pawelu

Nawozy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pawelu    5

Siemka.

przed rokiem dawałem pod przenice 300-350kg polifoski 8 pod korzen teraz jak sobie to policzyłem te wszystkie pełne dawki nawozów i oprysków to wychodze na minusie. czytałem w jakiejs rolniczej gazecie ze odpowiednik polifoski 8 w niemczech jest o połowe tanszy. wogule w niemczech jest tylko drozszy mocznik a reszta jest o wiele tansza. w tym roku chyba dam połowe tego nawozu co zwykle bo bede stratny

A jak wy bedziecie sypac nawóz dajecie pełne dawki czy ograniczacie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek1961    2

Ten rok pokazał jak zależne są plony od nawożenia. Jednak trzeba policzyć jaki poziom nawożenia się opłaca a przede wszystkim zrobić badanie gleby na składniki i dawać tylko te jakich brakuje!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor    4

pawelu a ile ty masz ha? ludzie sypią polfoske bo nie znają innych nawozów,a przeciez to te same składniki co mocznik,saletra,czy sól potasowa tylko w polifosce jest wszystkiego po trochu. bo przecież jak w ziemi brakuje dla przykładu azotu to po co sypać polifoske ktora kosztuje prawie 3000 tyś za tone jak można sypać mocznik po 1700. oczywiscie ja podałem tylko taki przykład bo jeśli masz więcej hektarów to zrób te badania i syp tylko to co trzeba.


Nie ma piękniejszego dźwięku od ryku SW-400

A-Mount Alpha user

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelu    5

mam około 30ha ornego. ojciec sypie nawóz od poczatku swojego gospodarowania i zawsze na tym dobrze wychodzimy ale w tym roku moze byc troszke inaczej bo nie sztuka wsadzic wpole 2,5 raza tyle pieniedzy na nawóz i opryski co zwykle a pszenica za rok bedzie po 450zł. Ja rozumiem ze srodki do produkcji sie zwiekszyły ale nie az tyle nie o 150%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
broker    0

mieszacie nawozy?

wlasnie obliczylem 3 warianty nawozenia. pod swoja pszenice potrzebuje 50N 260P 350K, ceny w mojej okolicy: polifoska '6' 2680zl, sol potasowa 2020zl, superfosfat potr. 2500zl, amofoska 4-16-18 1680zl, mocznik 1550zl i tak

I - polifoska '6' =3484zl

II amofoska i sol= 3018zl

III mocznik superfosfat sol =2891zl

 

z wyliczen wynika ze warto pomieszac :lol:


zetor 5211
pszenica ozima & rzepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

jeśli chodzi o superfosfat potrójny 46% to z tego co wiem nie ma go w handlu, przestali go już produkować chyba już dwa lata temu, produkując tonę s potrójnego produkowali 2 tony odpadu i skończyło się miejsce na wysypisku. możliwe że piszesz o superfosfacie wzbogaconym 40% w którym nie wszystki P jest dostępny dla roślin. więc może wyjść że faktycznie tańszym okaże się superfosfat prosty lub P zawarty w amofosce czy jakimś wieloskładnikowym. Do tego piszesz chyba tylko o nawożeniu jesiennym (bo coś mało tego azotu). Ja pod pszenicę nigdy nie wysiałbym jesienią więcej składników niż tyle ile jest w 0,5 t polifoski (mniej więcej). W tym roku ze względu na ceny wysieje chyba połowę albo mniej. Co wyjdzie taniej w prosty sposób możesz sprawdzić na stronie polifoska.pl używając kalkulatora cen nawozów- odnośnie wariantu I i II to nigdy nie uzyskasz proporcji takiej jakiej potrzebujesz dlatego nie wiem skąd wziąłeś tą cenę. mam nadzieję że o zapotrzebowaniu na P myślisz w przeliczeniu na P2O5 , a K na K2O.

Kiedyś spędziłem sporo czasu nad obliczeniami i faktycznie taniej wychodziło "pomieszać" :lol: tylko trzeba uwzględnić że koszt zabiegu trochę wzrośnie, a najważniejsze zajmie to więcej czasu którego nie zawsze mamy tyle żeby się wyrobić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
broker    0

chodzilo mi o ten wzbogacony 40% :lol: dla którego cena 1kg P2O5 jest porownywalna z supersosfatem prostym ale jest w formie ganulowanej wiec wole ten. oczywiscie mowie tu o jesiennym bo co tu mieszac na wiosne i nie wnikam ile kto sieje NPK bo mieszajac mozna dobrac odpowiednia ilosc nawozow, wszystko w exlell'u wyliczylem i wartosci NPK tylko nieznacznie odbiegaja od wzorca ktory sobie zalozylem tj. 50-260-450, pozostaje tylko kwestia przyswajalnosci skladnikow, mowisz ze w polifoskach jest latwiej przysfajalny fosfor niz w superfosfacie?

