pawelu

Nawozy

Polecane posty

Ogon988    18

A mocznik gdzieś wyczytałem , że zakwasza glebe a mam pole niedawno po wapnowaniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    180

A czy chlorek potasu techniczny 98,5% to to samo co sól potasowa 60% tylko w czystszej postaci. Bo mam okazję po 100zł tona .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszcz1234    0

Mam takie nietypowe pytanie.

Trociny (czyli małe kawałki drewna) zakwaszają glebę (pH <6), a popiół drzewny ma odczyn zasadowy (pH >11).

Dlaczego tak jest? Przecież chemicznie to jest prawie to samo (oprócz węgla i wody, które spaliły się w reakcji spalania celulozy).

Jest mi ktoś to w stanie wytłumaczyć z chemicznego punktu widzenia? :)

Edytowano przez miszcz1234

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Runder    16

Mieszał ktoś z was unifoske z saletrzakiem? Zostały mi cztery woreczki 2 saletrzaku i 2 unifoski i chciałem wysiać przed siewem 


Sprzedam opryskiwacz polskiej produkcji pojemność 400 litrów......Sprzedam pług khun master 103..............

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert812    101

Ja pod zboża zarówno jare, jak i ozime nie sieję nic pod korzeń oprócz wapna granulowanego. Cała reszta idzie pogłównie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2327

To bogaty jestes. Zdajesz sobie sprawe jakie sa straty azotu zwlaszcza w czasie suszy i upałów?


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mieto35    2

Witam, co sądzicie o nawozie Yara bela sulfan zamiast saletrosanu 26 pod rzepak i pszenicę na wiosnę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolinaS    4

Nie mam pojęcia. Ja już od lat kupuję Canvil i jestem na razie zadowolona. Raz nie było na składzie to wzięłam inny, niby tez ok ale chyba ten z Anvilu lepszy. Poza tym w tym roku znajomy wygrał na https://www.plonyibony.pl/ bon na paliwo. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    885

No wlasnie, też sie zastanawiam czy nie rzucić na pierwszy rzut saletrosan, ze wzgledu na siarkę. Sam saletrosan wyjdzie drożej niż saletra to fakt, ale zauwazyłem w tym roku, mase zółtych placów na polach, bez znaczenia czy było wapnowane czy też nie. Jeden z sasiadow który wapnował bardzo dawno temu, dal na pierwsza dawke saletrosan i u niego o dziwo zboze było jednakowej barwy na całym kawałku, czego nie było na polach innych rolników, myślicie że siarka w saletrosanie mogla taki efekt dać?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117

Ja właśnie dziś kupiłem saletrosan będę siał go pierwszy raz na wiosnę po pszenżycie i życie. Ale z tego co gdzieś słyszałem pasowało by go wysiewać jak najwcześniej się da zgadza się? Pola mam raczej suche, więc z wjazdem po zimie nie będzie problemu tak żeby azot zadziałał dobrze na dokrzewienie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masio513    50

@Matey

Pewnie, że to saletrosan zrobił bo siarka pomaga w pobieraniu azotu. Sam dwa lata stosowałem i idealnie na pierwszy rzut pod oziminy, pola zieloniutkie.

@Karollorak93

Jak dasz radę to jak najwcześniej.

 

Osobiście zamieniam saletrosan na siarczan magnezu granulowany 100kg/ha w lutym , bo magnez mam słaby. A potem saletra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117

Czyli co jak tylko da się wjechać w pole to jechać z tym saletrosanem tak? Zaplanowałem go sobie tak około 240 kg/ha i potem na druga dawkę mocznik ze 120kg/ha jakieś 3 tyg po saletrosanie będzie ok? Pod korzeń dostało poli 6 300kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masio513    50

Wszystko zależy od tego jak masz rozkrzewioną plantację. Jeśli masz maksymalnie rozkrzewioną to możesz pierwszą dawkę zmniejszyć 150 kg/ha (około 40N i 20S), żebyś łąki nie zrobił , a jeśli słabo to tak jak mówisz ponad 200kg/ha (około 60N i 30S). Drugą dawkę stosuj jak zaczyna strzelać w źdźbło (pierwsze kolanko). Wszystko zależy ile zamierzasz dać czystego azotu N i jak zamierzasz prowadzić plantację czy będzie skracane, grzybówki, odżywki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117

Powiem tak ze rozkrzewione jest średnio więc myślę że właśnie koło 200 uderzę. Co do drugiej dawki do azot z mocznika uwalnia się przecież później niz np z saletry i pasowało by zeby się właśnie uwolnił jak będzie strzelać w źdzbło mam racje? Zboże było zaprawiane saroxem, więc pytanie do Ciebie jak dalej byś Ty proponował poprowadzić, skracane nie będzie na pewno. Krótko mówiąc chodzi o to żeby nie skracać i dać max tyle azotu żeby ustało i dało jakiś możliwy plon.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masio513    50

Zależy jakie masz odmiany karłowe czy o tradycyjnej długości słomy. Jeśli wyjdzie do 100N czystego azotu to "może" jeszcze ustać bez skracania, ale będzie ciężko najgorzej jak gwałtowne deszcze lub burze :/ Czy saletra czy mocznik na pierwsze kolanko. Saletra się rozłoży szybciej, a mocznik będzie wolniej i tak i tak dobrze. 200 saletrosanu i potem 100 mocznika przy dobrej aurze to może wydać ciekawy plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid34435    3

witam mam pytanie jaki nawóz wybrać na pszenżyto ozime i na zboża jare z góry dziękuję

Edytowano przez dawid34435

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
24 minuty temu, dawid34435 napisał:

 jaki nawóz wybrać na przęrzyto zimowe i na zborza jare 

Proponuję wybrać najpierw słownik ortograficzny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aber    0

Jeszcze nie, ale też się nad tym zastanawiałem. 

Ciekawy jestem jak to wygląda pod względem specyfikacji, bo taniej nie zawsze znaczy lepiej jakościowo.

Jak u was jest ze stosowaniem nawozów, raczej jest to naturalny czy sztuczny? Może nie tyle sztuczny, co pochodzenia nie naturalnego. 

Swoją drogą w sprawie doboru nawozu polecam kontakt z nimi https://niemczewscy.pl/ Powinni doradzic co sie najlepiej sprawdzi. 

Edytowano przez aber

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    680

Czemu na przestrzeni 3 lat ph wzrosło, potas i magnes wzrosły a fosfor praktycznie jak był na niskim poziomie tak jest. Nawożenie zazwyczaj superfosfatami i solą potasową, wapno z morawicy i granulat z dwikóz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj