pawelu

Nawozy

Polecane posty

spajki01    1

A jak przeliczyć dawke nawożenia azotowego z 1,49 g N*kg-1. Chodzi mi o to żeby dowiedziec się ile trzeba wysiać nawozu azotowego uwzględniając ten współczynnik zawartości azotu w glebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wiecie moze cos o nawozie rosahumus czy jakos tak? Stosowal go ktos z was? Bylbym wdzieczny za jakies info czy i jak to dziala

Edytowano przez vbox33

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bezczelny    0

Niby 1kg ma tyle samo kwasów humusowych co 30t obornika, ale ja bym tego nawet na 30kg nie zamienił. Daje mało zauważalne efekty jak delikatnie lepsze przyswajanie azotu. Chyba. To że zmienia kolor ziemi, to bajka. Trzeba by 1kg, na 5kg ziemi zmieszać, to wtedy, może :)

 

Mam pytanie. Potrzebowałem na ogród wapna i dałem się nabrać na parę worków tego nawozu, ale nie wiedziałem że on zawiera siarczan magnezu i siarczan wapnia. Nie wiedziałem że nie odkwasza, bo na nawozie nie było pełnego składu! Myślałem że to dolomit + mikro. Stosunek 2:1 - Ca:Mg jest nic dolomitowy. Nic o siarczanach i siarce. Czuję się oszukany. Myślicie że mam prawo reklamować to u sprzedawcy? A, może reklamować to u producenta?

Edytowano przez Bezczelny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
medelin    0

Hej

Mam pytanie odnośnie saletry magnezowej. Chce ją zastosować w ogródku przydomowym, tylko że w instrukcji jest napisane jedynie o fertygacji i dokarmianiu dolistnym, a ja bym chciał zastosować doglebowo - czy można? W przeliczeniu na hektar to by wyszło jakieś 500 kg - nie za dużo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

W takiej ilości jak na jeden zabieg to stanowczo za dużo, rośliny nie będą w stanie takiej dawki przyswoić dla siebie. Lepiej podziel to na 2 porcje wtedy będziesz miał lepszy efekt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bezczelny    0

Mam możliwość zamówienia taniej kredy paszowej, ale grubej P i chcę to sypać na glebę. Moje pytanie jest takie: jak ta kreda rozpuszcza się w glebie w porównaniu do zmielonej? Jaką strukturę ma kreda? Czy wystarczy dodać wody i ona się już rozpuszcza i rozmięka?

Edytowano przez Bezczelny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommot003    0

Ile moge dać maksymalnie mocznika na ha na jare przed siewem jęczmienia i owsa?? myśle 150 kg czy nie będzie za dłużo?? ziemie IV, V, VI czy nie wypali na piasku ?? czy może lepiej to rozłożyć na 2 dawki??

 

Edytowano przez tommot003

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Dokładnie tyle posiałem [150 kg. mocznika pod owies na 5-6 kl. ] dodatkowo dużo obornika poszło i część jeszcze po seraderze na poplon - i napewno nie za dużo - tylko deszczu w maju trza.... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommot003    0

Dokładnie tyle posiałem [150 kg. mocznika pod owies na 5-6 kl. ] dodatkowo dużo obornika poszło i część jeszcze po seraderze na poplon - i napewno nie za dużo - tylko deszczu w maju trza.... ;)

dawałeś jakiś antywylegacz??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

U mnie susza antywylegaczem :D chociaż w zeszłym roku ledwo stał......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Koledzy jaki nawóz azotowy jest najlepszy przedsiewnie na pierwszą dawkę pod zboża jare?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Witam, mam pytanie odnośnie siania nawozów na "mokre" rośliny. Często wiosną bywa, że na roślinach jest rosa zwłaszcza wieczorem, czasem nawet i cały dzień. Co zrobić w takich sytuacjach, czy można wtedy siać nawozy? Ogólnie krąży opinia, żeby nie siać na mokro saletry, ale nie chodzi mi o siew w czasie deszczu czy po, tylko właśnie w trakcie rosy. Przeważnie chodzi mi o pszenicę i rzepak-jak one mogą zareagować na rozsiew saletry, saletrosanu czy mocznika w trakcie rosy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

Co lepiej zastosować na pszenżyto na kwaśnych glebach ph4,5-5,0 salmag czy saletrosan 30N 6S? Co lepiej zadziała w pierwszej dawcę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
morganix    3

CZy stosował ktoś taki nawóz jak siarczan wapnia?? nadaje sie to pod łubin na glebe lekką 4-6 klasa o ph 4.3-5.0?? :huh:  A jesli nie to jaki byście polecali nawóz pod łubin za rozsadna cene?

 

Przedplon kuku na ziarno. I czy warto wogóle sypnąc teraz wapno  weglanowe z morawicy pod łubin na to pole co podałem wyżej??  ;) Ilość jedna łódka na 10 ha :)


Dodam że jestem początkujący w rolnictwie :) .Aha i  jeszcze jedno... Co najpierw sypnąc w tym roku  na rzepak saletrosan czy saletre?? I jeśli można to dlaczego?? :)

Edytowano przez morganix

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck00    207

Na rzepak w pierwszej dawce raczej Saletrosan, ponieważ ma w swoim składzie siarke. Jest to roślina, która wymaga tego składnika w nawożeniu a jeśli bedzie nim dobrze odżywiony to rzepak będzie mniej podatny na choroby.


Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Panowie mam takie pytanie, czy zastosowany jesienią nawóz NPK pod rzepak został w pełni wykorzystany czy raczej nie. Gdyż muszę zlikwidować jedną działkę z rzepakiem i przesiać zbożem jarym i nie wiem czy stosować pełną dawkę NPK czy zmniejszyć bo jednak coś zostało z jesiennych zasiewów??


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

NPK zostało wbudowane w masę roślinną, straty to wymycie. Tak więc tempo mineralizacji rzepaku ma tu ważną rolę, nie musisz stosować full dawki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

CZy stosował ktoś taki nawóz jak siarczan wapnia?? nadaje sie to pod łubin na glebe lekką 4-6 klasa o ph 4.3-5.0?? :huh:  A jesli nie to jaki byście polecali nawóz pod łubin za rozsadna cene?

 

Przedplon kuku na ziarno. I czy warto wogóle sypnąc teraz wapno  weglanowe z morawicy pod łubin na to pole co podałem wyżej??  ;) Ilość jedna łódka na 10 ha :)

Dodam że jestem początkujący w rolnictwie :) .Aha i  jeszcze jedno... Co najpierw sypnąc w tym roku  na rzepak saletrosan czy saletre?? I jeśli można to dlaczego?? :)

Siarczan wapnia czyli "gips" lub "anhydryt" sprawdź rozpuszczalność w wodzie. Nawóz  ten na pewno bardzo dobrze podnosi grunt i jeśli działa to latami. Ma także spory wpływ na podwyższenie zasolenia...

Zostaje kwestia nazwnictwa ponieważ siarczan wapnia ma siarkę w formie siarczanowej a ta jest dobrze kojarzona.

Pomyślcie skąd w nawozach NPK jest siarka - a w większości jest (choć na worku nie wyczytacie) i jaki ma to wpływ na efektywność działania nawozu skoro CaSO4 wpływa na pogorszenie rozpuszczalności granuli NPK.

W Polsce chyba tylko jedna firma oferuje NPKi z siarką bez wapnia (np. 7-12-25, 7-20-28 i niektóre nitrofoski)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj