Skocz do zawartości

Reklama

Zdjęcie

Nawozy

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
312 odpowiedzi na ten temat

#1 pawelu

pawelu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 30 sierpień 2008 - 17:52

Nawozy Siemka.
przed rokiem dawałem pod przenice 300-350kg polifoski 8 pod korzen teraz jak sobie to policzyłem te wszystkie pełne dawki nawozów i oprysków to wychodze na minusie. czytałem w jakiejs rolniczej gazecie ze odpowiednik polifoski 8 w niemczech jest o połowe tanszy. wogule w niemczech jest tylko drozszy mocznik a reszta jest o wiele tansza. w tym roku chyba dam połowe tego nawozu co zwykle bo bede stratny
A jak wy bedziecie sypac nawóz dajecie pełne dawki czy ograniczacie...
  • 0

#2 Bartek1961

Bartek1961

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo a szczególnie wypadki przy pracy

Napisany 31 sierpień 2008 - 09:58

Nawozy Ten rok pokazał jak zależne są plony od nawożenia. Jednak trzeba policzyć jaki poziom nawożenia się opłaca a przede wszystkim zrobić badanie gleby na składniki i dawać tylko te jakich brakuje!!!
  • 0

#3 zetor

zetor

Moderator bez Pola... ;)

• V.I.P.
  • 1830 postów
  • 9766107

Napisany 31 sierpień 2008 - 10:42

Nawozy pawelu a ile ty masz ha? ludzie sypią polfoske bo nie znają innych nawozów,a przeciez to te same składniki co mocznik,saletra,czy sól potasowa tylko w polifosce jest wszystkiego po trochu. bo przecież jak w ziemi brakuje dla przykładu azotu to po co sypać polifoske ktora kosztuje prawie 3000 tyś za tone jak można sypać mocznik po 1700. oczywiscie ja podałem tylko taki przykład bo jeśli masz więcej hektarów to zrób te badania i syp tylko to co trzeba.
  • 0

Nie ma piękniejszego dźwięku od ryku SW-400

A-Mount Alpha user

#4 pawelu

pawelu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 31 sierpień 2008 - 20:24

Nawozy mam około 30ha ornego. ojciec sypie nawóz od poczatku swojego gospodarowania i zawsze na tym dobrze wychodzimy ale w tym roku moze byc troszke inaczej bo nie sztuka wsadzic wpole 2,5 raza tyle pieniedzy na nawóz i opryski co zwykle a pszenica za rok bedzie po 450zł. Ja rozumiem ze srodki do produkcji sie zwiekszyły ale nie az tyle nie o 150%
  • 0

#5 broker

broker

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów
  • 3999307

Napisany 14 wrzesień 2008 - 21:04

Nawozy mieszacie nawozy?
wlasnie obliczylem 3 warianty nawozenia. pod swoja pszenice potrzebuje 50N 260P 350K, ceny w mojej okolicy: polifoska '6' 2680zl, sol potasowa 2020zl, superfosfat potr. 2500zl, amofoska 4-16-18 1680zl, mocznik 1550zl i tak
I - polifoska '6' =3484zl
II amofoska i sol= 3018zl
III mocznik superfosfat sol =2891zl

z wyliczen wynika ze warto pomieszac :lol:
  • 0
zetor 5211
pszenica ozima & rzepak

#6 vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 540 postów

Napisany 14 wrzesień 2008 - 22:22

Nawozy jeśli chodzi o superfosfat potrójny 46% to z tego co wiem nie ma go w handlu, przestali go już produkować chyba już dwa lata temu, produkując tonę s potrójnego produkowali 2 tony odpadu i skończyło się miejsce na wysypisku. możliwe że piszesz o superfosfacie wzbogaconym 40% w którym nie wszystki P jest dostępny dla roślin. więc może wyjść że faktycznie tańszym okaże się superfosfat prosty lub P zawarty w amofosce czy jakimś wieloskładnikowym. Do tego piszesz chyba tylko o nawożeniu jesiennym (bo coś mało tego azotu). Ja pod pszenicę nigdy nie wysiałbym jesienią więcej składników niż tyle ile jest w 0,5 t polifoski (mniej więcej). W tym roku ze względu na ceny wysieje chyba połowę albo mniej. Co wyjdzie taniej w prosty sposób możesz sprawdzić na stronie polifoska.pl używając kalkulatora cen nawozów- odnośnie wariantu I i II to nigdy nie uzyskasz proporcji takiej jakiej potrzebujesz dlatego nie wiem skąd wziąłeś tą cenę. mam nadzieję że o zapotrzebowaniu na P myślisz w przeliczeniu na P2O5 , a K na K2O.
Kiedyś spędziłem sporo czasu nad obliczeniami i faktycznie taniej wychodziło "pomieszać" :lol: tylko trzeba uwzględnić że koszt zabiegu trochę wzrośnie, a najważniejsze zajmie to więcej czasu którego nie zawsze mamy tyle żeby się wyrobić
  • 0

#7 broker

broker

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów
  • 3999307

Napisany 14 wrzesień 2008 - 22:47

Nawozy chodzilo mi o ten wzbogacony 40% :lol: dla którego cena 1kg P2O5 jest porownywalna z supersosfatem prostym ale jest w formie ganulowanej wiec wole ten. oczywiscie mowie tu o jesiennym bo co tu mieszac na wiosne i nie wnikam ile kto sieje NPK bo mieszajac mozna dobrac odpowiednia ilosc nawozow, wszystko w exlell'u wyliczylem i wartosci NPK tylko nieznacznie odbiegaja od wzorca ktory sobie zalozylem tj. 50-260-450, pozostaje tylko kwestia przyswajalnosci skladnikow, mowisz ze w polifoskach jest latwiej przysfajalny fosfor niz w superfosfacie?
jak dla mnie 15% oszczednosci jest warte zachodu zwlaszcza ze przy kilku hektarach nie mam za duzo roboty
  • 0
zetor 5211
pszenica ozima & rzepak

#8 vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 540 postów

Napisany 14 wrzesień 2008 - 23:09

Nawozy no to jeszcze raz sprecyzuj potas 350 czy 450 bo masz rozbieżność w postach i z tego może wynikać mój komentarz
1kg P w s. wzbogaconym znaczy dla roślin mniej niż 1kg P w s. prostym amofosce czy wieloskładnikowym (nie licząc blendingów bo tam jest różnie) dlatego w przeliczeni na p2o5 s. wzbogacony powinien być sporo tańszy - wynika to z kosztów produkcji, jeśli tak nie jest to sprzedawca naciąga rolnika przez jego niewiedzę. Do tego trzeba pamiętać że P jest najdroższym z NPK w przeliczeniu na N, K2O, P2O5 to przeszło 2x, a w przeliczeniu na N,P,K to prawie 5x

i jeszcze jedno myślę że dawki wziąłeś z kosmosu, bo z tego co pamiętam to pszenica na 1tonę ziarna (z odpowiednią ilością słomy) potrzebuje około 10kg P2O5 i 20 K2O więc o jakich plonach myślisz???
  • 0

#9 broker

broker

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów
  • 3999307

Napisany 15 wrzesień 2008 - 14:37

Nawozy

i jeszcze jedno myślę że dawki wziąłeś z kosmosu, bo z tego co pamiętam to pszenica na 1tonę ziarna (z odpowiednią ilością słomy) potrzebuje około 10kg P2O5 i 20 K2O więc o jakich plonach myślisz???

sam jestes z kosmosu, nie powiedzialem ze to jest na hektar i nei chce rozmawiac o wielkosci plonu i dawkach tylko cenach nawozow
(ja napisalem ze potrzebuje 50-260-350 ale ktos inny moze miec zapotrzebowanie na inne wielkosci npk w zaleznosci od zasobnosci gleby przewidywanego plonu,obsiewanego arealu)

nie wiem dokladnie jak to jest dlatego sie pytam, przeciez na polifosce napisane jak byk ze zawiera 20% P2O5, w superfosfacie tez P2O5
  • 0
zetor 5211
pszenica ozima & rzepak

#10 vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 540 postów

Napisany 15 wrzesień 2008 - 15:11

Nawozy porównaj post 5 z postem 7 w jednym piszesz 50-260-350 a w drugim 50-260-450 no i w cenie 100 kg k2o robi sporą różnicę a w swym ostatnim masz znów 50-260-350. widzę że poczułeś się urażony a wystarczyło napisać że to nie jest na ha tylko na plantację. No jasne że na worku pisze jak byk, ale jak weźniesz worek superfosfatu wzbogaconego to pisze też ile z tego fosforu roślina ma szanse pobrać (ile jest rozpuszczalne w wodzie) a ile ma szanse pobrać teoretycznie (ile fosforu jest rozpuszczalne w cytrynianie), resztę można traktować jakby go wogóle nie było i warto by było uwzględnić to w kalkulacjach cenowych o który chcesz rozmawiać. Poza tym też chciałbym się czegoś dowiedzieć, a rozmowa z Tobą tylko i wyłącznie na temat cen wybacz nie mieści się w tym temacie forum - jest on trochę szerszy czy Ty tego chcesz czy nie.
  • 0

#11 broker

broker

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów
  • 3999307

Napisany 15 wrzesień 2008 - 16:16

Nawozy 350
to juz sam nie wiem czy to sie oplaca, trzeba dobrze wniknac w przyswajalnosc skladnikow i wtedy jesli wieloskladnikowe sa lepiej pobieane to szloby ich mniej i rachunek moglby byc nieco inny

to miesza ktos te nawozy wogole :lol: ? bo jak widze w wypowiedziach na forum to raczej biora gore nawozy wieloskladnikowe przed siewem
  • 0
zetor 5211
pszenica ozima & rzepak

#12 iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 632 postów

Napisany 16 wrzesień 2008 - 21:45

Nawozy ja po rzepaku nie daje ani grama pod korzeń,tylko pod rzepak 350 kg kemiry 5 10 25 dałem i tam gdzie pszenica po pszenicy to dam 200 kg PK.a najlepiej to by było robic analizy co roku i według tego sypać.
  • 0

#13 broker

broker

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów
  • 3999307

Napisany 18 wrzesień 2008 - 14:51

Nawozy ja robilem analize w tym roku i nawet mi to pomoglo dobrac dawki nawozow
na polu po rzepaku w 1 klasie wyszlo mi tak
azot-13 fosfor-47 potas-40 magnez-72 pH- 5,4 -generanie wszystkiego za malo :) teraz pod pszenice troche zwapnowalem i bez rewelacji sypne troche NPK i ma byc, licze ze po rzepaku cos jeszcze sie rozlozy ze slomy i luszczyn, zwalaszcza ze zebralem tylko 2 t rzepaku przez gradobicie :lol: :)
  • 0
zetor 5211
pszenica ozima & rzepak

#14 buchaj

buchaj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 18 wrzesień 2008 - 16:34

Nawozy Ja nigdy nie dawałem za dużo nawozów. W tym roku nie zamierzam ani zwiększać ani zmniejszać dawki. Dam ok.250kg polifoski/ha pszenicy pod korzeń. Na wiosnę się zobaczy z azotem.
  • 0

#15 Bartek

Bartek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 26 październik 2008 - 11:03

Nawozy Pod rzepak dałem 400 kg Kemiry 5-10-25. Pod pszenicę ok. 300 kg Polifoski 5 (zakupionej w kwietniu).
  • 0

#16 majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów
  • 10201673

Napisany 26 październik 2008 - 11:22

Nawozy

to miesza ktos te nawozy wogole :P ? bo jak widze w wypowiedziach na forum to raczej biora gore nawozy wieloskladnikowe przed siewem

a znasz zasady mieszania nawozów? bo sadze ze na mieszance która przedstawiłeś jaka ta najkorzystniejsza cenowo, mogłbys stracic najwiecej...
  • 0
DEZERTER

#17 lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 09 sierpień 2009 - 14:30

Nawozy Jakie Waszym zdaniem sa najlepsze nawozy (tzn. jakich firm)?
Jakie polecacie pod pszenice ozima?
Chce uprawic pszenice bez regulatorów wzorstu, ale chce tez osiagnac maksymalnie ile sie da bez stosowania regulatorow! Jakie sa razsadne dawki na 1ha, tak aby zboze sie nie powalilo?
  • 0

#18 lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 19 sierpień 2009 - 08:15

Nawozy Widze ze chyba nikt sie nie zlituje i nie odpisze? Dzieki!
  • 0

#19 TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 19 sierpień 2009 - 19:38

Nawozy Kolego lukaszm
Nie ma czegoś takiego jak najlepsze firmy nawozowe.

Najrozsądniej - czytasz poszczególne oferty z każdej firmy nawozowej ( fosfan, luvena, police, fosfory ciech, Timac agro , yara itp), analizujesz ceny i % zawartości NPK. Pomocny w tym może być kalkulator nawozowy na stronie http://www.polifoska.pl/#close.
Wybierasz najkorzystniejsza ofertę. Bo najtańszy nawóz na rynku okazuje się w praktyce, tym który posiada najdroższe składniki NPK.

Co do regulatorów to : "Chce uprawic pszenice bez regulatorów wzorstu, ale chce tez osiagnac maksymalnie ile sie da bez stosowania regulatorow! Jakie sa razsadne dawki na 1ha, tak aby zboze sie nie powalilo?"
Nie obraź się ale zdanie bez sensu. Chcesz osiągać wydajność a nie chcesz stosować regulatora - jedno wyklucza drugie.
Koszt regulatora nie jest wysoki ( od 20 do 70 zł/ha zależne od firmy) i śpisz spokojnie.
  • 0

Google AgroFoto Ads Nawozy

• Reklama google
Dzisiaj, 07:55
  •  

#20 lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 30 sierpień 2009 - 19:53

Nawozy Dzieki ze odpisujesz jako jeden na moje posty.
Nie jestem doswiadczony w tej dziedzinie wiec pytam i dobrze, ze mi udzielasz informacji!
Odnosnie regulatorów: moghlbys mi polecic jakies tanie (jak pisales do 70zl, ale skuteczne), ktore sam stosowales? Bo ja troche przegladalem i widzialem np. moddus, ale on jest droogi!!
I jeszcze jedno: przedsiewnie pod pszenice ozima podobno 30 kg azotu na ha mozna dac, ale to nie jest konieczne? Tylko fosfor i potas?
  • 0

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: %s