Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawozy

440 odpowiedzi na ten temat

#241 Share badyl321

badyl321

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 13 grudzień 2011 - 08:24

Nawozy No dobra a powiedz tak szczerze stosujesz od 7 lat widzisz jakieś efekty w jakich ilościach stosujesz kupujesz czy robisz własne.?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawozy Dzisiaj, 05:54
  •  

#242 Share patryk2411

patryk2411

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, internet i motoryzacja

Napisany 20 grudzień 2011 - 21:04

Nawozy Witam, czy na wiosnę można dać na pszenice i pszenżyto siarczan amonu?
Co sądzicie, aby dać w pierwszej dawce 150 kg siarczanu amonu, a drugiej 300 kg saletrzaku?

Edytowany przez patryk2411, 01 styczeń 2012 - 20:27.

Zetor Team

#243 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 20 grudzień 2011 - 21:17

Nawozy ja w tym roku bede stosowal po 170 kg N/ha na pszenice i rzepak w postaci CANWILU i RSM-u

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#244 Share roltech

roltech

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 320 postów

Napisany 20 grudzień 2011 - 21:36

Nawozy

Witam, czy na wiosnę można dać na przenie i pszenżyto siarczan amonu?
Co sądzicie, aby dać w pierwszej dawce 150 kg siarczanu amonu, a drugiej 300 kg saletrzaku?

Ja stosuje od kilku lat na pszenice w różnych dawkach, w stosunku 1:1

#245 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 21 grudzień 2011 - 10:24

Nawozy

No dobra a powiedz tak szczerze stosujesz od 7 lat widzisz jakieś efekty w jakich ilościach stosujesz kupujesz czy robisz własne.?

kupuję, w tym roku zrobiłem własne do polania obornika, który miał się kompostować, ale d*pa nie wyszło. Sąsiad robił je u siebie i my się pleśń/grzyb na kożuchu gnojowicy pojawił :blink:
Ogólnie EM traktują jako szybki sposób na rozkład resztek pożniwnych i poplonów, co należy zauważyć przyczynia się on do poprawy absorpcji przez rośliny większej ilości składników odżywczych( chodzi mi tutaj o lepsze wykorzystanie) co skutkuje wyższym plonem jednak ma to swoją druga stronę, ziemia jest bardziej wyjałowiona, więc jak dla Mnie stwierdzenie że dzięki EM i pochodnym można zmniejszyć ilość nawozów (składników odżywczych) jest paranoją bo tylko glebę szybciej wykończymy. Utrzymanie należytego ph, odpowiednie dobranie płodozmianu oraz technologii uprawy do gleb na jakich się gospodarzy to połowa sukcesu pozostała część to umiejętne wykorzystanie potencjału gospodarki wodnej naszej gleby bo choćbyś nie wiadomo ile sypał to bez wody nie urośnie. Biorąc pod uwagę na jakich glebach gospodarzę stwierdzam, że umiejętne nawożenie PK oraz mikro i makro składnikami a także utrzymanie odpowiedniego ph przyczynia się do wysokich plonów przy ograniczonych kosztach, dlaczego? Wg Mnie taniej jest utrzymywać należytą ilość PK i mikto/makro w glebie i uzupełniać je co roku niż wyjałowić glebę oszczędzając lat 5-6 myśląc że same bakterie coś pomogą, później powrót do pierwotnej kultury gleby jest bardzo długotrwałe oraz kosztowne. Poplon resztki pożniwne i EM z pochodnymi przy należytym sztucznym nawożeniu sprzyjają zwiększeniu się zawartości próchnicy w glebie( przy naturalnym można bakterie znacząco zmniejszyć lub olać), nie bez znaczenia jest fakt, że od 6 lat stosuję na całym areale uprawę bezorkową (teraz zaczął się 7 rok) co dodatkowo sprzyja powstawaniu próchnicy. Jako członek grupy producenckiej mam możliwość porównania :jakości" gleb w grupie przy odbieraniu analiz glebowych i co można zauważyć że pomimo tej samej technologii uprawy oraz nawożeniu względem analiz glebowych różnica pomiędzy glebą o zawartości próchnicy 1,5-1,7% a glebą o zawartości próchnicy 3-3,2% jest ogromna ponad 10% w niektórych przypadkach nawet więcej.
Dlatego uważam że jedynie połączenie stosowania nawożenia sztucznego, siania poplonów oraz stosowania bakterii może przynieść wymierne skutki w innym wypadku to jedynie oszukiwanie siebie (no chyba że masz nawóz naturalny), że coś jest dobre. Z samymi bakteriami jest jak z tofu niby jesteś najedzony ale jak widzisz kawał mięcha to odrazu się na niego rzucasz :D ;)

