tego ze w europie zachodniej więcej sypią nawozu to mogę się zgodzić B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

@Coffey może u Was sypią ale na lubelszczyźnie to jakby średnią policzyć to może ze 20kg by wywszło he he, a to nie tylko moje obserwacje, ale pobiera u mnie co roku próbki gleby koleś z Puław z instytutu który bada glebę no i jestem jednym z nielicznych w gminie ale i w całej okolicy który stosuje nawożenie organiczne i mineralne, ludzie uprawiają dopłaty a nawozu kupują tyle co od drogi posiać żeby to jakoś przed sąsiadami wyglądało tylko duże i największe gosp. stosują normalną dawkę, bo jak nazwać to gdy sąsiad który ma pod dopłatami 30ha kupuje rocznie 1t polifoski a inni 4-7ha samochodem na wiosnę z przyczepką ze 300-400kg nawozu B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

coffey23

z tego co pamiętam w Polsce średnio na 1 ha sypało się w 2007 - 121kg, w 2008 - 123kg nawozów sztucznych NPK (wyrażone w N, P2O5, K2O). Dane GUS. Na zachodzie różnie to wygląda w różnych krajach, średnio było to chyba około 200kg.

te 120kg to głównie N - około 70kg.

Jak by to przeliczyć na saletrę/saletrzak/mocznik/sól/superfosfat/wieloskładnikowy to wychodzi około 300kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
coffey23    21

wiem że różne klasy ziem i różne nawożenie ale żeby aż takie dużo różnice , u mnie jak sie nie posypie 180 -250 na ha to nie ma plonu klasy ziemi u nas to 4b ,5 i 6 więc nie ma czym szaleć B)

Ale moim zdaniem nie powinni pisać ogólnie ile sie w całym kraju wysiewa bo są straszne różnice B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
super    1

witam nei wiem czy dobrze trafiłem jeśli żle to proszę nie zamykać tematu mam pytanko do was na forum co sądzićie o nawozie unifoska bo kupiłem sobie 2 tonyi nie wiem czy dobrze zrobiłem proszę o porady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Chcialbym odswierzyć temat :P

 

Jakie nawozy i w jakiej dawce stosujecie pod zboza jare?


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
turtojs    436

ja w tym roku pod:

- jeczmien 100 kg mocznika + 200 kg polifoski 8 + ekolist ze dwa razy i do tego mocznik po 15-10 kg i 5 kg siarczanu magnezu na ha

- pszenica tak samo tylko jeszcze 100 kg saletry pogłownie

- mieszanka, owies tak samo jak jeczmien tylko bez siarcznu i mniejsza dawka ekolistu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Na 2,5 ha pszenicy i 2,5 ha pszenżyta mam 3 tony saletry i 1 tonę saletry CAN. Oczywiście nie przeznaczę całej tej ilości na wysiew. Mam zamiar dać po ok 180-190 N w czystym składniku na hektar.

Pierwsza dawka ok. 250 kg/ha saletry 34%, druga 200 kg/ha CAN no i trzecia to ok 120 kg/ha saletry (34%) na kłoszenie.


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Famer21    6

Na 2,5 ha pszenicy i 2,5 ha pszenżyta mam 3 tony saletry i 1 tonę saletry CAN. Oczywiście nie przeznaczę całej tej ilości na wysiew. Mam zamiar dać po ok 180-190 N w czystym składniku na hektar.

Pierwsza dawka ok. 250 kg/ha saletry 34%, druga 200 kg/ha CAN no i trzecia to ok 120 kg/ha saletry (34%) na kłoszenie.

 

Ten CAN to jakiś Czeski nawóz? Słyszłem kiedyś o tej nazwiej w PGRze, PGR kupił 5 Tirów tego nawozu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

ja na rzepak daje tak 1 dawka 400-430 kg saletry 2 dawka 200 kg

pszenica wyszlo 1 dawka 270 kg saletry 2 150 kg i 3 100 kg

pszenica jara 1 200 kg saletry . 2 150 kg i 3 100 kg

jeczmien ozimy 1 dawka 200 kg saletry , 2 150 kg i 3 100 kg

. pierwszy raz stosuje w takim rozlozeniu na rzepaku . ciekawe jaki efekt bedzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

Koledzy, prosze o pomoc!

Mam zasiane przenżyto na 4 klasie ziemi i jest naprawde marne, wiekrzosc żólta i jest juz tak co roku. Na drugi rok bede wapnował ten kawałek ale co z nim zrobic teraz zeby zbiory były jako takie. Tak myslałem nad nawożeniem dolistnym tylko jaki nawóz?? Z drugiej strony kolega radził mi żebym dał saletre wapniową, co o tym myslicie???? może jakies inne nawozy???

Prosze, poradzcie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Daj jakąś odżywkę np.siarczan magnezu ,wuxal i z 20 kg mocznika w opryskiwacz na ha, wody min 250 l/ha i po tygodniu znowu ale może 15 kg mocznika na ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Weź w te dolisne srodki sie nie pchaj bo wedlug mnie i po moich doswiadczeniach to sciema. Ja daje 25kg siarczanu magnezu i 25kg mocznika na na 2 hektary i super buja zboze. Wystarczy aby deszcze popadaly i widac odrazu efekt.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Koledzy, prosze o pomoc!

Mam zasiane przenżyto na 4 klasie ziemi i jest naprawde marne, wiekrzosc żólta i jest juz tak co roku. Na drugi rok bede wapnował ten kawałek ale co z nim zrobic teraz zeby zbiory były jako takie. Tak myslałem nad nawożeniem dolistnym tylko jaki nawóz?? Z drugiej strony kolega radził mi żebym dał saletre wapniową, co o tym myslicie???? może jakies inne nawozy???

Prosze, poradzcie!

 

Najpierw zrób analizę gleby (tzw. podstawowa wystarczy na początek). Jeśli to jest wina pH jak sugerujesz to z pewnością na polu te żółknięcia musiały zacząć się placowo. Znaczy po raz pierwszy kilka lat temu pojawiły się place, a teraz jest już to całe pole. Jak już będziesz wapnować to polecam wapno magnezowe. Najprawdopodobniej widząc wyniki analizy gleby też to stwierdzisz (bo magnezu przeważnie jest za mało). Saletra wapniowa niewiele pomoże jeśli to jest faktycznie wina pH, zresztą termin jest już spóźniony do tego saletra wapniowa jest strasznie droga i nijak się ma do opłacalności zboża. W przyszłości lub teraz możesz użyć saletry typu CAN (z Ca), w zbożu tak jak zawsze dużo może pomóc miedź, jak już chcesz zacząć pryskać odżywkami to zacznij od jakiegoś chelatu miedzi w dawce najwyższej zalecanej lub 2 razy większej od zalecanej - z pewnością dużo lepszy efekt (w zbiorniku) niż jakiś ekolist czy florovit, jedna uwaga co do terminu - nie za wcześnie musi ruszyć wegetacja. Wszystko co pisałem dotyczy odżywiania roślin a żółkniecie to może być również wina podtopienia, choroby grzybowej, czy podeszwy płużnej(w sumie brak pokarmu przez podeszwę czyli odżywianie), ale to mam nadzieje że już wykluczyłeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

a ile by dac dilistnie mocznika na hektar???? dodam że chce go pomieszać z ekolistem mikro z

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prolnik    1

W tym roku chcę zrobić tak.

 

Na jesień Polifoska 6-20-30 300kg

Na wiosnę 300kg mocznika w 2 dawkach

 

Będzie dobrze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bynio    0

mam pytanie...- kupiłem wapno pół granulowane WAPNOMAG ok 16 %Mg i ok 40% CaO w workach 30 kg po 300 zł/tona - chyba duuużo przepłaciłem co???? i WAPNOVIT ok 52 % CaO po 280 zł / tona....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mielosz    0

jakie siejecie odmiany pszenicy i jakie nawozy pod nią ja mam muszelę polecił mi ją mój wuja który ma cątrale nasienną powiedział że to znakomitą nowość sypałem azotowe tulko raz a pod korzeń polifoske i namłuciłem z kawołaka o wielkości niecałe półtorej morgi dobe trzy tony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

A ta morga to jaka była 24ary czy 56.Jak ta mniejsza to nieźle jak większa to nie ma się czym chwalić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

mam pytanie...- kupiłem wapno pół granulowane WAPNOMAG ok 16 %Mg i ok 40% CaO w workach 30 kg po 300 zł/tona - chyba duuużo przepłaciłem co???? i WAPNOVIT ok 52 % CaO po 280 zł / tona....

 

ja kupywalem wapniak koszelowski 95% Cao i ma 98% reaktywnosci placilem po 450 zł

dawalem przed siewem od 200 do 500 kg na cha zalezy jakie pH bylo na polu

 

a na azot to ja bede dawal w dawkach

pszenica

I 250 kg

II 150 kg

III 100 kg

a rzepak

I 400 kg

II 200 kg za 2-3 tygodnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

ja kupywalem wapniak koszelowski 95% Cao

Niestety taka zawartość CaO w tym produkcie jest nierealna a to ze względu na proste dane.

1 kg CaCO3=0,56kgCaO jest to niezaprzeczalne przeliczenie węglanu wapna na tlenek.

W przypadku zawartości nawet 100% CaCO3(niemożliwe) to ten super wapniak :) posiada tylko 56% CaO

.Zastosowanie go w ilości 400-500kg odpowiada więc ok 250 kg wapna tlenkowego palonego,które w najdroższej postaci czyli wapnie budowlanym kosztuje mniej jak 100 natomiast w rolniczym ok 50 zł.Reaktywność dotyczy form węglanowych a żadne z nich efektywnością i szybkością działania nie ma szans z forma tlenkową.

Czemu dajecie się Panowie ograbiać przez cwaniaków? :)

Przecież taki super-wapniak Koszelowski to jak czytam ok 45-50 zl/q.Czyż nie lepiej zastosować superfosfat pojedynczy granulowany za 66zł/q i mimo, zawartości tylko 30% CaO mieć jako domieszkę :) 20% fosforu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj