Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawozy

440 odpowiedzi na ten temat

#41 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 24 listopad 2008 - 21:49

Nawozy @pioter no o zdziwie Cię bobry u nas są, dziś przy sąsiada polu były dwa świeżo przewrócone drzewa ;).

@majranjd z opadami to dokładnie tak jak piszesz. W zeszłym roku to było jeszcze gorzej, bo tak dopadałow w marcu że był problem wjechać w pole, buraki siane na dwa razy. No i zaraz po tym zaczeła się susza, dopiero popadało w czerwcu.
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawozy Dzisiaj, 17:06
  •  

#42 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 24 listopad 2008 - 21:55

Nawozy Co do bobrów-dwa drzewa to jest pryszcz ;)-nawet nie liczę ile ich już wyrąbały-ale chyba trzech dni potrzebowałem aby pozasypywać dziury na łące za pomocą Cyklopka-niektóre z tych dziur miały kubaturę 8-10 m3 !-kocham bobry :)

#43 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 24 listopad 2008 - 22:01

Nawozy mam podobne spostrzeżenia co do obsady roślin na polu, miałem dwa pola na których poprzednicy nie mieli dosłownie siali dotąd aż przestało się rodzić, i na tych polach posiałem rzepa, posiałem w granicach właśnie 5 kg, bojąc się o obsadę na zw "pustyni".Nawożenie NPK dostału bardzo dobrze, był rzadki i wyglądał mizernie, na wiosnę zbierał sie jak by chciał a nie mógł. Koledzy kiwali głowami że to nic z tego, dostał mocznika na pąkowanie, ruszył jak szalony i potem plonował naprawdę nieźle, z 1,2 ha zebrałem 3 zbiorniki bizonowskie, zaś z pól o zdecydowanie lepszej kondycji gdzie wyglądał lepiej polonwał gorzej w porównaniu z "pustynią". Podejrzewam że u mnie z powodu zbyt gęstego rzepaku w warunkach suszy, rzepak był zagłodzony i jak przyszło do plonowania to nie miał z czego, a na gorszym polu rzadszy poradził sobie lepiej. W tym roku obniżyłem normę wysiewu do 3kg a bałem się że będzie za rzadki, obsada wynosi ok 30 roślin, siałem swoim siewnikiem, i termin przyśpieszyłem tj siałem 7 sierpnia, cały sierpień i wrzesień siedział njiaki dopiero w październiku się wyrobił, kto opóźnił siew to już zlikwidował plantację, bo widać że z tego rzepaku nic nie będzie. Do postu Deera dodam że żeby zabawiać się w takie siewy trzeba mieć ziemię w dobrej kulturze uprawnej i zasobności składników NPK. Zadowolony byłem bo rzepaku coś się urodziło, poprzednik nie miał dosłownie nic, tak to jest z dzierżawami, wydojone do spodu, dopiero oddają ( uważam że to grzech tak wymarnować ziemię)posiałem na tym polu pszenicę jest ładna, liczę że rzepaki siane na swioch polach powiodą się lepiej. W następnym roku spróbuję siać hybrydowy. lecz poproszę kolegę aby za radą Deera wsiać 2 kg/ha siewnikiem pneumatycznym, piszcie swoje obserwacje czekam na posty.
PS Deer uważam że twoje przemyślenia są bardzo odważne ale wprowadzenie ich na pole wymaga odpowiedniej ochrony herbicydowej i fungicydowej czyli wyższej szkoły jazdy rolniczej ja w przybliżeniu wiem co będziesz robił na plantacji naw wiosnę, myślę że zdradisz nam swoje kolejne poczynania, pozdawiam jerzy

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share Arturos21

Arturos21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 326 postów

Napisany 24 listopad 2008 - 22:10

Nawozy witam nie sieje rzepaku ale wie,m jak u mnie znajomi sieja to twój wysiew był poprostu za gesty u nas rzepak sieja 2.5 kg/ha 5 kg stanowczo za gesto tymbardziej na tak dibre gleby u nas przewaza 4- 5 klasa i rzepaki 4 - 5 ton/ha
i mam takie pytanko jakim kombajnem kosisz zboże ze uzyskujesz 9 ton pszenicy zz ha bizonem raczej napewno nie ;)

#45 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 25 listopad 2008 - 08:27

Nawozy Drugi rok do młócenia wynajmuję nowego NEW Hollanda, ma bardzo dobrą wydajność no i wymłaca wszystkie ziarna z kłosa, a te bizony to niech się schowają , ani wydajności ani jakości młócenia, . Bebechy wywracały mi się jak w pszenicy hedrem wysuwał się 1,5 metra z łanu żeby dobrze wymłacać, do tego wolno, za nowym kombjnem na dwa traktory z dalszych pół ledwo zdążaliśmy zwozić, nie wspomnę o rzepaku tu też masakra (Piła VI) była bizonem,więcej na swoje pole nie wpuszczę bizona bo jest to przeżytek który nie daje sobie rady w uprawach wysoko plonujących, jedynym wyjątkiem w tej sprawie gdy ktoś ma swój i może zabawiać się na swoim polu, ale gdyby zobaczył ilość samosiewów po New Hollandzie to by mu szczęka do ziemi opadła, troszkę ich jest ale nie tyle co po bizonie, miałem dwa lata temu kupić bizona ale jak zobaczyłem jaką ma wydajność nowy kombajn to stwierdziłem że nie ma to ekonomicznego sensu, przy moim arale pól średnio kombajn wyniósł mnie 170 zł/ha przykładowo taki kombajn robi w 1 godz niecałe dwa hektary jęczmienia, nie wspomnę o rzepaku, po wymłóceniu i talerzowaniu powschodził w takiej ilości że się za głowę się złapałem wtedy powiedziałem koniec tego, nie po to stosuję nowoczesne technolgie uprawy aby efekty chrzanił kombajn . Niektórzy z was czytając posta myślą może słaby kombajnista i ma niedoszkowaną maszynę, kombajnista piewrwsza klasa i sprzęt ma doszykowany tylko te kombajny są z epoki kiedy zbierano 4-5 ton byle jakiego zboża, przecież w bizonach od początku produkcji dokońca praktycznie nie zmodernizowano tego kombajnu, być może zbyt zjechałem bizona, ale mam porównanie. Co do opdaów u nas na przedwiośniu lało tak że ziemia syczała od nadmiaru wody,na wiosnę wody było wystarczająco do czerwca,po tem przyszła susza która trwała do połowy lipca, potem trochę popadało, na żniwa zrobiła się pogoda potem w sierpniu też padało ale w normie ,u nas jest duży wpływ klimatu kontynentalnego czyli zdaża się susza w czerwcu i lipcu, często też pszenice jare z tego względu u nas się nie udają. pozdrawiam

#46 Share Arturos21

Arturos21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 326 postów

Napisany 25 listopad 2008 - 12:05

Nawozy zgodzę sie jezry że bizon to przeżytek przy takim plonowaniu na pól kosy bys musiał jechać ja osobiscie mam bizona i te przenzyta i pszenica około 7 w tym roku ponad 8 ton było ale bizonem prawie w mijescu bo nie zdarzy wymłócić takiej ilosci a po uprawkach talerzówka az zielono dlatego własnie sie mi tak wydawało ze bizonem to ty nie kosisz czyli new holand godny polecenia tak ;) pozdrawiam i dzieki za odpowiedz

Edytowany przez Balzak, 25 listopad 2008 - 15:51.

#47 Share zetor

zetor

Moderator bez Pola... ;)

• V.I.P.
  • rank
  • 1830 postów

Napisany 25 listopad 2008 - 15:29

Nawozy a możesz napisać typ tego NH?

Nie ma piękniejszego dźwięku od ryku SW-400

A-Mount Alpha user

#48 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 25 listopad 2008 - 16:38

Nawozy @ Zetor rzeczywiście to nie jest NH ale nasz kombajn produkowany w Płocku, ale sam właściciel mówił o nim New Holland, aż zadwoniłem do niego, jest to model TC 54, mówiąc szczerze zabardzo nie znam sie na kombajnach a tym bardziej na nowych modelach, z rozpędu mówiłem na niego NH za właścicielem, jakoś nie przywiązywałem do tego wagi, podoba mi się jego robota na polu i tyle.

#49 Share Bartek

Bartek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 25 listopad 2008 - 17:20

Nawozy Pszenica ozima
2006/2007 r.
Stanowisko po burakach cukrowych, liście w całości przyorane, dodatkowo 250 kg Polifoski 5-15-30, nawożenie azotem na poziomie 130 kg N/ha, jeden zabieg fungicydowy (Alert 375 SC 1 l/ha), 2 l/ha Stabilanu 750 SL, 1 zabieg nawożenia dolistnego (Wuxal Top N 5 l/ha). Siew ok. 10 X.

Plon w granicach 75 q/ha.

Reszta stanowisk w tym samym roku niżej o ok. 10 q/ha.

2007/2008 r.
Większość po rzepaku ozimym, część po pszenicy oraz po b. cukrowych. Jesienią ok. 400 kg Polifoski 5-15-30, nawożenie wiosenne w ilości ok. 125 kg N/ha. Dwa zabiegi fungicydowe (Alert 375 SC 1l/ha oraz Charisma 207 EC 1,5 l/ha), 2 l/ha CCC Stefes 720 SL, 3 zabiegi nawożenia dolistnego (m.in. siarczan magnezowy, Wuxal Top N). Siew na przełomie września i października.

Plon: Wydmy uleciało ok. 90 q/ha, pozostałe (w zależności od stanowiska) 75-85 q/ha, średnio 80 q/ha.

Gleby: III a, III b, podłoże mało przepuszczalne.

#50 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 25 listopad 2008 - 19:00

Nawozy @Bartek mam pytanie przy tej wysokości nawożenia azotem jaki masz w tym roku gluten i opadanie.
Ja azot stosuję w formie saletry amonowej stosuję w dwóch dawkach kiedy tylko można wejśćna pole- 68 kg potem na poczatku krzewienia kolejne 68 kg, w fazie liścia flagowego Basfoliar azotowy 10 l/ha.
Po rzepaku nie stosuję żadnych fungicydów, po jęczmieniu w fazie krzewienia Alert 375 SC, potem w fazie liścia flagowego Folicur plus, w poprzednie lata stosowałem Tango, Antywylegacz fazie pierwszego kolanka, poprawiam tylko konkretne pola i do daję siarczan magnezu. Kiedys zastosowałem Amistar na odmianę Ludwig, bez zadnego efektu, pieniądze wyrzucone w błoto.Wszystko odmiana Bogatka w porzednie lata gluten 30-40 % opadanie 220-310 , w tym roku opady przed żniwami obniżyły gluten do 28 %.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 25 listopad 2008 - 21:49

Nawozy powiem tyle fakt nie ma co równać bizina do nowych kombajnów ale ja niestety mam tylko bizona i nie miałem problemów z koszeniem pszenicy a na niektórych polach miałem w tym roku ok.10ton z ha.ale pszenica nie była siana za gęsto i odpowiednio skrócona przed koszeniem miała ok. 55 do 75 cm.wys. i ha.kosiłem w ok . 1godz. 15 min. straty ziarna mniejsze niż na polu sąsiadów gdzie koszone było CS 6080

#52 Share Arturos21

Arturos21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 326 postów

Napisany 25 listopad 2008 - 22:02

Nawozy szczerze to nie chce mi sie wierzyc ze kosiłeś 1 ha w 1.15 i ukosiłeś 10 ton w tym czasie a mam jedno pytanko powiadasz ze miałeś 10 ton a wazyłes to czy tylko tak na oko sobie mówisz ??

#53 Share czarnyyyy

czarnyyyy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów

Napisany 25 listopad 2008 - 22:05

Nawozy Bardzo ciekawe,bo jak my mielismy rekorda to jak plon byl ponad 6 ton to ciezko bylo przekroczyc ha na godzine. A bizonem przy wydajnosci 10 ton wymlocic hektar w 75 min to jakis cud.

#54 Share lukotek

lukotek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 25 listopad 2008 - 23:15

Nawozy moim skromnym zdaniem -posiadam bizona 18 lat od nowości- wszystko zależy od kombajnisty i głównie od ustawienia kombajnu - nawet nowym NH czy CLASEM jak jest źle ustawiony to wydmucha ziarno i też będzie porastało za kombajnem - wpływ ma również pogoda bo inaczej się młóci z rana a inaczej z wieczora no i kwestia czy ziarno nie leci z kłosa -
(")_(")_.----.,/)
;^ ^ '; -._ , ')_
( o_, )' __,) '-._)

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

#55 Share Bartek

Bartek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 25 listopad 2008 - 23:17

Nawozy Jerzy,
Z glutenem bez problemu się łapię na pszenicę konsumpcyjną (26 % glutenu). W tym roku gluten, bez N na kłosa wyniósł 27-31 %, opadanie nie mierzone. Ja w tym roku stosowałem saletrę wapniowo-amonową CAN (saletrzak), 2 x 230 kg, ruszenie wegetacji, oraz początek fazy strzelania w źdźbło.

Pszenica jara Tybalt w tym roku: siew ok. 25 II (dokładnie musiałbym zerknąć w zeszyt). 120 kg N (60 kg N przed siewem oraz 60 kg N podczas krzewienia). Z glutenem, jak to przy pszenicy jarej jest, nie było problemu-35 %.

Plon wyniósł ok. 72 q/ha.

#56 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 26 listopad 2008 - 08:52

Nawozy Arturos pisze że omłócił 10 ton pewnie pszenicy w godzine 15 minut zgodzę sie ale pod warunkiem że ma kombajn doszykowany i nie chodzi na zarobki, u mnie jak pisałem w poprzednim poście w poprzednie lata bizon normalnie się męczył przy plonie 7-8 ton z ha, ta jak mówiłem wysuwał heder żeby było mu lżej,nie wspomnę o rzepaku, powtarzam jeszcz raz jak ktoś ma swój to może się zabawiać na polu bo u niego czas pracy nie gra takiej roli jak umnie gdzie ja za to płacę. Ja bizona na pole nie wpuszczę bo ja widzę że kombajniści oszczędzają maszyny i tylko chcą tłuc godziny, jescze raz powtarzam bizony nie dają rady w wysko plonujących zbozach nie wspominając o rzepakach u mnie w jak wjechał w rzepak Kalifornię po 20 metrach pasy mu się zadymiły(3 lata temu),od dwóch lat młoci TC 54 nawet nie stęknie, szybko i ze stołem, rozdzielaczem łanu poprostu fachowa robota jestem zadowlony i wyszło taniej.

Mam pytanie do Lukotka jesteś z zachodniopomorskiego chodzi o nawóz Ekopil na bazie mączki kostne jak możesz dowiedz się od swoich kolegów czy stosują ten nawóz jesli tak to jaką mają opinię ? firma produkująca jest koło Szczecina.

#57 Share Bartek

Bartek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 26 listopad 2008 - 21:06

Nawozy

powiem tyle fakt nie ma co równać bizina do nowych kombajnów ale ja niestety mam tylko bizona i nie miałem problemów z koszeniem pszenicy a na niektórych polach miałem w tym roku ok.10ton z ha.ale pszenica nie była siana za gęsto i odpowiednio skrócona przed koszeniem miała ok. 55 do 75 cm.wys. i ha.kosiłem w ok . 1godz. 15 min. straty ziarna mniejsze niż na polu sąsiadów gdzie koszone było CS 6080

Z Twojej wypowiedzi wynika, że skosiłeś 1 ha w 1:15 h. De facto wydajność wyniosła 8 t/h ziarna, a to mimo wszystko jest dużo na Bizona. Sypałeś na postoju? Jeśli liczysz 75 min z sypaniem, to nie bardzo, 6 zbiorników wysypać zajmie z pewnością 15 min. Wynikałoby wtedy, że efektywnej pracy była 1 h. Mimo wszystko, sit nie da się ominąć, słomę można skrócic, ale ziarna trochę musi przejść przez sita, a to nie jest najmnocniejsza strona Supra.

#58 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 26 listopad 2008 - 21:22

Nawozy nie sypane podczas jazdy,a taki rezultat uzyskałem na najdłuższym polu ,no i jeszcze jedno ja nie mówie że były zerowe straty bo one zawsze będą.ale to temat o nawożeniu a my tu o wydajności kombajnu.

#59 Share maciek

maciek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 483 postów

Napisany 29 listopad 2008 - 22:55

Nawozy do jerzy wprost nie chce mi się wierzyć że ktoś kosi za 170 zł za hektar też bym tak chciał,TC 54 ma Wydajność zbliżoną do bizona rekorda ,do deer rzepak F1 mieszańce nadaje się bardziej na słabe gleby ze względu na swój system korzeniowy większy od populacyjnego i związaną z tym zdolność pobierania wody.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 30 listopad 2008 - 14:59

Nawozy Do Maćka 170 zł wychodzi cena gdy za godzinę TC bierze 350 zł, stojący jęczmień młóci w 2 godziny (mam kilkuhektarowe kawałki na których TC może pokazać swoje możliwości. Co do Rekorda u mnie w rodzinie ma kuzyn, chodzi wolno po polu,ja widzę jak wolno pracuje, ma pole obok mnie, bo jak sam twierdzi rekordy mają problemy z chłodzeniem, inny kolega co rekorda do mówi to samo, kuzyn ma go od nowości i jak sam mówi nie chodzi na zarobki bo nie chce go ganiać ze względu na to chłodzenie silnika, powtarzam jescze raz nie są to moje opinie o kombajnach tylko osób co je użytkują, i będę się upierał że rekordy mają mniejszą wydajność bo gołym okiem widać tempo pracy jednego i drugiego, na peweno na pole nie wpuszczę więcej ani bizona ani rekorda na pole, niech oszędzają kombajny na swoim polu a nie za moje pieniądze.