#246 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 21 grudzień 2011 - 13:33

Nawozy A co jaki czas trzeba byłoby zsilać ziemie obornikiem by nei dawać EM?

#247 Share badyl321

badyl321

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 22 grudzień 2011 - 09:00

Nawozy

kupuję, w tym roku zrobiłem własne do polania obornika, który miał się kompostować, ale d*pa nie wyszło. Sąsiad robił je u siebie i my się pleśń/grzyb na kożuchu gnojowicy pojawił :blink:
Ogólnie EM traktują jako szybki sposób na rozkład resztek pożniwnych i poplonów, co należy zauważyć przyczynia się on do poprawy absorpcji przez rośliny większej ilości składników odżywczych( chodzi mi tutaj o lepsze wykorzystanie) co skutkuje wyższym plonem jednak ma to swoją druga stronę, ziemia jest bardziej wyjałowiona, więc jak dla Mnie stwierdzenie że dzięki EM i pochodnym można zmniejszyć ilość nawozów (składników odżywczych) jest paranoją bo tylko glebę szybciej wykończymy. Utrzymanie należytego ph, odpowiednie dobranie płodozmianu oraz technologii uprawy do gleb na jakich się gospodarzy to połowa sukcesu pozostała część to umiejętne wykorzystanie potencjału gospodarki wodnej naszej gleby bo choćbyś nie wiadomo ile sypał to bez wody nie urośnie. Biorąc pod uwagę na jakich glebach gospodarzę stwierdzam, że umiejętne nawożenie PK oraz mikro i makro składnikami a także utrzymanie odpowiedniego ph przyczynia się do wysokich plonów przy ograniczonych kosztach, dlaczego? Wg Mnie taniej jest utrzymywać należytą ilość PK i mikto/makro w glebie i uzupełniać je co roku niż wyjałowić glebę oszczędzając lat 5-6 myśląc że same bakterie coś pomogą, później powrót do pierwotnej kultury gleby jest bardzo długotrwałe oraz kosztowne. Poplon resztki pożniwne i EM z pochodnymi przy należytym sztucznym nawożeniu sprzyjają zwiększeniu się zawartości próchnicy w glebie( przy naturalnym można bakterie znacząco zmniejszyć lub olać), nie bez znaczenia jest fakt, że od 6 lat stosuję na całym areale uprawę bezorkową (teraz zaczął się 7 rok) co dodatkowo sprzyja powstawaniu próchnicy. Jako członek grupy producenckiej mam możliwość porównania :jakości" gleb w grupie przy odbieraniu analiz glebowych i co można zauważyć że pomimo tej samej technologii uprawy oraz nawożeniu względem analiz glebowych różnica pomiędzy glebą o zawartości próchnicy 1,5-1,7% a glebą o zawartości próchnicy 3-3,2% jest ogromna ponad 10% w niektórych przypadkach nawet więcej.
Dlatego uważam że jedynie połączenie stosowania nawożenia sztucznego, siania poplonów oraz stosowania bakterii może przynieść wymierne skutki w innym wypadku to jedynie oszukiwanie siebie (no chyba że masz nawóz naturalny), że coś jest dobre. Z samymi bakteriami jest jak z tofu niby jesteś najedzony ale jak widzisz kawał mięcha to odrazu się na niego rzucasz :D ;)

O dzieki widze że kolega ma pojęcie o tym co robi powiedz mi jeszcze kolego co myślisz o stosowaniu dolistnie em w warzywach bo głównie to uprawiam.?

#248 Share gomez181

gomez181

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 05 styczeń 2012 - 22:25

Nawozy witam,siejecie Amofoske? ablo Lubofoske te tansze nawozy?

#249 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 styczeń 2012 - 16:36

Nawozy @badyl u Ojca (warzywka) dajemy EM doglebowo na resztki w ilości 8 l/ha, po kapuście 10 l/ha
większa dawka to tylko strata kasy bo trzeba mieć glebę naprawdę zdegradowaną aby dawać więcej.

#250 Share MarekUA

MarekUA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 10 styczeń 2012 - 21:21

Nawozy tak zapytam czy można pogłównie wiosną na rośliny rzepaku ozimego rozsypac wapnmo magnezowe 27CaO - 16 MgO granulowane czy to poparzy rośliny ?
"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj
""Możesz robić to co chcesz, możesz byc kim chcesz ..." Mesajeh
Rolnictwo to nie wszystko..., ale wszystko bez rolnictwa to h<>J :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#251 Share gomez181

gomez181

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 11:07

Nawozy na zboza dawlalem ale na rzeapak to nie wiem,choc saletra 32 tez jest z wapna

#252 Share badyl321

badyl321

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 21:42

Nawozy

@badyl u Ojca (warzywka) dajemy EM doglebowo na resztki w ilości 8 l/ha, po kapuście 10 l/ha
większa dawka to tylko strata kasy bo trzeba mieć glebę naprawdę zdegradowaną aby dawać więcej.

Ooo dzięki chociaż czegoś się dowiedziałem a co myślisz o stosowaniu dolistynym wychodzi troche taniej teraz już pod pług nie dam a na wiosne można by coś psiknąć.?

#253 Share lewy12

lewy12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 21 styczeń 2012 - 12:28

Nawozy Witam nie chce zakładać nowego tematu wienc tak
Tak czytam wasze posty chciałbym wypróbować jakaś odżywkę pod zboża zimowe typu żytko a jare to jęczmień i jaką mam kupić odżywkę i ile litrów na hektar lać odżywki?? a i widać coś po plonie że więcej ziarna jest ??? czy nie??

Edytowany przez milanreal1, 21 styczeń 2012 - 19:37.
orty

#254 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 21 styczeń 2012 - 19:36

Nawozy Kolego jest temat o odżywkach, nawożeniu dolistnym. Chyba wczoraj coś mówiłem o stosowaniu odżywek, ale nie pamiętam w jakim temacie.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#255 Share lewy12

lewy12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 21 styczeń 2012 - 20:40

Nawozy kolego wyżej to jak go znajdziesz to podeślij mi go na pw bende wdzięczny

#256 Share zetortoja

zetortoja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów
  • Zainteresowania:Interesuje się rolnictwem, koszykówką, lubie posiedzieć przy kompie.

Napisany 23 luty 2012 - 13:04

Nawozy Jak myślicie ile i jakiego nawozu kupić pod 45 ha użytków zielonych ??? jaka norma itp ?

#257 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 25 luty 2012 - 15:25

Nawozy z fosforowo potasowych polifoska lub sół porasowa + fosforan amonu a z azotowych saletra amonowa, dawkowanie zależne od zasobności gleb w przyswajalne składniki, ja daje 200 kg polifoski 6 do tego saletra w zależności od ilości pokosów zaczynam od 200kg na ha na pierwszy pokos, na kolejne 100-150kg w październiku/grudniu daje 8-15 m3 gnojówki w zależności ile mam
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#258 Share dralo5

dralo5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 371 postów

Napisany 27 luty 2012 - 08:23

Nawozy Panowie a kiedy najlepiej na wiosenne uprawy rozsiać sól potasową? Wiem że powinno się rozsiać jesienią ale sprawy finansowe nie pozwalały. Nie ma strat w potasie gdybym rozsiał teraz po polach?

#259 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 27 luty 2012 - 09:12

Nawozy Jak nie masz śniegu i zamarznięte. Lub śniegu mało. To teraz jak najbardziej.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#260 Share dralo5

dralo5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 371 postów

Napisany 27 luty 2012 - 21:07

Nawozy Tak sam myślałem żeby rozsiać teraz, tylko jakaś w moich okolicach pogoda zmienna jak na razie