Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawozy

439 odpowiedzi na ten temat

#341 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 16 luty 2014 - 21:58

Nawozy na mocznik musisz mieć temp. gleby +8, więc jeżeli będzie możliwe to możesz dać mocznik

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawozy Dzisiaj, 10:50
  •  

#342 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 16 luty 2014 - 22:07

Nawozy aha ok dzięki zapomniałem o tej temp. :D ale mi się na pole nie spieszy narazie mamy zimę ale muszę teraz nawozy zamówić :D wiem że trochę późno to robię ale dopłaty jeszcze nie doszły a bydło dopiero teraz miałem na sprzedaż :D

Jeśli mogę jeszcze zapytać.

Lucerne czym nawozić? nie wiedziałem żeby nie nawozić azotem. w sumie coś o 30kg wyczytałem ale to chodzi o 30kg juz gotowego np saletry?

Jeszcze jedno na łąki co wysiać? sól potasową? i saletre?

#343 Share mariuszmtz

mariuszmtz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 17 luty 2014 - 09:46

Nawozy na lucerne wysialbym polifoske 4 jak mozesz wjechac to juz siej bo ona trudno sie rozpuszcza i posiej te 100 kg saletry, na laki najlepiej wysiej sol i saltre , sol juz powininies siac bo trudno sie rozpuszcza
zima trwa juz za dlugo

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#344 Share Bezczelny

Bezczelny

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 18 luty 2014 - 22:10

Nawozy Cześć. Chciałbym Was zapytać czy mogę zrobić taką mieszankę nawozową - mocznik + fosforan amonu + siarczan potasu? Czy mocznik bedzie reagował w jakiś sposób z fosforanem amonu?
Według: http://pl.wikipedia....eszanie_nawozów - nie. Według producentów nawozów - mieszać tylko bezpośrenio przed siewem.

Jak to jest?

#345 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 18 luty 2014 - 23:10

Nawozy tylko bezposrednio przed siewem inaczej ulegnie zbryleniu.
Dziel wiadrami albo workami to siewnika.

Ogolnie jestem przeciwko temu rozwiazaniu. Nigdy nie bedzie rowno wymieszane w siewniku chyba ze wczesniej do betoniarki wrzucisz.

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#346 Share Bezczelny

Bezczelny

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 19 luty 2014 - 14:14

Nawozy Dziękuję. Rozumiem. Chcę mieć pewność że tak jest. Co się wtedy wydziela?

CO(NH2)2 + (NH4)2HPO4 =>
mocznik + fosforan dwuamonowy =>

Znalazłem w google że są w ten sposób powstaje nawóz: "Urea-ammonium phosphate". Pytanie, czy jedno z drugim reaguje, co powstaje i czy rzeczywiście mocznik wtedy wiąże wodę.
-----------------------
Dodano: Te nawozy można mieszać i nawet tak trzymać razem. Nic się nie wydziela. Problemem może być dokładne wymieszanie tak jak przedmówca napisał.

Pozdrawiam

Edytowany przez Bezczelny, 20 luty 2014 - 20:46.

#347 Share spajki01

spajki01

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 20 luty 2014 - 14:55

Nawozy Cześć mam pytanie odnośnie nawożenia owsa. Zrobiła mi taka znajoma pani dr badania i wyszło tak Cd 0,70 Cr 14,78 Fe 856,13 Mn 427,19 Ni 10,99 Pb 28,25 Zn 73,81 wszystko w mg*kg-1 sm C org 10,64 N ogólny 1,49 gN*kg-1 sm ph KCL=6,24 pH H2O=6,80. Czy na tej podstawie da się określić dawki nawozowe dla owsa który ma być zasiany na powierzchni 0,55 ha . Bez uwzglednionego p i k czy lepiej zrobić jeszcze próbki gleby dla P i K przyswajalnego? w tamtym roku siałem pszenice ozima poplonem po niej była seradela z rzepikiem na jesieni nie dawałem soli potasowej oraz superfosfatu. Czy na wiosne moge dać samą sól potasową i superfosat a azotem nawozic tylko pogłownie czy nie będzie to za małe nawożenie azotowe ?

#348 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 20 luty 2014 - 23:09

Nawozy Do upraw rolniczych nie warto robić tak dokładnych badań gleby. Wystarczy odczyn, P, K i Mg. Ewentualnie można zrobić N mineralny.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#349 Share spajki01

spajki01

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 21 luty 2014 - 14:49

Nawozy Badanie i tak za darmo robiła to wiesz. Ale wychodzi na to że bez P i K nie wylicze sobie dawki nawozowej dla owsa.