jak dla mnie 15% oszczednosci jest warte zachodu zwlaszcza ze przy kilku hektarach nie mam za duzo roboty


zetor 5211
pszenica ozima & rzepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

no to jeszcze raz sprecyzuj potas 350 czy 450 bo masz rozbieżność w postach i z tego może wynikać mój komentarz

1kg P w s. wzbogaconym znaczy dla roślin mniej niż 1kg P w s. prostym amofosce czy wieloskładnikowym (nie licząc blendingów bo tam jest różnie) dlatego w przeliczeni na p2o5 s. wzbogacony powinien być sporo tańszy - wynika to z kosztów produkcji, jeśli tak nie jest to sprzedawca naciąga rolnika przez jego niewiedzę. Do tego trzeba pamiętać że P jest najdroższym z NPK w przeliczeniu na N, K2O, P2O5 to przeszło 2x, a w przeliczeniu na N,P,K to prawie 5x

 

i jeszcze jedno myślę że dawki wziąłeś z kosmosu, bo z tego co pamiętam to pszenica na 1tonę ziarna (z odpowiednią ilością słomy) potrzebuje około 10kg P2O5 i 20 K2O więc o jakich plonach myślisz???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
broker    0
i jeszcze jedno myślę że dawki wziąłeś z kosmosu, bo z tego co pamiętam to pszenica na 1tonę ziarna (z odpowiednią ilością słomy) potrzebuje około 10kg P2O5 i 20 K2O więc o jakich plonach myślisz???

 

sam jestes z kosmosu, nie powiedzialem ze to jest na hektar i nei chce rozmawiac o wielkosci plonu i dawkach tylko cenach nawozow

(ja napisalem ze potrzebuje 50-260-350 ale ktos inny moze miec zapotrzebowanie na inne wielkosci npk w zaleznosci od zasobnosci gleby przewidywanego plonu,obsiewanego arealu)

 

nie wiem dokladnie jak to jest dlatego sie pytam, przeciez na polifosce napisane jak byk ze zawiera 20% P2O5, w superfosfacie tez P2O5


zetor 5211
pszenica ozima & rzepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

porównaj post 5 z postem 7 w jednym piszesz 50-260-350 a w drugim 50-260-450 no i w cenie 100 kg k2o robi sporą różnicę a w swym ostatnim masz znów 50-260-350. widzę że poczułeś się urażony a wystarczyło napisać że to nie jest na ha tylko na plantację. No jasne że na worku pisze jak byk, ale jak weźniesz worek superfosfatu wzbogaconego to pisze też ile z tego fosforu roślina ma szanse pobrać (ile jest rozpuszczalne w wodzie) a ile ma szanse pobrać teoretycznie (ile fosforu jest rozpuszczalne w cytrynianie), resztę można traktować jakby go wogóle nie było i warto by było uwzględnić to w kalkulacjach cenowych o który chcesz rozmawiać. Poza tym też chciałbym się czegoś dowiedzieć, a rozmowa z Tobą tylko i wyłącznie na temat cen wybacz nie mieści się w tym temacie forum - jest on trochę szerszy czy Ty tego chcesz czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
broker    0

350

to juz sam nie wiem czy to sie oplaca, trzeba dobrze wniknac w przyswajalnosc skladnikow i wtedy jesli wieloskladnikowe sa lepiej pobieane to szloby ich mniej i rachunek moglby byc nieco inny

 

to miesza ktos te nawozy wogole :lol: ? bo jak widze w wypowiedziach na forum to raczej biora gore nawozy wieloskladnikowe przed siewem


zetor 5211
pszenica ozima & rzepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1036

ja po rzepaku nie daje ani grama pod korzeń,tylko pod rzepak 350 kg kemiry 5 10 25 dałem i tam gdzie pszenica po pszenicy to dam 200 kg PK.a najlepiej to by było robic analizy co roku i według tego sypać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
broker    0

ja robilem analize w tym roku i nawet mi to pomoglo dobrac dawki nawozow

na polu po rzepaku w 1 klasie wyszlo mi tak

azot-13 fosfor-47 potas-40 magnez-72 pH- 5,4 -generanie wszystkiego za malo :) teraz pod pszenice troche zwapnowalem i bez rewelacji sypne troche NPK i ma byc, licze ze po rzepaku cos jeszcze sie rozlozy ze slomy i luszczyn, zwalaszcza ze zebralem tylko 2 t rzepaku przez gradobicie :lol: :)


zetor 5211
pszenica ozima & rzepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buchaj    0

Ja nigdy nie dawałem za dużo nawozów. W tym roku nie zamierzam ani zwiększać ani zmniejszać dawki. Dam ok.250kg polifoski/ha pszenicy pod korzeń. Na wiosnę się zobaczy z azotem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek    0

Pod rzepak dałem 400 kg Kemiry 5-10-25. Pod pszenicę ok. 300 kg Polifoski 5 (zakupionej w kwietniu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8
to miesza ktos te nawozy wogole :P ? bo jak widze w wypowiedziach na forum to raczej biora gore nawozy wieloskladnikowe przed siewem

a znasz zasady mieszania nawozów? bo sadze ze na mieszance która przedstawiłeś jaka ta najkorzystniejsza cenowo, mogłbys stracic najwiecej...


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer30    0

chciałbym się dowiedzieć jakie macie plony i przy jakim nawożeniu, a i jeszcze na jakiej klasie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Jeśli chodzi o pszenicę N 170, P 60-80, K 80- 100 plony ok 90 q/ha, jęczmień ok N 80-100 , P 30 kg K 40-50 kg plony 6-7 ton/ha w rzepaku 200 azotu P 80 K 120 III a,b, plony w tym roku 3,6 t/ha przynajmniej do tej pory, w tym roku będzie na wiosnę skromniej, niestety ceny nawozów robią swoje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek    29

zapomniałeś dodać że są to dane z jednego roku który był w naszym rejonie wyjątkowo sprzyjający , prawie tak jak rok 2004 tyle że na kukurydzę ten był o wiele lepszy,chyba że co roku osiagasz plon rzędu średnio z całego areału 9 t/ha pszenicy to chylę czoła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1036

dokładnie ten rok był specyficzny w moich stronach 70q to norma był ja miałem średnio 85q pszenicy z ha.a są lata że człowiek się cieszy jak ma 60q i to przy tam samym nawożeniu,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Prowadzę zapiski od ładnych paru lat, najgorszy był 2001 i 2005 r, susza dokuczyła niemiłosiernie, jak pamięcią sięgam tylko raz pszenica odczuła suszę tj. w 2005, w poprzednim roku srednio 8 t/ha, 9 t/ha było też w 2004 r., w 2003 plony miałem dobre ale deszcze z jakościówki zrobiły paszówkę, pamięta dobrze bo była "wypieszczona ", 3 dni deszczu zrobiły swoje, straciłem wtedy kilka tysięcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166
dokładnie ten rok był specyficzny w moich stronach 70q to norma był ja miałem średnio 85q pszenicy z ha.a są lata że człowiek się cieszy jak ma 60q i to przy tam samym nawożeniu,

Jak tak czytam to normalnie uśmiech mi z buźki nie znika-u mnie najstarsi Indianie nie pamiętają plonów na poziomie 60 q/ha-i tak się zastanawiam czy rolnicy powinni tyle narzekać-ja przy TAKICH plonach byłbym wniebowzięty :)-aha ja też orzę,bronuję,sieję nawozy żeby nie było ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Być może Indianie powinni zacząc czytać literaturę fachową, jeździć na szkolenia ODR, trzeba łączyć doświadczenie z nowoczesną wiedzą, nauka idzie naprzód jak wszystko, nowe odmiany nawozy itp. Jak słyszę ile latsieją te same nasiona, ile nawożą, nie wspomnę o Ph gleby. Dla Indian na początek propnuję "Poradnik Rolniczy".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Normalnie czekałem na tego typu odpowiedź ;)-a tu chodziło jedynie o klasę gleby-gdzieś już pisałem że na ponad 40 ha (z dzierżawami)użytków rolnych posiadam aż cały hektar 4 klasy a tak tylko 5 i 6 oczywiście z przewagą tej ostatniej (a u sąsiadów jest podobnie)-a posta napisałem nie po to żeby się poużalać tylko zwrócić uwagę narzekającym że są tacy którzy mają jeszcze gorzej a też żyć muszą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1036

wszystko spoko tylko ja co roku daje co trzeba a z plonami to różnie tak jak pisałem.ale w tym roku gdybym miał plony na poziomie 60q to bym leżał finansowo,bo nakłady są strasznie duże a cena zboża szkoda gadac.i zastanawiam sie czy opłaca sie za wszelką cene dążyć do takich wysokich plonów gdzie koszty pochłaniają całą nadwyżkę z technologi intensywnej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj