Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawozy

439 odpowiedzi na ten temat

#421 Share greg91

greg91

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 08 wrzesień 2016 - 15:13

Nawozy Którą polifoske byście polecili na pszenice

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawozy Dzisiaj, 15:14
  •  

#422 Share ziomal_one

ziomal_one

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 08 wrzesień 2016 - 19:41

Nawozy

Podejdę do odpowiedzi, z taką samą rzetelnością, jak ty przy dodawaniu pytania: obojętnie. 

Miejsce w zmianowaniu, zasobność gleby, bla bla bla...

#423 Share greg91

greg91

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 08 wrzesień 2016 - 20:22

Nawozy Ok.Chodzi o polifoske 8 albo polifoske TYTAN którą wybrać,stanowiska po strączkowych i po pszenicy, zasobność w PK srednia i dobra.Pod strączkowe na wiosnę też była polifoska6 200kg

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#424 Share LuckyLuke12345

LuckyLuke12345

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 20 wrzesień 2016 - 17:03

Nawozy Panowie potszebuje fachowej porady chciałbym krede nawozową zmieszać z Polifoską tytan przedsiewnie czy to dobry pomysł mieszac wapno z innym nawozem ?czy zastosować polifoskie wczesną wiosną?

#425 Share veegas5

veegas5

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 10 październik 2016 - 18:09

Nawozy

Witam. Chciałbym zapytać jak jest z przechowywaniem nawozów, chodzi mi o to czy jeżeli kupię nawóz w październiku to czy nie zbryli się do wiosny. Saletra zaksan, bo o taki nawóz mi chodzi, byłaby przechowywana w garażu blaszanym na palecie. 

Jeżeli pytanie w złym temacie to proszę o przekierowanie do dobrego.

#426 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 10 październik 2016 - 18:51

Nawozy

Sporo firm przechowuje nawozy pod chmurką i się nie martwią. U mnie od wielu wielu lat nawozy stoją na podwórzu, przykryte folia i jest wszystko ok. Jak worki są całe, bez dziur to mogą leżeć długo.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#427 Share ursusek-360

ursusek-360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 119 postów

Napisany 10 listopad 2016 - 09:18

Nawozy Co najlepiej dać na wiosnę w jednej dawce na zboża: mocznik, saletrę, saletrzak?

#428 Share Cypis92

Cypis92

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 10 listopad 2016 - 10:45

Nawozy W jednej dawce a czemu chcesz dawać w jednej dawce ?

#429 Share ursusek-360

ursusek-360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 119 postów

Napisany 10 listopad 2016 - 16:49

Nawozy Źle trochę napisałem. Co będzie lepsze bo na jednym polu będzie jedna dawka

#430 Share Cypis92

Cypis92

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 12 listopad 2016 - 07:05

Nawozy jeśli koniecznie chcesz jedną dawkę to chyba najlepszy będzie mocznik .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#431 Share Sunf

Sunf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 12 listopad 2016 - 17:48

Nawozy

Nie każdy MAP posaida 51% fosforu wyrażonego w P2O5 rozpuszczalnego w wodzie z 52% które posiada w swoim składzie
Nie każdy DAP posiada 37% fosforu wyrażonego w P2O5 rozpuszczalnego w wodzie z 46% które posiada w swoim składzie
Rozumie że porównujesz to co masz w ofercie sprzedażowej. W zwiazku z tym przydało by się jeszcze wyliczyć i podać cenę czystego składnika oraz czystego składnika rozpuszczalnego w wodzie - jeden z najprostszych i podstawowych sposobów porównania ceny - nic nowego - ale mógłbys to zrobić na swoim przykładzie.
Nawozy posiadaja szereg parametrów które nie są wymienione w etykiecie, a wynikają międzyinnymi z ich właściwości chemicznych jednym z nich jest rzeczywista rozpuszczalnosć w wodzie danej substancji która realnie wskazuje na jakość nawozu - na to co jest lepsze.
w 1 litrze wody o temperaturze 20'C można rozpuścić:
-374 g MAP
-690 g DAP
Przy niższych temperaturach (a takie często występują gdy najbardziej zależy nam na dostępności fosforu) różnica jest bardziej istotna dla roślin.
Nadal polecam dobrą książkę z chemi rolnej... Warto wiedzieć więcej niż to co jest napisane na etykietach produktów.
A tak na szybko wikipedia po prawej stronie we właściwościach znajdziesz rozpuszczalność w wodzie dla DAP
https://pl.wikipedia...ofosforan_amonu
Dla MAP cyfra którą podałem jest z tego samego źródła co DAP, ale jakość w polskim necie nie mogę wygooglować rozpuszczalności w wodzie (water solubiliti) poniżej linki anglojęzyczne z kart produktów
http://www.mosaicco....monium_Phos.pdf
http://www.prayon.co...MAP-ENG-V02.pdf
http://www.haifa-gro...zers/haifa_map/

Jeśli kogoś zaciekawiłem polecam również info o superfosfacie prostym - fosforanie jednowapiowym (MCP) - rozpuszczalność 18 g/l https://pl.wikipedia...fosforan_wapnia

DAP, MCP, MAP to chyba najczęściej używane źródła fosforu wszystkie należą do ortofosforanów, a w niektóych nawozach są jeszcze polifosforany - moim zdaniem jeszcze lepszej jakości.

Na jakiej podstawie sugerujesz że polifosforany sa jeszcze lepszej jakości

#432 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 13 listopad 2016 - 19:34

Nawozy

Na podstawie własnego, praktycznego, polowego doświadczenia.

Jest też sporo pozytywnych postów różnych userów na tym forum w temacie nitrofoskowo  polifosforanowym, kojarze test post z tego roku gdzie jeden z ueserów, który najprawdopodobniej nigdy wcześniej nie używał nitrofosek krytykował zasadność ich stosowania, jednak zmienił  zdanie gdy zobaczył efekty działania pewnie w tym roku na uprawie, która nie rokowała na przetrwanie.

Info z AR obecnie UP Poznań w tym Grzebisza i Szczepaniaka,

Przypomniałeś mi ćwiczenia ze Szczepaniakiem kiedy opowiadał o fosforze ... Po kompendium wiedzy na temat fosforu wspomniał (żebyśmy się czasem nie zdziwili), że jedna z firm nawozowych oferuje w nawozach "specjalny fosfor" -polifosforany, ale będą na targach u przedstawiciela (nie zdradzając na początku rozmowy, że zajmuje się nawozami) nie dowiedział się dlaczego ta forma jest lepsza, ale na pewno to że część azotu jest w formie saletrzanej przyspiesza rozpuszczanie i tym samy działanie...

Aktualnie wiem że polifosforany (wzór chemiczny w linku u góry na 5 stronie) powstaja w wyniku "obróbki termicznej" - ja to czytam że ten fosfor jest poprostu uszlachetniony.

W linku info od producenta - lepsza mobilność, mniejsza podatność na uwstecznianie.

http://www.yara.pl/I...m456-147723.PDF

#433 Share Sunf

Sunf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 13 listopad 2016 - 21:31

Nawozy

Na podstawie własnego, praktycznego, polowego doświadczenia.

Jest też sporo pozytywnych postów różnych userów na tym forum w temacie nitrofoskowo  polifosforanowym, kojarze test post z tego roku gdzie jeden z ueserów, który najprawdopodobniej nigdy wcześniej nie używał nitrofosek krytykował zasadność ich stosowania, jednak zmienił  zdanie gdy zobaczył efekty działania pewnie w tym roku na uprawie, która nie rokowała na przetrwanie.