#350 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 21 luty 2014 - 23:34

Nawozy No bez P i K ani rusz...
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#351 Share spajki01

spajki01

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 23 luty 2014 - 14:28

Nawozy A jak przeliczyć dawke nawożenia azotowego z 1,49 g N*kg-1. Chodzi mi o to żeby dowiedziec się ile trzeba wysiać nawozu azotowego uwzględniając ten współczynnik zawartości azotu w glebie

#352 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, historia, of-road

Napisany 28 luty 2014 - 12:26

Nawozy Wiecie moze cos o nawozie rosahumus czy jakos tak? Stosowal go ktos z was? Bylbym wdzieczny za jakies info czy i jak to dziala

Edytowany przez vbox33, 28 luty 2014 - 12:27.

#353 Share Bezczelny

Bezczelny

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 04 marzec 2014 - 00:57

Nawozy Niby 1kg ma tyle samo kwasów humusowych co 30t obornika, ale ja bym tego nawet na 30kg nie zamienił. Daje mało zauważalne efekty jak delikatnie lepsze przyswajanie azotu. Chyba. To że zmienia kolor ziemi, to bajka. Trzeba by 1kg, na 5kg ziemi zmieszać, to wtedy, może :)

Mam pytanie. Potrzebowałem na ogród wapna i dałem się nabrać na parę worków tego nawozu, ale nie wiedziałem że on zawiera siarczan magnezu i siarczan wapnia. Nie wiedziałem że nie odkwasza, bo na nawozie nie było pełnego składu! Myślałem że to dolomit + mikro. Stosunek 2:1 - Ca:Mg jest nic dolomitowy. Nic o siarczanach i siarce. Czuję się oszukany. Myślicie że mam prawo reklamować to u sprzedawcy? A, może reklamować to u producenta?

Edytowany przez Bezczelny, 18 marzec 2014 - 16:46.

#354 Share Krzystko

Krzystko

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 04 marzec 2014 - 19:16

Nawozy A gdzie kupujecie nawozy? Ja znalazłem sklep http://hurtowniarolnicza.pl/nawozy/ , w którym można zamówić nawozy online. Nie wiem, czy cenowo będzie to bardziej opłacalne niż kupienie w stacjonarnym sklepie.

#355 Share medelin

medelin

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 05 marzec 2014 - 22:12

Nawozy Hej
Mam pytanie odnośnie saletry magnezowej. Chce ją zastosować w ogródku przydomowym, tylko że w instrukcji jest napisane jedynie o fertygacji i dokarmianiu dolistnym, a ja bym chciał zastosować doglebowo - czy można? W przeliczeniu na hektar to by wyszło jakieś 500 kg - nie za dużo?

#356 Share Brounter

Brounter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 05 marzec 2014 - 22:24

Nawozy W takiej ilości jak na jeden zabieg to stanowczo za dużo, rośliny nie będą w stanie takiej dawki przyswoić dla siebie. Lepiej podziel to na 2 porcje wtedy będziesz miał lepszy efekt

#357 Share B-A-R-T

B-A-R-T

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 06 marzec 2014 - 13:54

Nawozy saletra do ogródka? lepiej obornik daj

#358 Share Bezczelny

Bezczelny

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 18 marzec 2014 - 16:45

Nawozy Mam możliwość zamówienia taniej kredy paszowej, ale grubej P i chcę to sypać na glebę. Moje pytanie jest takie: jak ta kreda rozpuszcza się w glebie w porównaniu do zmielonej? Jaką strukturę ma kreda? Czy wystarczy dodać wody i ona się już rozpuszcza i rozmięka?

Edytowany przez Bezczelny, 18 marzec 2014 - 19:41.

#359 Share tommot003

tommot003

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 242 postów
  • Zainteresowania:Mororyzacja, rolnictwo

Napisany 19 marzec 2014 - 11:19

Nawozy Ile moge dać maksymalnie mocznika na ha na jare przed siewem jęczmienia i owsa?? myśle 150 kg czy nie będzie za dłużo?? ziemie IV, V, VI czy nie wypali na piasku ?? czy może lepiej to rozłożyć na 2 dawki??

Edytowany przez tommot003, 19 marzec 2014 - 11:21.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#360 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 19 marzec 2014 - 11:30

Nawozy Dokładnie tyle posiałem [150 kg. mocznika pod owies na 5-6 kl. ] dodatkowo dużo obornika poszło i część jeszcze po seraderze na poplon - i napewno nie za dużo - tylko deszczu w maju trza.... ;)