Info z AR obecnie UP Poznań w tym Grzebisza i Szczepaniaka,

Przypomniałeś mi ćwiczenia ze Szczepaniakiem kiedy opowiadał o fosforze ... Po kompendium wiedzy na temat fosforu wspomniał (żebyśmy się czasem nie zdziwili), że jedna z firm nawozowych oferuje w nawozach "specjalny fosfor" -polifosforany, ale będą na targach u przedstawiciela (nie zdradzając na początku rozmowy, że zajmuje się nawozami) nie dowiedział się dlaczego ta forma jest lepsza, ale na pewno to że część azotu jest w formie saletrzanej przyspiesza rozpuszczanie i tym samy działanie...

Aktualnie wiem że polifosforany (wzór chemiczny w linku u góry na 5 stronie) powstaja w wyniku "obróbki termicznej" - ja to czytam że ten fosfor jest poprostu uszlachetniony.

W linku info od producenta - lepsza mobilność, mniejsza podatność na uwstecznianie.

http://www.yara.pl/I...m456-147723.PDF

orto i poli sa we wszystkich nawozach z serii yara mila, a nie tylko w nitrofoskach

Edytowany przez Sunf, 13 listopad 2016 - 21:32.

#434 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 14 listopad 2016 - 09:05

Nawozy

Po czym wnosisz?

Poli - są tylko w nitrofoskach i tylko te nawozy w yarze zalecają do pogłównego stosowania NPK.

#435 Share Sunf

Sunf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 14 listopad 2016 - 22:49

Nawozy

Po czym wnosisz?

Poli - są tylko w nitrofoskach i tylko te nawozy w yarze zalecają do pogłównego stosowania NPK.

Yara Mila Corn NPK  7  20 28 tu nie ma poli?

#436 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 14 listopad 2016 - 23:42

Nawozy

Co prawda to chyba jeden znajlepszych niskoazotowych jakie znam (ma trochę formy saletrzanej ale nie tyle żeby być nitrosofką, nie ma wapnia tzn np. gipsu, ma mikroelementy), ale polifosforanów akurat w nim nie ma.

#437 Share Sunf

Sunf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 15 listopad 2016 - 15:08

Nawozy

Co prawda to chyba jeden znajlepszych niskoazotowych jakie znam (ma trochę formy saletrzanej ale nie tyle żeby być nitrosofką, nie ma wapnia tzn np. gipsu, ma mikroelementy), ale polifosforanów akurat w nim nie ma.

samymi nitrofoskami nie poprowadzisz plantacji:D

gdzie 25 % to polifosforan

Edytowany przez Sunf, 15 listopad 2016 - 15:13.

#438 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 15 listopad 2016 - 23:19

Nawozy

Bez problemu samą nitrofoską da rady poprowadzić plantacje -mam przetestowane, na pewno nie każdą, wszystko zależy od tego co jest w glebie i co się uprawia.

Zresztą nigdzie nie napisałem, że samymi nitrofoskami ma ktoś prowadzić plantacje.

Informacją o zawartości polifosforanów potwierdziłeś, że potrafisz czytać - gratuluje.

#439 Share Patryk3802

Patryk3802

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów

Napisany 30 listopad 2016 - 20:08

Nawozy

Panowie zwracam sie z problemem do was otórz wysiałem nawóz NPK  Suprofos na zaorane grunty. Miał być siew zbóź ozimych na tych ziemiach część gruntów była "przebronowana" a częśc wysiane w skibe i miał na to iść aktywny agregat z siewnikiem. Niestety pogoda nie rozpieszczała i nie dało się posiać ozimin. Teraz pytanie takie czy ten nawóz bedzie dostępny dla roślin jarych czy niestety wypłucze go woda. ziemie rózne od gliny, iłów po mokry piasek.

Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#440 Share ziomal_one

ziomal_one

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 30 listopad 2016 - 21:46

Nawozy

Dostępny. Ludzie pod pług sypią na jesieni i jest OK. W prasie rolniczej wskazująca zasadność dzielenia dawali potasu na glebach przepuszczalnych.